Оңтүстік Қазақстан
облысы Мақтарал ауданы Жетісай қаласы
«№ 1М.Горький атындағы
мектеп – гимназия» коммуналдық мемлекеттік
мекемесі
Ашық
сабақ
тақырыбы
Мысалдар
шығарамын
МАД 0«Г»тобының
тәрбиешісі: Оңғарбаева Р.А
2017-2018
жыл
Тақырыбы: Көгөністер жеймін. Мысалдар шығарамын
Оқыту
мақсаттары
Көрнекілік
негізінде қарапайым мысалдар мен тапсырмаларды шешу.
Күтілетін нəтижелер Барлық тəрбиеленушілер:
-көрнекіліктің негізінде қарапайым
мысалдар мен есептерді оқиды жəне заттар тобын қайта санау арқылы
шешеді.
-көрнекілік негізінде қарапайым
мысалдар мен тапсырмаларды шешеді.
-қарапайым мысалдар мен есептерді
өз бетінше құрастырады жəне содан кейін көрнекіліктің негізінде
оларды шешеді.
Пəндік лексика жəне
терминология:
-есеп, мысал, қосу, алу.
Пікір алмасуға арналған
сұрақтар:
–5+2, 5–2 жазбалары нені
білдіретінін айт, оларды əртүрлі оқы.
–Мысалдарды жазуға қандай таңбалар
көмектескенін түсіндіре аласыңдар ма?
Жазу:
-сандарды толықтырып жапсыр,
сандарды қорша, жаз жəне т.б.
Алдыңғы білім Қосу жəне алу, «+»
жəне «–», «=» таңбалары, сан жəне цифр .
Жоспар
Жоспарланған уақыт Жоспарланған
іс-əрекет Ресурстар
Басталуы
0–5 минут Ынталандыру.
ҰОҚ тақырыбына кіріспе ретінде
педагог «Көгөніс-жеміс» дүкені» ойынын ұсынады. Педагог балаларды
ойын жағдайына тартады.
Өзектендіру.
Педагог балаларға жіктеуге
арналған тапсырманы ұсынады. Мысалы, сатушыға көгөністер мен
жемістерді əртүрлі сөреге орналастыруға көмектес, артық затты тап.
Педагог сұрайды:
–Бұл зат не үшін артық?
Мына суреттер бойынша қосуға
арналған мысалдар құрастыруға жəне оларды əртүрлі оқуға болады.
Артық затты алып тастай отырып, азайтуға арналған мысалдарды
құрастырыңдар жəне оларды əртүрлі оқыңдар. Суреттердегі жемістер
мен көгөністер қатары, заттар – пластмасса муляждар.
Ортасы
6–15 Мақсат қою (проблемалық
жағдай).
(Ұ) Бүгін біз көгөністерді
санаймыз.
Бүгін қонаққа
кірпі келіп қапты кірпі жеміс жегенді жақсы көреді екен оған
жемістерді жинауға көмектесейікші. Есептерді шығарып жемістерді
тікенегіне ілуге көмектесеміз.
«Борщ
пісіреміз» ойынына тартады.
Ол үшін
көптеген көгөністер таңдалып алынады.
Көгөністердің
теріс жағында азайту мен қосуға арналған есептерді жазу
қажет.
Үйренгенді
қолдану.
(Ұ) №1 тапсырманы ұжымдасып немесе
топтарда орындау қажет. Балалар есептерді шешіп, борщ пісіру үшін
қажетті көгөністерді атайды. Бұл есептердің жауабы кəстрөлде
жазылған 7 саны. Барлығы жауаптың дұрыстығына көз жеткізген кезде
əрқайсысы өз сызығын жеке сызады. (Т)Алдымен таңдауды негіздейді,
одан кейін себетке қарай сызық сызады. Əліппе-дəптер, санайтын
материал.
16–25 Үйренгенді қолдану жəне
іскерлікті түзету.
Оқушыларға
алдарына ұшақтар таратылады ұшақтың жібіне моншақтар тізіледі кім
қанша моншақ жинағанын және түсіне қарай соларды қосып шығамыз
5+1+2
2- тапсырма
қолды жазуға жаттықтыру, 1,2,3 цифрларын бастырып сызуға
берілген.
(Ө) №3 тапсырма
өзіндік жұмысқа арналған.
Көгөністер
туралы ойынды балалар қоршаған орта туралы білімін көрсете
алатындай етіп жалғастырыңыз.
Көгөністерде
азайтуға арналған есептерді жазыңыз. Жерде өсетіндерге
смайликтердің суретін салыңыз. Балалардан қандай көгөністі қазып
алуға болатыны туралы сұраңыз.
