САБАҚ ЖОСПАРЫ
|
ҰМЖ тарауы 3А Бөлім. Абсолютизм батыс пен шығыс |
Мектеп: Сасан би атындағы орта мектеп КММ |
||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің есімі: Кенжебаева Гульнара Кайноллаевна |
||||||||||
|
СЫНЫП: 7 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Неліктен І Карл мен ІІ Осман шексіз монарх бола алмады. |
||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
6.3.1.2 Батыс пен Шығыстағы монархия формаларын (сословиелік, өкілдік және шексіз билік) ажырату |
||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
||||||||||
|
|||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
|||||||||||
|
|||||||||||
|
Кейбір оқушылар: |
|||||||||||
|
|||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар:
|
||||||||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: диван, сегунат, тюдорлар, реформация, экспонция |
|||||||||||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
|
|||||||||||
|
Талқылауға арналған тармақтар: Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? І Карл билік құрған тұста неліктен абсолютизм дағдарысқа ұшырады? -Орта ғасырдағы Осман империясы қандай мемлекет болды деп ойлайсың? -Осман империясындағы сот жүйесінің ерекшелігі қандай болды деп ойлайсың? |
|||||||||||
|
Жазылым бойынша ұсыныстар: |
|||||||||||
|
2-Османның билігі шексіз бола алмады, себебі ...... |
|||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Басқа мемлекеттердің билік жүйесіне, саяси құрылысына, заңнамаларына сын тұрғысынан қарау, өмір бойы оқуға дайын болу. |
||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
География,Қазақстан тарихы, дінтану пәндерінен алған білімдерімен байланыс жасау |
||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Формалары туралы түсініктер бар |
||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтың жоспарланған түрлері |
Ресурстар |
|||||||||
|
Сабақтың басы (10 минут) 1,5 минут 8,5минут
|
Ұйымдастыру шаралары: сәлемдесу, оқушыларды түгендеу, топқа бөлу Оқушыларды (Монарх, Батыс, Шығыс) деген тірек сөздер арқылы топқа бөлемін. Үй тапсырмасын сұрау: «Допты лақтыру» әдісі арқылы
« 2жұлдыз 1 тілек» |
Сөздер жазылған парақшалар Допты тосып алған оқушы сұраққа жауап береді |
|||||||||
|
Сабақтың ортасы (25 минут) |
Мәтінді оқи отырып І Карл мен ІІ Осман сұлтанның оқушыларды топқа бөлгендегі тірек сөздердің мағынасы туралы эвристикалық әңгіме жүргіземін, - Неліктен топқа бөлгенде мынандай тірек сөздерді алдым деп ойлайсындар? РАФТ кестесін толтырады Оқушыларға мәтінді жекелей оқуға 3 минут беріледі. Топ бойынша талқылауға 3 минут беріледі, «Конвертегі сұрақ» әдісі Оқу мақсатына сәйкес2-3 сұрақ жазып конвертке салмын оқушы стикерге өз атын жазып сұрақтардың жауабын жазып конвертке салып келесі оқушыға жібереді Стикерді жинап алып жауабын дауыстап оқу керек. Жауаптардың қаншалықты дұрыс болғанын талқылайды. (Жеке оқушыларен жұмыс) |
Оқушылар өз пікірлерін айтады. Постер құрады топта талқылап қорғайды РАФТ кестесі
Конверттегі сұрақтар |
|||||||||
|
Сабақтың соңы
10 минут
|
Тест тапсырмалары Тест көп нұсқалы жауабы бар сұрақтар бойынша алынады.
Қалыптастырушы бағалау парағымен жұмыс .І Карл мен ІІ Осман шексіз билеуші монарх бола алмағандығын төмендегі сұрақтар бойынша талдаңыздар. _____________не түрткі болды? Басқа қандай себеп болуы мүмкін? ________________________ ____________________________ қалай әсер етеді? _________және ______________ неге ұқсайды? Оның айырмашылығы неде? ________ мақсаты қандай? Егер …. болса не болушы еді? ________ неге осылай болды? «Бес саусақ» әдісі бойынша Оқушыларға таратылып беріледі Үйге тапсырма:Т кестесі бойынша Батыс пен Шығыс монархия формаларын салыстыру |
Тест н ұсқалары таратылып беріледі
|
|||||||||
|
Саралау –Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?
