Материалдар / n-ші дәрежелі түбір және оның қасиеттері

n-ші дәрежелі түбір және оның қасиеттері

Материал туралы қысқаша түсінік
Нақты санның түбірі туралы ұғымдарын, оның қасиеттері бойынша білімдерін тереңдету, есептер шығаруда қолдана білу біліктіліктерін, білімдерін арттыру. Оқушылардың математика пәніне қызығушылығын арттырып, белсенділікке тәрбиелеу.
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады


Күні : 12.11.2016 жыл

Сыныбы: 11 «б» қазақ

Сабақтың тақырыбы: n-ші дәрежелі түбірі және оның қасиеттері.

Сабақтың мақсаты:

1. Білімділік: Нақты санның түбірі туралы ұғымдарын, оның қасиеттері бойынша білімдерін тереңдету, есептер шығаруда қолдана білу біліктіліктерін, білімдерін арттыру.

2. Тәрбиелік: Оқушылардың математика пәніне қызығушылығын арттырып, белсенділікке тәрбиелеу.

3. Дамытушылық: Теориялық білімдерін практикамен ұштастыра отырып, ойлау, есте сақтау, танымдық қабілеттерін дамыту.

Сабақтың көрнекілігі: Слайдтар, деңгейлік, тестік тапсырмалар.

Сабақтың әдісі: Практикалық, сұрақ-жауап, ұжымдық оқыту.

Сабақтың түрі: Біліктілік пен дағдыны игеру, қалыптастыру сабағы.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру бөлімі.

Оқушылармен амандасып, кластың сабаққа дайындығын тексеру, назарларын сабаққа аудару. Сынып оқушылары екі топқа бөлінеді І топ «Депозит»

ІІ топ «Кредит-несие»

Әр топтың бастапқы капиталы 5000 теңге

Бағалау кретерийі:топтың консультанты акция парақшасын толтырып отырады.

(Өткен тақырып бойынша пысықтау сұрақтары)

Кіріспе: Санның квадрат түбірі туралы ұғым сіздерге төменгі кластан таныс. Есімізге анықтамаларды түсірейік.

Квадрат түбір дегеніміз ... (квадраты n санына тең сан).

Үшінші дәрежелі түбір (кубы) дегеніміз ... (кубы a санына тең сан). Осылайша, n – ші дәрежелі түбірге анықтама берейік:

А

нықтама: a санының n –ші дәрежелі түбірі деп, n – ші дәрежесі а санына тең болатын в санын айтамыз: мұндағы вn =a


Анықтама бойынша хn = a теңдеуін аламыз. Мұндағы а > 0, n > 1.

xn = a теңдеуінің n жұп болғанда және - ға тең екі түбірі, n тақ болғанда - ға тақ бір түбірі болады. Енді, егер m, n – кез келген натурал сан, a, в – кез келген теріс емес нақты сан болғанда, түбірдің қасиеттеріне тоқталайық.

ІІ. «Біліміңді сынап көр»-акциялар сату, құны – 1000 теңге

Ережелерді пысықтап, деңгейлік тапсырмалар орындау. (слайд арқылы көрсету).

  1. Топ «Депозит»

1000 теңге 10. (көбейтіндіден түбір шығару).

Мысалы:

  1. Топ «Кредит-несие»

1000 теңге 20 (бөлшектен түбір шығару).

Мысалы:

1.Топ «Депозит»

3000 теңге 30. (түбірдің дәреже көрсеткіші мен түбір таңбасының ішіндегі өрнектің көрсеткішін қысқарту).

Мысалы:

2.Топ « Кредит-несие»

  1. теңге. 40. (түбірді дәрежеге шығару).

Мысалы: 1)

2)

1.Топ «Депозит»

5000 теңге 50. (түбірден түбір шығару).

Мысалы:

2.Топ « Кредит-несие»

5000 теңге 60. (түбірден құтылу)

Мысалы:

1000 теңге акция сыйлық екі топқа 70. (түбір көрсеткіші мен түбір астындағы өрнектің көрсеткішін дәрежелеу).

Мысалы:

Дербес жағдай: - арифметикалық түбір.

