Қысқа мерзімді жоспар
|
Пән: Математика Ұзақ мерзімі жоспар бөлімі: Сандар мен цифрлар. Бөлімше:Натурал және нөл саны. Ортақ тақырып :Өзім туралы. |
Мектеп: №42 «Ақ ниет» гимназиясы |
|||||
|
Күні: Сынып:1
|
Мұғалімнің аты-жөні: Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тура және кері санау |
|||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1.1.1.1.Натурал сандардың және нөл санының құрылуын түсіну, 10 көлеміндегі сандарды тура және кері санау, олардың натурал сандар қатарындағы орнын анықтау. |
|||||
|
Сабақ мақсаттары |
Білім алушы Барлық оқушылары: Сандарды біледі, ажырата алады, тура кері санайды, нөл санының құрылымын біледі. Көптеген оқушылар: натурал сандарды біледі, таниды, тура және кері санайды, салыстырады. Кейбір оқушылар:сандардың қатардағы орнын анықтап, салыстырып, ажыратып, өрнектер құрайды. |
|||||
|
Бағалау критерийлері |
-10 көлемінде тура және кері бағытта санайды -Сандардың натурал сандар қатарындағы орнын анықтайды |
|||||
|
Тілдік мақсаттар
|
бір-один-one ..................... Он-десять-ten Талқылау сұрақтары: -нөл саны -нешінші , -тура , кері -Еш нәрсе жоқ болса , қандай санмен белгілейміз? - |
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Ынтымақтастық:Сабақ барысында оқушылар бірін-бірі тыңдау, көмектесу, бірлесіп тапсырма орындау, диалогтық сөйлеу мәдениеті қалыптасады және өз бетінше білім алу дағдыларын қалыптастырады. |
|||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Ағылшын тілі- сандарды ағылшын тілінде айту. Орыс тілі - сандарды орыс тілінде айту. Дене шынықтыру- сергіту сәті кезінде пайдаланамын. Бейнелеу өнері – текшелерді бояу. |
|||||
|
АКТ қолдану дағдысы (сабақта қолданылатын болса көрсетіңіз) |
Слайд 10 көлеміндегі сандар ,Тапсырмалар жауаптары жазылған слайд. |
|||||
|
Бастапқы білім |
10 көлеміндегі сандарды біледі, салыстыра алады,таниды,санайды. |
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы 5мин 3мин |
(Ұ) Ширату; Армысын досым, Кел , маған қосыл (қолымен шақырады) Алақанға салып, алақан. Шеңберге бірге тұрайық(қолдарыңнан ұстайды) Жер шарындай айналып, Әлемге жарық шашайық,(айналады) Қолымызды көтеріп, Күннің нұрын алайық (қолдарын көкке созады) Ортамызда күн нұры , Құшаққа оны алайық (құшақтасады) -Енді шеңбер болып турайық та, «Жалғастырып сана» ойынын ойналық1,2,3 деп ретімен кезек-кезек санап шығамыз.Осыдан 3 топқа бөлінеміз. (Серпілген сауал) әдісі -1 санын атағандар 1 топ -2санын атағандар 2 топ -3 санын атағандар 3 топ -Балалар, қанша топқа бөліндік? -3 топқа Ендеше, ортада қанша бала қалды? Ешкім қалмады. -Еш нәрсе жоқ болса қандай санмен белгілейміз? -Олай болса, бұл санды нөл деп атаймыз, яғни, 0 деп жоқ санды атаймыз. - 0 санын көршілері бар ма? - Натурал сандар деп қандай сандарды айтамыз? -0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 -Ендеше , балалар бүгінгі сабағымыздың мақсаты натурал сандардың және нөл санының құрылуын және 10 көлеміндегі сандарды тура және кері санауды, олардың натурал сандар қатарындағы орнын анықтаймыз. ҚБ. мұғалім қолпаштауы Жарайсың! Тамаша! Керемет! |
|
||||
|
Сабақтың ортасы 6 мин 2 мин 2мин 5мин 7 мин 5 мин |
Бағалау критерийі: Білім алушы -10 көлеміндегі сандарды сәйкестендіру және тура санайды. -0 санын құрылымын анықтау. Әр топта сандар топшамалары беріледі.
