«Бекітемін»
Шымкент көпсалалы колледжі
директорының оқу ісі жөніндегі
орынбасары Жумадуллаева Г.И.
______________________________
«____» _________________ 2021ж
Ашық сабақ
МОБИЛЬДІ ҚҰРЫЛҒЫЛАР СИПАТТАМАСЫ
Пәннің / модульдің атауы мен коды
INF «Информатика»
Мамандығы : 0302000 – «Мейіргер ісі»
Біліктілігі : 0301043 –«Жалпы практикадағы мейіргер»
Шымкент
«Гуманитарлық -экономикалық және жаратылыстану пәндері» кафедрасының меңгерушісі: ___________ Аризова С.Қ.
Құрастырған оқытушы: ___________ Сарсенбаева А.
Келісілді
Әдістемелік кабинет меңгерушісі: ___________ Алимханова А.С
|
ОЖБ бөлімі |
Ақпарат және ақпарат үрдістері |
Күні, айы, жылы: 26.02.2021 ж. |
||
|
Пәні |
Информатика. |
Оқытушы: Сарсенбаева А.Б |
||
|
Тобы |
МБК 05-20 |
Қатысқандар: 15 |
Қатыспағандар: 0 |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Мобильдік құрылғылар сипаттамасы |
|||
|
Оқу мақсаттары |
БҚ1 Оқыту. Ақпаратты басқару, сыни ойлау және шешім қабылдау дағдыларын қолдана отырып, мобильдік құрылғыларды атау және олардың негізгі компонетнттерін білу; БҚ2 Этика және кәсіпқойлық. Аппараттық және бағдарламалық қамтамасыз етілімнің қол жетімділігін түсіну; БҚ3 Шағын топтардағы жұмыс жағдайында ақпараттық технологияларды тәжірибеде қолдану; |
|||
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Білу, түсіну, қолдану |
|||
|
Сабақ мақсаты |
Білім алушылардың барлығы: мобильдік құрылғылардың атауларын және сипаттамасын бере алады; Білім алушылардың басым бөлігі: аппараттық және бағдарламалық қамтамасыз етілімнің құрылымын салыстырады, талдайды; Білім алушылардың кейбірі: мобильді құрылғылардың ОЖ жіктей алады |
|||
|
Бағалау критерийлері |
Мобильді құрылғылардың компоненттерін сәйкестендіреді, салыстырады, талдайды Өлшем шарт: «Бағдаршам», «Баспармақ» |
|||
|
Тілдік мақсаттар мен дағдылар |
Мобильді құрылғылар сипаттамасының теориялық тұжырымдамаларын анықтай отырып, текстен негізгі ойды түртіп алу (жазылым) арқылы көзбен шолу (оқылым) жасайды, одан әрі сабақ соңында «QR-код» буклетін қолданып, өзінің пікірін ауызша түрде ұсына алады (айтылым, тыңдалым) Үш тілділік: Мобильді құрылғы- мобильное устройство-mobile device Аппараттық жасақтама- аппаратное обеспечение-hardware Программалық жасақтама-программное обеспечение-software Смартфон-смартфон-smartphone; планшет-планшет-tablet device; электронды кітап-электронная книга- e-book; ноутбук-ноутбук-notebook |
|||
|
Құндылықтарға баулу |
Мейіргерлік көмек көрсету үрдісінде пациенттермен жұмыс жағдайында қолданылатын аппараттық және бағдарламалық қамтамасыз етілімнің тиімділігіне баулу |
|||
|
Пән аралық байланыс |
Жаратылыстану-математика, гумманитарлық, техникалық пәндерден алған білімдерін пайдаланамын |
|||
|
Интербелсенді әдістер |
«жеке» , «жұппен», «топтық», «ұжамдық», «ББҮ», «Венн диаграммасы», «Графикалық әдіс», «Бағдаршам», «Бас бармақ», «Зерттеу әдісі» |
|||
|
Көрнекі құралдар |
Планшет, смартфон, ноутбук, электронды кітап, интерактивті тақта, т.б. |
|||
|
Алдыңғы білім |
Аппараттық қамтамасыз ету ОЖ, ДК құрылымы туралы |
|||
|
Пайдаланылған әдебиеттер |