Егер олар дұрыс
тапса, олар смайлик алады, егер дұрыс таппаса, олар есепті шешуі
тиіс. Одан кейін жерде өсетін Əліппе-дəптер, Үлестірмелі материал,
көгөніс муляждарыкөгөністерді санап, атаңыз. Қандай
көгөністер көбірек қалғанын салыстырыңыз.
Егер педагог тапсырманың дұрыс
орындалмауын анықтаса, қатенің себебін талдаңыз. Заттармен (көгөніс
муляждарымен) осыған ұқсас жағдайды құрыңыз жəне тапсырманы
орындауды қайталаңыз.
Рефлексия
26–30 Рефлексия.
Педагог қорытынды жасап, балаларды
мадақтайды. Сабақтағы өз жұмысын «Сəттілік сатысы» арқылы бағалауды
ұсынады.
Педагог түсіндіреді: егер
қателіктер көп болса, төменгі сатыда көңілсіз смайликтің суретін
салуға болады.
Қателіктер аз болса, ортаңғы
сатыда аузы түзу смайликті салуға болады. Қателіктер болмаса жəне
бала барлығын жақсы түсінсе, жоғарғы сатыда күлімдеген смайликті
салуға болады. Əліппе-дəптер
Физика табиғат туралы ғылым
ретінде алғаш рет кімнің шығармаларында баяндалды.
A. М.Ломоносов
B. С. Аристотель
C. Әбу Насыр Әл-Фавраби
D. И.Кеплер
E. И. Ньютон
Астрономия грекше ........ ұғымды
білдіреді.
A. Астрон – табиғат, номос -
заң
B. Астрон –жұлдыз, номос - заң
C. Астрон – күн, номос - заң
D. Астрон – аспан, номос - заң
E. Астрон – планета, номос -
заң
3. Космогония -
A. Аспан денелерінің пайда болуын
және дамуын зерттейді.
B. Әлем кеңістігіндегі ғарыш
аппараттарының қозғалысын талдап зерттейді.
C. Бүкіл әлем және оның жалпы
қасиеттерін зерттейді.
D. Космосқа ұшқан адамдарды
зерттейді.
E. Космостық аппараттарды
құрастырып, жасап шығару үшін зерттеу жүргізеді.
4. Астрономияның негізгі құралын
атаңыз?
A. Микроскоп
B. Телескоп
C. Лупа
D. Бинокль
E. динамометр
5. Материя дегеніміз -
A. Тастар
B. Ағаштар
C. Өсімдіктер
D. Табиғаттағы кез-келген зат
E. Жануарлар мен адамдар.
6. 5кН-күшпенда неше Н бар?
A. 50 Н
B. 0,5Н
C. 500Н
D. 5000Н
E. 50000Н
7. Молекула дегеніміз -
A. Заттың химиялық қасиетін бойына
сақтаған ең кіші бөлшегі.
B. Заттың құрамдас бөлшегі.
C. Заттың ұсақ бөлшектері.
D. Заттың химиялық элементтерінің
қасиетін бойына сақтаған ең кіші бөлшегі.
E. Дұрыс жауабы жоқ.
8. Диффузия құбылысы дегеніміз
-
A. Бөлшектердің тез қозғалысы.
B. Бөлшектердің белгілі бір ретпен
орналасуы
C. Қатты денедегі бөлшектердің
ретсіз қозғалысы.
D. Бөлшектердің баяу
қозғалысы.
E. Бөлшектердің ретсіз
қозғалысы.
9. Табиғатта заттың неше күйі
кездеседі.
A. 1
B. 2
C. 3
D. 4
E. 5
10. Температура нені
сипаттайды?
A. Дененің қозғалыс әреткетін.
B. Дененің жылдамдығын
C. Дененің жылулық күйін.
D. Дененің температурасын
E. Дененің қызулық дәрежесін
11. Құрал қателігі қалай
анықталады?
A. Аспап шкаласын санаймыз
B. Бөлік құнына тең болады
C. Бөлік құнын екіге бөлеміз
D. Кез – келген екі санның
айырымын табамыз
E. құралдың қателігі болмайды.
12. Қысымның өлшем бірлігі
қандай?
A. м/Н2
B. Вт
C. м2*Н2
D. Па
E. Дж
13. Гук заңы қалай өрнектеледі
?
А. F=m1m2/R2
В.
F=ma
С. F=
N.
D. F= k
Δx
Ғ= mg
14.
Тығыздыққандайформуламенанықталады?
А.
В.
С.
D.
Е.
