Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Бөлім: Көркем әдебиет және эпикалық сарын |
Мектеп: 94 жалпы орта білім беретін мектеп |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мерзім:16.11.2018 жыл |
Мұғалімнің аты-жөні: Садибекова Ләззат |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 «а» |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Мұрат Мөңкеұлының «Сарыарқа» өлеңі |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақта жүзеге асырылатын оқу мақсаттар (Оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.2.1.1. Әдеби шығарманың тұжырымдамасы 8.1.2.1. Әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашу; 8.2.3.1. Шығармадағы көркемдегіш құралдардың қолданысын талдай отырып, автор стилін анықтау; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
- Әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашу; -Шығармада қолданылған көркемдегіш құралдарды тауып, түсіндіру; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Сөздер мен сөз тіркестер: Зар заман, толғау, бәйіт, жан күйзелісі Пән лексикасы және терминология: идея мен пафос, ұлттық мүдде Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер: менің ойымша...., мен оны былай түсіндіремін....., себебі....., оған мынандай дәлел келтіре аламын...., мәселенің шешеу жолдарын ұсынар болсам,...., қорыта келе,....... |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
туған жер, атамекен |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
География, тарих |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Мұрат Мөңкеұлы «Үш қиян» өлеңі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарлан ған сабақ кезеңдері |
Жоспарланған жұмыс түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 0-7 8-9 |
Қызығушылықты ояту Суреттер толғайды Сурет бойынша сұрақтарға жауап беріп, әңгімелеңіз немесе автор тілінде жиі қайталанатын эпифораларды қолданып, жыр жолдарын құрастырыңыз. Бұл қандай сурет? Ненің кескіні? Суреттегі елді мекендер Қазақстанның қай аймағында? Осы жер-су атаулары туралы жазылған қандай шығармаларды білесіз? Суреттегі тұлғалар туралы не айта аласыз? Олар сізге таныс па? Суретке қандай атау берер едіңіз?
Сабақ тақырыбы мен мақсатын бірлесе талқылап таныстырады. Бейне ролик көрсету. Сарыарқа сөзінің мағынасын аштырып,жаңа тақырыпқа тоқталып өту. |
Сарыарқа 1-нұсқа 31-38 бет |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10-25 26-31 32- |
1-тапсырма. «Әдеби шеңбер» әдісі Оқушыларға М.Мөңкеұлының «Сарыарқа» өлеңінен үзінділер таратылады. Оқушылар жұппен үзіндіні оқып, мәтіндегі тарихи оқиғалар мен тұлғаларға, жер-су атауларына түсінік береді, шығарманың идеясын анықтайды.
1. Талқы себепшісі – «Сарыарқа» өлеңінің мазмұны бойынша 5 сұрақ құрастырады. (кейіпкерлері, сюжет, қарым-қатынас, автор позициясы, т.б. бойынша) 2. Белгілеуші – өлең идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашып, маңыздылығын дәлелдейді. 3. Байланыстырушы – өлең идеясы мен автор көтерген мәселені өмірмен байланыстырады, дәлелдейді. 4. Қорытындылаушы – автор позициясы мен идеясын, көтерген мәселесін қорытындылайды. Қ.Б . Дескриптор 2-тапсырма. «Сарыарқа» өлеңі бойынша сұрақтарға жауап беріп, «Сюжеттік кесте» толтырыңдар
Қ.Б. Дескриптор
3- тапсырма «Фишбоун» әдісі Топтар төмендегідей бөлімдерді бөліп алады: 1-топ 1-9- бөлім; 2-топ. 10-18-бөлім; 3-топ. 19 -27-бөлім; Оқушылар «Фишбоун» әдісі арқылы мәтіннен көркемдегіш құралдарды, тұрақты тіркес, астарлы мағынадағы сөздер, риторикалық сұрақтар т.б. тауып, мағынасын анықтайды. Орындалу барысы:
4 - тапсырма «Мендік пікір» әдісі арқылы шығармадан алған әсерін жеткізу Мені қинағаны… Мені түңілдіргені… Мені жұбатқаны… Мені өкіндіргені… Мені үрейлендіргені… Мені сүйсіндіргені… Мені қуантқаны… Мені қайраттандырғаны… Менің тілегім… Мені қызықтырғаны… Қ.Б . Дескриптор:
Топтық бағалау. (Топтар бір-бірін дескриптор бойынша бағалайды)
|
презентация шығарма үзінділері 1-12 бөлімдерін толық немесе сыныптың деңгейіне қарай қысқартып беруге болады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 37-40 |
Рефлексия Жетістік баспалдағы
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы 1)Мұрат Мөңкеұлы «Сарыарқа» өлеңінен үзінді жаттау; 2)«Мен елімнің ертеңімін» тақырыбында эссе жазу;
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Дифференциацияны, берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушылардың алдына қандай міндеттемелер қоясыз?
|
Сіз оқушылардың сабақ барысындағы білім деңгейін Бағалау үшін қандай әдіс-тәсілдерді пайдаланасыз? |
Техника қауіпсіздігі мен
денсаулықты сақтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Дифференциацияны берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, оқу материалдарын таңдау және ресурстармен жұмыс жасауда оқушының жеке қабілетін ескеріп, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға болады. Дифференциация сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады.
|
Бұл бөлімді оқушылардың сабақ барысында алған білімдерін бағалау үшін қолданылатын әдіс-тәсілдеріңізді жазу үшін пайдалан ыңыз. |
Денсаулықты сақтау технологиялары. Белсенді әдіс-тәсілдер мен сергіту жаттығулары.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
Тексерілді :
Дастанмен жұмыс. Мәнерлеп оқу.
