6. 02.
2017 жыл. 9- сынып
Сабақтың
тақырыбы: Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе -
теңдіктерді қолдану
Сабақтың мақсаты:
Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктердің шығу жолымен танысып
және негізгі формулаларды қолданып , бір тригонометриялық
функцияның мәні бойынша қалғандарының мәнін табуға есептер шығаруды
үйрету
Білімділік:
Тригонометриялық тепе-теңдіктердің негізгі формулаларын меңгеру,
түрлі жұмыстар арқылы оқушының білімін жетілдіру
Тәрбиелік: жауапкершілікке, өз бетінше
еңбектенуге тәрбиелеу. Тез ойлап, тез қорытуға және сөйлеу
мәдениетіне тәрбиелеу.
Дамытушылық:
өз бетімен, ұжыммен жұмыс
істеу біліктіліктерін дамыту, есте сақтау, ой - өрісін дамыту,
өмірдегі көрген деректерді пайдалана білуіне және шығармашылықпен
жұмыс істеуге дағдыландыру, шығармашылық тапсырмалар
арқылы дамыта оқыту;
Сабақтың құрылымы: I.
Ұйымдастыру кезеңі: 2 мин
-
Сәлемдесу.
-
Сабақтың
мақсаты және міндеттерімен таныстыру
-
Сабақтың
құрылымымен таныстыру.
-
Эпиграфпен таныстыру: «Оқушы толтыратын ыдыс емес
жандыратын алау»
-
Топты үш
топқа бөлеміз
II. Тірек
білімдерінің өзектілігі. 5 мин
-
Қайталау - оқу анасы
(«Ыстық орындық»
стратегиясын қолдану)
III. Жаңа
білімдерді меңгерту. 15 мин
Жаңа
материалды түсіндіру.
-
Негізгі
тригонометриялық тепе теңдіктер
IV.
Білімді пысықтау. 16 мин
1.
Сәйкестендір
2.
«Өрнекті ықшамда»
-
«Математиканың өз тілі бар – ол формула»
(С.В.Ковалевская)
-
«Таңдағаным аспаздық...»
-
«Дода»
(егер уақыт артылып қалса)
V.
Сабақты қорытындылау 3 мин Білімді жинақтау. Білімдерін бағалау VI.
Үй тапсырмасы. 2 мин
VII.
Рефлексия 2мин
Сабақ барысы
I.
Ұйымдастыру кезеңі:
1.
Сәлемдесу.
2.
Сабақтың мақсаты және міндеттері.
3.
Сабақтың құрылымын таныстыру.
Эпиграфты
оқу. « Оқушы толтыратын ыдыс емес, жандыратын
алау»
Топты үш
топқа бөлеміз:
II. Тірек
білімдерінің өзектілігі.
-
Қайталау - оқу анасы
(«Ыстық орындық»
стратегиясы)
Ортаға бір студент шығып
орындыққа отырады. Басқалары оған сұрақтарын
қояды.
Мен де төмендегі сұрақтарды
қоямын:
1.сos60º мәні неге тең?
2.tg(-α)формуласы қандай
функция?
3.І ширектегі бұрыштың градустық
өлшемі нешеге тең?
4.sin(-α)қандай
функция?
5.сosα функциясы І ширекте
қандай мәнді қабылдайды?
6.ctg П/4 мәні
қандй?
8.1º неше радианға
тең?
9.ІV ширекте
y=tgα қандай мәнді
қабылдайды?
11.1 рад неше градусқа
тең?
12.ІІІ
ширекте α бұрышы нешеге
тең?
13.ctg(3П/4)
функциясының мәні?
III. Жаңа
білімдерді меңгерту.
1 сурет
Ұзындығы r- ға тең ОА
радиусын α бұрышына бұрғанда, ол ОВ
ға орын ауыстырсын (1сурет). Олай болса тригонометриялық
функциялардың анықтамасы бойынша sin α
= y/r ,
cos α =x/r, бұдан
y=rsinα,
x=rcosα шығады.
Центрі координаталар
басына орналасқан және радиусы r- ге тең шеңбердің
теңдеуі
x²+ y²= r² x пен y-тің
мәндерін осы теңдеуге қойсақ (rcos α)²+ (rsin
α )²= r²
cos²α+
sin²α=1 (1)
Бұл формула бір ғана
аргументтің синусы мен косинусының байланысын
көрсетеді.
x=rcosα;
y=rsinα және
tgα=y/x
болғандықтан,
tgα=
rsinα/
rcosα=
sinα / cosα,
tgα =
sinα / cosα, (2)
ctgα=x/y=
rcosα/
rsinα,
демек
ctgα =
cosα / sinα, (3)
(1)
теңдігін α-ның кез келген мәнінде,
(2) теңдігі cosα≠0, ал (3) теңдігін
sinα≠0 болғанда
орындалады.