15. Деформация дегеніміз
А. Дененің қатты созылуы.
В. Дененің пішіні мен өлшемінің
өзгеруі.
С. Дененің массасының өзгеруі.
D. Дене салмағының азайюы.
Е. Дененің кішіреюі.
16. Жылқы массасы 23 т болатын
жүкті (үйкеліс коэффициенті 0,01) тартты. Ат жүкті қандай күшпен
тартты?
А. 22540 Н
В. 2,254 кН
С. 0,02254 Н
D. 2254 кН
E. 22,54 Н
17. 80 Дж энергия жұмсап,
қатаңдығы 40 Н/м болатын серіппені қаншаға дейін созуға болады?
А. 2 м
В. 2 см
С. 0,02 м
D. 20 м
E. 0,2 м
18. Қысымның формуласын
табыңыз.
А. F=mg
В. F=
m1m2/R2
С. F= -k
Δx
D. F=
N.
Е.
р=F/S
19.
Гидроаэростатиканыңнегізгізаңы –
Паскальзаңықалайайтылады?
А.
Сұйыққанегазғатүсірілгенқысымоныңәрбірнүктесінеөзгеріссізберіледі.
B.
Сұйықішіндегіқысымбелгілідеңгейдебарлықбағыттабірдейболады.
C.
Сұйықтыңгаздыңыдысішінетүсіретінқысымытығыздығынажәнебағанбиіктігінетурапропорционалболады.
D.
Сұйыққабатырылғанденегекеріитерушікүшәсеретеді.
E.
Сұйыққанегазғатүсірілгенқысымөзгермейді.
20.
Итальян ғалымы Эванжелита Торричелли нені анықтады?
А. Ауа
құрамын зерттеді.
B. Қатты
денелердің қысымын зерттеді.
C.
Атмосфералық қысымды өлшеді.
D.
Сұйықтардың қысымын зерттеді.
E. Қатты
денелердің құрылысын зерттеді.
21.
Қалыпты атмосфералық қысым неге тең?
А. 105 Па
B. 104 Па
C. 102 Па
D. 2*105 Па
E. 2*104 Па
22. Потенциалдық энергиясы 27 Дж
және әсер ететін күш 6Н болған кездегі серіппе неше метрге
созылады?
А. 9м
B. 900м
C. 90м
D. 9км
E. 0,9м
23. Судың 6 м тереңдіктегі қысымы
қандай болады? Судың тығыздығы 1000 кг/м3.
А. 58,8 Па
B. 588 Па
C. 5880 Па
D. 58,8 кПа
E. 588 кПа
24. Көлемі 0,3 м3 болатын гранит
тасты 50 м биіктікке көтергенде қандай жұмыс атқарылады? Граниттің
тығыздығы 2500 кг/м3.
А. 367,5 кДж
B. 367,5 Дж
C. 3675 кДж
D. 36,75 кДж
E. 3,675 кДж
25. Спортшы массасы 200 кг
штанганы 4 с-те 2 метрге көтереді. Оның қуаты қандай?
А. 98 Вт
B. 980 Вт
C. 98 кВт
D. 9 Вт
E. 0,9 Вт
7 сынып
ІІ нұсқа
Физика деген сөзді алғаш рет орыс
тіліне енгізген ұлы ғалым.
A. М.Ломоносов
B. С. Аристотель
C. Әбу Насыр Әл-Фавраби
D. И.Кеплер
E. И. Ньютон
Табиғатты зерттеу әдістері.
A. Болжам жасау және қорыту
B. Бақылау, эксперимент, теориялық
зерттеу
C. теориялық заңдар шығару
D. теория, заң.
E. бақылау, теориялық зерттеу
3. Космология -
A. Аспан денелерінің пайда болуын
және дамуын зерттейді.
B. Әлем кеңістігіндегі ғарыш
аппараттарының қозғалысын талдап зерттейді.
C. Бүкіл әлем және оның жалпы
қасиеттерін зерттейді.
D. Космосқа ұшқан адамдарды
зерттейді.
E. Космостық аппараттарды
құрастырып, жасап шығару үшін зерттеу жүргізеді.
4. Бөлік құны қалай
анықталады?
A. құралдағы Кез-келген екі мәннің
айырымын тауып, оны осы аралықтағы шкалалар санына бөлеміз.
B. Құралдағы Барлық шкалалар саны
қанша болса бөлік құны сонша болады.
C. Құралдың ең үлкен мәнін бөлік
құны ретінде жазамыз
D. Кез – келген екі санның
айырымын табамыз
E. бөлік құнын анықтауға
болмайды
5. 7 дм3 неше м3 болады?