Негізгі оқулық: Салғараева Г.И, Базаева Ж.Б, Маханова А.С. Информатика – Нұр-Сұлтан: «Арман - ПВ» баспасы, 2020 ж. 91-100 б. Қосымша дереккөздер: https://martebe.kz/mobildi-ryl-ylar-sipattamasy/, https://kk.eyewated.com/мобильді-құрылғы-дегеніміз-не/, Е.Балапанов Б.Бөрібаев “Жаңа ақпараттық технологиялар”, Тиімді кері байланыс: мазмұны, құрылымы, түрлері: әдістемелік нұсқауылқ/Е.Т.Оспанова, Н.А.Балғараева. – Астана «Назарбаев Зияткерлік мектептері» ДББҰ Педагогикалық шеберлік орталығы, 2018. Оқу үрдісінде саралап оқытудың әдіс-тәсілдері: әдістемелік нұсқаулық /Қ.Қ.Тілеуова, Д.Ж.Қалиева, А.А.Рысбекова. - Астана «Назарбаев Зияткерлік мектептері» ДББҰ Педагогикалық шеберлік орталығы, 2017. |
|||
Сабақтың барысы
|
Сабақ кезеңдері |
Оқытушының қызметі |
Білім алушылардың іс-әрекеті |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10 мин. |
Естеріңе түсіріңдер: ДК негізгі және қосымша құрылымына түсініктеме беру Мобильді құрылғылар туралы қысқаша сипаттама түрлерін таныстыру олардың 10 - құрылымдық сипаты баяндалады (Смартфон, Ноутбук, Планшет, Элктронды кітап) /7мин./ |
Монитор, жүйелік блок, пернетақта, мультимедиа колонкасы, модем, маус, принтер /айтылым, тыңдалым/ «Жұппен жұмыс» /3мин./ Білім алушылар 3-топқа «E-book», «Smart», «Netbook» бөлініп отырады QR-қойылған буклеттер таратылады |
интерактивті тақта Бейне роликтер, таратпалы дидактикалық құралдар(стикер,мәтін, маркер, бағалау парағы, А3 форматтағы қағаздар, интерактивті тақта QR-қойылған буклеттер ) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 25 мин. |
Дескриптор /Білім алушы/ текстпен танысу барысында Бұрыннан білетінін, жаңадан білгенін және нені білгісі келетінін жазады Дескриптор: /Білім алушы/ Мобильді құрылғылардың атауын анықтамаларымен сәйкестендіру Дескриптор: /Білім алушы/ Планшет пен смартфонның арасындағы айырмашылық пен ұқсастықты анықтау Дескриптор: мобильді құрылғылардың компоненттерін жазады |
1-қадам Жеке жұмыс /7 мин./ QR-қойылған буклеттердегі «Мобильді құрылғылар сипаттамасы», әр абзацтан негізігі ұғамдарды білдіретін тірек сөздерді «ББҮ» тәсілімен орындайды /оқылым,жазылым/ 2-қадам Топта талқылау /5 мин./
/тыңдалым, айтылым/ 3-қадам Үш топқа бірдей №1,№2,№3 тапсырма беріледі /10мин./ №1 тапсырма Мобильді құрылғылар атауын анықтамаларымен сәйкестендіреді №2 тапсырма Планшет пен смартфонның арасындағы айырмашылық пен ұқсастықты Венн диаграммасына жазады №3 тапсырма Берілген суреттегі мобильді құрылғылардың компоненттерін анықтап, тіктөртбұрыштың ішіне «Графикалық әдіспен» жазады |
Смартфондағы камераны іске қосу арқылы Конспект дәптеріне орындайды А4 форматтағы қағаздар А5 форматтағы бланк/үлгі жасыл – өте жақсы сары – жақсы қызыл - төмен интерактивті тақта А4 форматтағы қағаздарға орындалады интерактивті тақта А4 форматтағы қағаздар интерактивті тақта А4 форматтағы қағаздар маркер жасыл түсті |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Деңгейлік тапсырмаларды қорғау сәті – кері байланыс принциптеріне негізделеді Ол үшін жоғарыдағы №1,2,3 тапсырмалардың дайын жауап үлгілері ұсынылады |
№1,2,3 тапсырмалардың жауаптарын топтар өзара алмастырады 1-2 2-3 3-1 тексереді, түзетеді /3 мин/ «Бас бармақ» әдісімен топтар бірін-бірі бағалайды |
интерактивті тақта А4 форматтағы қағаздар маркер қызыл түсті |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы /10мин./ |
Бағалау сәті Барлығы: Басым бөлігі: Кейбірі: /2мин./ |
Ұжымдық жұмыс /Ойланайық, талқылайық/
/2мин./ |
дәптер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия |
Сұрақтар: Сабақ материалдары мен үшін ... болды /қиын, жеңіл,қол жетімді/ Сабақ бойы мен ... /жағымды, жағымсыз көңіл күйде болдым/ Мен сабақтағы жұмысыма ... /ризамын, қанағаттанбадым/ Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«Бекітемін»
