Монғолдардың Қазақстан жерін жаулап алуы.

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Монғолдардың Қазақстан жерін жаулап алуы.

Материал туралы қысқаша түсінік
жас ұстаздарға көмек болар деген ойдамын
Материалдың қысқаша нұсқасы



Сабақтың тақырыбы: Монғолдардың Қазақстан жерін жаулап алуы
Сыныбы:6 сынып
Сабақтың мақсаты:
Білімділік:
ХІІІ ғ. басында монғол империясының құрылуы, қоғамдық құрылысы, империяның басқыншылық саясатының зардаптары, жаулап алушыларға қарсы халықтар күресі жайлы жан-жақты түсінік беру.
Тәрбиелік: Елжандылыққа тәрбиелеу. Тәуелсіздікті құрметпен сезінуге баулу.
Дамытушылық: Өзіндік жұмыстар жасау, сұрақтар қойып оқушылардың пікірлерін сұрау арқылы оқушылардың ой-өрістерін дамыту.
Сабақтың көрнекілігі: Карта, интерактивті тақта
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау
1. Қожа Ахмет Иасауи
қандай шығармаларын білесің?
2. Дүние жүзіне белгілі ғалым Әл-Фараби қай жылдары өмір сүрген?
3. Махмуд Қашқари
дің еңбектері атаңыздар.
4. Жазба әдебиетінің көрнекті өкілі, Қарахан мемлекеті кезінде өмір сүрген ақын кім?
5.
Әбу Райхан әл бирунидің қандай шығармаларын білесіңдер?

ІІІ Жаңа сабақ

Сабақта кездесетін жаңа сөздер:
Ноян- ақсүйектер
Кешіктен- Шыңғысханның жеке басын қорғайтын жасауыл
Құрылтай- жиналыс
Ұлыс- бөлініп берілген жерлер

Монғол империясының құрылуы.

Монғол империясының негізін қалаушы Шыңғыс хан Темүжін 1155 жылы Монғолияның Кендітау аймағындағы Онон өзенінің жағасында, Болдоң деген жерде дүниеге келген. Темүжін 9 жасқа толған кезінде әкесі Есугей батырды татарлар қастандықпен өлтіреді.1206 жылы өткен құрылтайда Темүжінді хан етіп сайлап, Монғол империясын құрады.





Қоғамдық құрылысы


DrawObject1

онбасы

10 мың әскер

DrawObject2 DrawObject3

жүзбасы

DrawObject4

мыңбасы

Түменбасы

100 әскер

10 әскер

1000 әскер




Монғолияның аумағы мен халқы 3 әскери әкімшілікке бөлінді:

DrawObject5 DrawObject6 DrawObject7 DrawObject8 DrawObject9 DrawObject10

Барунгар

Оң қанат



Жоңғар

Сол қанат

Кул

Орталық қанат






Мемлекеттің басты заңы «Жасақ» (Яса) деп аталды, ол екі бөлімнен тұрды.


«Жасақ» Яса заңының бөлімдері

DrawObject12 DrawObject11




Шыңғыс ханның өзі айтқан нақыл сөздері мен ел басқарудағы кейбір басты мәселелер жөніндегі шешімдерден тұрады.

Әскери,азаматтық істерді орындаудағы жалпы заңдар және оларды орындамағандарды жазалаудың түрлі ережелерінен құралады.













«Жасақ» бойынша өкімет билігінің жоғарғы органы құрылтай болды. Ол жылына бір рет жаз айына шақырылды.Онда алдағы болатын соғыстың жоспары талқыланды. Басқа да ішкі мәселелер қаралды.


Монғолдардың Қазақ жерін жаулап алуы. Шығыс Түркістан мен Жетісуды басып алғаннан кейін Қазақстанның оңтүстігі мен Орта Азияға жорық жасайды. 1219 жылы 150 мың әскерімен Отиырар қаласын жаулап алуға келеді. Қараша атты сатқынның кесірінен Отырарды1920 жылы Монғолдар басып кіріп, жермен жексен етеді. Бұл оқиға тарихта «Отырар опаты» деген атпен белгілі. Сығанақ қаласы да 3 ай бойы , Ашнас қаласы 15 күндей берілмеген.1219-1224 жылдары Қазақстан мен Орта Азияны монғолдар толық жаулап алды.


Жаулап алудың зардаптары


  • Жетісу аймағында шапқыншылыққа дейін 200-ден астам елді-мекендер болса, одан кейінгі ХІІІ-ХІV ғасырларда 20-жуық елді-мекендер қалған;

  • Баласағұн қаласының орны мүлдем жоғалып кеткен;

  • Егін шаруашылығының жүйесі бұзылды;

  • Халықтардың этникалық құрамы мүлде бұзылды;

  • Қазақ халқы қалыптасуының аяқталуы 200 жылға кешеуілдеді;

  • Мәдениеттің дамуына кедергі болды.


Қазақ жерінде ұлыстардың құрылуы

Шыңғыс хан жаулап алған жерлерін балаларына мұрагерлікке үлестіріп берді.


Скругленный прямоугольник 9 Скругленный прямоугольник 8 Скругленный прямоугольник 7


Скругленный прямоугольник 3 Скругленный прямоугольник 5

Скругленный прямоугольник 6















ІҮ.Сергіту сәті «поэзия минуты»

М.Шахановтың «Отырар дастаны» мәнерлеп жатқа айту.

Ү. Кітаппен жұмыс.

Мына жылдардағы тарихи оқиғаны тауып, жаз.


1207-1208 ж


1207-1209 ж


1211-1215 ж


1217 ж


1218 ж


1219 ж


1219-1220 ж
















ҮІ. Проблемалық сұрақ (ауызша): Монғолдар Қазақ жерін жаулап алмаса не болар еді?

ҮІІ. «Ыстық орындық» стратегиясы арқылы оқушылар Шыңғыс хан туралы өз ойларын ортаға салады.

Ү

+, -, қызықты” стратегиясы

ІІІ. Бекіту.




ІХ. Үйге тапсырма беру

Х. Оқушыларды бағалау

















Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
doc
19.05.2021
484
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі