Оқу ісінің меңгерушісі: Ж.Жұмашева
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Мектеп:№20С.Сейфуллин атындағы мектеп – гимназиясы |
||||||
|
Күні: 26.11.2018 |
Мұғалімнің аты-жөні: Кушекбаева Фериде |
||||||
|
Сынып: 4 «Д» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақ тақырыбы: |
М.Дулатов «Шешенің балаларын сүюі» |
||||||
|
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
Оқушыларды ақынның өмірбаянымен таныстыра отырып, берілген өлеңінің тақырыбы мен идеясын ашу. |
||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар білуге тиісті: Автор туралы біледі, өлеңнің мазмұнымен толық танысады, өлеңді мәнерлеп оқи алады Оқушылардың көпшілігі білуге тиіс: Өлеңнің мазмұнын түсініп өмірмен байланыстыра алады Кейбір оқушылар білуге тиіс: Ана тақырыбына байланысты өз бетінше өлең шығарып, эссе жаза алады. |
||||||
|
Тілдік мақсат |
Көз жасын көлдету, кірпік қақпай, қайғы. |
|
|||||
|
Бағалау критерийлері |
1.Автор туралы біледі, өлеңнің мазмұнымен толық танысады, өлеңді мәнерлеп оқи алады 2.Өлеңнің мазмұнын түсініп өмірмен байланыстыра алады 3.Ана тақырыбына байланысты өз бетінше өлең шығарып, эссе жаза алады. |
||||||
|
Құндылықтар-ды дарыту |
Ұжымшылдыққа тәрбиелеу , баланың бойында жауапкершілік сыйластық, өзара түсіністік қасиеттерін қалыптастыру |
||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
өзін – өзі тану, дүниетану, қазақ тілі |
||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Слайд, видео , аудио |
||||||
|
Бастапқы білім |
Ананы құрметтеу, қадірлеуді біледі. |
||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурс-тар |
|||||
|
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық ахуал Бақыт деген осы шаттық шеңбері, Қол ұстасып тұрайықшы кел бері. Бақыт деген көрмей қалса сағынып, Мені іздейтін адал жүрек сендегі. ІІ. Үй тапсырмасын сұрау (ыстық картоп әдісі арқылы)
«Түркістан» өлеңінің авторы Мағжан Жұмабаев
Түркістан көне қала. Біздің рухани астанамыз. Қожа Ахмет Иассауи кесенесі орналасқан өңір. Түркістанды кіші мекке, екінші мекке деп те айтады
Біздегі өзгеріс бұл Түркістан қаласының облыс орталығы болуы. Шымкент қаласы маңызы бар үш қалаға қосылуы яғни мегаполис болуы. Сайрам ауданы басқа да аудандар сияқты Түркістан облысына қарасты аудан болды.
Ыбырай Алтынсариннің сөзі
«Абай жолы» романының үзіндісі.
«Абылайхан» мәтіні 18 ғасырды сипаттайды.
Шын есімі Мұхаммедқанапия
Абайдың анасының есімі Ұлжан.
Тақырыпты ашу. -Балалар тақтаға назар аударайықшы не көріп тұрсыңдар? -Балалрдан не көргендерін сұрап суреттерді талқылаймыз. -Дұрыс айтасыңдар балалар бұнда біз ананың өз баласын қалай жақсы көретінін, ана мен бала арасындағы махаббатты көріп тұрмыз. Олай болса балалар біз бүгін Міржақып Дулатов атамыздың «Шешенің балаларын сүюі» деген өлеңімен танысамыз. |
Сұрақтар жазылған парақтардан жасалған доп |
|||||
|
Сабақтың ортасы/ сабақтың негізгі бөлімі |
ІІІ. Жаңа сабақ Ең бірінші өлеңмен таныспас бұрын автор туралы айтып өтейін. -Бұл кім? -Қандай Шығармалары бар ? -Қай жылдары өмір сүрді? - Қай өңірде дүниеге келді? Осы сұрақтарға мен жауап беремін, ал сендер мені мұқият тыңдаңдар.
1885 жылы 25 қарашада Бұрынғы торғай обылысы Жангелдин ауданы қaзipri Қостанай облысының Жанкелді ауданына қарасты "Қызбел" ауылы Ақын, жазушы, патриот, қазаққа жаны ашыған ірі тұлға азамат Анасы Дәмештен 2 жасында айрылып әке қамқорлығында болады ал 12 жасында әкесі Дулаттан айрылып ағасы Асқардың қолында тәрбиеленеді.