1топ. 1ден -10 ға дейінгі сандар. Сандарды семсер ақылы көрсету, тура санау. 2топ. Кестедегі 0 саны тұрған текшелерді бояу.
3топ - сандарды салыстыру.
Дескриптор -сандарды біледі, ажыратады, - 0санның құрылымын анықтап , 0 –ге ұқсас заттарды бояу. -сандарды кері, тура санайды, салыстырады. ҚБ. топтық бағалау «Басбармақ» әдісі (Ұ) Оқулықпен жұмыс.(Кім шапшаң) әдісі Бағалау критерийі: Білім алушы -10 көлеміндегі сандарды тура санайды. -10көлеміндегі сандардың кері санау. Тапсырмалар: 1 сан аттап тура санау. Сыныптағы қыздарға санату. 2 сан аттап кері санату. Сыныптағы ұлдарға санату.
Дескриптор -сандарды 1 сан аттап тура санайды. -2 сан аттап кері санайды. ҚБ өзін өзі бағалау «Білезік» әдісімен бағалау. Сергіту сәті. Оң қолымда бес саусақ, Сол қолымда бес саусақ, Алақанды ашамыз, Бесті беске қосамыз. Кері санайық ал мұны, Неше болды барлығы ? 5 уш тілде Он-девять-ten , бес-пять -five (Ж) Дәптермен жұмыс.(Ойлан ,жұптас) әдісі Бағалау критерийі: Білім алушы -10 көлеміндегі сандарды тура,кері санап ,сандар орынын анықтау. -сызғыш бойына тиісті сандарды табу. -сандарды толықтыру. 1.Тура және кері ретпен санау. Қай сандар түсіп қалған. Оларды өз орындарына жаз. 2.Сызғыш бойына тиісті сандарды жазу 3.Қыстырғыштағы тиісті сандарды толықтыру
Дескриптор -тиісті сандарды қояды, тура, кері санайды. -тиісті сандарды жазады. -жоқ сандарды орнына қояды,толықтырады. ҚБ. Өзара бағалау. «Плюс, минус » әдісі Саралау жұмысы. (Ө) «Ойлан тап» әдісі Бағалау критерийі: Білім алушы -Ұяшықтарға тиісті сандарды қою. -сурет бойынша сандарды салыстыру, сандарды толықтыру. -кесте бойынша өрнек құрау, мәнін табу
(А)Түсіп қалған сандарды жазу.
1
2 (В ) Сурет бойынша сандарды тауып, салыстыру
Дескриптор -Тиісті сандарды ұяшықтарға қойып таба алады - Сурет бойынша сандарды салыстыра алады. - Кесте бойынша сандардан өрнек құрастырады. ҚБ. Өзіндік бағалау. «Жұлдызшалар» әдісі Бәрі дұрыс-3жұлдызша Жартылай дұрыс-2 жұлдызша Орташа -1 жұлдызша Сабақты бекіту. Бағалау критерийі: Білім алушы -10 көлемінде тура және кері бағытта санайды. -Сандардың натурал сандар қатарындағы орнын анықтайды. Ойлау дағдыларының деңгейі: Білу және түсіну. Қолдану (Ө) «Үштік » әдісі 1тапсырма Гүлдерді орналасу ретіне қарай сәйкес сандармен байланыстыр -10көлеміндегі сандарды кему ретімен жаз
Дескриптор Білім алушы -гүлдерді өсу ретімен санай отырып,сәйкес санмен байланыстырады; -10 көлеміндегі сандарды кему ретімен жаз. 2 тапсырма
Дескриптор Білім алушы -3 санынан кейінгі санды жазады.
- ҚБ (өзіндік бағалау) «Сиқырлы таяқша»әдісі Мұғалім жауабын слайдпен көрсетеді .Оқушылар бәрі дұрыс болса , алдарындағы таяқшамен бағаланады. Өте жақсы-жасыл таяқша Жақсы-сары таяқша Жартылай қате -қызыл таяқша
|
(38-бет)
Ауызша 3 тілде айтады.
