МУЗЫКАЛЫҚ ОТБАСЫМ
Нарымбетова Гулсана Рахматуллаевна
С.Нұрмағамбетов атындағы №72 жоббм музыка пәні мұғалімі
|
|
Білім беру ұйымының атауы |
С.Нұрмағамбетов атындағы №72 жалпы орта білім беретін мектеп |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Педагогтің аты жөні: |
Нарымбетова Гулсана Рахматуллаевна |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Бөлімі: |
Менің отбасым және достарым |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Музыкалық отбасым |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
2.1.1.2 -әуеннің вокалдық, аспаптық түрін ажырату және анықтау; 2.2.1.1 -музыкалық шығармашылық жұмыс арқылы шығарманың сипатын жеткізу. 2.3.1.1 - шығармашылық жұмысын көрсету және бағалай білу; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: Әуеннің вокалдық, аспаптық түрін ажырату және анықтайды.
Оқушылардың көпшілігі: Дыбыс биіктігін ажыратады.
Кейбір оқушылар: Музыкалық шығармашылық жұмыс арқылы шығарманың сипатын жеткізеді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Сабақтың барысы: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Сабақтың басы Қызығушы лықты ояту. 5 мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен үш тілде амандасу, түгендеу. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. «Шын жүректен» жылулық шеңбері. Ән салуға барамыз (шеңберді бойлап жүреміз), Досымызды табамыз (тоқтаймыз). Сәлемет пе? Міне, мен! (қолды екі жаққа сермеу), Доспын енді сенімен! (көршілермен қол алысамыз). 3. Оқушыларды үш топқа (топтарының аттарын тақырыпқа сәйкес таңдалады ата-әже,әке-ана,аға-әпке) бөлу. |
Оқулық, жұмыс дәптер-лері, т.б. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Жаңа сабаққа кіріспе
15 минут |
1-тапсырма. Тыңдау. Талдау. Ән үйрену. «Миға шабуыл» - Біз кімбіз?(адам) - Қайда тұрып жатырмыз? (үйде, ауылда, т.б) - Бізбен бірге кімдер тұрады? (отбасы, ата-ана, туыстар, т.б) - Ендеше балалар бүгін біз сабақта отбасымыз туралы айтамыз. -Отбасында неше жансыңдар? -Отбасы мүшелерін жақсы көресіңдер ме? -Үлкендердің айтқанын істеп көмектесесіңдер ме? Олай болса 1-сыныпта үйренген «Менің Отаным» әнінің бірінші жолын еске түсірейік. Әсіресе, «Отан-менің ата-анам» сөзіне мән берейік. Демек, Отанымыз отбасынан басталады екен. Әр отбасының бақыты мен жарастығы бірлікте, сыйластықта, татулықта, адалдық пен сыйластықтан басталады екен. Сендер қалай ойлайсыңдар? Ән үйрену. «Жарасты жанұя» (А.Асылбек, Ә.Бүшікова) Дауыс жаттығуы. «Баспалдақтар» әдісі Әнді біргелікте, мазмұнына мән бере отырып орындайды. Біздің де жанұя сәнімен, Баршаға ұнайды әнімен. Айналып кетеді думанға, Аспаптар қосылып мәнімен. Қайырмасы: Осындай біздің де жанұя, Бәріміз біргеміз, Көңілдер-шалқыған дария, 2 рет Тойлаймыз күнде біз. |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді, өз ойларын ортаға салады. Тыңдаған ән жайлы талқылап , талдау жасайды. Дауыс жаттығуы. «Баспалдақтар» арқылы балалар жоғарғы дыбыс пен төменгі дыбыстарды сезініп, қолмен көрсетіп отырып орындайды. Түсінігін ортаға тастайды. Әнді біргелікте орындайды. |
Саралау: Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрі-неді. Дұрыс мағынада жауап беру- ге бағыттау мақсатында кейбір оқу- шыларға ашық сұрақ- тар, ал кей-бір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады. Бір-бірін «Бас бармақ бағамдары арқылы бағалайды |
«Менің Ота-ным», «Жарас-ты жанұя» әндері-нің үнтас-палары |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 10 мин. |
2-тапсырма. Ақпарат іздеу. Талдау. «Сұрақ-жауап» әдісі -Балалар, әнде қандай аспаптар туралы айтылған? -Өзің білетін қазақтың ұлттық музыкалық аспаптарын ата. Торкөзден атауларын тауып, өз түсінігіңді бер. -Үні қалай естіліп тұр? -Жуан ба? Әлде жіңішке ме?
Жаңа сөздер: жанұя -отбасы. Музыкалық сауаттылық. Регистр-аспаптар үнінің адам дауысының жоғарғы, ортаңғы, төменгі биіктігі. -Балалар, қоңырау, домбыра, дауылпаз, сырнай аспаптарының үні қай регистрде (биіктікте) орындалады? -Ерлер, әйелдер, балалар дауысы қай регистрде орналасады? Сергіту сәті «Ырғақпен жұмыс». |
Сұрақтарды іріктеп, зерттеп, жауап береді.
