Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:Отбасы құндылықтары |
Мектеп: Мұхаметқұл Исламқұлов атындағы жалпы орта мектеп |
||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты жөні :Сабитова Балсұлу |
||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Нағыз әже қайда?» әңгімесіндегі әже бейнесі |
||||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
5.1.1.1 әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау; |
||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау |
||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдылары |
Жоғарғы деңгей дағдылары талдау жинақтау |
||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар : Хикаят картасы, шатасқан оқиғалар, |
||||||||||||||||||
|
Пәнге тән лексика мен терминдер: ұршық,шылауыш кимешек, дәндету,тосын, камзол,кейуана |
|||||||||||||||||||
|
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: әже, нағыз әже, қыздардың қонаққа баруы, әкенің ертегі айтуы, әже сағынышы Талқылауға арналған сұрақтар: Әңгіме кейіпкерлері туралы не білесіңдер? Әңгіме неліктен «Нағыз әже» деп аталған? |
|||||||||||||||||||
|
Бағалау критерий |
әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттайды |
||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Қазақстандықтардың бойында патриоттық сезімі, ұлттық сана-сезімі, ұлттық рухы, азаматтылығы мен әлеуметтік белсенділігі жоғары деңгейлі зияткер әрі бәсекеге қабілетті тұлғаға тән қасиет-сапаларды жетілдіру |
||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Траих,өзін-өзі тану |
||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Ноутбук |
||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдер |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 минут Сабақтың ортасы 5 минут 3 минут 3 минут
7минут 5 минут 13 минут Сабақтың соңы 2 минут |
1.Шаттық шеңбері (Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру) Оқушылар өз әжелерінің есімінен басталатын әріпінен тілек айтады 2.Топқа бөлу. Оқушылар таңдап алған сөйлемдер қай кейіпкердің сөзі екенін анықтап, топқа бірігу 3 Бағалау критерийлерімен таныстыру Үй тапсырмасына шолу. «Жалған мен шындық» әдісі арқылы өткен сабақтарды қорытындылаймын. 1. Ая мен Райхан әңгіме кейіпкері А)Шындық В) Жалған 2.Әжесі қызлдарға ертегі айтатын А) Шындық В) Жалған 3.Әкесі ертегі айтатын А) Шындық В) Жалған 4. Қыздар әжеге көр сұрақ қойды А) Шындық В) Жалған 5. Әже ертегі білмейді-ау деймін А) Шындық В) Жалған 6. Әже ауылдан келген А) Шындық В) Жалған 7. Қыздар әжені көруге бола келді А) Шындық В) Жалған ҚБ «Бес сөз» әдісі Жаңа сабақ 1-тапсырма
Синк вейн» стратегиясын қолданып, «Әже» сөзі мен бес жол ды өлең құрастырыңдар. 1-жол: Тақырыптың атауы (зат есім). 2-жол: Тақырыпты сипаттайтын екі сөз (сын есім). 3-жол: Тақырып туралы қимылды білдіретін үш сөз (етістік). 4-жол: Тақырыпқа қатысты төрт сөзден тұратын сөз орамы. 5-жол: Тақырыптың мәнін ашатын синоним сөз. 2-тапсырма ТЖ.
1-топ. Шығарманың сюжеттік дамуын ретімен қойыңыздар. Хикаят картасы» әдісі арқылы оқиғаның ретін суреттермен орналастырады. Шығарманың сюжеттік дамуын ретімен қойыңыздар Дескриптор
Бағалау «Бес жұлдыз» Жазылым тапсырмасы 3-тапсырма. ТЖ. Сараланған тапсырмалар «Шатасқан оқиғалар» белсенді әдісі
«Дескриптор Білім алушы 1. Шығармадағы 4 кейіпкердің бір-бір әрекетін таңдайды; 2.Әрекеттер негізінде шығарманың тақырыбын сөз тіркесімен береді; 3. Идеясын 1 сөйлеммен түсіндіреді ҚБ Смайликтер арқылы Кері байланыс «Бас бармақ»әдісі
4-тапсырма.С.Ж.Берілген сұрақтарға жауап беріңіздер.