|
||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Рефлексия «Бес саусақ » әдісі арқылы
Ойын: «Мен білемін» Мысалы: -Мен жоқ санын қалай аталатын білемін..... -Мен 2 санын көршісін білемін.... -Мен 5 –тен кейін 3- ші тұрған санды білемін -Мен 7 машина атауын білемін -Мен 10 қыз есімін білемін.... -Мен санының тура ,кері санау білемін..... -Мен 2 сан аттап тура санау білемін..... ҚБ «Шапалақтау әдісі» |
|
||||
|
Саралау – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз? |
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||
|
Саралау тапсырмалары. Деңгейлік тапсырма Ө)А деңгейі Тиісті сандарды тауып , орнына қою. В деңгейі Сурет бойынша сандарды тауып, салыстыру . С деңгейі Төменде берілген суреттегі сандар бойынша өрнек құрау. Саралау (Диалог және қолдау көрсету тәсілі) Оқушыларға берілген кеспе карталарды құрастыру кезінде жетекші сұрақтар көмегімен диалог жүргізіледі.
Қарқын: оқушыларға қажеттіліктеріне қарай қосымша тапсырмалар арқылы ұсынылады
|
Дескриптор арқылы 4 тапсырма бағаланады. 1.Дескрипторлар -сандарды біледі , ажыратады, -сандарды кері ,тура санайды, салыстырады. ҚБ әр топ дұрыс болса оқушылар үш түсті стакан арқылы өздерін бағалайды. 2. Дескриптор -сандарды 1 сан аттап тура санайды. -2 сан аттап кері санайды. ҚБ өзін өзі бағалау «Білезік» әдісімен бағалау. 3.Дескриптор -тиісті сандарды біледі, көршілерін таниды. ҚБ. Өзара бағалау. «Оооо және Мммм » әдісі 4.Дескриптор -Тиісті сандарды таба алады -Сандарды салыстыра алады. -Сандардан өрнек құрастырады. ҚБ. Өзіндік бағалау. «Жұлдызша» әдісі 5.Дескриптор Білім алушы -гүлдерді өсу ретімен санай отырып,сәйкес санмен байланыстырады; -10 көлеміндегі сандарды кему ретімен жаз.
|
АКТ-ні15 мин қолдану. Сергіту сәті кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтау. |
||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||
|
|
||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы даойланыңыз)? 1: 2: Сабақт жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Натурал сандар
Натурал сандар
Қысқа мерзімді жоспар
|
Пән: Математика Ұзақ мерзімі жоспар бөлімі: Сандар мен цифрлар. Бөлімше:Натурал және нөл саны. Ортақ тақырып :Өзім туралы. |
Мектеп: №42 «Ақ ниет» гимназиясы |
|||||
|
Күні: Сынып:1
|
Мұғалімнің аты-жөні: Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тура және кері санау |
|||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1.1.1.1.Натурал сандардың және нөл санының құрылуын түсіну, 10 көлеміндегі сандарды тура және кері санау, олардың натурал сандар қатарындағы орнын анықтау. |
|||||
|
Сабақ мақсаттары |
Білім алушы Барлық оқушылары: Сандарды біледі, ажырата алады, тура кері санайды, нөл санының құрылымын біледі. Көптеген оқушылар: натурал сандарды біледі, таниды, тура және кері санайды, салыстырады. Кейбір оқушылар:сандардың қатардағы орнын анықтап, салыстырып, ажыратып, өрнектер құрайды. |
|||||
|
Бағалау критерийлері |
-10 көлемінде тура және кері бағытта санайды -Сандардың натурал сандар қатарындағы орнын анықтайды |
|||||
|
Тілдік мақсаттар
|
бір-один-one ..................... Он-десять-ten Талқылау сұрақтары: -нөл саны -нешінші , -тура , кері -Еш нәрсе жоқ болса , қандай санмен белгілейміз? - |
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Ынтымақтастық:Сабақ барысында оқушылар бірін-бірі тыңдау, көмектесу, бірлесіп тапсырма орындау, диалогтық сөйлеу мәдениеті қалыптасады және өз бетінше білім алу дағдыларын қалыптастырады. |