Шымкент көпсалалы
колледжі
директорының оқу ісі
жөніндегі орынбасары Жумадуллаева
Г.И. ______________________________ «____» _________________
2021ж Ашық
сабақ МОБИЛЬДІ ҚҰРЫЛҒЫЛАР
СИПАТТАМАСЫ Пәннің / модульдің атауы мен
коды INF
«Информатика» Мамандығы :
0302000 – «Мейіргер ісі» Біліктілігі : 0301043 –«Жалпы практикадағы
мейіргер» Шымкент «Гуманитарлық -экономикалық
және жаратылыстану пәндері» кафедрасының меңгерушісі: ___________
Аризова С.Қ. Құрастырған оқытушы:
___________ Сарсенбаева
А. Келісілді Әдістемелік кабинет меңгерушісі: ___________
Алимханова А.С ОЖБ
бөлімі Ақпарат және ақпарат
үрдістері Күні, айы, жылы:
26.02.2021 ж. Пәні Информатика. Оқытушы: Сарсенбаева
А.Б Тобы МБК
05-20 Қатысқандар:
15 Қатыспағандар:
0 Сабақтың
тақырыбы Мобильдік құрылғылар
сипаттамасы Оқу
мақсаттары БҚ1 Оқыту. Ақпаратты басқару, сыни ойлау және шешім
қабылдау дағдыларын қолдана отырып,
мобильдік құрылғыларды
атау және олардың негізгі компонетнттерін
білу; БҚ2 Этика және кәсіпқойлық. Аппараттық және бағдарламалық
қамтамасыз етілімнің қол жетімділігін
түсіну; БҚ3 Шағын топтардағы жұмыс жағдайында ақпараттық
технологияларды тәжірибеде
қолдану; Ойлау дағдыларының
деңгейлері Білу, түсіну,
қолдану Сабақ
мақсаты
Білім
алушылардың барлығы: мобильдік құрылғылардың
атауларын және сипаттамасын бере алады;
Білім
алушылардың басым бөлігі: аппараттық және бағдарламалық қамтамасыз етілімнің
құрылымын салыстырады,
талдайды; Білім алушылардың
кейбірі: мобильді құрылғылардың ОЖ жіктей
алады Бағалау
критерийлері
Мобильді
құрылғылардың компоненттерін сәйкестендіреді, салыстырады,
талдайды Өлшем
шарт: «Бағдаршам», «Баспармақ» Тілдік мақсаттар мен
дағдылар Мобильді құрылғылар
сипаттамасының теориялық тұжырымдамаларын анықтай отырып, текстен
негізгі ойды түртіп алу (жазылым) арқылы көзбен шолу (оқылым)
жасайды, одан әрі сабақ соңында «QR-код» буклетін қолданып,
өзінің пікірін ауызша түрде ұсына алады (айтылым,
тыңдалым)
Үш
тілділік:
Мобильді
құрылғы- мобильное устройство-mobile device
Аппараттық жасақтама- аппаратное
обеспечение-hardware
Программалық
жасақтама-программное обеспечение-software Смартфон-смартфон-smartphone;
планшет-планшет-tablet
device; электронды
кітап-электронная книга- e-book;
ноутбук-ноутбук-notebook Құндылықтарға
баулу Мейіргерлік көмек көрсету үрдісінде пациенттермен жұмыс
жағдайында қолданылатын аппараттық және бағдарламалық қамтамасыз
етілімнің тиімділігіне баулу Пән аралық
байланыс Жаратылыстану-математика, гумманитарлық, техникалық
пәндерден алған білімдерін пайдаланамын Интербелсенді
әдістер «жеке» , «жұппен»,
«топтық», «ұжамдық», «ББҮ», «Венн диаграммасы», «Графикалық әдіс»,
«Бағдаршам», «Бас бармақ», «Зерттеу әдісі» Көрнекі
құралдар Планшет, смартфон,
ноутбук, электронды кітап, интерактивті тақта,
т.б. Алдыңғы
білім Аппараттық қамтамасыз
ету ОЖ, ДК құрылымы туралы Пайдаланылған
әдебиеттер Негізгі оқулық:
Салғараева Г.И, Базаева Ж.Б, Маханова А.С. Информатика –
Нұр-Сұлтан: «Арман - ПВ» баспасы, 2020 ж. 91-100
б. Қосымша дереккөздер:
https://martebe.kz/mobildi-ryl-ylar-sipattamasy/,
https://kk.eyewated.com/мобильді-құрылғы-дегеніміз-не/,
Е.Балапанов Б.Бөрібаев “Жаңа ақпараттық технологиялар”, Тиімді кері
байланыс: мазмұны, құрылымы, түрлері: әдістемелік
нұсқауылқ/Е.Т.Оспанова, Н.А.Балғараева. – Астана «Назарбаев
Зияткерлік мектептері» ДББҰ Педагогикалық шеберлік орталығы, 2018.
