Материалдар / Мұғалым не үшін өзгеру қажет
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Мұғалым не үшін өзгеру қажет

Материал туралы қысқаша түсінік
мұғалімдер үшін
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
11 Мамыр 2018
361
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Эссе

«Мұғалім не үшін өзгеру керек?»


Мұғалім. Осы бір 7 әріптен тұратын сөз өте қадірлі. Өйткені 35 жыл мұғалімдік қызмет атқарған мен- Қонарбаева Үрзада мұғалім жөнінде пікір қалдыруды жөн көрдім. Бала өз сауатын ашу үшін мұғалім алдынан өтеді. Ал, мұғалім баланың сауатын ашу үшін, заманның ағымына сай өзгеріп, жаңарып отыруы тиіс деп ойлаймын. Кезінде халық ағартушысы Ыбырай Алтынсарин «мұғалім маған бәрінен қымбат, өйткені ол – мектептің жүрегі», - деген. Ал Мағжан Жұмабаев «балаға сабақ үйреткенде жаңа білімді ескі білімге байлап беру керек», - дейді. Мұндағы менің айтпағым, мұғалім мектептің жүрегі болу үшін, жаңа білімді ескі білімге байлау үшін ол мұғалім өзі де жаңарып, өз білімін жетілдіріп отыруы шарт.

Қазақстанның біртуар перзенті, ұлт зиялысы Әлихан Бөкейхановтың өзі «Біз білімді, байқуатты болуымыз керек. Ол үшін, ең алдымен оқу керек», - дейді. Сол баланың оқуы үшін мұғалім саналы білім беру керек деп ойлаймын, ал сапалы білім беру үшін мұғалім өн бойын үнемі білімімен қаруландырып, өзгеріп отыруы керек. Ескі білім беру жүйесінен арылып, жоғарыда келтіргендей заманның ағымына ілесіп, өзгеріп қазіргі таңдағы жаңартылған білім мазмұнына сай өзгеріп отыруы керек. Сөз соңында айтар пікірім «Әр адам өз өмірінің бағбаны егіп, баптап, суғарып, құртын алып, құнарлы етіп отырса ғана алып бәйтерек болады. Мұғалімде дәл солай балаға әліпби үйретеді, санатады, жаттатады, оқытады, білім нәрімен сусындатып тарыдай болып кірген сәбиді, таудай етіп шығарады. Сөз соңында айтпағым:


Жақсылар ұмытпайды ұстаздарын,

Ойлайды олар сонымен ұшталғанын.

Мәңгілікке мақтанып өтеді ұстаз,

Шәкіртінің биікке шаққандарын.











ОҚО Мақтарал ауданы

Ш.Бектасов атындағы ЖОМ

Қонарбаева Үрзада Тәшімқызы

Тарих және құқықтану пәні мұғалімі

14.03.2018 жыл

Пәні: Қазақстан тарихы


Сабақтың тақырыбы: Дін және руханият

Мақсаты: Орта ғасырлардағы Қазақстан жеріндегі діни идеологиялық ахуалға (зороастризм, тәңірлік діні, анимизм, фетишизм) ислам дінінің әсеріне, қазақтың ілім-білімдеріне, қазақша ай аттары мен мүшел жас туралы тоқталу.

Оқушылардың ой-өрісін дамытып, ғасырлар қойнауынан жеткен ата-бабаларымыздың бай мұрасын, ұлттық салт санамызды,рухани байлығымызды құрметтеуге тәрбиелеу.

Көрнекілігі: бейнежазбалар, суреттер, тірек-сызбалар, кесте

Сабақ барысы:

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушы іс-әрекеті

Уақыт

Ұйымдастыру



«Менің білетінім»





«Ширату»











Түсіну








«Ой талқы»










Жинақтап ой-қорыту


















Сұхбат



Жұмбақ





Кері байланыс

Бағалау



Үйге тапсырма




Сәлемдесіп, оқушылардың назарын сабаққа аударамын


Үй тапсырмасын қайталау

Қазақтың әдет-ғұрыптары мен салт-дәстүрлер жөнінде қандай мағлұматтар білесіңдер?


1.Отбасылық әдет-ғұрыптар

а)Әдептілік сыпайылық әдет-ғұрыптарына сипаттама беріңдер

б)Неке және отбасы әдет – ғұрыптарына сипаттама жасаңдар

2.Қауымдық-қоғамдық әдет – ғұрыптарға сипаттама жасаңдар


Жаңа сабақты меңгерту

1.Қазақ жеріндегі діни идеологиялық ахуал

2.Ислам діні

3.Қазақтың ілім-білімдері және ай аттарының мәні



Тапсырмалар

1.Орта ғасырлардағы қазақ жеріндегі діндерге сипаттама жасаңдар

2.Қазақ халқының білім және ғылым жүйесінің дамуына шолу жасап, қазақша ай аттарының мәнін ашыңдар


Сабақты қорытындылау үшін сұрақтар

1.Қазақ жерінде қандай діндер болды?


2.Қазақша ай аттарын ата














3.Қазақша жыл қайыру деген не?


Мына өлеңнің мәні неде?

«Түйе сеніп бойына,қалған ұмыт жылдардан,Жатпа қарап мойыма,тайма,именіп ділмардан»

Оқушылардың жауаптарын саралау

Қорытынды баға қоямын


$49. «Дін және руханият»

Шығармашылық тапсырма: түріктермен қазақтардың сана-сезіміндегі айырмашылық

Сәлемдеседі, кезекші мәлімдеме жасайды

Топқа бөлінеді

Қазақтың әдет-ғұрыптары мен салт-дәстүрлері туралы айтады.



«Қазақтар – кеше, бүгін, болашақта»



Кластер түзеді




Тірек-сызбада көрсетеді


Дәптерлеріне тірек сөздерін жазады

Зороастризм, ассуарт,тәңірлік дін, шаманизм,анимизм, манихейлік дін, ислам діні, мүшел


Топ ішінде орын-ды

Кесте толтырып, картамен жұмыстанады

Тірек-сызбада көрсетіп,жыл қайырады




Өз ойларын тұжырым

дап жауап береді

зороастризм,тәңірлік, шаманизм,буддизм, ислам,манихейлік

Жыл басы – Наурыз,сәуір,мамыр- семірген жыл құстарының мамырлап ұша алмай қалуы, маусым – отамалы малдың көкке қарық болуы, шілде, тамыз-сарша – шөптің сарғаюы, қыркүйек-күйек алынуы,қазан,қараша, желтоқсан,қаңтар,ақпан

12 жылдың хайуанат

тармен аталуы


Жыл аттарының бас әріптерінен құралған жыл қайыруды есте сақтау үшін


Сабақ туралы өз ой – пікірлерін айтады

Өз жауаптарын бағалайды


Белгілеп жазып алады.

3минут






Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!