Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Неліктен Батыс Рим империясы құлады?
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
«Бекітемін»
Оқу ісінің меңгерушісі:
....................................... ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР№1
«.....».................201... ж.
ҰМЖ бӛлімі: 1А - Рим империясының құлауы |
Мектебі: |
||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||
Сынып: 6 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
Сабақ тақырыбы |
|||||
Сабақ негізделген оқу мақсаты |
6.3.1.1 – «ерте, орта, кейінгі орта ғасырлар» хронологиялық шегін білу және уақыт сызығында белгілеу; 6.3.2.1 – Рим империясының ыдырау себептерін анықтау және жіктеу |
||||
Сабақтың мақсаттары |
Барлығы: Тарихи оқиғаларды хронологиялық шегін бойынша уақыт сызығында белгілейді; Рим империясының ыдырау себептерін біледі; Көпшілігі: ерте және дамыған орта ғасырлардағы мемлекеттерді картадан көрсетіп, оларға тән ортақ ерекшеліктерді анықтайды Кейбірі: Рим империясы ыдырауының экономикалық, саяси, қысқа мерзімді және ұзақ мерзімді себептерін талдайды |
||||
Ойлау дағдылары |
Білу, түсіну |
||||
Бағалау критериі |
Ерте, дамыған, кейінгі орта ғасырдың хронологиялық шегін анықтайды |
||||
Тілдік мақсат |
Оқушылар: Рим империясының құлау себептерін анықтап, оларды топтастыра және жіктей алады. Ӛзінің пікірін білдіру үшін жазбалар кӛмегімен тұтас сыныптың алдында ауызша түрде ұсынады Пәнге арналған сөздік және терминология: орта ғасырлар, ерте, дамыған және кейінгі орта ғасырлар, Ұлы қоныс аудару, ғұндар, Атилла Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер Келесі себептер/факторлар әлеуметтік/экономикалық/саяси/мәдени... болып табылады. Келесі себептер/факторлар қысқа мерзімді/орта мерзімді/ұзақ мерзімді... болып табылады. Кейбір факторлардың басқа факторларға, мысалы, .... әсері болды Талқылауға арналған сұрақтар Дүние жүзі тарихы пәні бойынша қандай мемлекеттер мен халықтардың тарихын оқып-үйрендіңдер? «Орта ғасырлар» ұғымының мәнін түсіндіріңдер. Орта ғасырлар қандай кезеңдерге бӛлінеді? Жазылымға арналған тапсырмалар: «Уақыт сызығымен» жұмыс |
||||
Тарихи концепт |
Себеп-салдар |
||||
Пәнаралық байланыс |
Ежелгі дүние тарихы, Қазақстан тарихы |
||||
Құндылықтарға баулу |
Азаматтық жауапкершілік, құрмет, ынтымақтастық |
||||
Алдыңғы оқу |
«империя» және «император» ұғымдарын біледі |
||||
Жоспар |
|||||
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар |
Ресурстар |
|||
Басталуы 3 минут |
Ұйымдастыру кезеңі (Ұ) Бастапқы ынталандырушы материал «Тізбекті сӛйлет» |
|
3 минут |
«Уақыт сызығымен жұмыс» (М) «Түсініктеме уақыты» «Орта ғасырлар нені оқытады?» |
ИТ, «Уақыт сызығы» |
Ортасы 5минут 8минут 5минут 10 минут |
(Ұ) «Кинометафора» (М) - Қазір біз Сіздермен анықтауымыз қажет:
«Рим империясының ыдырау себептері» Рим империясында қандай мәселелер мен шиеленістер орын алды?
Топтастыру- «Себептер» (1, 2, 3, 4-ке санау ретімен) 1 топ- «экономикалық себептер»;
(Т) «Ойлан. Жұптас. Талқыла» Әр топ Рим империясының ыдырау факторлары жазыл- ған үлестірме қағаздарды зерттеп, ӛздерінің топтарын- дағы тапсырмалар бойынша жіктеп, таныстырылым дайындайды, қорғайды:
ҚБ «Мадақтаусэндвичі» (Жт) «Меніңтаңдауым»
ҚБ «Мен, саған, сен маған» (Ж) Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма
ҚБ «Өзін-өзі бағалау» |
«476 жыл - Батыс Рим импе риясының құлауы» фильмі http://www.уou tube.com/watch?v =Y8VBeA9qosw Үлестірме қағаздар Оқулық ҚБП Дескрипторлар |
Аяқталуы 3 минут
|
(Ж)Кері байланыс - «БББ» әдісі Үй тапсырмасы: «Ортағасырларға тән айрықша белгілер», «Негізі тарихи оқиғалар» кестерін толтыру Сабақты қорыту |
БББ кестесі Оқулық |
Саяси |
Экономикалық |
Әлеуметтік |
|
|
|
-
Тақырып
Кіріспе. Неліктен Батыс Рим империясы құлады?
