|
Күні: |
Мұғалімнің аты- жөні: Нурбаева Айнур |
Пәні: Қазақ әдебиеті |
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Бөлім |
Көркем әдебиет және эпикалық сарын |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Мұрат Мөңкеұлы «Сарыарқа» өлеңі |
|
|
Оқу мақсаттары |
8.Т/Ж1- Әдеби шығарманың жанрына байланысты нақыл сөздердің тақырыбы мен идеясына талдау жасау. |
|
|
Сабақ мақсаттары |
Оқушылардың барлығы орындай алады: Өлеңнің мазмұнын, жанрын, тақырыбы мен идеясын анықтайды. Оқушылардың көпшілігі орындай алады:Анықталған жанрына, сюжеттік желісіне талдау жасайды. Оқушылардың кейбірі орындай алады: Дәлелдер келтіреді. |
|
|
Бағалау критерийлері |
Өлеңнің мазмұнын біледі. Өлеңнің жанрын анықтайды. Сюжетін ажыратады. Дәлелдер келтіреді. |
|
|
Тілдік мақсаттар |
Жырау, қиян, адыра қалу, еңсеу, кәуір, алқара кіс, сылқымдық,керіш |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
«Мәңгілік ел» жалпы қоғамдық құндылығы:
Аталған құндылықтар сабақ тақырыбы арқылы оқушыларлың топтаса және жеке отырып жұмыс жасаулары, сын тұрғысынан ойлау білу, ақпаратты өңдей білу, өзіндік көзқарасын дәлелдей алу дағдылары негізінде жүзеге асады. |
|
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі, өзін- өзі тану, тарих |
|
|
Алдыңғы білім |
Мұрат Мөңкеұлы «Үш қиян» толғауын өңдеу. |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекеттер |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал. Оқушылар шеңбер бойымен тұрғызу, «Мақал- мәтел» ойынын ойнату. Әр оқушы 1- ден, 7-ге дейін санайды, жеті саны келген оқушы мақал- мәтел айтады. Үй тапсырмасын сұрау. Білу «Кубизм» стратегиясы бойынша үй тапсырмасын пысықтау. 1.Мұрат туралы не білдіңдер? 2.Жыраудың қандай шығармаларын білесің? 3. «Үш қиян» толғауының тақырыбы мен идеясы қандай? 4.Перифраз дегеніміз не? 5.Психологиялық параллелизм
дегеніміз не? 7.Эпитете дегеніміз не? Дескриптор: -сұрақтарға жауап береді; -өз көзқарастарын дәлелдейді; |
|
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Түсіну Оқушылар тақтада ілініп тұрған суреттерге қарап, оркестр, ұлттық аспап, күй сөздерінің мағынасын ашады. Содан кейін Құрманғазының «Сарыарқа» күйін тыңдап, жұпта күй мазмұнына болжау жасайды. Қабілеті жоғары оқушылар бұл күйде көрініс тапқан картиналардың не туралы екенін айтуы мүмкін. «Аудиокітаптан» Мұрат Мөңкеұлы «Сарыарқа» өлеңін тыңдату. 1-тапсырма:Оқушылар «ІNSERT» жұмыс жасайды.
Дескриптор: - сабақ тақырыбына болжау жасайды; -өлеңді тыңдайды, кестені толтырады;
Талдау Топтық жұмыс Мұрат Мөңкеұлының «Сарыарқа» өлеңінің үзінділерге бөліп оқу І топ: Жеке жұмыс ІІ топ: Жұппен жұмыс ІІІ топ: Топпен жұмыс Дескриптор: - шығарма мазмұнымен танысады; –шығарма сюжетіне құрылымындағы ерекшеліктерге түсінік береді;
Жинақтау Бақылау диктант «Сөзмаржан» Дескриптор: -сауатты жазады; -сөздік жұмысын жүргізеді
Сергіту сәті: «Диалогтік ертегі» құрастыру Қолдану ҚБ
Дескриптор: -тақырыбы мен идеясын анықтайды; -жырауларды салыстырып, кестені толтырады; Өзін- өзі бағалау Үйге тапсырма: Мұрат Мөңкеұлының «Сарыарқа» өлеңін мәнерлеп оқу. |
Құрманғазы «Сарыарқа» күйі https://www.youtube.com/watch?v=juoeZmu1JCU |
||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
|
|
||||||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Қосымша көмек қажет ететін оқушыларға жұппен, жұмыс барысында бағыттап отырамын; Қабілетті жоғары оқушылардан жоғары дәрежелі сұрақтарға жауап аламын; «Кубизм» әдісі арқылы білімін жинақтау, жетекші сұрақтар арқылы негізгі ақпаратты анықтайды; «Джигсо» әдісі бойынша шығарманың тақырыбы мен идеясын біледі; ҚБ тапсырмасын орындау барысында көтерілген мәселені анықтап дәлелдейді; кері байланыс оқушының білім алуын, шешім қабылдай білу дағдысын қалыптастырады. |
Пəнаралық байланыс Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтар дағы байланыс
Қазақ әдебиеті, Өзін- өзі тану, тарих |
||||||||||||
|
Бағалау- Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Әр оқушының мақсатына жеткендігін анықтау үшін бағалау критерийлері мен дескрипторлар қолданылады. Қошеметтеу, кері байланыс, арқылы оқушылардың өзін-өзі реттеуі, өзін- өзі бағалауында оқушылардың оқу жетістіктері айқын байқалады. |
|||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? |
|
|||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Мұрат Мөңкеұлы "Сарыарқа". 8 сынып (Қысқа мерзімді жоспар)
