Материалдар / Минералды тыңайтқыштар. №8 көрсетілім «Минералды тыңайтқыштар»
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Минералды тыңайтқыштар. №8 көрсетілім «Минералды тыңайтқыштар»

Материал туралы қысқаша түсінік
Минералды тыңайтқыштар. №8 көрсетілім «Минералды тыңайтқыштар»
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

«Келісілді»

директордың ОТІЖ орынбасары

___________ З.И.Абубакирова

2023. «01» 03

Мектеп: ҚЗМ «Бәйтерек»

Мұғалімнің аты-жөні: Ширинбекова Г.Х.

Пәні: химия

Сабақ № 47

Ұзақ мерзімді жоспардың бөлім:

9.3А 17 (VII), 16 (VI), 15 (VI), 14 (IV) -топ элементтері және олардың қосылыстары

Сыныбы: 9 «А»

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Минералды тыңайтқыштар.

8 көрсетілім «Минералды тыңайтқыштар»

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

9.4.2.3 - минералды тыңайтқыштардың жіктелуін және олардың құрамына кіретін қоректік элементтерді атау

9.4.2.4 - азот және фосфор тыңайтқыштарының қоршаған ортаға әсерін зерделеу

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар үшін: минералды тыңайтқыштардың жіктелуін және олардың құрамына кіретін қоректік элементтерді атайды. Азот және фосфор тыңайтқыштарының қоршаған ортаға әсерін зерделейді.

Көпшілік оқушылар үшін: құрамында азот, калий және фосфоры бар тыңайтқыштарға жататын қосылыстардың формуласы мен атауын біледі. Эвтрофикация процесіне анықтама бере алады.

Кейбір оқушылар үшін: Химиялық формуласы арқылы тыңайтқыштардың құнарлылығын есептей алады. Тыңайтқыштардың өндірісте және зертханада алыну тәсілдерін біледі, реакцияларын жазады, теңестіреді.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушы-лықты ояту

5 мин.


І.Ұйымдастыру кезеңі:

(Ұ) “Ақ тілек” әдісі арқылы оқушылардың бір-біріне жақсы тілек айту арқылы жағымды ахуал қалыптастыру.


ІІ. Сыныпты «Түрлі түсті фигуралар» тәсілімен топқа бөлу.

Топтың атын фигураларды жинақтау арқылы анықтату

Топ ережесін еске түсіру.

Оқушыларды топтарға біріктіруді ұйымдастыру:

Фигуралар көмегімен оқушыларды 3 топқа біріктіру.

1-топ: қызыл фигуралар

2-топ: сары фигуралар

3-топ: жасыл фигуралар


Әр топ фигураларды жинақтау нәтижесінде топтың атын анықтайды.

1-топ «Азот тыңайтқыштары»

2-топ «Калий тыңайтқыштары»

3-топ «Фосфор тыңайтқыштары»

Мақсаты: оқушылар бойын-да жақсы ой, тілек ояту, тыңдау дағ-дыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушы-ларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру.

Тиімділігі: оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақында-сады, көңіл күйі көтеріледі, оянады.

Фигуралар салынған сандық

Жаңа сабаққа кіріспе

7-мин





(Ұ) «Миға шабуыл» әдісімен өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру үшін ой қозғау сұрақтарын ұжымдық сыныппен талқылау. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар қойылады. Әр оқушы өз оймен бөліседі.

Өзгенің пікірін толықтырады.


Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбын анықтау үшін жұмбақ жасырады.

Өсімдікке нәр беріп қуат болған,

Өнімі артып, егістің қырман толған.

Бұл қандай зат: қанындай өсімдіктің,

Беретұғын химиктер жасап қолдан?

(Тыңайтқыштар)

Сосын жаңа сабақтың мақсаттарымен таныстырады.

«Миға шабуыл» әдісінің сұрақтары:

  1. Фосфорды ашқан ғалым?

  2. Фосфордың агрегаттық күйі?

  3. Қазақстандағы фосфордың ірі кен орындары?

  4. Фосфордың аллотропиялық түрөзгерістері? Олардың ерекшеліктері?

  5. Фосфордың маңызды табиғи қосылыстары?

  6. Фосфордың қолданылуы?

  7. Фосфор (V) оксидінен түзілетін қышқыл?