1885 жылы 25 қарашада Бұрынғы торғай обылысы Жангелдин ауданы қaзipri Қостанай облысының Жанкелді ауданына қарасты "Қызбел" ауылы
Анасы Дәмештен 2 жасында айрылып әке қамқорлығында болады ал 12 жасында әкесі Дулаттан айрылып ағасы Асқардың қолында тәрбиеленеді. -Бұл кісінің жастарға арнап жазған «Оян қазақ» атты кітабы, Орынборда жарық көрген «Азамат» және «Терме» атты кітаптары бар. «Оян қазақ» кітабы жастарға арналып жазылған. «Мәгілік - ел» идеясы әр бір сабақта алға қойған мақсат болып отыр ал бұл идея осы Міржақып Дулатовтың заманында бастау алды десе де болады. Өйткені ол әр бір патриоттық өлеңдерінде қазақ жастарын көзі ашық, көкірегі ояу білімді болуға шақырды.
Тақтадағы сызбаны өзім түсіндіріп өтемін. -Балалар М.Дулатұлы ақын, жазушы, паториот, қазаққа жаны ашыған ірі тұлға, азаматтарымыздың бірі. -Ол 1885 жылы 25 қарашада Бұрынғы торғай обылысы Жангелдин ауданы қaзipri Қостанай облысының Жанкелді ауданына қарасты "Қызбел" ауылы) дүниеге келген. Анасы Дәмештен 2 жасында айрылып әке қамқорлығында болады ал 12 жасында әкесі Дулаттан айрылып ағасы Асқардың қолында тәрбиеленеді. -Бұл кісінің жастарға арнап жазған «Оян қазақ» атты кітабы, Орынборда жарық көрген «Азамат» және «Терме» атты кітаптары бар. «Оян қазақ» кітабы жастарға арналып жазылған. «Мәгілік - ел» идеясы әр бір сабақта алға қойған мақсат болып отыр ал бұл идея осы Міржақып Дулатовтың заманында бастау алды десе де болады. Өйткені ол әр бір патриоттық өлеңдерінде қазақ жастарын көзі ашық, көкірегі ояу білімді болуға шақырды. -Және де бүгін біз сендермен бірге өтетін тақырыбымыз Шешенің балаларын сүюі! IV. Аудиодан өлеңді тыңдату. V. Оқулықпен жұмыс жасату 5-6 оқушыға оқыту Балалар өлеңді сендер оқып шықтыңдар байқыдыңдар ма өлең қандай үлгіде жазылған? (Сұрақ – жауап ) VІ. Даптермен жұмыс. Жаңа сөздерді түсіндіру. Көз жасын көлдету – қатты жылау Кірпік қақпай – ұйқтамай VІ. Сұрақ – жауап
Барлық оқушы бірдей «Ана» деген жауап береді
Мінекей балалар көрдіңдер ме өміріміздің барлық сәтінде біз ананың махабаты мен көмегіне мұқтаж болып тұрады екенбіз. Демек біз әрқашан ананы сыйлай білуіміз керек. Балалар жаңадан бері біз ана туралы айтып жатырмыз ендеше мен сендердің шығармашылық қаблеттеріңді байқағым келіп тұр
Авторы: М.Дулавтов Тақырыбы: Шешенің балаларын сүюі Жанр түрі: өлең Идеясы: Ананың балаға деген махаббаты Шумағы:4 Тармағы: 5,6 сөзден тұрады Ұйқас түрі: а, а? б, в. 4 шумағында да ұйқас түрі бірдей Тәрбиелік мәні: Ананы сыйлауға, құрметтеуге, ренжітпеуге ананың қадірін білуге тәрбиелейді.