Оқу мақсаты
6.3.1.1 «Ерте, орта, кейінгі орта ғасырлар» хронологиялық шегін білу
және уақыт сызығында белгілеу
Ойлау дағдылары
Білу және түсіну
Бағалау критериі
Ерте, дамыған, кейінгі орта ғасырдың хронологиялық шегін
анықтайды
Тапсырма
Орта ғасырлар тарихының әр кезеңінін хронологиялық шегін жазыңыз.
1) Ерте орта ғасыр -..............................................
2) Дамыған орта ғасыр -.......................................
3) Кейінгі орта ғасыр - ...........................................
Бағалау критериі
Дескриптор
Ерте, дамыған, кей- інгі орта ғасырдың
хронологиялық шегін анықтайды
-
ерте орта ғасырдың кезеңдерінің хронологиялық шегінатайды;
-
дамыған орта ғасырдың кезеңдерінің хронологиялық шегінатайды;
-
кейінгі орта ғасырлар кезеңдерінің хронологиялық шегінатайды.
-
-
Тақырып
Кіріспе. Неліктен Батыс Рим империясы құлады?
Оқу мақсаты
6.3.2.1 – Рим империясының ыдырау себептерін анықтау және жіктеу
Ойлау дағдылары
Қолдану
Бағалау критериі
Рим империясының ыдырау себептерін анықтайды
Тапсырма
Батыс Рим империясының саяси, экономикалық, әлеуметтік ыдырау себептерін төмендегі кестеге жіктеп, орналастырыңыз.
-
құлдар еңбегініңтиімсіздігі;
-
ғұндардың батысқажорығы;
-
халыққа салынатын салық мӛлшері жылдан-жылға ӛсеберді;
-
герман тайпалары шабуылдарынкүшейтті;
-
410 жылы Аларих бастаған вестготтардың Римді басыпалуы;
-
ішкі қырқыстар;
-
әскердің соғысу қабілетініңәлсіздігі;
-
сарбаздардың патриоттық сезімініңтоқырауы;
-
476 жылы Одоакрдың кӛтеріліскешығуы;
-
шаруашылықтыңталқандалуы;
-
«Халықтардың ұлы қонысаударуы»;
-
жалдамалылардың әскергеалынуы;
-
тауарларға, азық-түлікке бағаныңӛсуі;
-
395 жылы Рим империясының шығыс және батыс болып екігебӛлінуі;
-
императорлық биліктіңәлсіреуі;
-
ғұндардың озық технология – ер-тоқымның үзеңгісініңболуы;
-
Рим қоғамындағы сыбайласжемқорлық.
Бағалау критериі
Дескриптор
Рим империясының ыдырау себептерін
анықтайды
-
Батыс Рим империясының ыдырауының саясисебептерін атайды;
-
Батыс Рим империясының ыдырауының экономикалықсебептерін
-
-
Қосымшаақпарат
Саралау – Сіз қосымша кӛ- мек кӛрсетуді қалай жоспар- лайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жос- парлайсыз?
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
Пәнаралық байланыс, қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері, АКТ- мен байланыс. Құнды- лықтардағы байланыс
Рефлексия
-
Сабақ/оқумақсаттары шынайыма?
-
Бүгін оқушылар небілді?
-
Сыныптағы ахуал қандай болды?
-
Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болдыма?
-
Мен берілген уақыт ішінде үлгердімбе?
-
Менӛзжоспарымақандай түзетулер енгіздім және неліктен?
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да оқуды даескеріңіз)? 1.
2.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)? 1.
2.
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге кӛмектесетін не білдім?
-
«Бекітемін»
Оқу ісінің меңгерушісі:
....................................... ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР№2
«.....».................201....ж.
ҰМЖ бӛлімі: 1А - Рим империясының құлауы |
Мектебі: Жеңістің 30 жылдығы ат. орта мектеп |
||||
Күні: |
Мұғалімнің аты Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз |