|
Жамбыл облысы Тұрар Рысқұлов ауданы Көгершін ауылы Ақтоған орта мектебі |
Биология пән мұғалімі Ахимбекова А.Н |
|||||
|
Биология |
8-сынып |
|||||
|
Күні, уақыты |
|
Пән мұғалімі: Ахимбекова А.Н. |
||||
|
Тақырыбы |
Ми бөліктері және үлкен ми сыңарлары қыртысының аймақтары |
|||||
|
Сілтемелер |
Биология оқулығы. 8-сынып Р.Әлімқұлова, Р.Сәтімбекова, А.Соловьева |
|||||
|
Мақсаты: |
Сабақта сыни-тұрғыдан ойлау әдісін пайдалана отырып,үлкен ми сыңарлары және ми сыңарларының аймақтары туралы өмірмен байланыстыра түсіндіру. |
|||||
|
Міндеттері: |
Үлкен ми сыңарларының маңызды аймақтары білу және есте сақтау. Оқушылардың есте сақтау және ойлау, талдау, дәлелдеу қабілеттерін дамыту. Топ болып жұмыс жасауға және ұйымшылдыққа үйрену. |
|||||
|
Оқыту нәтижесі: |
Сыни –тұрғыдан ойлау әдісін пайдалану нәтижесінде оқушының белсенділігі артады,қызығушылығы оянады,алға қойған мәселені бірлесе отырып шешеді |
|||||
|
Бағалау критерийі: |
1.Білу және түсіну. Терминдермен жұмыс- 2 ұпай 2.Қолдану. Түрлі –түсті конверттегі тапсырмалар – 4-ұпай 3. Анализ және синтез. Оң жақ және сол жақ ми сыңарларының қызметі -4 ұпай 4.Коммуникация . Тест жұмысы – әр жауап -1ұпай |
20-18 ұпай-5; 17-12 ұпай- 4; 11-5 ұпай – 3; 4-0 ұпай - 2 |
||||
|
Оқыту әдістері: |
Жаңа әдістер ,Блум таксономиясы,АКТ,сын-тұрғыдан ойлау. |
Жеке жұмыс, топтық жұмыс, жұптық жұмыс. |
||||
|
Негізгі идея: |
Сыни-тұрғыдан ойлау мәселесі топта талқылап барып шешуге,ойлана отырып жауап беруге жетелейді.Диалог сабақта оқушылардың қызығушылығын арттырумен қатар,олардың білім деңгейінің өсуіне үлес қосады. |
|||||
|
Құрал- жабдықтар |
Ноутбук, гүл шоқтары,интерактивті тақта, таратпа материалдары |
|||||
|
Кезеңдері |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушы әрекеті: |
||||
|
Психоло- гиялық ахуалды қалыптас-тыру |
Сынып оқушыларымен сәлемдесу.Сыныпта жағымды ахуал қалыптастыру. Бүгінгі сабақтың мақсат,міндеттерімен таныстыру. Оқушылар қоржындағы мүшелердің суретін алып, мүшелер жүйесі жазылған топтарға бөлінеді Сынып оқушыларына бағалау парақтарын таратып беріп,бағалау жолын түсіндіреді. Оқушыларды 4 топқа бөледі. Топ мүшелерінің рөльдерін анықтау тапсырылады. |
Оқушылар қоржындағы өкпе, жүрек, бауыр мидың суреттерін алып, топқа бөлінеді. Мысалы,жүйке жүйесі, тыныс алу жүйесі, асқорыту жүйесі, қантарату жүйесі. Топ ішінде рөльдерін бөлісіп алысады.
|
||||
|
|
||||||
|
Білу және түсіну |
Терминдермен жұмыс Н- Т- Г- Р- А- Д- |
Оқушылардың жауабының үлгісі Н- нейрон Т – талламус Г- гипоталамус Р-рефлекс Терминдердің анықтамаларын айту |
||||
|
|
||||||
|
Қолдану |
Түрлі түсті конверттегі тапсырмалар Көк түсті конверт: Ми макетімен жұмыс істей отырып, ми бөліктерін табу, жүлгелер мен иірімдерге сипаттама беру.
Қызыл түсті конверт: Суреттерді сөйлету (үлкен ми сыңарларының аймақтарына сипаттама беру.
