Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
«М.О.Әуезов атындағы педагогикалық колледжі» ҚМКҚ

Сабақ жоспары
Қазақ әдебиеті
Тақырыбы: Мұрат Мөңкеұлы «Сарыарқа» өлеңі
Іс-тәжірибе базасы: №202 жалпы орта мектебі.
Әдіскер: .........Нурпейсова.Е.Б
Пән мұғалімі: ...........Кенесова Л
Машықкер: ..............Шаментай Диана
Сыныбы: 8 «Ә»
Күні: 30.10.2020 ж
Баға____________
2020 жыл
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: |
Мектеп:№202 ЖОББМ КММ |
|||
|
Күні: 30.10.2020ж |
Машықкердің аты-жөні: Шаментай Диана Ерболатқызы |
|||
|
Сынып: 8 «Ә» |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||
|
Сабақтың тақырыбы |
Мұрат Мөңкеұлы «Сарыарқа» өлеңі |
|||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
8.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолдану. |
|||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: көркем шығармалардан үзінділерді талдай алады; Көпшілік оқушылар орындай алады:шығарма үзінділерін талдай отырып, өз көзқарасын дәлелдейді. Кейбір оқушылар орындай алады: көркем шығармадан автор көзқарасын аша отырып, шығарманың идеясын анықтайды. |
|||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: ақиқат, туған жер, ел, отаршылық, көш, билік, тақырып, идея, |
|||
|
Диалог және жазылым үшін қажетті сқз тіркестері: ел едік, ел үшін, шұрайлы жер, қоныс, атамекен. |
||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар:
|
||||
|
Құндылықтарға баулу |
Өзіне және айналадағы адамдарға құрмет, ынтымақтастық. |
|||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі, қазақстан тарихы |
|||
|
Алдыңғы оқу |
||||
|
Жоспар |
||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы
|
Сәлемдесу! «Шеңбер бойынша әңгімелесу» әдісі арқылы оқушылар бір-біріне жақсы тілектер айтады. Топқа бөлу. Шеңбер бойынша әңгімелесіп болған соң, сыныптағы барлық оқушы үстелге келіп, өздеріне ұнайтын суреттерін таңдау арқылы топтарға бөлінеді. 1-суретті таңдаған оқушылар «Сарыарқа», 2-суретті таңдаған оқушылар «Қыран», 3-суретті таңдаған оқушылар «Тәуелсіздік» тобына барады. І топ: Сарыарқа ІІ топ: Қыран ІІІ топ: Тәуелсіздік Үй тапсырмасын сұрау. «Сұрақты қағып алу» әдісі арқылы өткен сабақты сұрау. Сұрақтар:
Дескриптор:
Қызығушылықты ояту. Тақтадағы оркестр, ұлттық аспап, күй сөздерінің мағынасын ашады. Құрманғазының «Сарыарқа» күйін тыңдап, күй мазмұнын ашады. |
|
||
|
Сабақтың ортасы: 3-тапсырма. 5 мин «Сөз өнері» |
Мұрат Мөңкеұлының «Сарыарқа» өлеңін аудиотаспадан тыңдату. 1-тапсырма. «INSERT» әдісі бойынша кестені толтырады. Дескриптор:
2-тапсырма Топтық жұмыс. «Сарыарқа» өлеңінің мазмұнын ашу. 1-топ
Тарихи атаулар/Қазіргі атаулар
Дескриптор:
2-топ
Дескриптор:
3-топ
Дескриптор:
3-тапсырма. Ақтамберді мен Мұрат жырларының тақырыбына мән бере отырып , салыстыра талдаңдар. Дескриптор: - Ақтамберді мен Мұрат жырларының тақырыбын анықтайды; - Кестеге салыстырып талдап жазады. 4-тапсырма. «Конверттегі сұрақтар» әдісі. Оқушылар шығарма бойынша негізгі сұрақтар дайындайды. Әр оқушы бір сұрақтан. Мұғалім конверттегі сұрақтарды араластырып, оқушыларға таратады. Оқушылар екі минуттың ішінде сұрақтың жауабын және өзінің атын жазады. Мұғалім конвертті ашып бірнеше жауапты дауыстап оқиды, сынып қаншалықты дұрыс екенін талқылайды. Мысалы:
|
|
||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Сабақтың соңында мақсатқа оралып, сабақты қорыту. «Галерияда ой шарлау» стратегиясы Оқушылар бүгінгі сабақтан әр тапсырма бойынша білгендерін парақтарға жазады. Парақтарды жұбымен алмасып оқиды. Бағалау критерийлеріне сүйеніп, өзара бағалау жүргізеді. Бағалаудан соң сынып жұмыстарын «Галерияға» іледі. Бәрі бір-бірінің жұмысымен танысып, астына коментарий жазып кетеді. Барлығы болған соң. Әркім өз жұмысына қайта алады. Жұмысына жазылған коментарийлерді оқып, келісетін/келіспейтінін топта ауызша айтып, өзін-өзі бағалайды. |
«Галерияда ой шарлау» стратегиясы Әртүрлі парақтар |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Мұрат Мөңкеұлы "Сарыарқа"
Мұрат Мөңкеұлы "Сарыарқа"
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
«М.О.Әуезов атындағы педагогикалық колледжі» ҚМКҚ

Сабақ жоспары
Қазақ әдебиеті
Тақырыбы: Мұрат Мөңкеұлы «Сарыарқа» өлеңі
Іс-тәжірибе базасы: №202 жалпы орта мектебі.
