Күні: 28.02.2018ж.
|
Мұғалімнің аты-жөні: Г.
Сарсенбаева
|
Сынып: 8
«Ә»
|
Қатысушылар саны:
15
|
Қатыспағандар:
|
Сабақ
тақырыбы
|
Microsoft Excel туралы
жалпы мәліметтер.
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
Электрондық кестенің негізгі түсініктері мен
мүмкіндіктерін таныстыру
|
Сабақ мақсаты
|
Барлық
оқушылар: Microsoft
Excel электрондық кестенің негізгі түсініктері мен
мүмкіндіктері білуі
Оқушылардың басым бөлігі:
Электронды кестеде қарапайым есептеулер
жүргізу
Кейбір оқушылар: Формула құру,
ұяшықтарды пішімдеу, күрделі есептеулер
жүргізу
|
Сәттілік
критерийі:
|
-
«ұяшық» мағынасын
біледі
-
баған мен жолдың мағынасын
біледі
-
ұяшықтарды біріктіріп кестені
пішімдей алады (шегін, құю, қаріп, көлем)
-
Мәліметтің форматын
анықтау, электрондық кестені
қолдану (мәтін, сан,
формула)
|
Тілдік мақсаттар
|
Лексика және термин сөздер:
MicrosoftExcel, кесте, ұяшық, қатар, баған,
парақ, формула, диаграмма, шартты
форматтау
|
Құндылықтарға баулу
|
|
Пәнаралық байланыстар
|
Математика,
бейнелеу
|
Алдын ала
білім
|
Модель және
модельдеу. Модельдеу
кезеңдері.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
қызмет
|
Ресурстар
|
Сабақ басы
3
мин
5
мин
|
Ұйымдастыру
кезеңі
1.Оқушыларды түгелдеу, топқа
бөлу
«Шаттық
шеңбері»
Психологиялық дайындау
«Ақтілек»
- Көңіл - күйлеріңіз қалай
?
Керемет (қолдарын
көтеру)
- Сабаққа дайынсыңдар ма
?
Тамаша
(шапалақ)
- Ендеше
бастайық.
О – о – о (бас бармақтарын
көрсету)
Компьютер құрылғыларына
байланысты бір-біріне тілек айтады
Топқа бөлу: «Өзіңді қандаймын
деп ойлайсың?»
«Әдемі, ақылды, талантты,
дарынды, ізденімпаз, сұлу, көрікті....» деп жазылған стикерлерді
таңдап алады. Артында жазылған сандар бойынша топқа
бірігеді.
Бағалау критерийлерін ұсынып,
бағалау парақшасын тарату.
Үй тапсырмасын тексеру.
«ПАЗЛ» әдісі бойынша
Мұғалім үстіне жазылған
тапсырмасы бар пазлды алдын ала жасайды. Оқушыларға пазл бөліктері
таратылады. Оқушылар командада жұмыс істеп, пазлды сұрағымен
жауаптарын сәйкестендіріп құрастырады.
|
Журнал, интерактивтік тақта. Презентация,
Слайд 1-3
П
азлдар
|
10
мин
|
Microsoft Excel - мен танысу.
Microsoft Excel - ді іске қосу үшін келесі тізбектерді
орындаймыз
1. Пуск - Программы - Microsoft Office - Microsoft Excel. Microsoft
Excel файлы жұмыс кітабы деп аталады. Терезе мынадай бөліктерден
тұрады.
1. Тақырып жолы.
2. Бас меню де, негізінен басқа да Microsoft Office
программаларындағы бөлімдерден құрылған. Оның Word менюінен
айырмашылығы Кесте орнына Мәлімет алмастырылған.
3. Стандартты аспаптар.
4. Пішімдеу панелі.
5. Жұмыс істеп тұрған ұяшықтың аты
6. Формула жолы.
7. Жұмыс парағы 8. бағандар аты Латынның А, В, С, D…F 26 әрпінен
тұрады.
9. Жол нөмірі 65 536 жолдан тұрады.
|
Электронды
оқулық
|
3 мин
|
Сәйкестендіру
кестесі.
|
|
.
12
мин
|
Деңгейлік
тапсырма
Оқушыларға прақтикалық жұмысты
орындауға тапсырма беремін. Жұмысты орындау барысында оқушыларда
сұрақтар туып жатса оған жауап беремін, жағдайға қарап, оларға
жетелеуші сұрақтар қоямын.
Көзге арналған
жаттығулар
|
Компьютер
Кеспе
қағаздар
|
2 мин
|
Сергіту
сәті
|
А4
парағы
|
5 мин
|
Оқулықпен жұмыс. Оқулықтағы
тест тапсырмасын орындау.
|
|
Сабақ соңы
|
Сабақ соңында оқушылар
рефлексия жүргізеді:
-
нені білді,
нені үйренді
-
не түсініксіз қалды
-
немен жұмыс жасау қажет
|
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау
көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар
қоясыз?
|
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру
деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын
сақтау
|
Практикалық жұмысты орындау кезінде әрбір оқушыға
көмек беремін. Икемі жоғары оқушылар практикалық жұмыстың көп
бөлігін жасауға тиіс.
|
Оқушылардың сабақтың әртүрлі кезеңдерінде
түсінуі: сабақ барысында жаңа тақырыпты түсіндіруі кезінде,
компьютер алдында практикалық жұмысты орындау кезінде. Оқушылар
жауабын мақтайды, басқа оқушыларға толық емес жауаптарды
толықтыруға мүмкіндік береді
|
Эргономика мен еңбекті сақтаудың ережелері
Физминутка
https://www.youtube.com/watch?v=SAWr-KZhD0E
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары шынайы болды
ма?
Барлық оқушылар ОМ-на жетті
мен?
Егер жетпесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді
ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды
ма?
Сабақ жоспарынан қандай шегінулер болды және
неліктен?
|
Осы тарауды сабақ туралы ойлау үшін
пайдаланыңыз. Сіздің сабағыңыз туралы ең маңызды сұрақтарға сол
бағанда жауап беріңіз.
|
|
Жалпы бағалау
Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті
(оқыту туралы да, сабақ беру туралы да
ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді (оқыту
туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ кезінде мен сынып немесе жекелеген
оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым,
келесі сабақтарда неге назар аудару қажет?
|