ҚМЖ
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 5.4А ҒҰНДАР Мектеп: С. Сейфуллин орта мектебі Мұғалімнің аты-жөні: Рахимова Шолпан Сынып: 5 «а» |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Неге Мөде шаньюй «жер- мемлекеттің негізі» деді? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
5.3.1.2 – ежелгі мемлекеттік бірлестіктердің құрылуын түсіндіру |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: Ғұндардың мемлекеттік дәрежеге қалай жеткенін анықтайды; Көшпелілер үшін жердің қаншалықты маңызды болғанын түсінеді. (білу, түсіну) Оқушылардың басым бөлігі: ғұндардың тұрмыс-тіршілігін және мемлекеттік құрылысын түсінеді, салыстырады (қолдану, бағалау) Кейбір оқушылар: ғұндар үшін қаншалықты жердің маңызды болғандығын біледі , зерттейді, дәлелдей алады; картаны қолдана отырып ғұндардың мекендеген аумағын анықтайды,біледі (түсіну, біледі, бағалау) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
-Ғұн тайпалық бірлестігінің орналасқан аймағын анықтайды (түсіну) - Ғұн тайпалық бірлестігінің құрылу алғышарттарын анықтайды (білу, түсіну) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар: |
3.Сұрақтарды, оқиғаларды талқылайды, пікір алмасады (айтылым дағдысы). |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу: |
- шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау; - қарым-қатынас жасау қабілеті; - өзгелердің мәдениетіне және көзқарастарына құрметпен қарау; - жауапкершілік; - денсаулық, достық және айналадағыларға қамқорлық көрсету; - өмір бойы оқуға дайын болу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс: |
география, дүниежүзі тарихы, әдебиет |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім: 10 мин |
Үйсіндер мен қаңлылырдың материалдық және рухани мәдениеті. Алдыңғы білімді «Stop-кадр» және «Суреттер: не болды?» әдістері арқылы ашық сұрақтар қоя отырып тексеремін:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері: |
Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы: 5 мин |
Сыныпта жақсы психологиялық көңіл күй қалыптастыру. Оқушылар шеңберге тұрып, алдағы кезеңдерде өз білімділіктерін көрсетуге сәттілік тілейді. Сурет арқылы оқушыларды топқа бөлу, топ басшыларын сайлау. |
Тұрмыстық заттар туралы суреттер
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы: 20 мин |
Картамен жұмыс 1-тапсырма :
Әр топқа қима қағаз арқылы сұрақтар беріледі. 1-топ. Ғұндар қай өңірді мекендегенін
көрсетіңдер?
- Ғұндар мекендеген аймақты сипаттайды. -Көршілес орналасқан елдер туралы анықтайды. - Ғұндар туралы деректердің қай елдің тарихшылары жазғандығын біледі. Қалыптастырушы бағалау: топтар бір-бірін берген жауаптарын геометриялық фигуралар арқылы бағалайды. Мәтінмен жұмыс. 2-тапсырма: Мемлекеттік басқару жүйесі. Білім алушылар оқулықта берілген «Мөде шаньюй мемлекетті қалай басқарды?» деген тақырыпшаның мәтінмен жұмыс жасай отырып, топпен топтастыру стра-тегиясы бойынша ғұндардың мемлекеттік басқару жүйесін анықтайды.Постер арқылы әр топ алған тапсырмаларын түсіндіреді. Дескриптор . Білім алушы : - Ғұндардың мемлекеттік басқару жүйесін анықтайды. -Мөде шаньюйдің қай жылдары билік еткендігін және әскери күш-қуаты жөнінде мәліметпен танысады. - Ғұн руларының ақсақалдарының қатысуымен өтетін халық жиналысының маңыздылығын түсінеді. Қалыптастырушы бағалау: топтардың тапсырма бойынша берген жауаптарын ТТТ әдісі арқылы бағалаймын:
«Ойлан.Топтас.Талқыла» әдісі. 3-тапсырма: Оқулықтағы «Бір қарыс жер туралы аңыз» деген тақырыпшаны оқиды. Мөде қаған туралы бейнебаян көрсете отырып, Мөде шаньюйдің өміріне қатысты мәліметтермен таныстырамын.Әр топ берілген жер туралы мәтінді топпен бірлесіп оқиды, топта өзара талқылайды. Кіші топтар үлкен топқа бірігіп, мәтін бойынша оқиғадағы Мөденің бейнесін рөлдік ойын арқылы сомдайды. Дескриптор . Білім алушы: -Мөденің ақылды, данышпан, саясаткерлігін қабілеттерін біледі. -Мөде шанюьйдің өз жеріне деген сүйіспеншілігі қаншалықты қымбат екендігін түсінеді. -Жерді жаудан қорғап қалған ерліктерін бағалайды. -Ғұндардың кұрші дунху елін не үшін талқандағанын түсінеді. Қалыптастырушы бағалау: топтар өзара бірін-бірі коментарийлер айту арқылы бағалайды. |
Ғұндар туралы http://www.youtube.com/w atch?v=GpNiLw6YP0w Карта «Ежелгі Қазақстан» Аммиан Марцеллин: «Ертелі –кеш ат үстінен түспейді. Маңызды істер туралы кеңесетін болса,кеңесті де атүстінде отырып өткізеді»,- дейді Халықтардың қоныс аудару http://sc0029.arshaly.akmoe du.kz/documents/view/5d903ab43d 23c312355b6276270b6da9/?p= Ғұн тайпасы http://stud.kz/referat/show/713 Ғұндар Қазақстан жерін бұрыннан мекендеген сақтармен, үйсіндермен араласты. Олар бір- бірімен тұрмыс-тіршілігі, тілі жағынан жақындасты. Геометриялық түсті фигуралар Оқулық 5-сынып Флипчарт, маркер , стикер, қалам Мөде қаған туралы http://e- history.kz/kz/books/education/read/ 235 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы: 5 мин |
Кері байланыс . «Сократ шеңбері» тәсілі арқылы білім алушылар бүгінгі сабақта не біліп, нені түсінгендігі туралы ашық сұрақтар қояды және жауаптар алады. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ Ұзақ мерзімді жоспардың
тарауы: 5.4А
ҒҰНДАР Мектеп: С. Сейфуллин орта
мектебі Мұғалімнің
аты-жөні: Рахимова
Шолпан Сынып: 5
«а» Сабақтың
тақырыбы: Неге Мөде шаньюй «жер-
мемлекеттің негізі» деді? Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сәйкес) 5.3.1.2 – ежелгі мемлекеттік
бірлестіктердің құрылуын
түсіндіру Сабақтың
мақсаты: Барлық
оқушылар: Ғұндардың мемлекеттік
дәрежеге қалай жеткенін анықтайды; Көшпелілер үшін жердің
қаншалықты маңызды болғанын түсінеді.
(білу,
түсіну) Оқушылардың басым
бөлігі: ғұндардың тұрмыс-тіршілігін
және мемлекеттік құрылысын түсінеді,
салыстырады (қолдану,
бағалау) Кейбір
оқушылар: ғұндар үшін қаншалықты
жердің маңызды болғандығын біледі , зерттейді, дәлелдей алады;
картаны қолдана отырып ғұндардың мекендеген аумағын
анықтайды,біледі (түсіну, біледі,
бағалау) Бағалау
критерийі -Ғұн тайпалық бірлестігінің
орналасқан аймағын
анықтайды (түсіну) -
Ғұн тайпалық бірлестігінің
құрылу
алғышарттарын
анықтайды (білу,
түсіну) Тілдік
мақсаттар:
Тарихи деректермен жұмыс жасайды
(оқылым
дағдысы);
Бейнематериалмен жұмыс жасайды және
оның негізінде
өз
ойын жазады (тыңдалым және жазылым дағдысы);
3.Сұрақтарды,
оқиғаларды талқылайды, пікір алмасады
(айтылым дағдысы). Құндылықтарға
баулу:
-
шығармашылық және
сын тұрғысынан
ойлау;
-
қарым-қатынас жасау
қабілеті;
-
өзгелердің мәдениетіне
және
көзқарастарына
құрметпен
қарау;
-
жауапкершілік;
-
денсаулық, достық және
айналадағыларға қамқорлық көрсету; - өмір
бойы
оқуға дайын
болу. Пәнаралық
байланыс: география, дүниежүзі тарихы,
әдебиет Алдыңғы
білім: 10
мин Үйсіндер мен қаңлылырдың
материалдық және рухани мәдениеті. Алдыңғы білімді «Stop-кадр» және
«Суреттер: не болды?» әдістері арқылы ашық сұрақтар қоя отырып
тексеремін: Қарғалыдан табылған «Алтын
тәтіге» сипаттама беріңдер? Үйсіндердердің құмыра жасау
әдісіне түсініктеме
беріңдер? «Биші бикеш» жыры арқылы
қаңлылырдың мәдениеті туралы қандай мәліметтер
береді? Қаңлы тайпаларының жазу
дәстүрі туралы қытай елшісі Сыма Цянь қандай мәлімет
қалдырды?(диалогтік оқыту бойынша
оқушылар бір-біріне ашық сұрақтар
қояды)
Сабақ
барысы: Сабақтың жоспарланған
кезеңдері: Сабақта жоспарланған
жаттығу түрлері Ресурстар Сабақтың
басы: 5
мин Сыныпта жақсы психологиялық
көңіл күй қалыптастыру. Оқушылар шеңберге тұрып, алдағы кезеңдерде
өз білімділіктерін көрсетуге сәттілік тілейді. Сурет арқылы
оқушыларды топқа бөлу, топ басшыларын
сайлау.