|
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||
|
Қабілетті оқушыларға деңгейлік тапсырмалар беру арқылы. «Ыстық орындық» әдісін қолдана отырып күрделі тапсырмалар беруге болады |
«Екі жұлдыз бір тілек» РАФТ кестесі «Бес саусақ» әдісі «Конвертегі сұрақ» |
Денсаулық сақтау педагогикасын, СЭС талаптарын сақтау. Күлегеш сергіту сәтін өткізу. Егер зейіндері шашырап кетсе қажеттіліктеріне сәйкес ой сергек өткізу. Топқа бөлінген кезде қауіпсіздік ережелерін сақтау туралы ескертіледі. |
|||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
|
|
||||||||||
|
Жалпы бағалау |
|||||||||||
|
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылартуралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|
|||||||||||
Қалыптастырушы бағалау парағы
|
Бөлім Тақырып |
3A бөлімі -Абсолютизм: Батыс пен Шығыс Неліктен І Карл мен ІІ Осман шексіз билеуші монарх бола алмады |
|
|
Оқу мақсаты |
6.3.1.2 Батыс пен Шығыстағы монархия формаларын (сословиелік-өкілдік және шексіз билік) ажырату |
|
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Талдау |
|
|
Бағалау критерийі |
Англия мен Осман империясындағы монархияны салыстырады |
|
|
Тапсырма |
||
|
1.І Карл мен ІІ Осман шексіз билеуші монарх бола алмағандығын төмендегі сұрақтар бойынша талдаңыздар. _____________не түрткі болды? Басқа қандай себеп болуы мүмкін? ________________________ ____________________________ қалай әсер етеді? _________және ______________ неге ұқсайды? Оның айырмашылығы неде? ________ мақсаты қандай? Егер …. болса не болушы еді? ________ неге осылай болды? |
||
|
Бағалау критерийі |
Дескриптор |
|
|
Англия мен Осман империясындағы монархияны салыстырады |
І Карл мен ІІ Осман шексіз билеуші монарх бола алмағандығының себептерін анықтайды; сословиелік-өкілдік және шексіз билікті ажыратады |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Неліктен І Карл мен ІІ Осман шексіз монарх бола алмады?
Неліктен І Карл мен ІІ Осман шексіз монарх бола алмады?
САБАҚ ЖОСПАРЫ
|
ҰМЖ тарауы 3А Бөлім. Абсолютизм батыс пен шығыс |
Мектеп: Сасан би атындағы орта мектеп КММ |
||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің есімі: Кенжебаева Гульнара Кайноллаевна |
||||||||||
|
СЫНЫП: 7 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Неліктен І Карл мен ІІ Осман шексіз монарх бола алмады. |
||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
6.3.1.2 Батыс пен Шығыстағы монархия формаларын (сословиелік, өкілдік және шексіз билік) ажырату |
||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
||||||||||
|
|||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
|||||||||||
|
|||||||||||
|
Кейбір оқушылар: |
|||||||||||
|
|||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар:
|
||||||||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: диван, сегунат, тюдорлар, реформация, экспонция |
|||||||||||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
|
|||||||||||
|
Талқылауға арналған тармақтар: Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? І Карл билік құрған тұста неліктен абсолютизм дағдарысқа ұшырады? -Орта ғасырдағы Осман империясы қандай мемлекет болды деп ойлайсың? -Осман империясындағы сот жүйесінің ерекшелігі қандай болды деп ойлайсың? |
|||||||||||
|
Жазылым бойынша ұсыныстар: |
|||||||||||
|
2-Османның билігі шексіз бола алмады, себебі ...... |
|||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Басқа мемлекеттердің билік жүйесіне, саяси құрылысына, заңнамаларына сын тұрғысынан қарау, өмір бойы оқуға дайын болу. |
||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
География,Қазақстан тарихы, дінтану пәндерінен алған білімдерімен байланыс жасау |
||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Формалары туралы түсініктер бар |
||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтың жоспарланған түрлері |