«Сезімді ояту» әдісі бойынша оқушылардан жауап алынады. Елестету : Шығармадағы әжені қалай деп елестетесің ? Портреті: Сүйсіну: Кімдердің қандай қылығына сүйсіндің ? Жек көру :Кімдердің қандай әрекеті ұнамады ? Жаны ашу :Қай жерінде өзіңде жаны ашу сезімі пайда болды ? Өкініш :Өкініш сезімі пайда болды ма ? Таңдану : Таңғалып риза болған сәтің ше? Дескриптор Білім алушы: 1. Қойылған сұрақтарға жауап береді; 2.Шығарма кейіпкерлерінің іс-әрекетінен алған әсерін әңгімелейді. 5-тапсырма Ая мен Райханның түсінігі бойынша нағыз әже қандай болуы керек? Не себепті олар әжені көруді армандады? Берілген үш эпизодты салыстырып, өз ой ларыңдағы әженің портретін құрастырыңдар І топ «Өзі мейірімді де ақылды адам. Ешкімге ешқашан ұрыспайды, ұрса қалса, орнымен, теріс қылығыңа өзің ұялатындай етіп ұрсады. Үні де, қолы да, көзқарасы да жұмсақ, жұрттың бәрімен: «Қарағым, айналайын», – деп жылы сөйлесетін иманжүзді қария. Өзі ылғи шаруа істеп, күйбеңдейді де жүреді. Тіпті, ештеңе істемеген күннің өзінде ұршық иіріп отырады...». «Ұршық деген немене?» – дейді Ая сөзімді бөліп. Менің әңгімемде сәбилер түсіне бермейтін жайлар көп. Мен сонда да сөзімді әрі қарай жалғастыра түсіп, әжейдің үстіне қамзол, басына киме шек, шылауыш киетінін айттым. ІІ топ Есіктен кірісімен, кідірмей іздегенім – елден келген шешей. «Жаңылыспай, дәл танитын шығармын», – деп ойласам да, көзімді тиянақтата алмай, сәл-пәл іркіліп қалғаным. Дастарқан басына келіп жайғасқаннан кейін ғана байқадым ол кісіні. Өзінің сырт нұсқасы мен білетін ауыл кемпірлеріне онша келіп тұрған жоқ. Иығына көгіл дір жемпір іліп, басына жаздық гүлді орамал салған егде кісіні ала шұбар топтың ішінен бірден ажырата алмауым онша әбестік бола қоймаса керек. Ауылдан келген шешей зиялы қауымның ортасына сіңісіп еркін отырсын деп, келін-баласы әдейі осылай киіндірген болар. ІІІ топ Әпкесі үшін жауап берген тағы да Райхан: – Жоқ, айтпады. Ол кісі ертегі білмейді екен. – «Білмейді» дейді? Қой, білмегені қалай? – деп Балқыз сұраулы көзін маған қадай берген еді, қарап тұрмай Райхан тағы киіп кетті: – Папа, айтшы. Ол өзі әже емес қой деймін, ә? – «Әже емесің» не қызым-ау. Енді кім екен, ә? Қой, олай деп айтпа, ұят болады. – Жоқ, папа. Ол – әже емес. Ол – жай ғана бабушка. Өйткені бәрі «бабушка» деді ғой. Мен білем, әже деген ондай болмайды. Өзің айтқансың. Дескриптор Білім алушы
ҚБ Смайликтер рақылы бағалау Кері байланыс «Кеме»
Үй тапсырмасы: |
|
|||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат: |
Интернет желісі |
|
|||||||||||||||||
|
Саралау - оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? Сонымен қатар ынталандыру, мадақтау арқылы қолдау жасаймын. Қабілеті жоғары оқушыларға жеке тапсырмалар беруді жоспарлаймын
|
Бағалау –оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? Әр тапсырмадан кейін кері байланыс жүргізу арқылы, сонымен қатар берілген тапсырмаларға шолу жасаймын
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болы, неліктен?
|
Бұл бөлімді өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
||||||||||||||||||
|
Жалпы баға Сабақты жақсы өткеннің екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз) 1.
2. Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады(оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз) 1.
2.
