Тәрбие сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар
|
Тәрбие сағаты |
«Мінез- құлық ережелері» |
|
|
Күні |
|
|
|
Сынып жетекші: |
|
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Мінез- құлық ережелері» |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылардың мінез-құлық ережелері туралы
түсініктерін кеңейту.
|
|
|
Сабақтың барысы |
||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар Сабақтың техникалық құрал-жабдықтары |
|
Ұйымдастыру кезеңі (7 мин) |
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал Бір түрлі кәмпит алғандарды 1-топқа «Ақылдылар», ал екіншісін таңдағандарды 2-топқа «Білгіштер» тобына бөлемін. Ой қозғау
«Мінез деген гректің «характер» деген сөзінен шыққан. Мәнісі-із қалдыру. Мінез- әрбір адамның жеке басына тән өзіндік психологиялық қасиеттер мен ерекшеліктердің жиынтығы. Мінез-өзгермейтін тума қасиет емес, ол өмірде қалыптасады. Мәселен, ешбір бала туысымен еңбексүйгіш, не жалқау, тәртіпті, не ұстамды болып тумайды. Оның мінезі ұзақ жылғы өмір сүру барысында өмірдің сан алуан ағымына қарай тәрбие процесінің ықпалымен қалыптасып отырады. Бірақ мінез-құлықты тәрбиелеуге болады. Оған жанұя, достар, үлкендер, орта әсер етеді. -Өз мінезің ұнамаса оны өзгертуге бола ма? Ол қиын ба? Ол өте қиын, бірақ мүмкін. Қандай мақсатпен адам мінезін өзгерткісі келеді? Жақсы болу үшін, жетіскке, алға қойған мақсатына жету үшін.
-Балалар әрқайсыларыңның мінездерің әртүрлі. Мінездің қандай жақтарын білесіңдер? -Жақсы жақтары және жаман жақтары бар. -Ендеше балалар мінездің жақсы жақтары мен жаман жақтарын атаңдаршы. Мінездің түрлері: Мінездің жақсы жақтары: сабырлы, қайырымды, әдепті, еңбекқор, шыншыл, адал, сыпайы, батыл, өжет, жауапты, шыдамды, кішіпейіл, әділ, жауапты, ынталы, ұқыпты, жомарт,батыл,шыншыл, сенімді, кешірімді. Мінездің міндері, яғни жаман жақтары: ашуланшақ, қатал, өзімшіл, тәкаппар, тентек, дөрекі, мақтаншақ, ерке, ызақор,шыдамсыз, жауапсыз,сотқар, аямшақ, салақ, еріншек, қыдырымпаз, сылтаушыл,немқұрайлы, қатыгез,сенімсіз, тойымсыз, дөрекі, қорқақ, опасыз,екі жүзді, өтірікші, мақтаншақ,жігерсіз, көңілсіз.
Өсек өтірік
мақтаншақ,
|
Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді. Психологиялық ахуал
Оқушылар дың пікірі тыңдалады
-Егер біз мысалы адамды бір заттан жасалғанын елестетсек. Онда адамның мінезін сипаттау оңайырақ болар еді. Мысалы: пластелиннен, шыныдан, тастан жасалған мүсін адамның мінездерін сипаттап көрейік. Оларды сипаттау үшін мына парта үстінде мінезге байланысты кеспе қағаздарда жазылған сөздер берілген. Сендердің міндеттерің осы сөздерді алып, оқып, ойланып қай заттан жасалған адамның мінезіне сәйкес келет деп ойлайсыңдар, сонынң тұсына осы сөздерді ілу. Пластелиннен (ермексаз) жасалған адамның мінезін сипаттау: жұмсақ, қайырымды,еліктегіш, басқаларға тәуелді, жағымпаз, айтқанды орындайды, тұйық. Тастан жасалған адамның мінезін сипаттау: батыл, еліктегіш емес, өз-өзіне сенімді, адал, еңбекқор. Шыныдан жасалған адамның мінезін сипаттау: ашық, шыншыл, шыдамсыз, сезгіш, суық, өзімшіл.
|
Компьютер
https://www.youtube.com/watch?v=98_yS4Imeno
|
|
Сабақ басы (13 мин)
|
Кесте бойынша
жұмыс. Кестеге қарап, мінез-құлық ережелерімен танысады, өздері
толықтырады. |
|
суреттер
|
|
Ортасы (20 мин) |
Темперамент дегеніміз
адам мінез-құлқын, олардың күшін, жылдамдығын, пайда болуын,
тоқталуы мен өзгерісін сипаттайтын қасиеттер
жиынтығы |
|
|
|
Соңы
|
«Мен сені жақсы көремін»
ойыны |
|
презентация |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«Мінез- құлық ережелері» Тәрбие сағаты
«Мінез- құлық ережелері» Тәрбие сағаты
Тәрбие сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар
|
Тәрбие сағаты |
«Мінез- құлық ережелері» |
|
|
Күні |
|
|
|
Сынып жетекші: |
|
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Мінез- құлық ережелері» |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылардың мінез-құлық ережелері туралы
түсініктерін кеңейту.
