|
Ақтөбе қаласы № 10 жалпы білім беретін орта мектебі. Сармыс Бақыт Қыдыралықызы. Бастауыш класс мұғалімі. |
||||||
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
|||||
|
Тақырыбы: |
М.Дулатұлы. Наурызкөже |
|||||
|
Мақсаты: |
Оқушылардың Ұлыстың Ұлы күні Наурыз мейрамы туралы білімдерін тереңдету. Наурызкөже туралы , салт-дәстүрлер туралы білімдерін арттыру. Мейірімділікке, қайырымдылыққа, жақсылық жасауға баулу. |
|||||
|
Күтілетін нәтиже: |
1.Ұлттық мерекелер, салт-дәстүрлер туралы білімдерін тереңдету. 2.Ой қосуға, пікір алмасуға үйрету. 3.Өз елінің салт-дәстүрін қадірлеп, қастерлеуге үйрету. |
|||||
|
Түйінді идея: |
Күн мен түн теңелетін Наурыз мейрамының ерекшелігі туралы. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Уақыты |
Қолданылатын модуль |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс -әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
2 мин 5 мин 2 мин |
Блум таксономиясы. Білу Көшбасшылық АКТ Диалогтік оқыту
|
1.Топқа бөлу. Топ ережесімен таныстыру. 1-топ: Көктем. 2-топ: Жаз. 3-топ: Күз. 4-топ: Қыс. 2.Психологиялық дайындық жүргізу. 3. «Миға шабуыл» стратегиясы. - Наурыз мейрамы туралы не білеміз? -Наурызкөже дегенде естеріңе не келеді? -Неліктен Наурызкөжеге жеті түрлі дәм қосылатынын білесің бе? Жеке, жұпта, топта талқылау арқылы «Топтастыру» құру. 4.Интерактивті тақтадан М.Дулатұлы туралы қысқаша мәлімет көрсету. |
1. Сандықшадан қағаз қиындыларын алып, жазылған сөздер бойынша топқа бөлінеді. 2. Оқушылар топта орындарынан түрегеліп, барлығы қол ұстасады да, бір-біріне сәттілік, жақсылық тілейді. 3.Оқушылар Наурыз мейрамы туралы білгендерін ортаға салады. Наурызкөже туралы талдап, топтастыру құрады. 4.М.Дулатұлы туралы қосымша ақпарат алады. |
Үш шапалақ |
Оқулық, интерактивті тақта, суреттер |
|
|
10 мин |
Түсіну. |
Мәтінді тізбектей оқыту. Оқулықтағы суретті интерактивті тақтадан көрсетіп, суретке сұрақ арқылы жауап беру. |
Мәтінді тізбектей оқиды. Сұрақтарға жауап береді. |
Әр оқушының жауабы бағаланып отырады. |
Сюжетті суреттер |
|
|
10 мин 2 мин |
Қолдану.
|
Дәптермен жұмыс. Топтарға тапсырма беру. 1-топ: Наурыз мейрамын қазақ халқы қалай қарсы алғандығы туралы. (қосымша ақпарат) 2-топ: Наурыз мейрамының қандай салт-дәстүрлерін білесіңдер? 3-топ: Қазақ халқындағы 7 санының қасиеті,Наурызкөженің дайындалуын әңгімелеп бер. 4-топ. Наурызда ойналатын ұлттық ойындарды ата, бір ойынның мағынасын түсіндір. Сергіту сәтін жүргізу. |
Топтағы оқушылар өздеріне берілген тапсырмаларды орындайды. 1-топ. Қосымша ақпаратты оқып,жұпта, топта талдайды, жариялайды. 2-топ. Наурыз мейрамының салт-дәстүрлерін постер арқылы қорғайды. 3-топ. 7 саны туралы және Нау- рызкөже туралы постерге жазып, топ мүшелері қорғайды. 4-топ.Ұлттық ойындарды атап, бір ойынның мәнін ашып береді. Бейнежазбадан «Әлқисса» сергіту сәтін бірге орындайды. |
Әр оқушы өзін және топтарды бағалайды. |
А3 қағазы, стикерлер, суреттер, маркерлер, қайшы, желім. Бейнежазба |
|
|
5 мин 3 мин |
Талдау.