Ресурстар |
|||||||||
|
Сабақтың басы (10 минут) 1,5 минут 8,5минут
|
Ұйымдастыру шаралары: сәлемдесу, оқушыларды түгендеу, топқа бөлу Оқушыларды (Монарх, Батыс, Шығыс) деген тірек сөздер арқылы топқа бөлемін. Үй тапсырмасын сұрау: «Допты лақтыру» әдісі арқылы
« 2жұлдыз 1 тілек» |
Сөздер жазылған парақшалар Допты тосып алған оқушы сұраққа жауап береді |
|||||||||
|
Сабақтың ортасы (25 минут) |
Мәтінді оқи отырып І Карл мен ІІ Осман сұлтанның оқушыларды топқа бөлгендегі тірек сөздердің мағынасы туралы эвристикалық әңгіме жүргіземін, - Неліктен топқа бөлгенде мынандай тірек сөздерді алдым деп ойлайсындар? РАФТ кестесін толтырады Оқушыларға мәтінді жекелей оқуға 3 минут беріледі. Топ бойынша талқылауға 3 минут беріледі, «Конвертегі сұрақ» әдісі Оқу мақсатына сәйкес2-3 сұрақ жазып конвертке салмын оқушы стикерге өз атын жазып сұрақтардың жауабын жазып конвертке салып келесі оқушыға жібереді Стикерді жинап алып жауабын дауыстап оқу керек. Жауаптардың қаншалықты дұрыс болғанын талқылайды. (Жеке оқушыларен жұмыс) |
Оқушылар өз пікірлерін айтады. Постер құрады топта талқылап қорғайды РАФТ кестесі
Конверттегі сұрақтар |
|||||||||
|
Сабақтың соңы
10 минут
|
Тест тапсырмалары Тест көп нұсқалы жауабы бар сұрақтар бойынша алынады.
Қалыптастырушы бағалау парағымен жұмыс .І Карл мен ІІ Осман шексіз билеуші монарх бола алмағандығын төмендегі сұрақтар бойынша талдаңыздар. _____________не түрткі болды? Басқа қандай себеп болуы мүмкін? ________________________ ____________________________ қалай әсер етеді? _________және ______________ неге ұқсайды? Оның айырмашылығы неде? ________ мақсаты қандай? Егер …. болса не болушы еді? ________ неге осылай болды? «Бес саусақ» әдісі бойынша Оқушыларға таратылып беріледі Үйге тапсырма:Т кестесі бойынша Батыс пен Шығыс монархия формаларын салыстыру |
Тест н ұсқалары таратылып беріледі
|
|||||||||
|
Саралау –Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?
|
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||
|
Қабілетті оқушыларға деңгейлік тапсырмалар беру арқылы. «Ыстық орындық» әдісін қолдана отырып күрделі тапсырмалар беруге болады |
«Екі жұлдыз бір тілек» РАФТ кестесі «Бес саусақ» әдісі «Конвертегі сұрақ» |
Денсаулық сақтау педагогикасын, СЭС талаптарын сақтау. Күлегеш сергіту сәтін өткізу. Егер зейіндері шашырап кетсе қажеттіліктеріне сәйкес ой сергек өткізу. Топқа бөлінген кезде қауіпсіздік ережелерін сақтау туралы ескертіледі. |
|||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
|
|
||||||||||
|
Жалпы бағалау |
|||||||||||
|
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылартуралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|
|||||||||||
Қалыптастырушы бағалау парағы
|
Бөлім Тақырып |
3A бөлімі -Абсолютизм: Батыс пен Шығыс Неліктен І Карл мен ІІ Осман шексіз билеуші монарх бола алмады |
|
|
Оқу мақсаты |
6.3.1.2 Батыс пен Шығыстағы монархия формаларын (сословиелік-өкілдік және шексіз билік) ажырату |
|
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Талдау |
|
|
Бағалау критерийі |
Англия мен Осман империясындағы монархияны салыстырады |
|
|
Тапсырма |
||
|
1.І Карл мен ІІ Осман шексіз билеуші монарх бола алмағандығын төмендегі сұрақтар бойынша талдаңыздар. _____________не түрткі болды? Басқа қандай себеп болуы мүмкін? ________________________ ____________________________ қалай әсер етеді? _________және ______________ неге ұқсайды? Оның айырмашылығы неде? ________ мақсаты қандай? Егер …. болса не болушы еді? ________ неге осылай болды? |
||
|
Бағалау критерийі |
Дескриптор |
|
|
Англия мен Осман империясындағы монархияны салыстырады |
І Карл мен ІІ Осман шексіз билеуші монарх бола алмағандығының себептерін анықтайды; сословиелік-өкілдік және шексіз билікті ажыратады |
|
шағым қалдыра аласыз