Сабақтың барысында сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістік, қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
|||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«Нағыз әже қайда?» әңгімесіндегі әже бейнесі 5-сынып
Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:Отбасы құндылықтары |
Мектеп: Мұхаметқұл Исламқұлов атындағы жалпы орта мектеп |
||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты жөні :Сабитова Балсұлу |
||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Нағыз әже қайда?» әңгімесіндегі әже бейнесі |
||||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
5.1.1.1 әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау; |
||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау |
||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдылары |
Жоғарғы деңгей дағдылары талдау жинақтау |
||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар : Хикаят картасы, шатасқан оқиғалар, |
||||||||||||||||||
|
Пәнге тән лексика мен терминдер: ұршық,шылауыш кимешек, дәндету,тосын, камзол,кейуана |
|||||||||||||||||||
|
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: әже, нағыз әже, қыздардың қонаққа баруы, әкенің ертегі айтуы, әже сағынышы Талқылауға арналған сұрақтар: Әңгіме кейіпкерлері туралы не білесіңдер? Әңгіме неліктен «Нағыз әже» деп аталған? |
|||||||||||||||||||
|
Бағалау критерий |
әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттайды |
||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Қазақстандықтардың бойында патриоттық сезімі, ұлттық сана-сезімі, ұлттық рухы, азаматтылығы мен әлеуметтік белсенділігі жоғары деңгейлі зияткер әрі бәсекеге қабілетті тұлғаға тән қасиет-сапаларды жетілдіру |
||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Траих,өзін-өзі тану |
||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Ноутбук |
||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдер |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 минут Сабақтың ортасы 5 минут 3 минут 3 минут
7минут 5 минут 13 минут Сабақтың соңы 2 минут |
1.Шаттық шеңбері (Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру) Оқушылар өз әжелерінің есімінен басталатын әріпінен тілек айтады 2.Топқа бөлу. Оқушылар таңдап алған сөйлемдер қай кейіпкердің сөзі екенін анықтап, топқа бірігу 3 Бағалау критерийлерімен таныстыру Үй тапсырмасына шолу. «Жалған мен шындық» әдісі арқылы өткен сабақтарды қорытындылаймын. 1. Ая мен Райхан әңгіме кейіпкері А)Шындық В) Жалған 2.Әжесі қызлдарға ертегі айтатын А) Шындық В) Жалған 3.Әкесі ертегі айтатын А) Шындық В) Жалған 4. Қыздар әжеге көр сұрақ қойды А) Шындық В) Жалған 5. Әже ертегі білмейді-ау деймін А) Шындық В) Жалған 6. Әже ауылдан келген А) Шындық В) Жалған 7. Қыздар әжені көруге бола келді А) Шындық В) Жалған ҚБ «Бес сөз» әдісі Жаңа сабақ 1-тапсырма
Синк вейн» стратегиясын қолданып, «Әже» сөзі мен бес жол ды өлең құрастырыңдар. 1-жол: Тақырыптың атауы (зат есім). 2-жол: Тақырыпты сипаттайтын екі сөз (сын есім). 3-жол: Тақырып туралы қимылды білдіретін үш сөз (етістік). 4-жол: Тақырыпқа қатысты төрт сөзден тұратын сөз орамы. 5-жол: Тақырыптың мәнін ашатын синоним сөз. 2-тапсырма ТЖ.
1-топ. Шығарманың сюжеттік дамуын ретімен қойыңыздар. Хикаят картасы» әдісі арқылы оқиғаның ретін суреттермен орналастырады. Шығарманың сюжеттік дамуын ретімен қойыңыздар Дескриптор
Бағалау «Бес жұлдыз» Жазылым тапсырмасы 3-тапсырма. ТЖ. Сараланған тапсырмалар «Шатасқан оқиғалар» белсенді әдісі
«Дескриптор Білім алушы 1. Шығармадағы 4 кейіпкердің бір-бір әрекетін таңдайды; 2.Әрекеттер негізінде шығарманың тақырыбын сөз тіркесімен береді; 3. Идеясын 1 сөйлеммен түсіндіреді ҚБ Смайликтер арқылы Кері байланыс «Бас бармақ»әдісі
4-тапсырма.С.Ж.Берілген сұрақтарға жауап беріңіздер.