Жасыл түсті конверт: оң және сол жақ үлкен ми бөлімдерінің атқаратын қызметтерін сәйкестендіру арқылы табу
Сары түсті конверт: жүйке жүйесіне зиянды заттардың тигізетін әсері (постер құру) |
Оқушылар жауабының үлгісі Ми сыңарларының беті сұр затпен немесе ми қыртыстарымен қапталған. Сұр заттың астында ақ зат бар. Ми сыңарларының беті қатпарланып жатады, онда 14 миллиардтан астам нейрондар болады.Адамның үлкен ми сыңарлары 4 бөлікке бөлінген: маңдай, төбе, шүйде, самай. Үлкен ми сыңарларының қыртысында мынадай аймақтар бар: сезу-қимыл,ол маңдай мен төбе бөлігінде , көру, ол шүйде бөлімінде, есту, ол самай бөлімінде, дәм мен иісті сезу, ол төбе бөлігінің орталық қатпарларының артқы жағында орналасқан. Үлкен ми сыңарларының оң жақ бөлігі Сөйлеу,оқу,жазу,фактілер ,адам аттары даталар, анализ, логика, математикалық символдар,интуиция Үлкен ми сыңарларының сол жақ бөлігі Армандау,қиялдау,әңгімелер құрастыру музыка, бейнелеу, адамды дауысы арқылы тану, көру, есту, иіс сезу арқылы қабылдау Жүйке жүйесіне никотин және алкогольді заттардың зардаптары туралы тұжырым жасау |
||||
|
|
||||||
|
Сергіту сәті |
Үлкен ми сыңарларының оң және сол жақ болып бөлінетіндігін айта отырып, әрбір оқушының үлкен ми сыңарларының қай бөлігі доминантты қызмет атқаратындығын көрсету. Орнымыздан тұрып, екі қолымызды алдыға қарай созамыз. Екі алақанымызды көкірек тұсына қоямыз. Мінекей , қай қолымыз көкірек тұсында үстінде орналасса , мысалы: оң алақан үстінде орналасса сол жақ ми бөлігі доминантты болып келеді. |
Мұғалімнің нұсқауларын орындау арқылы өзінің ми бөліктерінің доминантты қызметін анықтайды. |
||||
|
|
||||||
|
Анализ және синтез |
Жұмыс үстелінде 1-топ «Айналып тұрған қыз», 2-топ «Вагон», 3-топ « Пизандық мұнара»,4-топ «Жылдам және дұрыс» тапсырмаларын ашып, тез арада талқылау |
1-топ «Айналып тұрған қыз» видеотапсырмасында қыз сағат тілімен айналып тұрғандығын, немесе керісінше айналып тұрғандығын айтып, мидың қай бөлігінің жұмысы жақсы екендігін анықтайды, 2-топ «Вагон» видеотапсырмасында вагоннның қай жаққа, солға немесе оңға қарай жүріп бара жатқандығын анықтап мидың қай бөлігінің жұмысы жақсы екендігін талдайды, 3-топ « Пизандық мұнара» тапсырмасында екі суреттің бірі қисық орналасқандығына қарап, талдау жүргізеді, 4-топ «Жылдам және дұрыс» тапсырмасында топтың екі оқушысы кезек-кезек түрлі-түсті жазулардан түстерді жалдам айтып шығады. |
||||
|
|
||||||
|
Коммунакация |
Оқушылардың бүгінгі алған білімдерін сараптау мақсатында тест тапсырмаларын таратып береді. Оқушылар тест тапсырмаларын орындап болған соң жанында отырған оқушыға ұсынып, тексеру жүргізеді. (Тест тапсырмалардың жауабы интерактивті тақтадан шығып тұрады |
Ұпайларын есептеп, бағалау парақтарына жазып алады. |
||||
|
Бағалау |
Жеке критериалды бағалау парағындағы бағалауына сипаттама беруді ұсынады. Топ басшыларының бағалауына сөз береді. Соңында мұғалім тарапынан формативті бағалау жүргізіледі. |
Өзін-өзі бағалау, топ басшысының бағалауы мен мұғалімнің бағалауының қорытындысын күнделікке баға ретінде қойдыру |
||||
|
Рефлексия |
«Тілектер талы» Әр оқушыға бір-бір стикерлер беріп,бүгінгі сабақты қорытындылауы тапсырылады. |
Оқушылар «Тілектер талын »топ ішінде бір-біріне ұсына отырып тілектерін және сабақ туралы ойларын жазады. |