|||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Ағылшын тілі- сандарды ағылшын тілінде айту. Орыс тілі - сандарды орыс тілінде айту. Дене шынықтыру- сергіту сәті кезінде пайдаланамын. Бейнелеу өнері – текшелерді бояу. |
|||||
|
АКТ қолдану дағдысы (сабақта қолданылатын болса көрсетіңіз) |
Слайд 10 көлеміндегі сандар ,Тапсырмалар жауаптары жазылған слайд. |
|||||
|
Бастапқы білім |
10 көлеміндегі сандарды біледі, салыстыра алады,таниды,санайды. |
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы 5мин 3мин |
(Ұ) Ширату; Армысын досым, Кел , маған қосыл (қолымен шақырады) Алақанға салып, алақан. Шеңберге бірге тұрайық(қолдарыңнан ұстайды) Жер шарындай айналып, Әлемге жарық шашайық,(айналады) Қолымызды көтеріп, Күннің нұрын алайық (қолдарын көкке созады) Ортамызда күн нұры , Құшаққа оны алайық (құшақтасады) -Енді шеңбер болып турайық та, «Жалғастырып сана» ойынын ойналық1,2,3 деп ретімен кезек-кезек санап шығамыз.Осыдан 3 топқа бөлінеміз. (Серпілген сауал) әдісі -1 санын атағандар 1 топ -2санын атағандар 2 топ -3 санын атағандар 3 топ -Балалар, қанша топқа бөліндік? -3 топқа Ендеше, ортада қанша бала қалды? Ешкім қалмады. -Еш нәрсе жоқ болса қандай санмен белгілейміз? -Олай болса, бұл санды нөл деп атаймыз, яғни, 0 деп жоқ санды атаймыз. - 0 санын көршілері бар ма? - Натурал сандар деп қандай сандарды айтамыз? -0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 -Ендеше , балалар бүгінгі сабағымыздың мақсаты натурал сандардың және нөл санының құрылуын және 10 көлеміндегі сандарды тура және кері санауды, олардың натурал сандар қатарындағы орнын анықтаймыз. ҚБ. мұғалім қолпаштауы Жарайсың! Тамаша! Керемет! |
|
||||
|
Сабақтың ортасы 6 мин 2 мин 2мин 5мин 7 мин 5 мин |
Бағалау критерийі: Білім алушы -10 көлеміндегі сандарды сәйкестендіру және тура санайды. -0 санын құрылымын анықтау. Әр топта сандар топшамалары беріледі.
1топ. 1ден -10 ға дейінгі сандар. Сандарды семсер ақылы көрсету, тура санау. 2топ. Кестедегі 0 саны тұрған текшелерді бояу.
3топ - сандарды салыстыру.
Дескриптор -сандарды біледі, ажыратады, - 0санның құрылымын анықтап , 0 –ге ұқсас заттарды бояу. -сандарды кері, тура санайды, салыстырады. ҚБ. топтық бағалау «Басбармақ» әдісі (Ұ) Оқулықпен жұмыс.(Кім шапшаң) әдісі Бағалау критерийі: Білім алушы -10 көлеміндегі сандарды тура санайды. -10көлеміндегі сандардың кері санау. Тапсырмалар: 1 сан аттап тура санау. Сыныптағы қыздарға санату. 2 сан аттап кері санату. Сыныптағы ұлдарға санату.
Дескриптор -сандарды 1 сан аттап тура санайды. -2 сан аттап кері санайды. ҚБ өзін өзі бағалау «Білезік» әдісімен бағалау. Сергіту сәті. Оң қолымда бес саусақ, Сол қолымда бес саусақ, Алақанды ашамыз, Бесті беске қосамыз. Кері санайық ал мұны, Неше болды барлығы ? 5 уш тілде Он-девять-ten , бес-пять -five (Ж) Дәптермен жұмыс.(Ойлан ,жұптас) әдісі Бағалау критерийі: Білім алушы -10 көлеміндегі сандарды тура,кері санап ,сандар орынын анықтау. -сызғыш бойына тиісті сандарды табу. -сандарды толықтыру. 1.Тура және кері ретпен санау. Қай сандар түсіп қалған. Оларды өз орындарына жаз. 2.Сызғыш бойына тиісті сандарды жазу 3.Қыстырғыштағы тиісті сандарды толықтыру
Дескриптор -тиісті сандарды қояды, тура, кері санайды. -тиісті сандарды жазады. -жоқ сандарды орнына қояды,толықтырады. ҚБ. Өзара бағалау. «Плюс, минус » әдісі Саралау жұмысы. (Ө) «Ойлан тап» әдісі Бағалау критерийі: Білім алушы -Ұяшықтарға тиісті сандарды қою. -сурет бойынша сандарды салыстыру, сандарды толықтыру. -кесте бойынша өрнек құрау, мәнін табу
(А)Түсіп қалған сандарды жазу.