Дәптермен жұмысты орындайды. |
«Үш шапалақ» арқылы бағалау
|
Ұлттық аспаптар-дың үнтас-пасы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
1 |
3-тапсырма. Шығармашылық. «Дыбыс биіктігі» (дидактикалық ойын) Ойынның шарты: Оқушыларға бейнетаспаға жазылған түрлі дыбыстарды: адамның, музыкалық аспаптардың, құстар мен жануарлардың дауыстары тыңдатады. Тыңдау барысында оқушыларп қолдарындағы жоғарғы (қызыл), ортаңғы (сары), төменгі (көк түстерді) регистрді көрсететін карточкаларды көрсетеді. Екі сарапшы (оқушылар) дұрыс және дұрыс емес жауаптарын санап, соңында ойынның нәтижесін шығарады. Жақсы нәтиже көрсеткен оқушылар жеңіске жетеді. Саралау тапсырмалары: Қабілеті жоғары оқушыларға «Қарқын тәсілі арқылы» Музыканың көркемдеуіш құралдарын пайдаланады. |
Білім алушылар ойынды қызыңушылықпен орындайды |
Қошеметтеу арқылы бағалау |
Түрлі түсті карточ-калар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 5 мин. |
Үйге тапсырма: Орындау. «Жарасты жанұя» (А.Асылбек, Ә.Бүшікова) Ұлттық аспаптарымыздың суретін салу. Рефлекция. «Ұялы телефон» әдісі. Мен не білдім? Бүгін мен не үйрендім? Мен үшін қандай тапсырма қиын болды? |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақс Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
МУЗЫКАЛЫҚ
ОТБАСЫМ
Нарымбетова Гулсана
Рахматуллаевна
С.Нұрмағамбетов атындағы
№72 жоббм музыка пәні мұғалімі
Білім беру ұйымының
атауы
С.Нұрмағамбетов атындағы №72 жалпы орта білім беретін
мектеп
Педагогтің аты
жөні:
Нарымбетова Гулсана
Рахматуллаевна
Бөлімі:
Менің отбасым және
достарым
Сабақтың
тақырыбы:
Музыкалық
отбасым
Оқу
бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаттары: 2.1.1.2 -әуеннің вокалдық,
аспаптық түрін ажырату және
анықтау; 2.2.1.1 -музыкалық
шығармашылық жұмыс арқылы шығарманың сипатын
жеткізу.
2.3.1.1 -
шығармашылық жұмысын көрсету және бағалай
білу;
Сабақтың
мақсаты:
Барлық
оқушылар:
Әуеннің вокалдық,
аспаптық түрін ажырату және
анықтайды.
Оқушылардың
көпшілігі:
Дыбыс биіктігін
ажыратады.
Кейбір
оқушылар: Музыкалық шығармашылық жұмыс
арқылы шығарманың сипатын
жеткізеді.
Сабақтың
барысы:
Сабақтың кезеңі
(уақыты)
Педагогтің
іс-әрекеті
Оқушының
іс-әрекеті
Бағалау
Ресурс
тар
Сабақтың
басы
Қызығушы
лықты ояту. 5
мин. (Ұ). Ұйымдастыру
кезеңі:
1. Оқушылармен үш тілде амандасу,
түгендеу. 2. Ынтымақтастық
атмосферасын қалыптастыру. «Шын жүректен» жылулық
шеңбері. Ән салуға барамыз
(шеңберді бойлап жүреміз), Досымызды табамыз
(тоқтаймыз). Сәлемет пе? Міне, мен!
(қолды екі жаққа сермеу), Доспын енді сенімен!
(көршілермен қол алысамыз).
3. Оқушыларды үш топқа (топтарының аттарын тақырыпқа сәйкес таңдалады
ата-әже,әке-ана,аға-әпке)
бөлу.
Оқулық, жұмыс дәптер-лері,
т.б.
Жаңа сабаққа кіріспе 15
минут 1-тапсырма. Тыңдау.
Талдау. Ән үйрену. «Миға
шабуыл» - Біз
кімбіз?(адам) - Қайда тұрып жатырмыз?
(үйде, ауылда, т.б) - Бізбен бірге кімдер
тұрады? (отбасы, ата-ана, туыстар,
т.б) - Ендеше балалар бүгін
біз сабақта отбасымыз туралы
айтамыз. -Отбасында неше
жансыңдар? -Отбасы мүшелерін жақсы
көресіңдер ме? -Үлкендердің айтқанын
істеп көмектесесіңдер ме? Олай болса 1-сыныпта
үйренген «Менің
Отаным» әнінің бірінші жолын
еске түсірейік. Әсіресе, «Отан-менің ата-анам» сөзіне мән берейік.