|
|
|
Сабақтың барысы |
||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар Сабақтың техникалық құрал-жабдықтары |
|
Ұйымдастыру кезеңі (7 мин) |
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал Бір түрлі кәмпит алғандарды 1-топқа «Ақылдылар», ал екіншісін таңдағандарды 2-топқа «Білгіштер» тобына бөлемін. Ой қозғау
«Мінез деген гректің «характер» деген сөзінен шыққан. Мәнісі-із қалдыру. Мінез- әрбір адамның жеке басына тән өзіндік психологиялық қасиеттер мен ерекшеліктердің жиынтығы. Мінез-өзгермейтін тума қасиет емес, ол өмірде қалыптасады. Мәселен, ешбір бала туысымен еңбексүйгіш, не жалқау, тәртіпті, не ұстамды болып тумайды. Оның мінезі ұзақ жылғы өмір сүру барысында өмірдің сан алуан ағымына қарай тәрбие процесінің ықпалымен қалыптасып отырады. Бірақ мінез-құлықты тәрбиелеуге болады. Оған жанұя, достар, үлкендер, орта әсер етеді. -Өз мінезің ұнамаса оны өзгертуге бола ма? Ол қиын ба? Ол өте қиын, бірақ мүмкін. Қандай мақсатпен адам мінезін өзгерткісі келеді? Жақсы болу үшін, жетіскке, алға қойған мақсатына жету үшін.
-Балалар әрқайсыларыңның мінездерің әртүрлі. Мінездің қандай жақтарын білесіңдер? -Жақсы жақтары және жаман жақтары бар. -Ендеше балалар мінездің жақсы жақтары мен жаман жақтарын атаңдаршы. Мінездің түрлері: Мінездің жақсы жақтары: сабырлы, қайырымды, әдепті, еңбекқор, шыншыл, адал, сыпайы, батыл, өжет, жауапты, шыдамды, кішіпейіл, әділ, жауапты, ынталы, ұқыпты, жомарт,батыл,шыншыл, сенімді, кешірімді. Мінездің міндері, яғни жаман жақтары: ашуланшақ, қатал, өзімшіл, тәкаппар, тентек, дөрекі, мақтаншақ, ерке, ызақор,шыдамсыз, жауапсыз,сотқар, аямшақ, салақ, еріншек, қыдырымпаз, сылтаушыл,немқұрайлы, қатыгез,сенімсіз, тойымсыз, дөрекі, қорқақ, опасыз,екі жүзді, өтірікші, мақтаншақ,жігерсіз, көңілсіз.
Өсек өтірік
мақтаншақ,
|
Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді. Психологиялық ахуал
Оқушылар дың пікірі тыңдалады
-Егер біз мысалы адамды бір заттан жасалғанын елестетсек. Онда адамның мінезін сипаттау оңайырақ болар еді. Мысалы: пластелиннен, шыныдан, тастан жасалған мүсін адамның мінездерін сипаттап көрейік. Оларды сипаттау үшін мына парта үстінде мінезге байланысты кеспе қағаздарда жазылған сөздер берілген. Сендердің міндеттерің осы сөздерді алып, оқып, ойланып қай заттан жасалған адамның мінезіне сәйкес келет деп ойлайсыңдар, сонынң тұсына осы сөздерді ілу. Пластелиннен (ермексаз) жасалған адамның мінезін сипаттау: жұмсақ, қайырымды,еліктегіш, басқаларға тәуелді, жағымпаз, айтқанды орындайды, тұйық. Тастан жасалған адамның мінезін сипаттау: батыл, еліктегіш емес, өз-өзіне сенімді, адал, еңбекқор. Шыныдан жасалған адамның мінезін сипаттау: ашық, шыншыл, шыдамсыз, сезгіш, суық, өзімшіл.
|
Компьютер
https://www.youtube.com/watch?v=98_yS4Imeno
|
|
Сабақ басы (13 мин)
|
Кесте бойынша
жұмыс. Кестеге қарап, мінез-құлық ережелерімен танысады, өздері
толықтырады. |
|
суреттер
|
|
Ортасы (20 мин) |
Темперамент дегеніміз
адам мінез-құлқын, олардың күшін, жылдамдығын, пайда болуын,
тоқталуы мен өзгерісін сипаттайтын қасиеттер
жиынтығы |
|
|
|
Соңы
|
«Мен сені жақсы көремін»
ойыны |
|
презентация |
шағым қалдыра аласыз













