|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 6.3 А ХІІІ-ХV ғасырдың І жартысындағы Қазақстан Күні:12.02.2019ж Сыныбы: 6 |
Мектеп: Жаңажол НЖББМ Пән мұғалімі: Джанбузова Арайлым Саниятуллиевна |
||
|
Сабақтың тақырыбы: Моғолстан, Әбілқайыр хандығы |
|||
|
Осы сабақта қол жеткізілген оқу мақсаттары |
6.3.1.6. картаны қолдану арқылы ХІІІ-ХV ғасырлардағы мемлекеттердегі саяси үдерістерді түсіндіру; 6.1.1.2 ХІІІ-ХҮғ.ғ мемлекеттердің этноәлеуметтік құрылымын анықтау. |
||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: ХІV-ХV ғасырлардағы Қазақстан аумағындағы құрылған мемлекеттерді білу. Басым бөлігі: ХІV-ХV ғасырлардағы Әбілқайырхандығы мен Моғолстан мемлекетінің ішкі саяси ерекшеліктерін түсіну Кейбір оқушылар: Қазақстан аумағында XIV – XV ғғ. құрылған мемлекеттердің ішкі саясатын сипаттау. |
||
|
Бағалау критерийі |
1. XІV-XV ғасырлардағы Әбілқайыр хандығы мен Моғолстан мемлекеттерінің саяси үдерісін түсінеді. 2. XІV-XV ғасырлардағы Әбілқайыр хандығы мен Моғолстан мемлекеттерін картадан көрсетеді. |
||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу, түсіну, қолдану |
||
|
Тілдік мақсаттар |
Сабақ барысында қоланатын түйінді сөздер мен ұғымдар: Поладшы – Дулат тайпасының әмірі; Ұлысбегі – Мұралық лауазымы жоғары; Әмір – билеуші; Бек – хандық өкіметтің басқарудағы әскери қызметкерлерге берілетін лауазым; Би – әділ үкім шығаратын адамдар; Ноян – бай-шонжар; Баһадүр – батыр; қараша – қарапайым халық; иқта, сойырғал – жер иесі ... Тапсырма түрлері дәлелді аргументпен сабақтасады: Негізгі себеп болған... Бірқатар факторлар келесі факторларға әсер етті, мысалы... Бұл оқиға /өзгеріс маңызды болды / айтарлықтай, өйткені… Менің анықтағаным... Қорытындысында... |
||
|
Құндылықтарға баулу |
Мәңгілік ел: Оқушылардың рухтанушылық, патриоттық сезім дағдылары арқылы өз еліне деген мақтаныш сезім қалыптастыру. |
||
|
Пәнаралық байланыс |
География |
||
|
Алдынғы білім |
Ақ Орда |
||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 10 минут |
Ширату: 1.Смайлик арқылы тілек білдіру/оқушылар шеңберге тұрып бір-бірінің жақсы қасиеттерін айтып, алдағы жұмыстарына сәттілік тілейді/. 2.Сөздер арқылы топқа бөліну Үй тапсырмасын сұрау: «Ыстық картоп» әдісі арқылы сұрақтар беріледі. Қатарда отырған оқушылар қарсы отырған оқушыларға жазған сұрақтарын лақтырып бір-бірімен ақпарат алмасады. Ойжұмбақ арқылы сабақтың тақырыбын ашады |
Стикер,суреттер Жылы лебіз Сұрақтар дайындау |
|
|
Сабақтың ортасы: Жаңа білім: 22 минут |
Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру. «Оқы.Ойлан.Талқыла» әдісі Топтық тапсырма №1.2 топқа да мәтінмен танысу үшін ресурстар таратылады. 2 минут танысады, топ арасында 1 минут талқылайды. 2 минут қорғайды. Нұсқау:1 топ. Мәтіннен берілген тірек сөздерді тау анықтау және сипаттама беру. а/ «Көшпелі өзбек»- ә/ «шайбанидтер»- б/ «өзбек»- Нұсқау: 2 топ. Мәтіннен берілген тірек сөздерді тау анықтау және сипаттама беру. а/ «моңғол»- ә/ «ұлысбегі»- б/ «Батпақ шайқасы»- Нұсқау: Негізгі деректер бойынша екі мемлекеттің тарихына сипаттама беру. Моғолстан Әбілхайыр хандығы 1Билеушілері 2Географиясы 3Қоғамдық құрылысы 4Мемлекеттің нығаюы 5Мемлекеттің әлсіреуі Жеке жұмыс: «Демонстрациялау» әдісі Нұсқау: Әбілқайыр мен Моғолстан мемлекеттерінің аумағын, орталығын және оған шекаралас мемлекеттерді кескін картада көрсету.
|
|
|
|
Аяқталуы 5 минут |
(Ж) Кері байланыс - «Бағдаршам»
Үйге тапсырма: Моғолстан, Әбілқайыр хандығы |
Стикер |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Моғолстан.Әбілқайыр хандығы" ашық сабақ 6-сынып
"Моғолстан.Әбілқайыр хандығы" ашық сабақ 6-сынып
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 6.3 А ХІІІ-ХV ғасырдың І жартысындағы Қазақстан Күні:12.02.2019ж Сыныбы: 6 |
Мектеп: Жаңажол НЖББМ Пән мұғалімі: Джанбузова Арайлым Саниятуллиевна |
||
|
Сабақтың тақырыбы: Моғолстан, Әбілқайыр хандығы |
|||
|
Осы сабақта қол жеткізілген оқу мақсаттары |
6.3.1.6. картаны қолдану арқылы ХІІІ-ХV ғасырлардағы мемлекеттердегі саяси үдерістерді түсіндіру; 6.1.1.2 ХІІІ-ХҮғ.ғ мемлекеттердің этноәлеуметтік құрылымын анықтау. |
||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: ХІV-ХV ғасырлардағы Қазақстан аумағындағы құрылған мемлекеттерді білу. Басым бөлігі: ХІV-ХV ғасырлардағы Әбілқайырхандығы мен Моғолстан мемлекетінің ішкі саяси ерекшеліктерін түсіну Кейбір оқушылар: Қазақстан аумағында XIV – XV ғғ. құрылған мемлекеттердің ішкі саясатын сипаттау. |
||
|
Бағалау критерийі |
1. XІV-XV ғасырлардағы Әбілқайыр хандығы мен Моғолстан мемлекеттерінің саяси үдерісін түсінеді. 2. XІV-XV ғасырлардағы Әбілқайыр хандығы мен Моғолстан мемлекеттерін картадан көрсетеді. |
||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу, түсіну, қолдану |
||
|
Тілдік мақсаттар |
Сабақ барысында қоланатын түйінді сөздер мен ұғымдар: Поладшы – Дулат тайпасының әмірі; Ұлысбегі – Мұралық лауазымы жоғары; Әмір – билеуші; Бек – хандық өкіметтің басқарудағы әскери қызметкерлерге берілетін лауазым; Би – әділ үкім шығаратын адамдар; Ноян – бай-шонжар; Баһадүр – батыр; қараша – қарапайым халық; иқта, сойырғал – жер иесі ... Тапсырма түрлері дәлелді аргументпен сабақтасады: Негізгі себеп болған... Бірқатар факторлар келесі факторларға әсер етті, мысалы... Бұл оқиға /өзгеріс маңызды болды / айтарлықтай, өйткені… Менің анықтағаным... Қорытындысында... |
||
|
Құндылықтарға баулу |
Мәңгілік ел: Оқушылардың рухтанушылық, патриоттық сезім дағдылары арқылы өз еліне деген мақтаныш сезім қалыптастыру. |
||
|
Пәнаралық байланыс |
География |
||
|
Алдынғы білім |
Ақ Орда |
||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 10 минут |
Ширату: 1.Смайлик арқылы тілек білдіру/оқушылар шеңберге тұрып бір-бірінің жақсы қасиеттерін айтып, алдағы жұмыстарына сәттілік тілейді/. 2.Сөздер арқылы топқа бөліну Үй тапсырмасын сұрау: «Ыстық картоп» әдісі арқылы сұрақтар беріледі. Қатарда отырған оқушылар қарсы отырған оқушыларға жазған сұрақтарын лақтырып бір-бірімен ақпарат алмасады. Ойжұмбақ арқылы сабақтың тақырыбын ашады |
Стикер,суреттер Жылы лебіз Сұрақтар дайындау |
|
|
Сабақтың ортасы: Жаңа білім: 22 минут |
Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру. «Оқы.Ойлан.Талқыла» әдісі Топтық тапсырма №1.2 топқа да мәтінмен танысу үшін ресурстар таратылады. 2 минут танысады, топ арасында 1 минут талқылайды. 2 минут қорғайды. Нұсқау:1 топ. Мәтіннен берілген тірек сөздерді тау анықтау және сипаттама беру. а/ «Көшпелі өзбек»- ә/ «шайбанидтер»- б/ «өзбек»- Нұсқау: 2 топ. Мәтіннен берілген тірек сөздерді тау анықтау және сипаттама беру. а/ «моңғол»- ә/ «ұлысбегі»- б/ «Батпақ шайқасы»- Нұсқау: Негізгі деректер бойынша екі мемлекеттің тарихына сипаттама беру. Моғолстан Әбілхайыр хандығы 1Билеушілері 2Географиясы 3Қоғамдық құрылысы 4Мемлекеттің нығаюы 5Мемлекеттің әлсіреуі Жеке жұмыс: «Демонстрациялау» әдісі Нұсқау: Әбілқайыр мен Моғолстан мемлекеттерінің аумағын, орталығын және оған шекаралас мемлекеттерді кескін картада көрсету.
|
|
|
|
Аяқталуы 5 минут |
(Ж) Кері байланыс - «Бағдаршам»
Үйге тапсырма: Моғолстан, Әбілқайыр хандығы |
Стикер |
|
шағым қалдыра аласыз