Демек, Отанымыз отбасынан басталады екен. Әр отбасының бақыты мен
жарастығы бірлікте, сыйластықта, татулықта, адалдық пен
сыйластықтан басталады екен. Сендер қалай
ойлайсыңдар? Ән үйрену. «Жарасты
жанұя» (А.Асылбек,
Ә.Бүшікова) Дауыс жаттығуы.
«Баспалдақтар» әдісі Әнді біргелікте,
мазмұнына мән бере отырып
орындайды. Біздің де жанұя
сәнімен, Баршаға ұнайды
әнімен. Айналып кетеді
думанға, Аспаптар қосылып
мәнімен. Қайырмасы: Осындай біздің де
жанұя, Бәріміз
біргеміз, Көңілдер-шалқыған
дария, 2
рет
Тойлаймыз күнде
біз. Оқушылар сұрақтарға
жауап береді, өз ойларын ортаға
салады. Тыңдаған ән жайлы
талқылап , талдау жасайды. Дауыс жаттығуы.
«Баспалдақтар» арқылы балалар жоғарғы
дыбыс пен төменгі дыбыстарды сезініп, қолмен көрсетіп отырып
орындайды. Түсінігін ортаға
тастайды.
Әнді біргелікте орындайды. Саралау: Бұл жерде
саралаудың «Диалог және қолдау
көрсету» тәсілі
көрі-неді. Дұрыс мағынада жауап
беру-
ге бағыттау мақсатында кейбір
оқу- шыларға ашық сұрақ- тар, ал кей-бір көмек қажет
ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар
қойылады.
Бір-бірін «Бас бармақ бағамдары
арқылы бағалайды
«Менің
Ота-ным»,
«Жарас-ты жанұя»
әндері-нің
үнтас-палары
Сабақтың
ортасы
Мағынаны
ашу. 10
мин.
2-тапсырма. Ақпарат
іздеу. Талдау. «Сұрақ-жауап»
әдісі -Балалар, әнде қандай
аспаптар туралы айтылған? -Өзің білетін қазақтың
ұлттық музыкалық аспаптарын
ата. Торкөзден атауларын
тауып, өз түсінігіңді бер. -Үні қалай естіліп
тұр? -Жуан ба? Әлде жіңішке
ме? Д
А
Қ
З
А
Қ
Д
З
Қ
У
С
Й
Жаңа сөздер:
жанұя -отбасы.
Музыкалық
сауаттылық.
Регистр-аспаптар үнінің адам дауысының жоғарғы, ортаңғы,
төменгі биіктігі.
-Балалар, қоңырау,
домбыра, дауылпаз, сырнай аспаптарының үні қай регистрде
(биіктікте) орындалады?
-Ерлер, әйелдер,
балалар дауысы қай регистрде
орналасады?
Сергіту сәті
«Ырғақпен жұмыс».
Сұрақтарды іріктеп, зерттеп, жауап
береді.
Дәптермен жұмысты
орындайды.
«Үш шапалақ» арқылы
бағалау
Ұлттық аспаптар-дың
үнтас-пасы
1
3-тапсырма. Шығармашылық.
«Дыбыс
биіктігі»
(дидактикалық
ойын)
Ойынның шарты:
Оқушыларға бейнетаспаға жазылған түрлі дыбыстарды: адамның,
музыкалық аспаптардың, құстар мен жануарлардың дауыстары
тыңдатады.
Тыңдау барысында
оқушыларп қолдарындағы жоғарғы (қызыл), ортаңғы (сары), төменгі
(көк түстерді) регистрді көрсететін карточкаларды көрсетеді. Екі
сарапшы (оқушылар) дұрыс және дұрыс емес жауаптарын санап, соңында
ойынның нәтижесін шығарады. Жақсы нәтиже көрсеткен оқушылар жеңіске
жетеді.
Саралау
тапсырмалары:
Қабілеті жоғары
оқушыларға «Қарқын тәсілі
арқылы» Музыканың көркемдеуіш
құралдарын пайдаланады.
Білім алушылар ойынды қызыңушылықпен
орындайды
Қошеметтеу арқылы
бағалау
Түрлі түсті
карточ-калар
Сабақтың соңы Ой
толғаныс. Рефлексия 5 мин.
Үйге
тапсырма: Орындау.
«Жарасты жанұя»
(А.Асылбек, Ә.Бүшікова)
Ұлттық аспаптарымыздың суретін
салу.
Рефлекция. «Ұялы телефон»
әдісі.
Мен не
білдім?
Бүгін мен не
үйрендім?
Мен үшін қандай тапсырма қиын
болды?
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақс | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||