Тұрмыстық заттар туралы
суреттер
Сабақтың
ортасы: 20
мин Картамен жұмыс 1-тапсырма
: Әр топқа қима қағаз арқылы
сұрақтар беріледі. 1-топ. Ғұндар қай өңірді мекендегенін
көрсетіңдер? - Ғұндар мекендеген аймақты
сипаттайды. -Көршілес орналасқан елдер
туралы анықтайды. - Ғұндар туралы деректердің
қай елдің тарихшылары жазғандығын
біледі. Қалыптастырушы
бағалау: топтар бір-бірін берген
жауаптарын геометриялық фигуралар арқылы
бағалайды. Мәтінмен
жұмыс. 2-тапсырма: Мемлекеттік басқару
жүйесі. Білім алушылар оқулықта
берілген «Мөде шаньюй мемлекетті қалай басқарды?» деген
тақырыпшаның мәтінмен жұмыс жасай отырып, топпен топтастыру
стра-тегиясы бойынша ғұндардың мемлекеттік басқару жүйесін
анықтайды.Постер арқылы әр топ алған тапсырмаларын
түсіндіреді. Дескриптор . Білім алушы
: - Ғұндардың мемлекеттік
басқару жүйесін анықтайды. -Мөде шаньюйдің қай жылдары
билік еткендігін және әскери күш-қуаты жөнінде мәліметпен
танысады. - Ғұн руларының ақсақалдарының
қатысуымен өтетін халық жиналысының маңыздылығын
түсінеді. Қалыптастырушы
бағалау: топтардың тапсырма бойынша
берген жауаптарын ТТТ әдісі арқылы
бағалаймын: Түсіндім Түсінгім
келеді Түсінбедім «Ойлан.Топтас.Талқыла»
әдісі. 3-тапсырма: Оқулықтағы «Бір қарыс жер
туралы аңыз» деген тақырыпшаны оқиды. Мөде қаған туралы бейнебаян
көрсете отырып, Мөде шаньюйдің өміріне қатысты мәліметтермен
таныстырамын.Әр топ берілген жер туралы мәтінді топпен бірлесіп
оқиды, топта өзара талқылайды. Кіші топтар үлкен топқа бірігіп,
мәтін бойынша оқиғадағы Мөденің бейнесін рөлдік ойын арқылы
сомдайды. Дескриптор . Білім
алушы: -Мөденің ақылды, данышпан,
саясаткерлігін қабілеттерін
біледі. -Мөде шанюьйдің өз жеріне
деген сүйіспеншілігі қаншалықты қымбат екендігін
түсінеді. -Жерді жаудан қорғап қалған
ерліктерін бағалайды. -Ғұндардың кұрші дунху елін не
үшін талқандағанын түсінеді. Қалыптастырушы
бағалау: топтар өзара бірін-бірі
коментарийлер айту арқылы
бағалайды.
Ғұндар
туралы http://www.youtube.com/w
atch?v=GpNiLw6YP0w
Карта «Ежелгі
Қазақстан»
Аммиан
Марцеллин: «Ертелі –кеш ат
үстінен түспейді. Маңызды істер туралы кеңесетін болса,кеңесті де
атүстінде отырып өткізеді»,-
дейді Халықтардың қоныс
аудару
http://sc0029.arshaly.akmoe
du.kz/documents/view/5d903ab43d
23c312355b6276270b6da9/?p= Ғұн тайпасы
http://stud.kz/referat/show/713 Ғұндар Қазақстан жерін
бұрыннан мекендеген сақтармен, үйсіндермен араласты. Олар бір-
бірімен тұрмыс-тіршілігі, тілі жағынан
жақындасты. Геометриялық түсті
фигуралар Оқулық
5-сынып Флипчарт, маркер , стикер,
қалам
Мөде қаған туралы http://e- history.kz/kz/books/education/read/
235 Сабақтың
соңы: 5
мин Кері байланыс
. «Сократ шеңбері» тәсілі арқылы
білім алушылар бүгінгі сабақта не біліп, нені түсінгендігі туралы
ашық сұрақтар қояды және жауаптар
алады. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||