||||
|
Үйге тапсырма |
Мұғалім әрекеті: «Салауатты өмір салтының маңызы» тақырыбында құрдастарына үндеу жазыңдар. |
Оқушылар әрекеті: Үй тапсырмасын оқушылар күнделіктеріне жазып алады,күнделіктеріне баға қойғызады. |
||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ми бөліктері және үлкен ми сыңарлары қыртысының аймақтары
Ми бөліктері және үлкен ми сыңарлары қыртысының аймақтары
|
Жамбыл облысы Тұрар Рысқұлов ауданы Көгершін ауылы Ақтоған орта мектебі |
Биология пән мұғалімі Ахимбекова А.Н |
|||||
|
Биология |
8-сынып |
|||||
|
Күні, уақыты |
|
Пән мұғалімі: Ахимбекова А.Н. |
||||
|
Тақырыбы |
Ми бөліктері және үлкен ми сыңарлары қыртысының аймақтары |
|||||
|
Сілтемелер |
Биология оқулығы. 8-сынып Р.Әлімқұлова, Р.Сәтімбекова, А.Соловьева |
|||||
|
Мақсаты: |
Сабақта сыни-тұрғыдан ойлау әдісін пайдалана отырып,үлкен ми сыңарлары және ми сыңарларының аймақтары туралы өмірмен байланыстыра түсіндіру. |
|||||
|
Міндеттері: |
Үлкен ми сыңарларының маңызды аймақтары білу және есте сақтау. Оқушылардың есте сақтау және ойлау, талдау, дәлелдеу қабілеттерін дамыту. Топ болып жұмыс жасауға және ұйымшылдыққа үйрену. |
|||||
|
Оқыту нәтижесі: |
Сыни –тұрғыдан ойлау әдісін пайдалану нәтижесінде оқушының белсенділігі артады,қызығушылығы оянады,алға қойған мәселені бірлесе отырып шешеді |
|||||
|
Бағалау критерийі: |
1.Білу және түсіну. Терминдермен жұмыс- 2 ұпай 2.Қолдану. Түрлі –түсті конверттегі тапсырмалар – 4-ұпай 3. Анализ және синтез. Оң жақ және сол жақ ми сыңарларының қызметі -4 ұпай 4.Коммуникация . Тест жұмысы – әр жауап -1ұпай |
20-18 ұпай-5; 17-12 ұпай- 4; 11-5 ұпай – 3; 4-0 ұпай - 2 |
||||
|
Оқыту әдістері: |
Жаңа әдістер ,Блум таксономиясы,АКТ,сын-тұрғыдан ойлау. |
Жеке жұмыс, топтық жұмыс, жұптық жұмыс. |
||||
|
Негізгі идея: |
Сыни-тұрғыдан ойлау мәселесі топта талқылап барып шешуге,ойлана отырып жауап беруге жетелейді.Диалог сабақта оқушылардың қызығушылығын арттырумен қатар,олардың білім деңгейінің өсуіне үлес қосады. |
|||||
|
Құрал- жабдықтар |
Ноутбук, гүл шоқтары,интерактивті тақта, таратпа материалдары |
|||||
|
Кезеңдері |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушы әрекеті: |
||||
|
Психоло- гиялық ахуалды қалыптас-тыру |
Сынып оқушыларымен сәлемдесу.Сыныпта жағымды ахуал қалыптастыру. Бүгінгі сабақтың мақсат,міндеттерімен таныстыру. Оқушылар қоржындағы мүшелердің суретін алып, мүшелер жүйесі жазылған топтарға бөлінеді Сынып оқушыларына бағалау парақтарын таратып беріп,бағалау жолын түсіндіреді. Оқушыларды 4 топқа бөледі. Топ мүшелерінің рөльдерін анықтау тапсырылады. |
Оқушылар қоржындағы өкпе, жүрек, бауыр мидың суреттерін алып, топқа бөлінеді. Мысалы,жүйке жүйесі, тыныс алу жүйесі, асқорыту жүйесі, қантарату жүйесі. Топ ішінде рөльдерін бөлісіп алысады.
|
||||
|
|
||||||
|
Білу және түсіну |
Терминдермен жұмыс Н- Т- Г- Р- А- Д- |
Оқушылардың жауабының үлгісі Н- нейрон Т – талламус Г- гипоталамус Р-рефлекс Терминдердің анықтамаларын айту |
||||
|
|
||||||
|
Қолдану |
Түрлі түсті конверттегі тапсырмалар Көк түсті конверт: Ми макетімен жұмыс істей отырып, ми бөліктерін табу, жүлгелер мен иірімдерге сипаттама беру.
Қызыл түсті конверт: Суреттерді сөйлету (үлкен ми сыңарларының аймақтарына сипаттама беру.