  8. Адам ағзасына фосфордың маңызы?








Жұмбақтың жауабын табу арқылы оқушылар жаңа сабақтың тақырыбын ашады.

Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту.

Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді.

Саралау: Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс жауап беруге бағыттау үшін кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбіреуіне жетелеуші сұрақтар қойылады.



Дескриптор:

Әр берген дұрыс жауапқа 1 балл

Өз ойын дұрыс білдіріп, талқылауға белсенді қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.

Слайд 1-3

Сабақтың тақырыбын ашуға бейнежазба көрсетіледі

https://bilimland.kz/kk/subject/ximiya/9-synyp/mineraldy-tyngajtqyshtar-olardyng-tiimdi-qoldanyluy-zhane-qazaqstanda-ondirilui?mid=ef3bb330-9ee4-11e9-a361-1f1ed251dcfe

Сабақтың ортасы

Мағынаны ашу.

30 мин.



«Білім ленд» білім беру платформасынан бейнежазбаларды көрсету.


Кесте толтыруға нұсқау беру.


  1. Тапсырма (Т) топтық жұмыс

Бейнежазбалармен танысып шығады. Әр топ оқушылары бейнежазбадан алған ақпаратты кестеге толтырады,


Тыңайтқыш атауы

Формуласы, химиялық құрамы

Өсімдікке әсері

Өсімдікке сіңірілу жолдары

Алынуы, табиғатта кездесуі

















Дескриптор: Жалпы - 3 балл

1. Минералды тыңайтқыштарға қатысты ақпараттарды кестеге толтырады

https://bilimland.kz/kk/subject/ximiya/9-synyp/mineraldy-tyngajtqyshtar-olardyng-tiimdi-qoldanyluy-zhane-qazaqstanda-ondirilui?mid=ef3bb331-9ee4-11e9-a361-1f1ed251dcfe

Слайд 4-6

Эвторфикация үдерісіне бейнежазба көрсетеді.



  1. Тапсырма (Т) топтық жұмыс

Эвторфикация үдерісіне бейнежазба көреді.


Эвтрофикация сатыларында болатын өзгерістер

1


2


3


4



Дескриптор: Жалпы - 3 балл

  1. Эвторфикация сатыларында болатын өзгерістерді кестеге толтырады












Эвторфикация үдерісіне бейнежазбаhttps://youtu.be/92TFJTtuq6k


Слайд 7-8

Оқулықта берілген тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді.


Оқушыларға мұғалім слайд арқылы дұрыс жауаптарын көрсетеді, бірін–бірі бағалайды.

3.Тапсырма (Ж) жеке жұмыс

Білімді бекіту мақсатында әр оқушы деңгейлік тапсырмаларды орындайды.

(А)

1. Тыңайтқыштардың маңызы қандай?

2. Азот жетіспесе өсімдік қалай өзгереді?

(В)

1.Қазақстанның қай өңірлерінде тыңайтқыштар өндіріледі?

2. Фосфорлы тыңайтқыштардың қайсысы бағалырақ? Дәлелді жауап беріңіз

(С)

1. Аммоний нитраты, NH4NO3 аммоний сульфаты, (NH4)2SO4

мен несепнәр (NH2)2CO сияқты тыңайтқыштардың 100 г-ғы азоттың массасын есептеңіз.


Оқушылар бір-бірін тексеру үшін жұмыстарымен алмасады.

Дескриптор: Жалпы - 3 балл

1.Талдау жасайды.

Слайд 9-10

Сабақтың соңы

Ой толғаныс.

Рефлексия

3 мин.


«Бір ауыз сөз» әдісі.

Мұғалім сабақты қорытындылау үшін оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.

Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады.

Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылар-дың пікірін анықтайды. Жинақталған деректер-дің құнды болуын қадағалайды.

Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді.

Жеке жұмыс:

Оқушылар бір ауыз сөзбен сабақ туралы өз ойларын түсіндіріп береді. Бір ауыз сөздеріне сабақты бағалайтын келесі сөздерді айтуға болады: ұнады, пайдалы, қажет, білдім, үйрендім, қызықтым, ұмтылдым, есте сақтадым, жасай аламын. т.б3

Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып бағалайды. Сонымен қатар, оқушыларды ынталандыру үшін

«Қошеметтеу» әдісі арқылы бағалайды.


Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз?

Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!