(2) мен (3)
теңдіктерінің оң және сол бөліктерін өзара
көбейтсек,
tgα *
ctgα = 1, (4)
(1) теңдігінің екі
бөлігін де (cosα≠0)
cos²α-ға
бөлсек,
1+
sin²α/
cos²α=1/
cos²α, яғни
1+tg²α =
1/cos²α, (5)
Осыған ұқсас
sinα≠0 деп, (1) теңдігінің екі
бөлігін де sin²α-ға
бөлсек,
1+
cos²α/sin²α=1/sin²α, яғни
1 +
ctg²α=1 /
sin²α, (6)
(1)-(6) теңдіктері бір
ғана аргументке байланысты негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктер
деп аталады.
Аргументтері бірдей
тригонометриялық функциялардың біреуінің мәні берілсе,
қалғандарының мәндерін (1)-(6) формулаларын пайдаланып таба
аламыз.
IV.
Білімді пысықтау.
1.
Сәйкестендір
Теңдік
дұрыс па?
30°
|
π/3
|
Ctgα
|
cosα
/
sinα
|
Tgα
|
1 -
cos²α
|
sin²α
|
sinα /
cosα
|
cos²α
|
π/6
|
60°
|
1 -
sin²α
|
Дұрыс
жауабы:
30°
|
|
Ctgα
|
|
Tgα
|
|
sin²α
|
|
cos²α
|
|
60°
|
|
-
Сәйкестендір:
3π/4
|
150°
|
cos(-x)
|
1
/cos²α
|
sin0°
|
cosx
|
1+ctg²α
|
0
|
1+tg²α
|
1
/sin²α
|
5π/6
|
135°
|
Дұрыс
нұсқасы
3π/4
|
135°
|
cos(-x)
|
cosx
|
sin0°
|
0
|
1+ctg²α
|
1
/sin²α
|
1+tg²α
|
1
/cos²α
|
5π/6
|
150°
|
-
Сәйкестендір
π/4
|
45°
|
sin(-x)
|
-sinx
|
sin²α
|
1-cos²α
|
1+ctg²α
|
1
/sin²α
|
tg45°
|
1
|
π
|
1
/sin²α180°
|
Дұрыс
нұсқасы:
π/4
|
45°
|
sin(-x)
|
-sinx
|
sin²α
|
1-cos²α
|
1+ctg²α
|
1
/sin²α
|
tg45°
|
1
|
π
|
1
/sin²α180°
|
Әрбір
теңдікті дұрыс тапқан топқа бір тағам түрі суретпен
беріледі.
-
«Өрнекті
ықшамда»
Студенттер орындарында отырып берілген тапсырмаларды
орындайды.
-
tgα =
және формулаларын пайдаланамыз
∙ =
-
-
Әрбір
дұрыс ықшамдалған өрнек бір тағам суретімен бағаланады. Топ
мүшелерінің мәзірлер саны осылай толықтырылады.
-
«Математиканың өз тілі бар – ол формула»
Бұл сайыс
түрінде студенттер интерактивті тақтамен жұмыс жасайтын
болады.
1
|
Тригонометриялық
тепе-теңдіктің формулаларын жазыңдар?
|
2
|
Тригонометриялық функциялардың
жұп және тақ функцияларының формуласы?
|
3
|
Санды шеңбердің ширектерінде
орналасқан бұрыштардың градустарының форсулалары?
|
4
|
Тригономериялық
функцияларда α санына сәйкес қандай
белгілеулер енгізе аламыз?
|
1
sin²α + cos²α =1
tg²α
= sinα / cosα,
ctg²α
= cosα / sinα tgα *
ctgα
= 1
tg²α + 1 =
1/cosα 1 +
ctg²α=1 /
sinα
2
sin(-α)=-sinα tg(-α)=-tgα
ctg(-α)=ctgα cos(-α)=cosα
І ширекте
0º,90º
3
ІІ ширекте 90º,180º
ІІІ ширекте
180º,270º
ІV ширекте
270º,360º
4
y=sinα у=cosα
y=tgα y=ctgα
-
Үш топқа
парақтармен сөзжұмбақ беріледі.
-
«Дода»
(егер уақыт артылып қалса)
Өткен
тақырыптарға шолу.Студенттерді сергіту мақсатында тақырыптан тыс
басқа да пәндер бойынша сұрақтар қойылады.
V.
Сабақты қорытындылау Білімді жинақтау. Білімдерін бағалау VI. Үй
тапсырмасы:
№ 434-438 есептер өрнекті
ықшамда
VII.
Рефлексия Кері байланыс, студенттердің жаңа сабақты қалай
түсінгендері бойынша суреттерге стикер
жабыстырады.
«Сандық»:
Білім жинадым
«Ет
тартқыш»: Әлі де үйренемін
«Қоқыс
жәшігі»: ештеңе түсінбедім