Қысқа мерзімді
жоспар
11.3В
Тұқымқуалаушылық және
өзгергіштік заңдары
|
Мақтаарал аграрлық
колледжі
|
Күні:
|
Мұғалімнің
аты-жөні: Айдарханова
Роза
|
Сынып: 10
|
Қатысқандар
саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақ
тақырыбы
|
Модификациялық өзгергіштік.
Белгілердің өзгруіндегі вариациялық
қатарлар.
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
10.2.4.1
Модификациялық өзгергіштіктің
туындау себептерін түсіндіру
|
Сабақ
мақсаттары
|
Оқушылар
біледі:
Оқушылар
түсінеді:
Оқушылар
жасай
алады:
-
Өзгергіштік
түрлеріне салыстырмалы кесте құрай
алады;
-
Модификациялық
өзгергіштіктің вариация қатарына арналған есептерді өздігінен
шығарып, график сыза алады.
|
Жетістік
критерийлері
|
Өзгергіштік түрлерін жіктей
алады. Модификациялық өзгергіштіктің
туындау себептерін түсіндіре
алады.
|
Тілдік
мақсаттар
|
Оқушылар жасай алады:
Өзгергіштіктің түрлерін
ажырату, анықтамаларын
білу.
Пәндік лексика мен
терминология:
Модификациялық өзгергіштік,
өзгергіштік, вариация
қатары.
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Ынтымақтастық
-
Оқушылардың
бір-бірімен және мұғаліммен өзара әрекеттестіктері сабақтың барлық
кезеңдері бойы жүзеге
асырылады.
-
Мұғалім мен оқушы
бірлесе сабақтың мақсатына жетеді және өзара іс-қимыл нәтижелерін
талқылайды.
Өмір бойы
оқу
Азаматтық
жауапкершілік
|
Пәнаралық
байланыстар
|
Математика
(арифметикалық әдіс,
диаграмма)
|
АКТ қолдану
дағдылары
|
Ғаламтордан қажетті
ақпараттарды іздеп табу, компьютерді белсенді
пайдаланушы дағдыларын
дамыту
|
Бастапқы
білім
|
6, 7-бөлімдерде сипатталған,
көбею туралы негіздік
білімдер.
Тұқымқуалаушылық туралы
идеялар, оның ішінде G8, G9 және G10 бөлімдерінде сипатталған,
генетикалық будандастыру.
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы
жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
15
мин.
|
Сабақты
ұйымдастыру
Жағымды психологиялық орта
қалыптастыруарқылы сыныпта ынтымақтастық татмосферасын
құру.
|
|
15
мин.
|
Ой
толғау.
1-слайдтағы суреттер бойынша
тақырыпқа шығу.
Сабақтың тақырыбы мен
мақсаттарын оқушылармен бірге
анықтау.
|
Интербелсенді тақта (ИТ),
презентация
1-2
слайд
|
Сабақтың
ортасы
35
мин.
|
Презентация мен қосымша
ақпараттарды қолдана отырып, өздігінен мына сұрақтарға жауап
береді:
Сұрақ:
-
Өзгергіштік деген
не?
-
Өзгергіштіктің
қандай түрлері бар?
-
Модификациялық
өзгергіштік деген не? Маңыздылығы қандай? Мысал
келтіріңіз
-
Мутациялық
өзгергіштік деген не? Маңыздылығы қандай? Мысал
келтіріңіз
-
Модификациялық
өзгергіштіктің қандай түрлері
бар?
-
Вариация қатары
деген не?
|
Интербелсенді тақта (ИТ),
презентация
|
15
мин.
|
Зертханалық жұмыс.
Модификациялық өзгергіштік
Әр оқушыдан сұрақтар бойынша
сұрап, талқылау
|
1-қосымша
(ақпарт)
ЗЖ.
парақшалары
|
|
Сабақты
бекіту
Қатені
тап:
Тұқым қуалайтын
өзгергіштік – организмде жаңа
генотиптердің пайда болуы нәтижесінде
фенотипте
өзгерістің
байқалуы.
Модификациялық өзгергіштік
тұқым қуаламайды.
Француз
ботанигі Боннье
120 түрге жататын өсімдіктерді
алып, оларға тәжірибе
жүргізген.
Организмдерде белгілердің
дамуын анықтайтын басты фактор — генотип.
Тұқым қуалайтын
немесе генотиптік өзгергіштікті екі типке
бөледі: комбинативтік және
мутациялық өзгергіштік.
"Мутация" деген терминді 1901
жылы Голландия генетигі Гуго де Фриз
"Мутациялық
теория"
деген еңбегінде
енгізді.
|
2-
қосымша
|
Сабақтың
соңы
15
мин.
|
Рефлексия «Құтқару
белдемшесі»
Оқушылар қиындық тудырған
сұрақтарын жазады
|
Рефлексия
парақшалары
|
Үй
жұмысы.
|
Видео
|
Саралау – оқушыларға қалай
көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға
қандай міндет қоюды жоспарлап
отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың
материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді
жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы
|
Сабақта оқушыларға қолдау
көрсету жұптар арқылы іске асырылады. Жұппен жұмыс жасау барысында
оқушылар бір-бірлеріне қажетті көмек көрсетеді. Қажет болған
жағдайда мұғалім қосымша ақпарат таратып,
түсіндіреді.
|
Бүгінгі сабақта оқушылар
бір-бірлерін өзара бағалау арқылы
бағалайды
|
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу
мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді
ме?
Жеткізбесе,
неліктен?
Сабақта саралау дұрыс
жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері
сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай
ауытқулар болды, неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз
пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ
бағанда берілген сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
Оқушылар берілген уақытты
тиімді пайдалана алды, бүгінгі тақырып бойынша мақсатқа жетті деп
ойлаймын.
|
Жалпы
баға
Сабақтың жақсы
өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты
жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында
сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары
туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу
қажет?
|