1
2 (В ) Сурет бойынша сандарды тауып, салыстыру
Дескриптор -Тиісті сандарды ұяшықтарға қойып таба алады - Сурет бойынша сандарды салыстыра алады. - Кесте бойынша сандардан өрнек құрастырады. ҚБ. Өзіндік бағалау. «Жұлдызшалар» әдісі Бәрі дұрыс-3жұлдызша Жартылай дұрыс-2 жұлдызша Орташа -1 жұлдызша Сабақты бекіту. Бағалау критерийі: Білім алушы -10 көлемінде тура және кері бағытта санайды. -Сандардың натурал сандар қатарындағы орнын анықтайды. Ойлау дағдыларының деңгейі: Білу және түсіну. Қолдану (Ө) «Үштік » әдісі 1тапсырма Гүлдерді орналасу ретіне қарай сәйкес сандармен байланыстыр -10көлеміндегі сандарды кему ретімен жаз
Дескриптор Білім алушы -гүлдерді өсу ретімен санай отырып,сәйкес санмен байланыстырады; -10 көлеміндегі сандарды кему ретімен жаз. 2 тапсырма
Дескриптор Білім алушы -3 санынан кейінгі санды жазады.
- ҚБ (өзіндік бағалау) «Сиқырлы таяқша»әдісі Мұғалім жауабын слайдпен көрсетеді .Оқушылар бәрі дұрыс болса , алдарындағы таяқшамен бағаланады. Өте жақсы-жасыл таяқша Жақсы-сары таяқша Жартылай қате -қызыл таяқша
|
(38-бет)
Ауызша 3 тілде айтады.
|
||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Рефлексия «Бес саусақ » әдісі арқылы
Ойын: «Мен білемін» Мысалы: -Мен жоқ санын қалай аталатын білемін..... -Мен 2 санын көршісін білемін.... -Мен 5 –тен кейін 3- ші тұрған санды білемін -Мен 7 машина атауын білемін -Мен 10 қыз есімін білемін.... -Мен санының тура ,кері санау білемін..... -Мен 2 сан аттап тура санау білемін..... ҚБ «Шапалақтау әдісі» |
|
||||
|
Саралау – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз? |
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||
|
Саралау тапсырмалары. Деңгейлік тапсырма Ө)А деңгейі Тиісті сандарды тауып , орнына қою. В деңгейі Сурет бойынша сандарды тауып, салыстыру . С деңгейі Төменде берілген суреттегі сандар бойынша өрнек құрау. Саралау (Диалог және қолдау көрсету тәсілі) Оқушыларға берілген кеспе карталарды құрастыру кезінде жетекші сұрақтар көмегімен диалог жүргізіледі.
Қарқын: оқушыларға қажеттіліктеріне қарай қосымша тапсырмалар арқылы ұсынылады
|
Дескриптор арқылы 4 тапсырма бағаланады. 1.Дескрипторлар -сандарды біледі , ажыратады, -сандарды кері ,тура санайды, салыстырады. ҚБ әр топ дұрыс болса оқушылар үш түсті стакан арқылы өздерін бағалайды. 2. Дескриптор -сандарды 1 сан аттап тура санайды. -2 сан аттап кері санайды. ҚБ өзін өзі бағалау «Білезік» әдісімен бағалау. 3.Дескриптор -тиісті сандарды біледі, көршілерін таниды. ҚБ. Өзара бағалау. «Оооо және Мммм » әдісі 4.Дескриптор -Тиісті сандарды таба алады -Сандарды салыстыра алады. -Сандардан өрнек құрастырады. ҚБ. Өзіндік бағалау. «Жұлдызша» әдісі 5.Дескриптор Білім алушы -гүлдерді өсу ретімен санай отырып,сәйкес санмен байланыстырады; -10 көлеміндегі сандарды кему ретімен жаз.
|
АКТ-ні15 мин қолдану. Сергіту сәті кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтау. |
||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||
|
|
||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы даойланыңыз)? 1: 2: Сабақт жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
||||||
шағым қалдыра аласыз











8 санын алдындағы
сандарды жазады.

