Жинақтау. |
Наурыз мейрамы туралы үзінді көрсету. -Наурызды біздің қазақтың мейрам етуі неліктен, дәлелде. -М.Дулатұлы кім? Оның қандай шығармалары бар? |
Наурыз мейрамы туралы білімдерін ортаға салып, талдайды. Сұрақтарғға жауап береді. Оқушылар «Жуан және жіңішке» сұрақтарға жауап береді. |
Әр оқушы өзін бағалайды. Бірін-бірі бағалайды. |
Стикерлер, бейнежазба, суреттер. Кесте |
|
|
Наурыз мерекесі бізге не береді? Неге Ұлыстың Ұлы күнін жаңа жыл дейді? - Сенің жанұяңда Наурыз мерекесін қалай қарсы алады? Қаладағы Наурыз мерекесін тамашалап көрдің бе, саған несімен ұнады? «Жуан және жіңішке сұрақтар» кестесі арқылы қорытынды ойды айту. |
||||||
|
3 мин |
Оқыту үшін және оқуды бағалау |
Бағалау. Критерийлер бойынша бағалау. Білу. Үй тапсырмасын сұрау. 1 ұпай. Түсіну. Жаңа тақырыпты меңгеру. 1 ұпай. Қолдану. Берілген тапсырманы түсініп жеткізе білу. 2 ұпай. Талдау. Белсенді , ұтымды ой айта біліп, тапсырманы аша білуі. 2 ұпай. Жинақтау. Тақырыпты қорытып, ойын жинақтау. 2 ұпай. 7-8 балл -5; 6-5 балл -4; 4-3 балл- 3; |
Өзін бағалау, топты бағалау (смайликтерді бағалау парағына жапсыру) |
Бағалау парағы арқылы |
Бағалау парағы |
|
|
2 мин |
Кері байланыс: |
«Білім ағашы» . Оқушылар ағашқа бүгінгі сабақ туралы ойларын ұсыныстарын стикерге жазып жапсыру. |
Оқушылар стикерлерге өз ойларын, тілектерін, ұсыныс- тарын жазып ағашқа жапсырады |
Отшашу арқылы |
Стикерлер |
|
|
1 мин |
Келесі оқылым: |
Наурыз мерекесіндегі есте қалған бір сәтті жазу немесе суретін салу. |
Тапсырманы күнделіктеріне жазады. |
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Наурызкөже. М.Дулатұлы
Наурызкөже. М.Дулатұлы
|
Ақтөбе қаласы № 10 жалпы білім беретін орта мектебі. Сармыс Бақыт Қыдыралықызы. Бастауыш класс мұғалімі. |
||||||
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
|||||
|
Тақырыбы: |
М.Дулатұлы. Наурызкөже |
|||||
|
Мақсаты: |
Оқушылардың Ұлыстың Ұлы күні Наурыз мейрамы туралы білімдерін тереңдету. Наурызкөже туралы , салт-дәстүрлер туралы білімдерін арттыру. Мейірімділікке, қайырымдылыққа, жақсылық жасауға баулу. |
|||||
|
Күтілетін нәтиже: |
1.Ұлттық мерекелер, салт-дәстүрлер туралы білімдерін тереңдету. 2.Ой қосуға, пікір алмасуға үйрету. 3.Өз елінің салт-дәстүрін қадірлеп, қастерлеуге үйрету. |
|||||
|
Түйінді идея: |
Күн мен түн теңелетін Наурыз мейрамының ерекшелігі туралы. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Уақыты |
Қолданылатын модуль |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс -әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
2 мин 5 мин 2 мин |
Блум таксономиясы. Білу Көшбасшылық АКТ Диалогтік оқыту
|
1.Топқа бөлу. Топ ережесімен таныстыру. 1-топ: Көктем. 2-топ: Жаз. 3-топ: Күз. 4-топ: Қыс. 2.Психологиялық дайындық жүргізу. 3. «Миға шабуыл» стратегиясы. - Наурыз мейрамы туралы не білеміз? -Наурызкөже дегенде естеріңе не келеді? -Неліктен Наурызкөжеге жеті түрлі дәм қосылатынын білесің бе? Жеке, жұпта, топта талқылау арқылы «Топтастыру» құру. 4.Интерактивті тақтадан М.Дулатұлы туралы қысқаша мәлімет көрсету. |
1. Сандықшадан қағаз қиындыларын алып, жазылған сөздер бойынша топқа бөлінеді. 2. Оқушылар топта орындарынан түрегеліп, барлығы қол ұстасады да, бір-біріне сәттілік, жақсылық тілейді. 3.Оқушылар Наурыз мейрамы туралы білгендерін ортаға салады. Наурызкөже туралы талдап, топтастыру құрады. 4.М.Дулатұлы туралы қосымша ақпарат алады. |
Үш шапалақ |
Оқулық, интерактивті тақта, суреттер |
|
|
10 мин |
Түсіну. |
Мәтінді тізбектей оқыту. Оқулықтағы суретті интерактивті тақтадан көрсетіп, суретке сұрақ арқылы жауап беру. |
Мәтінді тізбектей оқиды. Сұрақтарға жауап береді. |
Әр оқушының жауабы бағаланып отырады. |
Сюжетті суреттер |
|
|
10 мин 2 мин |
Қолдану.