Мұрат Мөңкеұлы "Сарыарқа". 8 сынып (Қысқа мерзімді жоспар)
|
Күні: |
Мұғалімнің аты- жөні: Нурбаева Айнур |
Пәні: Қазақ әдебиеті |
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Бөлім |
Көркем әдебиет және эпикалық сарын |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Мұрат Мөңкеұлы «Сарыарқа» өлеңі |
|
|
Оқу мақсаттары |
8.Т/Ж1- Әдеби шығарманың жанрына байланысты нақыл сөздердің тақырыбы мен идеясына талдау жасау. |
|
|
Сабақ мақсаттары |
Оқушылардың барлығы орындай алады: Өлеңнің мазмұнын, жанрын, тақырыбы мен идеясын анықтайды. Оқушылардың көпшілігі орындай алады:Анықталған жанрына, сюжеттік желісіне талдау жасайды. Оқушылардың кейбірі орындай алады: Дәлелдер келтіреді. |
|
|
Бағалау критерийлері |
Өлеңнің мазмұнын біледі. Өлеңнің жанрын анықтайды. Сюжетін ажыратады. Дәлелдер келтіреді. |
|
|
Тілдік мақсаттар |
Жырау, қиян, адыра қалу, еңсеу, кәуір, алқара кіс, сылқымдық,керіш |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
«Мәңгілік ел» жалпы қоғамдық құндылығы:
Аталған құндылықтар сабақ тақырыбы арқылы оқушыларлың топтаса және жеке отырып жұмыс жасаулары, сын тұрғысынан ойлау білу, ақпаратты өңдей білу, өзіндік көзқарасын дәлелдей алу дағдылары негізінде жүзеге асады. |
|
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі, өзін- өзі тану, тарих |
|
|
Алдыңғы білім |
Мұрат Мөңкеұлы «Үш қиян» толғауын өңдеу. |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекеттер |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал. Оқушылар шеңбер бойымен тұрғызу, «Мақал- мәтел» ойынын ойнату. Әр оқушы 1- ден, 7-ге дейін санайды, жеті саны келген оқушы мақал- мәтел айтады. Үй тапсырмасын сұрау. Білу «Кубизм» стратегиясы бойынша үй тапсырмасын пысықтау. 1.Мұрат туралы не білдіңдер? 2.Жыраудың қандай шығармаларын білесің? 3. «Үш қиян» толғауының тақырыбы мен идеясы қандай? 4.Перифраз дегеніміз не? 5.Психологиялық параллелизм
дегеніміз не? 7.Эпитете дегеніміз не? Дескриптор: -сұрақтарға жауап береді; -өз көзқарастарын дәлелдейді; |
|
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Түсіну Оқушылар тақтада ілініп тұрған суреттерге қарап, оркестр, ұлттық аспап, күй сөздерінің мағынасын ашады. Содан кейін Құрманғазының «Сарыарқа» күйін тыңдап, жұпта күй мазмұнына болжау жасайды. Қабілеті жоғары оқушылар бұл күйде көрініс тапқан картиналардың не туралы екенін айтуы мүмкін. «Аудиокітаптан» Мұрат Мөңкеұлы «Сарыарқа» өлеңін тыңдату. 1-тапсырма:Оқушылар «ІNSERT» жұмыс жасайды.
Дескриптор: - сабақ тақырыбына болжау жасайды; -өлеңді тыңдайды, кестені толтырады;
Талдау Топтық жұмыс Мұрат Мөңкеұлының «Сарыарқа» өлеңінің үзінділерге бөліп оқу І топ: Жеке жұмыс ІІ топ: Жұппен жұмыс ІІІ топ: Топпен жұмыс Дескриптор: - шығарма мазмұнымен танысады; –шығарма сюжетіне құрылымындағы ерекшеліктерге түсінік береді;
Жинақтау Бақылау диктант «Сөзмаржан» Дескриптор: -сауатты жазады; -сөздік жұмысын жүргізеді
Сергіту сәті: «Диалогтік ертегі» құрастыру Қолдану ҚБ
Дескриптор: -тақырыбы мен идеясын анықтайды; -жырауларды салыстырып, кестені толтырады; Өзін- өзі бағалау Үйге тапсырма: Мұрат Мөңкеұлының «Сарыарқа» өлеңін мәнерлеп оқу. |
Құрманғазы «Сарыарқа» күйі https://www.youtube.com/watch?v=juoeZmu1JCU |
||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
|
|
||||||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Қосымша көмек қажет ететін оқушыларға жұппен, жұмыс барысында бағыттап отырамын; Қабілетті жоғары оқушылардан жоғары дәрежелі сұрақтарға жауап аламын; «Кубизм» әдісі арқылы білімін жинақтау, жетекші сұрақтар арқылы негізгі ақпаратты анықтайды; «Джигсо» әдісі бойынша шығарманың тақырыбы мен идеясын біледі; ҚБ тапсырмасын орындау барысында көтерілген мәселені анықтап дәлелдейді; кері байланыс оқушының білім алуын, шешім қабылдай білу дағдысын қалыптастырады. |
Пəнаралық байланыс Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтар дағы байланыс
Қазақ әдебиеті, Өзін- өзі тану, тарих |
||||||||||||
|
Бағалау- Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Әр оқушының мақсатына жеткендігін анықтау үшін бағалау критерийлері мен дескрипторлар қолданылады. Қошеметтеу, кері байланыс, арқылы оқушылардың өзін-өзі реттеуі, өзін- өзі бағалауында оқушылардың оқу жетістіктері айқын байқалады. |
|||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? |
|
|||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
шағым қалдыра аласыз