Бағалау от шашу шапалақ Сергіту сәті: Қарақат Әбілдина Аяулы ана ән орындау |
Оқулық, дәптер, сызғыш қалапсап ,тақта Слайд Дәптер, оқулық, қаламсап Флипчат, маркер, клей. Әуен |
|||||
|
Сабақтың соңы |
Ананың қадірі видео қорыту Сұрақтар Бейнероликтегі баланың әрекеті дұрыс па? Бейнероликті көріп өздерің үшін қандай ой түйдіңдер? Сен сол баланың орнында болсаң не істер едің? Кластер
Жанашыр
Қамқор
Шыдамды
Мейрімді
Ана
Парасатты
Байсалды
Ақылды
Кешірімдіі Кері байланыс ауызша сұрақтар қою Бүгінгі сабақ сендерге ұнады ма? Сабақты қай кезі саған көбірек ұнады? Қай жерінде қиналдың? Сен түсінбеген нарсе болды ма? |
Сөздер жазылған парақтар, желім |
|||||
|
Топтық тапсырма 1 – топ 2 -топ 3 -топ Саралау |
Бағалау –Бас бармақ әдісі |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданы-латын қауіпсіздік техникасы ережелері-нің тармақ-тары |
|||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
|||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Міржақып Дулатов Шешенің балаларын сүюі
Міржақып Дулатов Шешенің балаларын сүюі
Оқу ісінің меңгерушісі: Ж.Жұмашева
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Мектеп:№20С.Сейфуллин атындағы мектеп – гимназиясы |
||||||
|
Күні: 26.11.2018 |
Мұғалімнің аты-жөні: Кушекбаева Фериде |
||||||
|
Сынып: 4 «Д» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақ тақырыбы: |
М.Дулатов «Шешенің балаларын сүюі» |
||||||
|
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
Оқушыларды ақынның өмірбаянымен таныстыра отырып, берілген өлеңінің тақырыбы мен идеясын ашу. |
||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар білуге тиісті: Автор туралы біледі, өлеңнің мазмұнымен толық танысады, өлеңді мәнерлеп оқи алады Оқушылардың көпшілігі білуге тиіс: Өлеңнің мазмұнын түсініп өмірмен байланыстыра алады Кейбір оқушылар білуге тиіс: Ана тақырыбына байланысты өз бетінше өлең шығарып, эссе жаза алады. |
||||||
|
Тілдік мақсат |
Көз жасын көлдету, кірпік қақпай, қайғы. |
|
|||||
|
Бағалау критерийлері |
1.Автор туралы біледі, өлеңнің мазмұнымен толық танысады, өлеңді мәнерлеп оқи алады 2.Өлеңнің мазмұнын түсініп өмірмен байланыстыра алады 3.Ана тақырыбына байланысты өз бетінше өлең шығарып, эссе жаза алады. |
||||||
|
Құндылықтар-ды дарыту |
Ұжымшылдыққа тәрбиелеу , баланың бойында жауапкершілік сыйластық, өзара түсіністік қасиеттерін қалыптастыру |
||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
өзін – өзі тану, дүниетану, қазақ тілі |
||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Слайд, видео , аудио |
||||||
|
Бастапқы білім |
Ананы құрметтеу, қадірлеуді біледі. |
||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурс-тар |
|||||
|
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық ахуал Бақыт деген осы шаттық шеңбері, Қол ұстасып тұрайықшы кел бері. Бақыт деген көрмей қалса сағынып, Мені іздейтін адал жүрек сендегі. ІІ. Үй тапсырмасын сұрау (ыстық картоп әдісі арқылы)
«Түркістан» өлеңінің авторы Мағжан Жұмабаев
Түркістан көне қала. Біздің рухани астанамыз. Қожа Ахмет Иассауи кесенесі орналасқан өңір. Түркістанды кіші мекке, екінші мекке деп те айтады
Біздегі өзгеріс бұл Түркістан қаласының облыс орталығы болуы. Шымкент қаласы маңызы бар үш қалаға қосылуы яғни мегаполис болуы. Сайрам ауданы басқа да аудандар сияқты Түркістан облысына қарасты аудан болды.
Ыбырай Алтынсариннің сөзі
«Абай жолы» романының үзіндісі.
«Абылайхан» мәтіні 18 ғасырды сипаттайды.
Шын есімі Мұхаммедқанапия
Абайдың анасының есімі Ұлжан.
Тақырыпты ашу. -Балалар тақтаға назар аударайықшы не көріп тұрсыңдар? -Балалрдан не көргендерін сұрап суреттерді талқылаймыз. -Дұрыс айтасыңдар балалар бұнда біз ананың өз баласын қалай жақсы көретінін, ана мен бала арасындағы махаббатты көріп тұрмыз. Олай болса балалар біз бүгін Міржақып Дулатов атамыздың «Шешенің балаларын сүюі» деген өлеңімен танысамыз. |
Сұрақтар жазылған парақтардан жасалған доп |
|||||
|
Сабақтың ортасы/ сабақтың негізгі бөлімі |
ІІІ. Жаңа сабақ Ең бірінші өлеңмен таныспас бұрын автор туралы айтып өтейін. -Бұл кім? -Қандай Шығармалары бар ? -Қай жылдары өмір сүрді? - Қай өңірде дүниеге келді? Осы сұрақтарға мен жауап беремін, ал сендер мені мұқият тыңдаңдар.
1885 жылы 25 қарашада Бұрынғы торғай обылысы Жангелдин ауданы қaзipri Қостанай облысының Жанкелді ауданына қарасты "Қызбел" ауылы Ақын, жазушы, патриот, қазаққа жаны ашыған ірі тұлға азамат Анасы Дәмештен 2 жасында айрылып әке қамқорлығында болады ал 12 жасында әкесі Дулаттан айрылып ағасы Асқардың қолында тәрбиеленеді.
1885 жылы 25 қарашада Бұрынғы торғай обылысы Жангелдин ауданы қaзipri Қостанай облысының Жанкелді ауданына қарасты "Қызбел" ауылы
Анасы Дәмештен 2 жасында айрылып әке қамқорлығында болады ал 12 жасында әкесі Дулаттан айрылып ағасы Асқардың қолында тәрбиеленеді. -Бұл кісінің жастарға арнап жазған «Оян қазақ» атты кітабы, Орынборда жарық көрген «Азамат» және «Терме» атты кітаптары бар. «Оян қазақ» кітабы жастарға арналып жазылған. «Мәгілік - ел» идеясы әр бір сабақта алға қойған мақсат болып отыр ал бұл идея осы Міржақып Дулатовтың заманында бастау алды десе де болады. Өйткені ол әр бір патриоттық өлеңдерінде қазақ жастарын көзі ашық, көкірегі ояу білімді болуға шақырды.
Тақтадағы сызбаны өзім түсіндіріп өтемін. -Балалар М.Дулатұлы ақын, жазушы, паториот, қазаққа жаны ашыған ірі тұлға, азаматтарымыздың бірі. -Ол 1885 жылы 25 қарашада Бұрынғы торғай обылысы Жангелдин ауданы қaзipri Қостанай облысының Жанкелді ауданына қарасты "Қызбел" ауылы) дүниеге келген. Анасы Дәмештен 2 жасында айрылып әке қамқорлығында болады ал 12 жасында әкесі Дулаттан айрылып ағасы Асқардың қолында тәрбиеленеді. -Бұл кісінің жастарға арнап жазған «Оян қазақ» атты кітабы, Орынборда жарық көрген «Азамат» және «Терме» атты кітаптары бар. «Оян қазақ» кітабы жастарға арналып жазылған. «Мәгілік - ел» идеясы әр бір сабақта алға қойған мақсат болып отыр ал бұл идея осы Міржақып Дулатовтың заманында бастау алды десе де болады. Өйткені ол әр бір патриоттық өлеңдерінде қазақ жастарын көзі ашық, көкірегі ояу білімді болуға шақырды. -Және де бүгін біз сендермен бірге өтетін тақырыбымыз Шешенің балаларын сүюі! IV. Аудиодан өлеңді тыңдату. V. Оқулықпен жұмыс жасату 5-6 оқушыға оқыту Балалар өлеңді сендер оқып шықтыңдар байқыдыңдар ма өлең қандай үлгіде жазылған? (Сұрақ – жауап ) VІ. Даптермен жұмыс. Жаңа сөздерді түсіндіру. Көз жасын көлдету – қатты жылау Кірпік қақпай – ұйқтамай VІ. Сұрақ – жауап
Барлық оқушы бірдей «Ана» деген жауап береді
Мінекей балалар көрдіңдер ме өміріміздің барлық сәтінде біз ананың махабаты мен көмегіне мұқтаж болып тұрады екенбіз. Демек біз әрқашан ананы сыйлай білуіміз керек. Балалар жаңадан бері біз ана туралы айтып жатырмыз ендеше мен сендердің шығармашылық қаблеттеріңді байқағым келіп тұр
Авторы: М.Дулавтов Тақырыбы: Шешенің балаларын сүюі Жанр түрі: өлең Идеясы: Ананың балаға деген махаббаты Шумағы:4 Тармағы: 5,6 сөзден тұрады Ұйқас түрі: а, а? б, в. 4 шумағында да ұйқас түрі бірдей Тәрбиелік мәні: Ананы сыйлауға, құрметтеуге, ренжітпеуге ананың қадірін білуге тәрбиелейді.
Бағалау от шашу шапалақ Сергіту сәті: Қарақат Әбілдина Аяулы ана ән орындау |
Оқулық, дәптер, сызғыш қалапсап ,тақта Слайд Дәптер, оқулық, қаламсап Флипчат, маркер, клей. Әуен |
|||||
|
Сабақтың соңы |
Ананың қадірі видео қорыту Сұрақтар Бейнероликтегі баланың әрекеті дұрыс па? Бейнероликті көріп өздерің үшін қандай ой түйдіңдер? Сен сол баланың орнында болсаң не істер едің? Кластер
Жанашыр
Қамқор
Шыдамды
Мейрімді
Ана
Парасатты
Байсалды
Ақылды
Кешірімдіі Кері байланыс ауызша сұрақтар қою Бүгінгі сабақ сендерге ұнады ма? Сабақты қай кезі саған көбірек ұнады? Қай жерінде қиналдың? Сен түсінбеген нарсе болды ма? |
Сөздер жазылған парақтар, желім |
|||||
|
Топтық тапсырма 1 – топ 2 -топ 3 -топ Саралау |
Бағалау –Бас бармақ әдісі |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданы-латын қауіпсіздік техникасы ережелері-нің тармақ-тары |
|||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
|||||||
шағым қалдыра аласыз














