|
Мектеп: |
№62 Н.Төреқұлов атындағы эжалпы орта білім беретін меектеп |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
География |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
3 Физикалық география 3.4 Биосфера |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ходжаева А.А. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
2023ж |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 9А |
Қатысқаны: |
Қатыспағаны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ноосфераның қалыптасуы Қазақстанның ноосфераның дамуына қосқан үлесі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9.3.4.5 Ноосфераның қалыптасу шарттарын зерттейді 9.3.4.6 Қазақстанның ноосфера дамуына қосқан өзіндік үлесін бағалайды |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Ноосфераның қалыптасу шарттарын зертеу жасау. Қазақстанның ноосфера дамуына қосқан өзіндік үлесін бағалау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 8 минут Ұйымдас тыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу,сыныпты түгелдеу.Оқушылар арасында өзара ынтымақтастық атмосферасын « Шаңырақ» әдісі арқылы қалыптастыру. «Санақ әдісі» арқылы топқа бөлу С:/(Сыныптық жұмыс) «Ой қозғау»әдісі арқылы сұрақ жауап алу арқылы оқушыларды сыни ойлау мен жылдам сұраққа жауап беруге айтылым дағдысын қалыптастыру.
МТ: (Мұғалім түсіндірмесі)
|
Сәлемдеседі. Психологиялық ахуал қалыптасады Топқа бөлінеді Оқушылар сұрақтарға жауап береді,назарын сабаққа аударады; ЕБҚ оқушы (зейіні, сөйлеу қабілеті төмен) тарихи терминмен жұмыс жасайды. (отарлау, хандық билік) |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Ауызша марапаттау
|
9 сынып Қазақстанның географиясы https://yadi.sk/d/dbxSyVuWzJuUIQ
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 мин |
Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары. Т: (Топтық жұмыс) «Мәтінді талдау» әдісі бойынша оқушылардың шығармашылық, сыни ойлау мен оқылым мен жазылым дағдысын қалыптастыру үшін ұсынылады Мәтін:
Ноосфера (гр. νόος – сана
және σφαῖρα – орта,
шар) немесе Антропосфера (грек. antһropos —
адам, spera — қабық) — биосфераның жаңа жағдайға
көшкен деңгейі; Ноосфера – ақыл-ой сферасы деген түсінікті
алғаш 1927 жылы француз ғалымдары Э.Леруа (1870 – 1954)
мен Тейяр де Шарден
Пьер (1881 – 1955)
енгізген. 1-тапсырма. Мәтінмен танысып, сұрақтарға жауап беріңіздер. Нооосфералық ілімді құрған ғалым не туралы мәлімдеме жасады? Нооосфера ілімінің басты ерекшелігі неде? Ноосфераның дамуын неше кезеңге бөліп қарастыруға болады? Нооосфераның даму принциптерін неден көруге болады? ЕБҚ - ІІ топ оқушысына (Аутизм белгісі бар және зейін тапшылығы, гипербелсенді Зейін тапшылығы және гипербелсенділік синдромы, аутизм, назар жетіспеушілік) топты таңдауда қолдау көрсетемін. Өзіме жақын орналастырамын. Себебі топта, жұпта жұптасып, сұраққа жауап беруде болжам жауаптарын ұсынуға көмек көрсетемін. ЖЖ:/ (Жұптық жұмыс) «FILA кестесі» әдісі арқылы тапсырмада берілген суретті қолдану арқылы жердің тіршілік қабығының дамуында биосферадан ноосфераға дейін тұжырым жасатуда оқушылардың шығармашылық белсендігінің, ойлау қабілетіінің дамуын көрсету. 2-тапсырма: «FILA кестесі» арқылы биосферадан ноосфераға дейін зерттеу жолдарын талдаңыз
ЕБҚ І топ оқушыларға (есту, көру, қабылдау деңгейі төмен) жұпта орналастыруға қолдау көрсетемін. Жұптық жұмыс жасауда сараланған жеке тапсырма беріледі. |
Дескриптор:
ЕБҚ - ІІ топ оқушысы. Тапсырманы жазбаша ұсынады.
Дескриптор:
|
Жетістік баспалдағы арқылы бағалау
Ауызша марапаттау
Блоб ағашы арқылы бағалау жасау
Ауызша марапатау |
9 сынып Қазақстанның географиясы https://yadi.sk/d/dbxSyVuWzJuUIQ
Мәтін: https://kk.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D0%BE%D0%BE%D1%81%D1%84%D0%B5%D1%80%D0%B0 Жетістік баспалдағы https://arhivurokov.ru/kopilka/up/html/2019/05/03/k_5ccc0318b3593/508996_13.jpeg
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Ходжаева Акайша АскаровнаШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз Ноосфераның қалыптасуы Қазақстанның ноосфераның дамуына қосқан үлесі
Тақырып бойынша 11 материал табылды
Ноосфераның қалыптасуы Қазақстанның ноосфераның дамуына қосқан үлесіМатериал туралы қысқаша түсінік
Қысқа мерзімді жоспар
Материалдың қысқаша нұсқасы
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||