A. 7*102
B. 7*103
C. 7*10-2
D. 7*10-3
E. 7*10-4
6. 5мН-күшпенда неше Н бар?
A. 50 Н
B. 0,005Н
C. 500Н
D. 5000Н
E. 50000Н
7. Атом дегеніміз -
A. Заттың химиялық қасиетін бойына
сақтаған ең кіші бөлшегі.
B. заттың бөлінбейтін ең ұсақ
бөлшегі.
C. Заттың ұсақ бөлшектері.
D. Заттың химиялық элементтерінің
қасиетін бойына сақтаған ең кіші бөлшегі.
E. Дұрыс жауабы жоқ.
8. Молекулалардың қозғалыс
жылдамдығы үлкен болған сайын оның температурасы соғұрлым -
A. жоғары
B. төмен
C. тұрақты
D. мүлдем болмайды
E. дұрыс жауап жоқ
9. Әлемде неше планета бар.
A. 11
B. 12
C. 9
D. 10
E. 7
10. Үйкеліс күшін өрнектейтін
теңдеу қалай жазылды?
А.
F=ma
В. F=
m1m2/R2
С. F= -k
Δx
D. F=
N.
E.
11.
Ауырлықкүшінөрнектейтінтеңдеуқалайжазылды?
А.
F=mg
В. F=
m1m2/R2
С. F= -k
Δx
D. F=
N.
E.
12.
Қысымныңформуласынтабыңыз.
А.
F=mg
В. F=
m1m2/R2
С. F= -k
Δx
D. F=
N.
Е.
р=F/S
13.
Гукзаңықалайөрнектеледі ?
А. F=
m1m2/R2
В.
F=ma
С. F=
N.
D. F= k
Δx
Ғ=
mg
14.
Тығыздыққандайформуламенанықталады?
А.
В.
С.
D.
Е.
15.
Жылқымассасы 27 тболатынжүкті (үйкеліскоэффициенті 0,01)
тартты. Ат жүкті қандай күшпен
тартты?
А. 2646 Н
В. 2,646кН
С. 0,0646 Н
D. 26460 кН
E. 26,46 Н
16. 121 Дж энергия жұмсап,
қатаңдығы 47 Н/м болатын серіппені қаншаға дейін созуға болады?
А. 2,27 м
В. 2,27 см
С. 0,0227 м
D. 227 м
E. 0,227 м
17. 2 Па болатын қысым неге
тең?
А. 133 мм.сын.бағ
B. 399 мм.сын. бағ
C. 266 мм.сын. бағ
D. 75 мм.сын бағ.
E. 138 мм. сын.бағ
18. Потенциалдық энергиясы 45 Дж
және әсер ететін күш 13Н болған кездегі серіппе неше метрге
созылады?
А. 6,9м
B. 6900м
C. 690м
D. 69км
E. 0,69м
19. Судың 0,06 м тереңдіктегі
қысымы қандай болады? Судың тығыздығы 1000 кг/м3.
А. 58,8 Па
B. 588 Па
C. 5880 Па
D. 58,8 кПа
E. 588 кПа
20. Сұйықтың тығыздығын өлшеуге
арналған құрал қалай аталады?
А. барометр
B. анероид
C. альтиметр
D. ареометр
E. динамометр
21. Дененің орын ауыстырған
кездегі жұмысы қалай анықталады?
А. А=Ғs
В. F= m1m2/R2
С. F= -k Δx
D. F= N.
р=F/S
22. Жұмыс қандай бірлікпен
өлшенеді?
А. Н
В. См
С. Кг
D. Дж
Е. Па
23. 100см2 ауданға 50 Н күш әрекет
етеді. Қысымды анықтаңдар.
А. 0,5 Па
В. 5000 Па
С. 5 Па
D. 50 Па
Е. 500 Па
24. Судың 0,6м тереңдіктегі қысымы
неге тең? (=1000кг/м3, g=10 н/кг)
А. 0,6 Па
В. 6000 Па
С. 6 Па
D. 60 Па
Е. 600 Па
25. Қуаты 30Вт желдеткіш 10 мин-та
қанша жұмыс істейді?
А. 1000 Дж
В. 15000 Дж
С. 18000 Дж
D. 2000 Дж
Е. 40000 Дж
І нұсқа
В
В
А
В
D
D
C
E
C
C
C
D
D
B
B
B
A
E
A
C
A
A
D
A
B
IІнұсқа
A
B
C
A
D
B
B
A
C
D
A
E
D
B
B
A
C
A
B
D
A
D
B
B
C