|
Дәптермен жұмыс. Топтарға тапсырма беру. 1-топ: Наурыз мейрамын қазақ халқы қалай қарсы алғандығы туралы. (қосымша ақпарат) 2-топ: Наурыз мейрамының қандай салт-дәстүрлерін білесіңдер? 3-топ: Қазақ халқындағы 7 санының қасиеті,Наурызкөженің дайындалуын әңгімелеп бер. 4-топ. Наурызда ойналатын ұлттық ойындарды ата, бір ойынның мағынасын түсіндір. Сергіту сәтін жүргізу. |
Топтағы оқушылар өздеріне берілген тапсырмаларды орындайды. 1-топ. Қосымша ақпаратты оқып,жұпта, топта талдайды, жариялайды. 2-топ. Наурыз мейрамының салт-дәстүрлерін постер арқылы қорғайды. 3-топ. 7 саны туралы және Нау- рызкөже туралы постерге жазып, топ мүшелері қорғайды. 4-топ.Ұлттық ойындарды атап, бір ойынның мәнін ашып береді. Бейнежазбадан «Әлқисса» сергіту сәтін бірге орындайды. |
Әр оқушы өзін және топтарды бағалайды. |
А3 қағазы, стикерлер, суреттер, маркерлер, қайшы, желім. Бейнежазба |
|
|
5 мин 3 мин |
Талдау.
Жинақтау. |
Наурыз мейрамы туралы үзінді көрсету. -Наурызды біздің қазақтың мейрам етуі неліктен, дәлелде. -М.Дулатұлы кім? Оның қандай шығармалары бар? |
Наурыз мейрамы туралы білімдерін ортаға салып, талдайды. Сұрақтарғға жауап береді. Оқушылар «Жуан және жіңішке» сұрақтарға жауап береді. |
Әр оқушы өзін бағалайды. Бірін-бірі бағалайды. |
Стикерлер, бейнежазба, суреттер. Кесте |
|
|
Наурыз мерекесі бізге не береді? Неге Ұлыстың Ұлы күнін жаңа жыл дейді? - Сенің жанұяңда Наурыз мерекесін қалай қарсы алады? Қаладағы Наурыз мерекесін тамашалап көрдің бе, саған несімен ұнады? «Жуан және жіңішке сұрақтар» кестесі арқылы қорытынды ойды айту. |
||||||
|
3 мин |
Оқыту үшін және оқуды бағалау |
Бағалау. Критерийлер бойынша бағалау. Білу. Үй тапсырмасын сұрау. 1 ұпай. Түсіну. Жаңа тақырыпты меңгеру. 1 ұпай. Қолдану. Берілген тапсырманы түсініп жеткізе білу. 2 ұпай. Талдау. Белсенді , ұтымды ой айта біліп, тапсырманы аша білуі. 2 ұпай. Жинақтау. Тақырыпты қорытып, ойын жинақтау. 2 ұпай. 7-8 балл -5; 6-5 балл -4; 4-3 балл- 3; |
Өзін бағалау, топты бағалау (смайликтерді бағалау парағына жапсыру) |
Бағалау парағы арқылы |
Бағалау парағы |
|
|
2 мин |
Кері байланыс: |
«Білім ағашы» . Оқушылар ағашқа бүгінгі сабақ туралы ойларын ұсыныстарын стикерге жазып жапсыру. |
Оқушылар стикерлерге өз ойларын, тілектерін, ұсыныс- тарын жазып ағашқа жапсырады |
Отшашу арқылы |
Стикерлер |
|
|
1 мин |
Келесі оқылым: |
Наурыз мерекесіндегі есте қалған бір сәтті жазу немесе суретін салу. |
Тапсырманы күнделіктеріне жазады. |
|
|
|
шағым қалдыра аласыз













