|
Ұзақ мерзімді сабақ жоспары: 7.4.3. Ұрпақ тәрбиесі |
Мектеп: «№ 152 қазақ орта мектебі» КММ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақ әдебиеті |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні:11.04.2018ж |
Мұғалімнің тегі, аты: Баймаханова Шұға Әсетқызы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 «А» |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспаған оқушылар саны: 0 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тақырыбы: |
М.Шаханов. «Нарынқұм зауалы» поэмасы. Бекіту сабағы. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
7.Т/Ж4.Көркем шығармалардан шағын көлемді үзінділерді жатқа айту, сахналау; 7.А/И4.Көркем шығармадан алған әсерін сипаттау; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: Шығарманың мазмұнын түсіне отырып, портреттік мінездемені таба алады; Шығармадағы тарихи кезеңнің салдарын біледі; Шығарма желісіне сүйене отырып, әңгімелей алады. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: 1.Шығармадағы кейіпкерлер бейнесін іс-әрекеті бойынша салыстырады. Кейбір оқушылар орындай алады: 1.Шығармадағы кейіпкерлер образын жинақтайды. 2.Өлеңдерін жатқа айтып, оны сахналай алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
1.Шығармадағы кейіпкерлер бейнесін анықтайды. 2. Шығарманы жаттай отырып, өз пікірін білдіреді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: 1.Шығарманың тарихи құндылығын түсінеді. 2.Әдеби-теориялық ұғымдарды ажырата алады. Нақты тақырыпқа арналған сөздік қор мен терминология: Үкім шығару, жанашыр, Махамбет,түс, дала заңы, ата дәстүр, туған жер топырағы, зұлымдық, жаза, құрмет, қапысызда, тақым, іңкәр, налу, меңіреу, шомбал, жүзіқара. Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Нұрлы үміт, ата заң, әке үкімі, аққуды ату. Талқылауға арналған сұрақтар: -Махамбет монологының негізгі ойы қандай? - Ақын неге сенеді? Махамбет армандаған күн туды ма? Не себепті баласына өз әкесі үкім шығарды деп ойлайсыз? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау, топтық жұмыс барысында өзара сыйластық, құрметпен қарау, ынтымақтастық, ашықтық, жауапкершілікті сезіну, білім алуға дайын болу,адамгершілікке,мейірімділікке тәрбиелеу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих, Бейнелеу өнері, Құқық, Өзін-өзі тану. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Махамбет Өтемісұлы, М.Шахановтың өмірі мен шығармашылығы. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
7 мин
|
3мин 5 мин |
1. Ұйымдастыру кезеңі. 1.Оқушылармен сәлемдесемін. 2.Оқушылардың сабаққа қатысуын қадағалаймын. 3. Суреттер арқылы топқа бөлемін: І топ- «Ішік» ІІ топ- «Садақ» ІІІ топ-«Дулыға» ІІ. Үй тапсырмасы. Ж. Айтылым. «Аялдама» әдісі бойынша «Махамбеттің монологы» бөлімін жатқа айтады. Мақсаты: Оқушылардың жылдам жауап беру, есте сақтау қабілетін тексеру. Қ.Б. « Мадақтау» сөздер |
Кеспе қағаздар
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Сабақтың соңы Бағалау Кері байланыс Үйге тапсырма |
20 Мин 9 мин 1 мин 2 мин |
Бүгін жаңа сабақ өтпейміз. Алдыңғы сабақты әрі қарай нақтылай түсеміз; М.Шахановтың «Нарынқұм зауалы» поэмасының 2 бөлімін сыныптың ер балалары сахналайды. Басты кейіпкерелері: Махамбет, әкесі, баласы. Қ.Б. «Смайлик» арқылы бағалау. «Түрткі сұрақ» әдісі бойынша оқушыларға сұрақ қойылады.
Қ.Б. «Марапаттау» сөздері арқалы бағалау. «Сен білесің бе?» әдісі арқылы Махамбет жайында әдеби және тарихи мәліметтер айтылады. Махамбет Өтемісұлы (1804 ж., Ішкі Бөкей Ордасы, қазіргі Батыс Қазақстан облысының Жәнібек ауданының Нарын құмының Жасқұс деген жері. — 1846 ж. 20 қазан, Қараой өңірі, қазіргі Атырау облысының Индер ауданы) — қазақтың әйгілі ақыны, күйші композиторы, отаршылдыққа қарсы Исатай Тайманов бастаған көтерілісті (1836-1837) ұйымдастырушылардың бірі, осы көтерілістің жалынды жыршысы. Сабағымызды әрі қарай тарих пәнінің мұғалімі Нұралиева Болғанай апай жалғастырады. «Түртіп алу» әдісі бойынша оқушылар өздеріне керекті мәліметті дәптерге жазып алады. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы топтық жұмыс: 1-топ: Тақырып бойынша тест жұмысы; 2-топ: «Түйінді сөздер» әдісі арқылы оқушылар кейіпкерлерге тән сөздерді табады; 3-топ: «Балық қаңқасы» әдісі арқылы поэманың мәнін ашады.Басы- поэманың мәселесі; үстіңгі сүйектер- поэмадағы түйінді сөздер; астыңғы сүйектер-себептері; Құйрығы-шешімі.
Қ.Б. «Бас бармақ» арқылы бағалау. «Соңғы сөзді мен айтамын» әдісі арқылы оқушылар қорытындылайды. Оқушылар өз-өздерін бағалайды.
Поэмаға сатылай кешенді талдау жасау |
Смайлик
Оқушы дәптері Таратпа материалдары, Маркер, Желім Түрлі түсті қалам |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау.
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Баймаханова Шұға Әсетқызы Шағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз
Тақырып бойынша 23 материал табылды
Мұхтар Шаханов "Нарынқұм зауалы" поэмасы. 7-сыныпМатериал туралы қысқаша түсінік
Ұстаздарға арналған
Материалдың қысқаша нұсқасы
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||