Әдіскер: .........Нурпейсова.Е.Б
Пән мұғалімі: ...........Кенесова Л
Машықкер: ..............Шаментай Диана
Сыныбы: 8 «Ә»
Күні: 30.10.2020 ж
Баға____________
2020 жыл
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: |
Мектеп:№202 ЖОББМ КММ |
|||
|
Күні: 30.10.2020ж |
Машықкердің аты-жөні: Шаментай Диана Ерболатқызы |
|||
|
Сынып: 8 «Ә» |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||
|
Сабақтың тақырыбы |
Мұрат Мөңкеұлы «Сарыарқа» өлеңі |
|||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
8.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолдану. |
|||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: көркем шығармалардан үзінділерді талдай алады; Көпшілік оқушылар орындай алады:шығарма үзінділерін талдай отырып, өз көзқарасын дәлелдейді. Кейбір оқушылар орындай алады: көркем шығармадан автор көзқарасын аша отырып, шығарманың идеясын анықтайды. |
|||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: ақиқат, туған жер, ел, отаршылық, көш, билік, тақырып, идея, |
|||
|
Диалог және жазылым үшін қажетті сқз тіркестері: ел едік, ел үшін, шұрайлы жер, қоныс, атамекен. |
||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар:
|
||||
|
Құндылықтарға баулу |
Өзіне және айналадағы адамдарға құрмет, ынтымақтастық. |
|||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі, қазақстан тарихы |
|||
|
Алдыңғы оқу |
||||
|
Жоспар |
||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы
|
Сәлемдесу! «Шеңбер бойынша әңгімелесу» әдісі арқылы оқушылар бір-біріне жақсы тілектер айтады. Топқа бөлу. Шеңбер бойынша әңгімелесіп болған соң, сыныптағы барлық оқушы үстелге келіп, өздеріне ұнайтын суреттерін таңдау арқылы топтарға бөлінеді. 1-суретті таңдаған оқушылар «Сарыарқа», 2-суретті таңдаған оқушылар «Қыран», 3-суретті таңдаған оқушылар «Тәуелсіздік» тобына барады. І топ: Сарыарқа ІІ топ: Қыран ІІІ топ: Тәуелсіздік Үй тапсырмасын сұрау. «Сұрақты қағып алу» әдісі арқылы өткен сабақты сұрау. Сұрақтар:
Дескриптор:
Қызығушылықты ояту. Тақтадағы оркестр, ұлттық аспап, күй сөздерінің мағынасын ашады. Құрманғазының «Сарыарқа» күйін тыңдап, күй мазмұнын ашады. |
|
||
|
Сабақтың ортасы: 3-тапсырма. 5 мин «Сөз өнері» |
Мұрат Мөңкеұлының «Сарыарқа» өлеңін аудиотаспадан тыңдату. 1-тапсырма. «INSERT» әдісі бойынша кестені толтырады. Дескриптор:
2-тапсырма Топтық жұмыс. «Сарыарқа» өлеңінің мазмұнын ашу. 1-топ
Тарихи атаулар/Қазіргі атаулар
Дескриптор:
2-топ
Дескриптор:
3-топ
Дескриптор:
3-тапсырма. Ақтамберді мен Мұрат жырларының тақырыбына мән бере отырып , салыстыра талдаңдар. Дескриптор: - Ақтамберді мен Мұрат жырларының тақырыбын анықтайды; - Кестеге салыстырып талдап жазады. 4-тапсырма. «Конверттегі сұрақтар» әдісі. Оқушылар шығарма бойынша негізгі сұрақтар дайындайды. Әр оқушы бір сұрақтан. Мұғалім конверттегі сұрақтарды араластырып, оқушыларға таратады. Оқушылар екі минуттың ішінде сұрақтың жауабын және өзінің атын жазады. Мұғалім конвертті ашып бірнеше жауапты дауыстап оқиды, сынып қаншалықты дұрыс екенін талқылайды. Мысалы:
|
|
||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Сабақтың соңында мақсатқа оралып, сабақты қорыту. «Галерияда ой шарлау» стратегиясы Оқушылар бүгінгі сабақтан әр тапсырма бойынша білгендерін парақтарға жазады. Парақтарды жұбымен алмасып оқиды. Бағалау критерийлеріне сүйеніп, өзара бағалау жүргізеді. Бағалаудан соң сынып жұмыстарын «Галерияға» іледі. Бәрі бір-бірінің жұмысымен танысып, астына коментарий жазып кетеді. Барлығы болған соң. Әркім өз жұмысына қайта алады. Жұмысына жазылған коментарийлерді оқып, келісетін/келіспейтінін топта ауызша айтып, өзін-өзі бағалайды. |
«Галерияда ой шарлау» стратегиясы Әртүрлі парақтар |
||
шағым қалдыра аласыз













