Мұхтар Әуезов. Жетім

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Мұхтар Әуезов. Жетім

Материал туралы қысқаша түсінік
М. Әуезовтің шығармашылығы жайлы мәлімет бере отырып, әңгімені мәнерлеп оқып, мазмұнымен таныстыру.
Материалдың қысқаша нұсқасы

05.12.2017 ж. Әдебиеттік оқу

Пәннің аты:

Әдебиеттік оқу

Уақыты: 1455-1535

Кабинет: №1

Мұғалім:

Ешжанова Г.С.

Сабақтың атауы

Мұхтар Әуезов. Жетім

Мақсаты

Күтілетін нәтиже

Сабақтың жабыдығы

Түрі

Білімділігі: М. Әуезовтің шығармашылығы жайлы мәлімет бере отырып, әңгімені мәнерлеп оқып, мазмұнымен таныстыру.

Дамытушылығы: Оқиғаны елестетіп, жүрекпен жете сезіну қабілетін және өзіндік ойын айтып,

Тәрбиелілігі: Табиғат пен адам баласының арасындағы байланысты салыстыра отырып, мейірімділікке, әлсізді қорғауға үйрету, тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: аралас сабақ.

Сабақтың әдісі: әңгімелеу, топпен жұмыс, сатылай кешенді талдау.

Көрнекілігі: М. Әуезов суреті, мәтінге байланысты материалдар.


Психологиялық ахуал


Ана тілім - айдыным,
Ана тілім ай - күнім.
Ана тілім болмаса
Керегі не байлық

Үй тапсырмасын сұрау.
С. Торайғыров. «Арыстан мен тышқан» мысалын қара сөзбен әңгімелеу.


Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушыларды таңдаған түстеріне орай топқа бөлемін.

Shape1

Қызыл – белсенділік пен өмірдің, күш- қуаттың түсі. Бұл түсті батыл, табанды, ерік- жігерлі адамдар ұнатады. Олар алдынан кезіккен қандай кедергіден де қорықпайды.

Shape2

Сары – жылу мен жарықтың түсі. Сары түс белсенді, өте көпшіл, достыққа берік, еркіндікке талпынған адамдар.

Shape3

Жасыл – тыныштық пен тұрақтылықтың түсі. Бұл адамдар жұмысқа беріле кірісіп, барлық күш жігерін жұмсайды.

Shape4

Көк – адамдар арасындағы қарым- қатынасты ең жоғары бағалайды. Олар зұлымдықты, сатқындықты ұнатпайтын ақ тілекті жандар.

Shape5

Ақ – шаттықтың түсі. Ақ түсті ұнататындар өте әсершіл және қызба келеді. Тез еліктегіш, өзінің ықпалына жеңіл беріледі.

Shape6 Сұр түс – ұстамдылықтың белгісі. Бұл түсті ұнататын адамдар сыр мінез келеді. Сезімін сыртқа шығара бермейді. Көзге түскенді, көпшіліктің қалың назарында болғанды ұнатпайды.


Оқушылар шеңберде жиналып,мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді.


Қызығушылықты ояту


ІІ. Мағынаны тану.

1. «Көксерек» фильмінен, «Абай жолы» кітаптарының суреттері көрсетіледі. Авторы сұралады

- М. Әуезов кім? 2 - 3 сыныптарда қандай шығармаларымен таныстық?
\ сұрақ - жауап арқылы әңгіме жүргізіледі\.

2. М. Әуезов туралы әңгімелеу.

3.«Ой бөлісу».
- М. Әуезовтің «Жетім» мәтінімен танысамыз.
- Ол мәтінде не туралы жазылуы мүмкін.

4. «Балалар үйі» туралы суреттер арқылы түсіндіру.
Жетім - ата - анасының екеуі де немесе жалғыз басты ата - анасы қайтыс
болған бала болып табылады.

5. Оқулықпен жұмыс.
- Мәтінді оқушылардың дауыстап оқуы.
- Сөздік жұмысы.

6. Сұрақтарға жауап беру.

7. Берілген жоспарды әңгіме мазмұнына қарай ретімен айту.
1) Ағашқа сүйеніп қатып қалған бала.
2) Қасымның әжесінен айырылуы.
3) Тау ішіндегі қорқыныш.
4) Иса мен Қадишадан көрген қорлығы.

8. Шығармашылық сұрақ - тапсырма.
- Сендер автор болсаңдар, осы әңгімені қалай аяқтар едіңдер?
- Әңгіме сендерге қалай әсер етті?

9. Дәптермен жұмыс.
Оқулықтағы кестені толтыру. Табиғат пен баланың көңіл - күйін суреттеу
арқылы байланысын табу.


Сергіту сәті

Үш көзі бар қырағы,

Кезек ашып, жұмады.

өтеріңде көшеден

бұйрық беріп тұрады

Бағдаршам.

Полотно 1 Полотно 2 Полотно 3





Қызыл – «түзу тұр» дегенім

Сары – «шапалақ ұр» дегенім

Жасыл – «орныңан жүр» дегенім

Оқушылар сергітуді бірнеше рет қайталайды



Мағынаны тану

Ой толғаныс

ІІІ. Ой толғау. «Жетім» мәтініне сатылай кешенді талдау жүргізу.
1. Тақырыбы.
2. Мәтін.
3. Мәтінге ат қою.
4. Мәтіндегі негізгі ой.
5. Мәтіннің түрлері.
6. Өз пікірім.
ІV. Оқушылар шығармашылығы.

«Бал балалық» тақырыбына салған суреттері көрсетіледі.



Үйге тапсырма


Мәтінді жоспар бойынша әңгімелеу.



Күнделіктеріне жазып беремін


Бағалау



Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау



Бағалау парақшасын толтырады.

Кері байланыс

Рисунок 1

Смайликтерді өзі қалаған нұсқаға жабыстырады



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
21.12.2017
1001
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі