Мектеп: 15 мектеп-гимназия |
Сабақ тақырыбы: Нобай және материалды таңда
|
Күні: 22.06.2018 | Мұғалімнің есімі: Шайхисламов Ильяс
|
Сынып: 8 | Қатысқандар саны | Қатыспағандар саны
|
Сабаққа негізделген оқу мақсаты
|
8.1.5.2. Әртүрлі графика тәсілдерін қолданып, бұйым дайындаудың реттілігі мен мен тиімді тәсілін анықтай отырып ( оның ішінде ақпараттық комуникативтік технологияны қолданып ), графикалық және технологиялық құжаттар дайындау |
Сабақ мақсаттары: | Барлық оқушылар: Нобай түсінігімен танысады және түрлерімен танысады
Оқушылардың басым бөлігі: Тиімді,түрлі әдістерді пайдалану арқылы нобайын жасай алады.Графикалық және технологиялық құжаттар жасай алады
Кейбір оқушылар: Ақпараттық технологияларды пайдалана отырып берілген жұмыстың заман талабына сай жаңаша,ұтымды және тиімді жолдарын пайдаланады. |
Бағалау критерийлері: (жетістік критерийлері, табыс критерийлері, күтілетін нәтиже)
| Нобай,нобай түрлерін біледі
Ақпараттық технологияларды пайдалана алады
Үлгінің нобайын жасау үшін тиімді,ұтымды, сапалы әдістерін пайдалана алады және қажетті құралдарын біледі
|
Тілдік мақсаттар |
Тілдік дағдылар: нобай,долбар |
|
Терминология: Этюд,штрих,дақ,силуэт |
|
Сөз тіркестері: Нобайды салу |
Құндылықтарды дарыту |
|
Пәнаралық байланыстар | Информатика , сызу |
АКТ қолдану дағдылары | Интерактивті тақта, интернет желісі |
Алдыңғы оқу/ Бастапқы білім | Cұрак-жауап әдісімен өткен тақырыптарды пысыктау |
Жоспар |
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығулар | Ресурстар |
Басталуы | Психологиялық дайындық: «Шаттық шеңбері» оқушылар ортаға шығып, 1 тал гүлді бір-біріне беру арқылы жақсы көңіл-күй сыйлап,жылы лебіздерін білдіреді.Топқа бөлу: Қылқалам суреттерінің артына сандар жазылған. Бірлер 1- топ, екілер 2-топ үштер 3-топ т.с.с. таңдап алу арқылы 3 топқа бөлінеді.-Қолдарыңдағы сурет туралы не айтар едіңдер?-Бұл суреттер немен салынған?
| Интерактивті такта |
Ортасы | Нобай туралы түсінік,нобай түрлері, материалдар таңдауНобай , эскиз (фр. esguisse - алғашқы долбар сурет ) - көркем сурет туындыларының , құрылыстардың, механизимдердің тұтас немесе жеке бөліктерінің алдан-ала жасалған жоба суреті.Қолмен, масштабы көз мөлшерімен есептелініп жасалатын сызба
Нобай еркін және жылдам салынады.Ежелгі суретшілер,сәулетшілер әр алуан қимыл-қозғалыстағы денелердің қайталанбас сәтін дәл бейнелеп,долбар суреттерді,сызбаларды көптеп салған Кескіндер мен мүсіндер өнеріде де Нобай қолданыладыОсындай суреттерді қазақтың ұлы ғалымы Шоқан Уалиханов көп салған ( "Ұйғырдың бейнесі" 1856," Қоғадай мен Тоғалдай" 1863, т.б. М.Кенбаев, Қ.Телжанов, т.б Қазақстан суретшілерінің
Декоративті әдістер
Шығармашылық тапсырма: штрих,тушевка,декоративті сызыктар аркылы кез келген заттың эскизін жасау.(карындаш,калам,фломастер)
Силуэт сурет
Адам не заттың өз көлеңкесіне ұқсас етіп,бір түспен жазықтыққа салынған бейнеЭтюд-бұл көлемі шағын, нұсқадан орындалатын көмекші сипаттағы сурет
Штрих,дақ,нүкте- суреттің басты мәнерлеу құралы
Нобай салуға және жасауға қажетті материалдарҚылқалам әдісімен,мүсіндеу әдісімен және табиғи,жасанды материалдар көмегімен жасалынады (пласмас,пеноплекс,ағаш т.б)Интерактивті тактадан нобай салынып жаткан бейнебаян көреді
Сергіту сәті: Би "Макерена" | Видеоролик: https://youtu.be/OeAvccpzsrQПрограмалармен таныстыру |
Аяқталуы
| Сарамандық жұмыс: Балықтың нобайын салу
Топпен жұмысҮш топка үш түрлі сурет беріледі Әр топ өзіне тиеслі суреттің нобайын салады
Бағалау:Әр топ жауаптан кейін бірін-бірі жемістер арқылы бағалайды.
Жеке жұмыс10 сұрактан тұратын тест тапсырмаларын орындайды
Рефлексия:
1.Нобай дегеніміз не? 2.Ш.Уалиханов салған нобай суреттерінің атауын айтыныз?3Силуэт сурет дегеніміз не
Түсіндім Сұрағым бар Түсінбедім | Қыл қалам, ақ парақ |
Қосымша ақпарат
|
Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлайсыз? |
|
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін, материалды меңгергенін тексеруді қалай жоспарлайыз? |
|
Сабақ бойынша рефлексияСабақтың оқу мақсаты шынайы ма?Бүгін оқушылар не білді?Сыныптағы ахуал қандай болды?Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма?Мен бүкіл уақыт ішінде үлгердім бе?Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|
Қорытынды бағамдау |
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?1.2.Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?1.2.Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не білдім? Менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектеседі, неге көңіл бөлу керек?1.2. |