Глоссарий
Інген - қос өркешті түйе.
Қоңсы - көрші.
Шапағат - рақым, мейірім, шарапат.
Нар - жалғыз өркешті, асыл тұқымды ірі түйе.
Қиян - «ит арқасы қиянда» деген афоризмді тіркеспен мағыналас, барыс-келісі азапқа толы аяқ жетпейтін жер.
«Мендік пікір» арқылы шығармадан алған әсерін жеткізу
Мені қинағаны…
Мені түңілдіргені…
Мені жұбатқаны…
Мені өкіндіргені…
Мені үрейлендіргені…
Мені сүйсіндіргені…
Мені қуантқаны…
Мені қайраттандырғаны…
Менің тілегім…
Мені қызықтырғаны…
Дескриптор:
-
Шығарманы түсінеді;
-
Әсерін жеткізе алады;
-
3-2-1
-
сабақтан алған 3 маңызды ақпарат;
-
сабақтағы 2 кедергі;
-
сабақта ұнаған 1 әрекет.
|
Бағалау критерийі |
Дескриптор |
|
шығармадағы көркемдегіш құралдардың қолданысын талдау. |
Баяндау, пейзаж, суреттеулерге мысалдар келтіреді. |
|
Монолог, диалогтан кейіпкер бейнесін ашатын сөйлемдер табады. |
|
|
Риторикалық сұрақты кейіпкер монологының ішінен табады. |
Сауатты жазады.
|
Бағалау критерийі |
Дескриптор |
|
Әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан түсіндіре алады. |
1.шығарманың идеясы мен пафосын анықтайды; 2. ұлттық мүддемен байланыстырады; 3.дастан идеясы негізінде сценарий жазады; 3.заман сипатын бағалайды; |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Мұрат Мөңкеұлының "Сарыарқа" дастаны
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Бөлім: Көркем әдебиет және эпикалық сарын |
Мектеп: 94 жалпы орта білім беретін мектеп |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мерзім:16.11.2018 жыл |
Мұғалімнің аты-жөні: Садибекова Ләззат |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 «а» |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Мұрат Мөңкеұлының «Сарыарқа» өлеңі |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақта жүзеге асырылатын оқу мақсаттар (Оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.2.1.1. Әдеби шығарманың тұжырымдамасы 8.1.2.1. Әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашу; 8.2.3.1. Шығармадағы көркемдегіш құралдардың қолданысын талдай отырып, автор стилін анықтау; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
- Әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашу; -Шығармада қолданылған көркемдегіш құралдарды тауып, түсіндіру; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Сөздер мен сөз тіркестер: Зар заман, толғау, бәйіт, жан күйзелісі Пән лексикасы және терминология: идея мен пафос, ұлттық мүдде Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер: менің ойымша...., мен оны былай түсіндіремін....., себебі....., оған мынандай дәлел келтіре аламын...., мәселенің шешеу жолдарын ұсынар болсам,...., қорыта келе,....... |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
туған жер, атамекен |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
География, тарих |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Мұрат Мөңкеұлы «Үш қиян» өлеңі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарлан ған сабақ кезеңдері |
Жоспарланған жұмыс түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 0-7 8-9 |
Қызығушылықты ояту Суреттер толғайды Сурет бойынша сұрақтарға жауап беріп, әңгімелеңіз немесе автор тілінде жиі қайталанатын эпифораларды қолданып, жыр жолдарын құрастырыңыз. Бұл қандай сурет? Ненің кескіні? Суреттегі елді мекендер Қазақстанның қай аймағында? Осы жер-су атаулары туралы жазылған қандай шығармаларды білесіз? Суреттегі тұлғалар туралы не айта аласыз? Олар сізге таныс па? Суретке қандай атау берер едіңіз?
Сабақ тақырыбы мен мақсатын бірлесе талқылап таныстырады. Бейне ролик көрсету. Сарыарқа сөзінің мағынасын аштырып,жаңа тақырыпқа тоқталып өту. |
Сарыарқа 1-нұсқа 31-38 бет |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10-25 26-31 32- |
1-тапсырма. «Әдеби шеңбер» әдісі Оқушыларға М.Мөңкеұлының «Сарыарқа» өлеңінен үзінділер таратылады. Оқушылар жұппен үзіндіні оқып, мәтіндегі тарихи оқиғалар мен тұлғаларға, жер-су атауларына түсінік береді, шығарманың идеясын анықтайды.
