Материалдар / Натурал көрсеткішті дәреже.
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Натурал көрсеткішті дәреже.

Материал туралы қысқаша түсінік
-дәреже анықтамасын тұжырымдай алады; -дәрежені дұрыс оқи алады; -дәреженің негізі мен дәреже көрсеткішін анықтай алады: -натурал көрсеткішті дәрежені есептей алады;
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
02 Қазан 2020
359
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Авторы: Каденов Бактибай Сейлович

Түркістан облысы, Жетісай қаласы, Жетісай ауданы, "Ахмет Байтұрсынов атындағы №5 жалпы орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің математика пәні мұғалімі

Қысқа мерзімді жоспар.

Ұзақ мерзімді жоспардың

тарауы: 7.1.1.

Күні:

Сынып: 7

Мектеп: «№5 А. Байтұрсынов атындағы» ЖОМКММ

Мұғалімнің аты-жөні: Каденов Б.С.

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Натурал көрсеткішті дәреже.

Осы сабақта қол

жеткізілетін оқу мақсаттары

(оқу бағдарламасына

сілтеме)

7.1.2.1

натурал көрсеткішті дәреже анықтамасын және оның қасиеттерін білу;


Сабақтың мақсаты

Барлығы:

-дәреже анықтамасын тұжырымдай алады;

-дәрежені дұрыс оқи алады;

-дәреженің негізі мен дәреже көрсеткішін анықтай алады:

-натурал көрсеткішті дәрежені есептей алады;


Оқушылардың басым бөлігі:

- дәреженің негізі мен дәреже көрсеткішін анықтай алады;

-натурал көрсеткішті дәрежені есептей алады;

- бөлшек санның дәрежесін есептей алады;

Кейбір оқушылар:

-дәреженің негізі мен дәреже көрсеткішін анықтай алады:

-натурал көрсеткішті дәрежені есептей алады;

-амалдардың орындау ретін орындай алады.

Бағалау критерийі

  1. Бірдей сандардың көбейтіндісін дәреже түрінде жаза алады;

  2. Дәреже көрсеткішін анықтай алады;

  3. Дәреже негізін анықтай алады;

  4. Натурал көрсеткішті дәрежені есептей алады.

  5. Натурал көрсеткішті дәреженің қасиеттерін тұжырымдай алады және біледі.

Тілдік мақсаттар

Диалог пен жазу сөздер үшін пайдалы мен тіркестер:

Көрсеткіші 1-ден артық а санының п натурал көрсеткіш дәреже деп әрбір көрсеткіші а-ға тең п көрсеткіштің көбейтіндісі аталады.


Құндылықтарға баулу

Ынтымақтастық дағдысын қалыптастыру, қарым-қатынас орнатуда сыни тұрғыдан ойлайды.

Пəнаралық байланыс

математика

АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақта

Алдыңғы білім

Дәреже, дәреженің негізі, дәреженің көрсеткіші, негізі 10 саны, дәрежесі натурал сан болатын дәреже

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин








2 мин















Ұйымдастыру бөлімі. Оқушылардың сабаққа қатысы мен дайындығын қадағалау.

Оқушылардың зейінін сабаққа шоғырландыру.

Үйге берілген тапсырманы «Мен-саған, сен-маған» әдісі арқылы тексеру.

Шаттық шеңберін құру.«Мозайка» әдісі арқылы топқа бөлу. Оқушылардың «жақын даму аймағын», сабақ соңында күтілетін нәтижелерді анықтауға көңіл бөлу.

«Миға шабуыл» әдісі.Бүгінгі өтетін тақырыбымызға байланысты дәреже ұғымы ауызша қайталаймыз.

Берілген сұрақтарға жауап береді

  1. Бірдей сандардың көбейтіндісін қалай жазуға болады?

  2. 73 санының оқылуы


  1. Нелiктен 25= 32 болады?


  1. 46 санындағы 6 саны нені білдіреді?


  1. 54 санындағы 5 саны нені білдіреді?


Бағалау критерийлері:

Дискриптер

Берілген сұрақтарға анықтамамен жауап бере алады және дұрыс оқи алады.

Бірдей сандардың көбейтіндісін дәреже түрінде жаза алады

73 санының оқылуын дұрыс оқи алады


25= 32 болатынын түсіндіре алады

Дәреже көрсеткішін анықтай алады

Дәреже негізін анықтай алады

Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстыру.