«Сезімді ояту» әдісі бойынша оқушылардан жауап алынады. Елестету : Шығармадағы әжені қалай деп елестетесің ? Портреті: Сүйсіну: Кімдердің қандай қылығына сүйсіндің ? Жек көру :Кімдердің қандай әрекеті ұнамады ? Жаны ашу :Қай жерінде өзіңде жаны ашу сезімі пайда болды ? Өкініш :Өкініш сезімі пайда болды ма ? Таңдану : Таңғалып риза болған сәтің ше? Дескриптор Білім алушы: 1. Қойылған сұрақтарға жауап береді; 2.Шығарма кейіпкерлерінің іс-әрекетінен алған әсерін әңгімелейді. 5-тапсырма Ая мен Райханның түсінігі бойынша нағыз әже қандай болуы керек? Не себепті олар әжені көруді армандады? Берілген үш эпизодты салыстырып, өз ой ларыңдағы әженің портретін құрастырыңдар І топ «Өзі мейірімді де ақылды адам. Ешкімге ешқашан ұрыспайды, ұрса қалса, орнымен, теріс қылығыңа өзің ұялатындай етіп ұрсады. Үні де, қолы да, көзқарасы да жұмсақ, жұрттың бәрімен: «Қарағым, айналайын», – деп жылы сөйлесетін иманжүзді қария. Өзі ылғи шаруа істеп, күйбеңдейді де жүреді. Тіпті, ештеңе істемеген күннің өзінде ұршық иіріп отырады...». «Ұршық деген немене?» – дейді Ая сөзімді бөліп. Менің әңгімемде сәбилер түсіне бермейтін жайлар көп. Мен сонда да сөзімді әрі қарай жалғастыра түсіп, әжейдің үстіне қамзол, басына киме шек, шылауыш киетінін айттым. ІІ топ Есіктен кірісімен, кідірмей іздегенім – елден келген шешей. «Жаңылыспай, дәл танитын шығармын», – деп ойласам да, көзімді тиянақтата алмай, сәл-пәл іркіліп қалғаным. Дастарқан басына келіп жайғасқаннан кейін ғана байқадым ол кісіні. Өзінің сырт нұсқасы мен білетін ауыл кемпірлеріне онша келіп тұрған жоқ. Иығына көгіл дір жемпір іліп, басына жаздық гүлді орамал салған егде кісіні ала шұбар топтың ішінен бірден ажырата алмауым онша әбестік бола қоймаса керек. Ауылдан келген шешей зиялы қауымның ортасына сіңісіп еркін отырсын деп, келін-баласы әдейі осылай киіндірген болар. ІІІ топ Әпкесі үшін жауап берген тағы да Райхан: – Жоқ, айтпады. Ол кісі ертегі білмейді екен. – «Білмейді» дейді? Қой, білмегені қалай? – деп Балқыз сұраулы көзін маған қадай берген еді, қарап тұрмай Райхан тағы киіп кетті: – Папа, айтшы. Ол өзі әже емес қой деймін, ә? – «Әже емесің» не қызым-ау. Енді кім екен, ә? Қой, олай деп айтпа, ұят болады. – Жоқ, папа. Ол – әже емес. Ол – жай ғана бабушка. Өйткені бәрі «бабушка» деді ғой. Мен білем, әже деген ондай болмайды. Өзің айтқансың. Дескриптор Білім алушы
ҚБ Смайликтер рақылы бағалау Кері байланыс «Кеме»
Үй тапсырмасы: |
|
|||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат: |
Интернет желісі |
|
|||||||||||||||||
|
Саралау - оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? Сонымен қатар ынталандыру, мадақтау арқылы қолдау жасаймын. Қабілеті жоғары оқушыларға жеке тапсырмалар беруді жоспарлаймын
|
Бағалау –оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? Әр тапсырмадан кейін кері байланыс жүргізу арқылы, сонымен қатар берілген тапсырмаларға шолу жасаймын
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болы, неліктен?
|
Бұл бөлімді өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
||||||||||||||||||
|
Жалпы баға Сабақты жақсы өткеннің екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз) 1.
2. Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады(оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз) 1.
2.
Сабақтың барысында сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістік, қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
|||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз

