Оқу үрдісінде саралап оқытудың әдіс-тәсілдері: әдістемелік
нұсқаулық /Қ.Қ.Тілеуова, Д.Ж.Қалиева, А.А.Рысбекова. - Астана
«Назарбаев Зияткерлік мектептері» ДББҰ Педагогикалық шеберлік
орталығы, 2017. Сабақтың
барысы Сабақ
кезеңдері Оқытушының
қызметі Білім алушылардың
іс-әрекеті Ресурстар Сабақтың
басы 10
мин. Естеріңе
түсіріңдер: ДК негізгі және қосымша
құрылымына түсініктеме беру Мобильді құрылғылар
туралы қысқаша сипаттама түрлерін таныстыру
олардың 10 - құрылымдық сипаты
баяндалады (Смартфон, Ноутбук,
Планшет, Элктронды кітап) /7мин./ Монитор, жүйелік блок,
пернетақта, мультимедиа колонкасы, модем, маус,
принтер /айтылым,
тыңдалым/ «Жұппен
жұмыс» /3мин./ Білім алушылар 3-топқа
«E-book», «Smart», «Netbook» бөлініп отырады QR-қойылған буклеттер
таратылады интерактивті
тақта Бейне роликтер,
таратпалы дидактикалық құралдар(стикер,мәтін, маркер, бағалау
парағы, А3 форматтағы қағаздар, интерактивті
тақта QR-қойылған буклеттер
) Сабақтың
ортасы 25
мин. Дескриптор /Білім
алушы/ текстпен танысу
барысында Бұрыннан білетінін,
жаңадан білгенін және нені білгісі келетінін
жазады Дескриптор: /Білім
алушы/ Мобильді құрылғылардың
атауын анықтамаларымен сәйкестендіру Дескриптор: /Білім
алушы/ Планшет пен смартфонның
арасындағы айырмашылық пен ұқсастықты анықтау Дескриптор: мобильді құрылғылардың
компоненттерін жазады 1-қадам Жеке
жұмыс /7
мин./ QR-қойылған
буклеттердегі «Мобильді құрылғылар
сипаттамасы», әр абзацтан негізігі
ұғамдарды білдіретін тірек сөздерді «ББҮ» тәсілімен
орындайды /оқылым,жазылым/ 2-қадам Топта
талқылау /5
мин./ Топтың әр мүшесі ауызша
пікір білдіреді Топ
жетекшісі «Бағдаршам» тәсілімен бағалайды: ең
жоғары ұпай- 3, орташа -2, төмен -1 /тыңдалым,
айтылым/ 3-қадам Үш топқа бірдей
№1,№2,№3 тапсырма беріледі /10мин./ №1
тапсырма Мобильді құрылғылар
атауын анықтамаларымен сәйкестендіреді №2
тапсырма Планшет пен смартфонның
арасындағы айырмашылық пен ұқсастықты Венн диаграммасына
жазады №3
тапсырма Берілген суреттегі
мобильді құрылғылардың компоненттерін анықтап, тіктөртбұрыштың
ішіне «Графикалық әдіспен» жазады Смартфондағы камераны
іске қосу арқылы Конспект дәптеріне
орындайды А4 форматтағы
қағаздар А5 форматтағы
бланк/үлгі жасыл – өте
жақсы сары –
жақсы қызыл -
төмен интерактивті
тақта А4 форматтағы
қағаздарға орындалады интерактивті
тақта А4 форматтағы
қағаздар интерактивті
тақта А4 форматтағы
қағаздар маркер жасыл
түсті Деңгейлік тапсырмаларды
қорғау сәті – кері байланыс
принциптеріне негізделеді Ол үшін жоғарыдағы
№1,2,3 тапсырмалардың дайын жауап үлгілері
ұсынылады
№1,2,3 тапсырмалардың
жауаптарын топтар өзара алмастырады 1-2 2-3
3-1
тексереді,
түзетеді
/3
мин/
«Бас
бармақ» әдісімен топтар бірін-бірі
бағалайды интерактивті
тақта А4 форматтағы
қағаздар маркер қызыл
түсті Сабақтың
соңы /10мин./ Бағалау
сәті Барлығы: Басым
бөлігі: Кейбірі: /2мин./ Ұжымдық
жұмыс /Ойланайық,
талқылайық/ Мобильді құрылғылардың
жылдам жұмыс істеуінің басты сипаттамасына не жатады
/айтылым/ Өз сөздеріңмен мобильді
құрылғы анықтамасын жазып көр /жазылым, тыңдалым/
/2мин./ дәптер Рефлексия
Сұрақтар:
Сабақ материалдары мен үшін ... болды /қиын, жеңіл,қол
жетімді/
Сабақ бойы
мен ... /жағымды, жағымсыз көңіл күйде болдым/
Мен
сабақтағы жұмысыма ... /ризамын, қанағаттанбадым/ | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||













