Сабақ : 25 | Минералды тыңайтқыштар. Қазақстанда өндіру. |
Күні: 04.12.17 ж. | Мұғалімнің есімі: Шагдарова Г. |
Сынып: 9 «А,Ә,Б» | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары): | Фосфордың калийдің және азоттың тұзарының тыңайтқыш ретінде қолдануын және оларды өндіру жолдарын меңгеру. |
Сабақ мақсаттары: | Барлық оқушылар: Тыңайтқыштардың қолданудағы ерекшеліктерін қасиеттерін біледі. |
| Оқушылардың басым бөлігі: Қазақстанда тыңайтқыштардың түрлерін қосылыстарының маңыздылығын өсімдіктердегі тотығу-тотықсыздану реакцияларына қатысатынын біледі. |
| Кейбір оқушылар: Қосылыстарының маңыздылығын түсінеді, теңдеулерін құрастыра біледі. |
Тілдік мақсат: | Оқушылар... (істей) алады:Өнірістен алудың түрелерін, теңдеулерін жаза алады. |
| Негізгі сөздер мен тіркестер: Тыңайиқыш, калийлі, азотты, фосфорлы. |
| Сыныптағы диалог (жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер): Ауылшаруашылығында тыңайтқыштарды қалай қолдану керектігін талқыға сала алады. |
| Талқылауға арналған тармақтар: 1.Фосфиді, фосфаты.2. Тұздары .3. Минарлды.4. Органикалық. |
| Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? |
| Тыңайтқыштың арқасын өсімдіктер өнімін көп беретінін айта алады. |
| Жазылым бойынша ұсыныстар: Берілген тапсырмалар мен жаттығуларды орындау. |
Алдыңғы тақырып | Фосфор және оның қосындылары. |
Жоспар |
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз). | Жоспарланған уақыт |
Басталуы.
| Ұйымдастыру кезеңі. (3 минут) Оқушыларды түгендеу.Жаңа сабақтың мақсатын түсіндіру. | Басталуы.
|
Ортасы.
| «Өрмекші торы» әдісі (5 минут)1. Қазақстанда фосфорды қайда өндіреді?2. Бертоле тұзынан не алынады?3. Биологиялық маңызы қандай?4. фосфин газының қасиеті қандай?5. Адам ағзасын қанша фосфор кезеседі? Жаңа сабақ – Минералды тыңайтқыштар. Қазақстанда өндіру туралы таныстырылым ( 10 минут) Тыңайтқыштардың өсімдіктерге әртүрлі әсер береді, мысалы азотты тыңайтқыш өсімдіктің жасыл пластиттерін жақсы өсіреді, калийлі өсімдікттердің сабақтарын қатайтады ал фосфорлы тыңайтқыштар жемісінің үлкен болуына септігін тигізеді. Сондықтан өсімдіктерге бірінші азотты, фосфорлы, калиийлі етіп ретімен беру қажет.Көрсетілім: интербелсенді тақтадан тәжірибелерді көрсету. Оқулықпен жұмыс. ( 7 минут) 5-жаттығу. металдардың ортафосфор қышқылымен әрекеттесуі.Тыңайтқыштардың түрлерін теріп жаз. «Кім жылдам?» ( 5 минут) Төмендегі айналымдарды жүзеге асыр Р→РH3→Р2O5→H3РO4→Na3РO4→NaNO3→ NaNO2 Қорытындылау. «Ұшақ» әдісі. ( 5 минут) Үйге тапсырма (1 минут)9-жаттығу. Фосфор оксидтерінің қолдану туралы айту. |
Оқулық. Интербелсенді тақта
АКТЖұмыс дәптерлері
Оқулық.
Тақта, бор.
Тақта, бор.
Ақ парақтар |
Аяқталуы
| Кері байланыс (4 минут) «Активатор 3-2-1» әдісі. Сабақтан алған екі жақсы нәрсе, бір ұсыныс тілек арқылы білдіреді.Бағалау парағы |
Стикерлер
Оқулық |
Қосымша ақпарат |
Саралау- Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тасырманы күрделендіруді қалай жосарлайсыз? | Бағалау-оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Қасында отырған жүптарымен бірге тапсырманы тексеру. | Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері. АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
Критерий.Тыңайтқыштардың алыну жолдарын білу.Олардың қолдану ретімен мөлшерін ажырата білу. | Дескрипторлар 1.Өсімдіктерге тыңайтышқыштың берілу мөлшерін анықтау 2 б.2. Есептің тиімді тәсілін тауып, дұрыс шығару 3 б. | Биология, тарих, математика пәндерімен байланыс орнатылған. |
Рефлексия .Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? | Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
|
Қорытынды бағамдау.
|