1. Талқы себепшісі – «Сарыарқа» өлеңінің мазмұны бойынша 5 сұрақ құрастырады. (кейіпкерлері, сюжет, қарым-қатынас, автор позициясы, т.б. бойынша) 2. Белгілеуші – өлең идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашып, маңыздылығын дәлелдейді. 3. Байланыстырушы – өлең идеясы мен автор көтерген мәселені өмірмен байланыстырады, дәлелдейді. 4. Қорытындылаушы – автор позициясы мен идеясын, көтерген мәселесін қорытындылайды. Қ.Б . Дескриптор 2-тапсырма. «Сарыарқа» өлеңі бойынша сұрақтарға жауап беріп, «Сюжеттік кесте» толтырыңдар
Қ.Б. Дескриптор
3- тапсырма «Фишбоун» әдісі Топтар төмендегідей бөлімдерді бөліп алады: 1-топ 1-9- бөлім; 2-топ. 10-18-бөлім; 3-топ. 19 -27-бөлім; Оқушылар «Фишбоун» әдісі арқылы мәтіннен көркемдегіш құралдарды, тұрақты тіркес, астарлы мағынадағы сөздер, риторикалық сұрақтар т.б. тауып, мағынасын анықтайды. Орындалу барысы:
4 - тапсырма «Мендік пікір» әдісі арқылы шығармадан алған әсерін жеткізу Мені қинағаны… Мені түңілдіргені… Мені жұбатқаны… Мені өкіндіргені… Мені үрейлендіргені… Мені сүйсіндіргені… Мені қуантқаны… Мені қайраттандырғаны… Менің тілегім… Мені қызықтырғаны… Қ.Б . Дескриптор:
Топтық бағалау. (Топтар бір-бірін дескриптор бойынша бағалайды)
|
презентация шығарма үзінділері 1-12 бөлімдерін толық немесе сыныптың деңгейіне қарай қысқартып беруге болады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 37-40 |
Рефлексия Жетістік баспалдағы
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы 1)Мұрат Мөңкеұлы «Сарыарқа» өлеңінен үзінді жаттау; 2)«Мен елімнің ертеңімін» тақырыбында эссе жазу;
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Дифференциацияны, берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушылардың алдына қандай міндеттемелер қоясыз?
|
Сіз оқушылардың сабақ барысындағы білім деңгейін Бағалау үшін қандай әдіс-тәсілдерді пайдаланасыз? |
Техника қауіпсіздігі мен
денсаулықты сақтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Дифференциацияны берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, оқу материалдарын таңдау және ресурстармен жұмыс жасауда оқушының жеке қабілетін ескеріп, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға болады. Дифференциация сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады.
|
Бұл бөлімді оқушылардың сабақ барысында алған білімдерін бағалау үшін қолданылатын әдіс-тәсілдеріңізді жазу үшін пайдалан ыңыз. |
Денсаулықты сақтау технологиялары. Белсенді әдіс-тәсілдер мен сергіту жаттығулары.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
Тексерілді :
Дастанмен жұмыс. Мәнерлеп оқу.
Глоссарий
Інген - қос өркешті түйе.
Қоңсы - көрші.
Шапағат - рақым, мейірім, шарапат.
Нар - жалғыз өркешті, асыл тұқымды ірі түйе.
Қиян - «ит арқасы қиянда» деген афоризмді тіркеспен мағыналас, барыс-келісі азапқа толы аяқ жетпейтін жер.
«Мендік пікір» арқылы шығармадан алған әсерін жеткізу
Мені қинағаны…
Мені түңілдіргені…
Мені жұбатқаны…
Мені өкіндіргені…
Мені үрейлендіргені…
Мені сүйсіндіргені…
Мені қуантқаны…
Мені қайраттандырғаны…
Менің тілегім…
Мені қызықтырғаны…
Дескриптор:
-
Шығарманы түсінеді;
-
Әсерін жеткізе алады;
-
3-2-1
-
сабақтан алған 3 маңызды ақпарат;
-
сабақтағы 2 кедергі;
-
сабақта ұнаған 1 әрекет.
|
Бағалау критерийі |
Дескриптор |
|
шығармадағы көркемдегіш құралдардың қолданысын талдау. |
Баяндау, пейзаж, суреттеулерге мысалдар келтіреді. |
|
Монолог, диалогтан кейіпкер бейнесін ашатын сөйлемдер табады. |
|
|
Риторикалық сұрақты кейіпкер монологының ішінен табады. |
Сауатты жазады.
|
Бағалау критерийі |
Дескриптор |
|
Әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан түсіндіре алады. |
1.шығарманың идеясы мен пафосын анықтайды; 2. ұлттық мүддемен байланыстырады; 3.дастан идеясы негізінде сценарий жазады; 3.заман сипатын бағалайды; |
шағым қалдыра аласыз





