Ғ.Мұратбаев атындағы
Жетісай гуманитарлық-техникалық колледжі
Оқу сабағының жоспары
Сабақтың
тақырыбы: n-ші дәрежелі түбірі және оның
қасиеттері.
Модуль /пән
атауы: Математика
Педагог: Ажибеков Нуржан
дайындады
Күні: 19.12.2022
ж.
1.Жалпы
мәліметтер
Курс
топ: 1-курс, ЕТ 22
-9/2
Сабақ
түрі: Аралас
2. Мақсаты,
міндеттері:
n-ші дәрежелі түбір ұғымы және оның қасиеттерімен
таныстыру, нақты санның түбірі және оның қасиеттері бойынша білімді
кеңейту, есептер шығарғанда түбірдің қасиеттерін қолдана білу
дағдысын қалыптастыру
3. күтілетін нәтиже:
n-ші дәрежелі түбірі ұғымы
және оның қасиеттері мен танысады,нақты санның түбірі және оның
қасиеттері бойынша білімдерін кеңейтеді,есеп шығаруда түбір
қасиеттерін қолданады
4.Қажетті ресурстар:
А.Е. Әбілқасымова. «Алгебра
және анализ бастамалары» 2019 ж. Деңгейлік, тестік
тапсырмалар
5.Сабақтың барысы:
Ι. Ұйымдастыру
кезеңі: а) амандасу; ә) түгендеу; б)
кезекшімен жұмыс; в) назарын сабаққа аударту.
ΙΙ. Үй жұмысын
тексеру. Дәптерлерін тексеру.
Жауаптарын салыстыру
Студенттер
үш топқа
бөлінеді І топ «Алғырлар» ІІ топ«Ойшылдар» ІІІ
топ«Даналар»
Жаңа
сабақ
Кіріспе: Санның квадрат түбірі туралы
ұғым сіздерге төменгі кластан таныс. Есімізге анықтамаларды
түсірейік.
Квадрат
түбір дегеніміз ... (квадраты n санына тең сан).
Үшінші
дәрежелі түбір (кубы) дегеніміз ... (кубы a
санына
тең сан). Осылайша, n – ші дәрежелі түбірге анықтама
берейік:
А
нықтама: a санының n –ші дәрежелі түбірі деп, n – ші дәрежесі а санына тең
болатын в санын айтамыз: мұндағы вn =a
Анықтама
бойынша хn
= a
теңдеуін аламыз. Мұндағы а > 0, n > 1.
xn
= a
теңдеуінің n жұп болғанда және - ға тең екі түбірі, n тақ
болғанда - ға тақ бір
түбірі болады. Енді, егер m, n – кез келген натурал сан, a, в – кез
келген теріс емес нақты сан болғанда, түбірдің қасиеттеріне
тоқталайық.
ІІ. «Біліміңді сынап
көр»
Ережелерді пысықтап,
деңгейлік тапсырмалар орындау.
-
Топ
«Алғырлар»
10. (көбейтіндіден
түбір шығару).
Мысалы:
2.Топ
«Ойшылдар»
20
(бөлшектен түбір
шығару).
Мысалы:
3.Топ
«Даналар»
30. (түбірдің дәреже
көрсеткіші мен түбір таңбасының ішіндегі өрнектің көрсеткішін
қысқарту).
Мысалы:
1.Топ
«Алғырлар
»
40. (түбірді дәрежеге
шығару).
Мысалы: 1)
2)
2.Топ
«Ойшылдар»
50. (түбірден түбір
шығару).
Мысалы:
3.Топ
«Даналар
»
60. (түбірден
құтылу)
Мысалы:
70. (түбір көрсеткіші
мен түбір астындағы өрнектің көрсеткішін
дәрежелеу).
Мысалы:
Дербес
жағдай:
- арифметикалық түбір.
ІІІ. «Білімді мыңды
жығады»
ІІІ.
Деңгейлік тапсырмалар: (тақтада орындалады).
А
деңгей. Жауабы:
1).
1)
2).
2).
3)
3).
4). 2-6 √0,125
4)
-1
В
деңгей. Жауабы:
1)
1)
3
2)
2)
-11
3)
3)
4) 4)
IV.
Сергіту сәті: (логикалық сұрақтар)
Айтылған тұжырымдама дұрыс
болса, қолдарын горизонталь созады, дұрыс болмаса, қолдарын
вертикаль созады.
-
Түбірді дәрежеге шығару үшін
түбір таңбасының ішіндегі өрнекті осы дәрежеге шығару
керек. (+).
-
у = ax2 функциясының графигі
гипербола. (-).
-
Кез келген тақ функцияның
графигі абсциса осіне қарағанда симметриялы.
(-).
-
Жылдамдықтан алынған туынды
үдеуге тең. (+).
5.
Интеграл
белгісін Г. Лейбниц енгізген. (+).
6.
Тәуелді
айнымалының қабылдайтын барлық мәндері функцияның мәндерінің
обылысын құрайды. (-).
V.«Ел ертеңі білімді ұрпақ»
- жарнама (әр топтың кейбір
студенттеріне парақша жарнама тартылады. Ол парақша жарнамада
мысалдар берілген, оқушы ауызша түсіндіреді.)
Блиц турнир. Дұрыс жауабын
тап.
1) 5
2) 22
3) 3
4)
5) 6
6)
1
VІ.
Тест тапсырмасы:
1-нұсқа
№1Түбірді тауып, оның
a=5, b=1, c=2 болғандағы мәнін
есептеңіз:
А) B)
C) 0.3 D) 1 E)
10
2-нұсқа,
№2 Түбірді тауып,
оның a=2, b=3, c=2 болғандағы мәнін
есептеңіз:
А)0.3
B)
10 C)
D)
1 E) 2
V. Игі істе біз біргеміз -
тәжірибе алмасу, Жұптық жұмыс
«Жұптасып есеп шығару»
Оқулықпен жұмыс
А деңгейі
№77,78,79,
В деңгейі №81 №82
С деңгейі №85,86,87,89
VI. Сабақты қорытындылап,
бағалау.
Рефлексия
Берілген материалды қалай
меңгердіңіздер?
VII.
Үйге тапсырма беру
№5.13 n-ші дәрежелі түбірдің
мәнін тап