СОШ имени Ы. Алтынсарина ,
Таскалинский район, ЗКО
Учитель: Суюнгалиева Акштап
Жексембиевна
Предмет: английский
язык
Класс : 5
Тема раздела : «Моя квартира»
Тема
урока: ‘’My
room’’
Учебник : «Английский язык», автор Т.
Аяпова
Цель урока: систематизировать
и обобщить знания учащихся по теме «Мой дом,
квартира»
Задачи урока
Учебные:
отработка и коррекция произношения трудных
английских звуков;
закрепление изученной лексики по
теме;
формирование навыков чтения и
аудирования
ознакомление со специальными вопросами
конструкции there is/there are;
Развивающие:
развитие произносительных
навыков;
развитие памяти и внимания;
развитие творческих способностей
учащихся.
Воспитательные:
воспитание уважения к своему дому,
семье
воспитание интереса к изучению английского
языка
Формы работы с классом:
фронтальная, индивидуальная,
парная.
Методы обучения:
диалогический;
монологический;
обобщающий;
рефлексивный
Применяемые элементы
технологий:
развития познавательных
интересов;
активизация познавательной
деятельности;
ИКТ.
Ход урока:
1.Организационный
момент: Приветствие.
T.
Good morning, children!
P1.
Good morning, good morning!
Good morning to you!
Good morning, good morning!
We
are glad to see you!
T. I’m glad to see you too. I
hope you are fine. Today we shall revise the words connecting with
the theme ‘’ My flat’’.
2. Фонетическая
зарядка.
T. Let’s begin with phonetic
drills. Look at the blackboard and repeat after
me.
[ w
] - wall, world, window, what, wardrobe
[ ʧ ] - chair, armchair,
picture, kitchen
[ t
] - table, carpet, curtain, poster, tidy
[ d
] - dream, desk, do, does
[
ð] - this, that, there is, there are
[ θ
] - bath, bathroom, thank, things
Проверка домашнего
задания
T. Your home task was to learn
new words and to write some sentences using the structure there is/
are. But first of all, let’s remember when we use structure there
is/ are?
St: We use the
structure there
is if we speak about a thing in a
singular form. For example, There is a vase on the
table.
T .
When we use the structure there are?
St: We use the
structure there
are if we speak about a thing in a
plural form. For example, There are chairs in the
room.
T .
all right, thank you.
Doing
tne grammar exercise using
the programme ‘’Way Ahead level 2’, unit 14
b
(Выполнение грамматического задания используя
программу ‘’Way
Ahead
level
2’, unit
14 b) )
вместе на интерактивной доске
5 Выполнение грамматического задания с
использованием прграммы’Way Ahead level 1’, unit 8а, b) вместе на интерактивной
доске
Reading the dialogues in exercise 2 p 126 pair
work
Speaking ex 3p 126
Are
there any …. In your room?
Yes, there some … /
No, there
aren’t
any…. /
Writing using the interactive
board
Put
is/ are
There …. some flowers in the
vase.
There … a television in the living
room.
There ….. a bed in the bedroom.
There …. pictures on the
wall.
There …. two sofas in the
room.
9. Individual work индивидуально каждый ученик у себя за
компьютером выполняет задания по программе
http://www.englishexercises.org/buscador/buscar.
chair cooker armchair
sofa fireplace bed
armchair fridge sofa
sofa lamp bookcase
bed cooker fireplace
bookcase sofa cooker
sofa table table
fridge armchair bookcase
mirror chair mirror
table bed
sofa mirror
chair cooker
Choose the right name of
the furniture. Do not pay attention to the translation
into Latvian: Izveelieties atbilstoso
vaardu katraam atteelaam.
|
1. You sit there with your
friends.
2. Mom makes dinner in this
room.
3. There are flowers and plants
there.
4. You wash your face
here.
5. People make cars
there.
6. Mother, father and you live
here.
|
8. Заключение. Рефлексия.
T. The lesson is coming to the
end. Today we have spoken about … what?
I think you enjoyed your English today. We have done a lot. Thank
you for your activity. I’ll give you … marks.
Our lesson is over. Good bye!