Слайд








Слайд






















Слайд

Сабақтың ортасы

(12 мин)


























Типтік есептер шығару.

8 мин










Сергіту сәті:

2 мин



Типтік есептер шығару және талдау

9 мин




.



Типтік есептер шығару және талдау

7 мин







Егер а – кез келген сан, ал n 1-ден үлкен натурал сан болса, онда көбейтіндісіа санының n-ші дәрежесі деп аталады да, ол аn түрінде жазылады.

Мұнда а саны дәреженің негізгі деп, ал n натурал саны дәреже көрсеткіші деп аталады, яғни басқаша айтқанда:

  • бірнеше тең көбейткіштердің көбейтіндісін анықтау амалын дәрежеге шығару деп атайды;

  • а-ға тең n көбейткіштің көбейтіндісін а санының n-ші дәрежесі деп атайды;

  • дәрежеге шығарылатын а санын дәреженің негізі деп атайды;

  • негізді қандай дәрежеге шығарғанымызды көрсететін n натурал санын дәреже көрсеткіші деп атайды.

Егер дәреже көрсеткіші 1-ге тең, яғни n=1 болса,онда анықтама бойынша а1=а деп есептейміз, яғни

  • а санының көрсеткіші 1-ге тең дәрежесі осы а санының өзіне тең.

Осыдан, егер сан дәреже көрсеткішінсіз жазылса, онда бұл санның дәрежесі 1-ге тең деп есептейміз.

Сонымен , анықтама бойынша:

, n=1 және а1=а.

өрнегі былай оқылады: «а-ның n дәрежесі» немесе «а санының n-ші дәрежесі»


«Жүзім шоқтары» әдісі. Топтық жұмыс. Ең алдымен жеке жұмыс істейді. Сосын жұппен талқылайды. Соңында топпен бөліседі. Дәреже ұғымы және қасиеттері туралы топтар постер қорғайды.


«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі. Жұптық жұмыс. Есептер шығару.

  1. Көбейтінді түрінде жазыңдар:

1)а*а*а*а*а*а; 2)0,3*0,3*0,3*0,3*0,3; 3)(-2) (-2) (-2);

4)(1/2) (1/2) (1/2) (1/2); 5)(-5/3) (-5/3) (-5/3); 6)(ах) (ах) (ах) (ах) (ах);

  1. Есептеңдер:

1)(-3)3; 2)(-2)4; 3)(-4)3; 4)(-5)2; 5)44;

6)25; 7)73; 8)82; 9)2,52; 10)(-1/2)3;


Бағалау критерийлері:

Дискриптер

Натурал көрсеткішті дәреже ұғымын біледіжәне есептеулер орындай алады

Көбейтіндіні дәреже түрінде жаза алады

Дәрежені есептей алады


Сергіту сәті. Логикалық есеп:

Сандар белгілі бір заңдылықпен орналасқан, сұрақ белгісі орнында қандай сан орналасқан?

1; 4; 9; 16; ?; 36; ...

«Бірге ойлаймыз» әдісі. Топпен жұмыс.

1 тапсырма: Дәрежені көбейтінді түрінде жазыңдар:

1)а3; 2)в5; 3)х3; 4)(сх)3; 5)2у5; 6)(-т)5.

2 тапсырма: Есепте:

1)0,82; 2)(-2/3)2; 3)1,52; 4)(-2,25)2;

5)(2,1)2; 6)(-6)3; 7)93; 8)(-1)3.

Бағалау критерийлері:

Дискриптер

Натурал көрсеткішті дәреже ұғымын біледіжәне есептеулер орындай алады

Дәрежені көбейтіндітүрінде жаза алады

Дәрежені есептей алады

«Ойланда Жалғастыр...» әдісі . Жеке жұмыс.

1 тапсырма: Есептеңдер:

1)1/26= …. 2)1/35 = …. 3)1/102=……

4)1/44= …. 5)1/69= ….. 6)1/53 =…..

  1. тапсырма: Амалдарды орындаңдар:

1) 52 – 200= … 2) 13 – 32 = … 3) 20 + 26 = …

4) 35 -26 : 40 =… 5) 72. 23+ 608= … 6) 44: 1000 – 0,3= ..

Бағалау критерийлері:

Дискриптер

Натурал көрсеткішті дәреже ұғымын біледіжәне есептеулер орындай алады

Бөлшек санның дәрежесін есептей алады.

Амалдардың орындалу тәртібін біледі және есептей алады.







Слайд





















Слайд






Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!