Жасыл түсті конверт: оң және сол жақ үлкен ми бөлімдерінің атқаратын қызметтерін сәйкестендіру арқылы табу
Сары түсті конверт: жүйке жүйесіне зиянды заттардың тигізетін әсері (постер құру) |
Оқушылар жауабының үлгісі Ми сыңарларының беті сұр затпен немесе ми қыртыстарымен қапталған. Сұр заттың астында ақ зат бар. Ми сыңарларының беті қатпарланып жатады, онда 14 миллиардтан астам нейрондар болады.Адамның үлкен ми сыңарлары 4 бөлікке бөлінген: маңдай, төбе, шүйде, самай. Үлкен ми сыңарларының қыртысында мынадай аймақтар бар: сезу-қимыл,ол маңдай мен төбе бөлігінде , көру, ол шүйде бөлімінде, есту, ол самай бөлімінде, дәм мен иісті сезу, ол төбе бөлігінің орталық қатпарларының артқы жағында орналасқан. Үлкен ми сыңарларының оң жақ бөлігі Сөйлеу,оқу,жазу,фактілер ,адам аттары даталар, анализ, логика, математикалық символдар,интуиция Үлкен ми сыңарларының сол жақ бөлігі Армандау,қиялдау,әңгімелер құрастыру музыка, бейнелеу, адамды дауысы арқылы тану, көру, есту, иіс сезу арқылы қабылдау Жүйке жүйесіне никотин және алкогольді заттардың зардаптары туралы тұжырым жасау |
||||
|
|
||||||
|
Сергіту сәті |
Үлкен ми сыңарларының оң және сол жақ болып бөлінетіндігін айта отырып, әрбір оқушының үлкен ми сыңарларының қай бөлігі доминантты қызмет атқаратындығын көрсету. Орнымыздан тұрып, екі қолымызды алдыға қарай созамыз. Екі алақанымызды көкірек тұсына қоямыз. Мінекей , қай қолымыз көкірек тұсында үстінде орналасса , мысалы: оң алақан үстінде орналасса сол жақ ми бөлігі доминантты болып келеді. |
Мұғалімнің нұсқауларын орындау арқылы өзінің ми бөліктерінің доминантты қызметін анықтайды. |
||||
|
|
||||||
|
Анализ және синтез |
Жұмыс үстелінде 1-топ «Айналып тұрған қыз», 2-топ «Вагон», 3-топ « Пизандық мұнара»,4-топ «Жылдам және дұрыс» тапсырмаларын ашып, тез арада талқылау |
1-топ «Айналып тұрған қыз» видеотапсырмасында қыз сағат тілімен айналып тұрғандығын, немесе керісінше айналып тұрғандығын айтып, мидың қай бөлігінің жұмысы жақсы екендігін анықтайды, 2-топ «Вагон» видеотапсырмасында вагоннның қай жаққа, солға немесе оңға қарай жүріп бара жатқандығын анықтап мидың қай бөлігінің жұмысы жақсы екендігін талдайды, 3-топ « Пизандық мұнара» тапсырмасында екі суреттің бірі қисық орналасқандығына қарап, талдау жүргізеді, 4-топ «Жылдам және дұрыс» тапсырмасында топтың екі оқушысы кезек-кезек түрлі-түсті жазулардан түстерді жалдам айтып шығады. |
||||
|
|
||||||
|
Коммунакация |
Оқушылардың бүгінгі алған білімдерін сараптау мақсатында тест тапсырмаларын таратып береді. Оқушылар тест тапсырмаларын орындап болған соң жанында отырған оқушыға ұсынып, тексеру жүргізеді. (Тест тапсырмалардың жауабы интерактивті тақтадан шығып тұрады |
Ұпайларын есептеп, бағалау парақтарына жазып алады. |
||||
|
Бағалау |
Жеке критериалды бағалау парағындағы бағалауына сипаттама беруді ұсынады. Топ басшыларының бағалауына сөз береді. Соңында мұғалім тарапынан формативті бағалау жүргізіледі. |
Өзін-өзі бағалау, топ басшысының бағалауы мен мұғалімнің бағалауының қорытындысын күнделікке баға ретінде қойдыру |
||||
|
Рефлексия |
«Тілектер талы» Әр оқушыға бір-бір стикерлер беріп,бүгінгі сабақты қорытындылауы тапсырылады. |
Оқушылар «Тілектер талын »топ ішінде бір-біріне ұсына отырып тілектерін және сабақ туралы ойларын жазады. |
||||
|
Үйге тапсырма |
Мұғалім әрекеті: «Салауатты өмір салтының маңызы» тақырыбында құрдастарына үндеу жазыңдар. |
Оқушылар әрекеті: Үй тапсырмасын оқушылар күнделіктеріне жазып алады,күнделіктеріне баға қойғызады. |
||||
шағым қалдыра аласыз