ІІІ. «Білімді мыңды жығады» - тұтынушылар тарту

ІІІ. Деңгейлік тапсырмалар: (тақтада орындалады).

А деңгей. Жауабы:

1000 тг 1). 1)

2). 2).

1000 теңге 1) 3).

2). 2-6 0,125 4) -1

В деңгей. Жауабы:

3000 тг 1) 1) 3

2) 2) -11

1000 теңге 1) 3)

2) 4)

IV. Сергіту сәті: (логикалық сұрақтар)

Айтылған тұжырымдама дұрыс болса, қолдарын горизонталь созады, дұрыс болмаса, қолдарын вертикаль созады.

  1. Түбірді дәрежеге шығару үшін түбір таңбасының ішіндегі өрнекті осы дәрежеге шығару керек. (+).

  2. у = ax2 функциясының графигі гипербола. (-).

  3. Кез келген тақ функцияның графигі абсциса осіне қарағанда симметриялы. (-).

  4. Жылдамдықтан алынған туынды үдеуге тең. (+).

5. Интеграл белгісін Г. Лейбниц енгізген. (+).

6. Тәуелді айнымалының қабылдайтын барлық мәндері функцияның мәндерінің обылысын құрайды. (-).

V.«Ел ертеңі білімді ұрпақ» - жарнама (әр топтың кейбір оқушыларына парақша жарнама тартылады. Ол парақша жарнамада мысалдар берілген, оқушы ауызша түсіндіреді.) 1000 теңге акция қосылады.

Блиц турнир. Дұрыс жауабын тап.

1) 5

2) 22

3) 3

4)

5) 6

6) 1

VІ. «Өнерді үйрен де жирен» Әрбір банк мүшесіміз

«Қарлы кесек» ойынының 2 нұсқасы (есептің жауабы бойынша өз жұмыстарын тексеріп, бір-біріне түсіндіреді)

Тест тапсырмасы: (5 мин) 3000 теңге

«Депозит»

1-нұсқа

1Түбірді тауып, оның a=5, b=1, c=2 болғандағы мәнін есептеңіз: 

А)  B)  C) 0.3 D) 1 E) 10

« Кредит-несие»

2-нұсқа,

2 Түбірді тауып, оның a=2, b=3, c=2 болғандағы мәнін есептеңіз: 

А)0.3 B) 10 C)   D) 1 E) 2

V. Игі істе біз біргеміз - тәжірибе алмасу, Жұптық жұмыс

Ү. «Жұптасып есеп шығару»

Оқулықпен жұмыс

А тобы №78(1,3) №79(1,3)

В тобы №81(1,3) №82(1,3)


Нені білдім?

Кестеге өз ойларын жазу

Бағалау 3 мин

Рефлексия (кері байланыс): 1 мин «Нені білгім келеді?»

6. Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

«Менің түйгенім»

Оқушылар өз ойларын жалғастырады.


VI. Үйге тапсырма беру

А тобы №78(2,4) №79(2,4)

В тобы №81(2,4) №82(2,4)

VII. Сабақты қорытындылап, оқушыларды бағалау.













































ІІІ. Деңгейлік тапсырмалар: (тақтада орындалады).


А деңгей. Жауабы:

1000 тг 1). 1)

2). 2).

1000 теңге 1) 3).

2). 2-6 0,125 4) -1

В деңгей. Жауабы:

3000 тг 1) 1) 3

2) 2) -11

1000 теңге 1) 3)

2) 4)



Тест тапсырмасы: (5 мин) 3000 теңге

1-нұсқа

1Түбірді тауып, оның a=5, b=1, c=2 болғандағы мәнін есептеңіз: 

А)  B)  C) 0.3 D) 1 E) 10

2-нұсқа,

2 Түбірді тауып, оның a=2, b=3, c=2 болғандағы мәнін есептеңіз: 

А)0.3 B) 10 C)   D) 1 E) 2


V. Игі істе біз біргеміз - тәжірибе алмасу, Жұптық жұмыс

Ү. «Жұптасып есеп шығару»

Оқулықпен жұмыс

А тобы №78(1,3) №79(1,3)

В тобы №81(1,3) №82(1,3)










Т а м а ш а



Жабырқау

21 Наурыз 2018
10370
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі