Тәрбие сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар
|
Тәрбие сағаты |
«Нұр себеле ұлыстың ұлы күні» |
|
|
Күні |
|
|
|
Класс жетекші: |
|
|
|
Класс: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: Эпиграфтар (тақырып мазмұнын ашатын) |
|
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушыларға Ұлыстың ұлы күні туралы және дүниежүзі халықтарының Наурыз мерекесін тойлауы туралы толық мағлұмат беру, халқымыздың салт – дәстүрін, әдет – ғұрпын үйрете отырып, |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
“Наурыз” қазақтың ұлттық мейрамы екенін ашып көрсету. |
|
|
Сабақтың барысы |
||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар Сабақтың техникалық құрал-жабдықтары |
|
Ұйымдастыру кезеңі (7 мин) |
Наурыз тойы – береке, Наурыз тойы – жыр, аңыз. Қызық дулы мереке, Қызық думан құрамы! Күн әкелген жыл көрім, Күллі дүние жайдары. Желкілдеген гүлдерін, Жер – анамыз жайнайды. Құрметті, оқушылар! Бәріміздің көптен күткен Наурыз мерекеміз келіп қалды. Мерекелеріңіз құтты болсын! Наурыз «жаңа күн» деген сөз. Яғни бұл күн біздің ата-бабаларымыз, арғы тегіміз, мыңдаған жылдардан бері мерекелеп келе жатқан жыл басы, мерекесі. Наурыз тойы құтты болсын! Ұлыстың ұлы күні аталған Наурызда еңбектеріңіз өнімді болып, тілектеріңіз қабыл болсын!
|
Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді, мектеп партасындағы қатарлары бойынша орындарына отырады. (Шашу шашылады) Хор: «Наурыз думан» |
Компьютер видеожазба |
|
Сабақ басы (13 мин) |
Тапсырмалар: 1. Дүниеде не тәтті, не жұмсақ, не жетім? Ж: Ананың сүті тәтті. Ананың қолы жұмсақ. Жаңбыр жаумаса жер жетім, Басшысы болмаса ел жетім.
2. Қандай ырым мен тыйым сөздер білесіңдер? Ж: Малды теппе, Аяқты төкпе.
Отты шашпа, Күлді баспа.
Бүйіріңді таянба, Жағыңды таянба.
Бос бесікті тербетпе, Бесікті ашық қалдырма. |
Оқушылар жауап береді |
Суреттер
|
|
Ортасы (20 мин) |
3. Жеті атаңды ата. Ж: Әке, бала, немере, шөбере, шөпшек, немене, туажат. 4. Сүттен жасалатын тағамдарды ата. Ж: Айран, сүт, ірімшік, құрт, қатық, шұбат, қымыз, қаймақ, май, т.б. 5. Наурыз көже қалай жасалады? Ж: Наурыз көже жеті түрлі тағам қосу арқылы жасалады. 6. Ұлттық ойындарды ата. Ж: Алтыбақан, аударыспақ, қыз қуу, көкпар тарту, ат жарыс, теңге алу, ақсүйек, тоғызқұмалақ, т.б. 7. Жеті қазынаны ата. Ж: Ер жігіт, сұлу әйел, білім, жүйрік ат, алғыр тазы, қыран бүркіт, мылтық. 8. Үш алысты ата. Ж: Кәрі мен жас, жақсы мен жаман, алыс пен жақын. |
Оқушыларұлттық тағамдар жасап әкеліп таныстырады
|
Ұлттық тағамдар |
|
Соңы |
Күн мен айға әлемнің, Бердің ыстық сәлемін. Қарттарыма сүйеніп, Сәлем бердік иіліп, Орындалды ойларың, Құтты болсын бүгінгі, Наурыз атты тойларың, -деп бүгінгі тойға үлкендерден бата сұрайық.
|
Қыдыр ата болып киінген оқушы Бата береді
|
Ұлттық киімдер |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«Нұр себеле ұлыстың ұлы күні».docx
«Нұр себеле ұлыстың ұлы күні».docx
Тәрбие сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар
|
Тәрбие сағаты |
«Нұр себеле ұлыстың ұлы күні» |
|
|
Күні |
|
|
|
Класс жетекші: |
|
|
|
Класс: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: Эпиграфтар (тақырып мазмұнын ашатын) |
|
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушыларға Ұлыстың ұлы күні туралы және дүниежүзі халықтарының Наурыз мерекесін тойлауы туралы толық мағлұмат беру, халқымыздың салт – дәстүрін, әдет – ғұрпын үйрете отырып, |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
“Наурыз” қазақтың ұлттық мейрамы екенін ашып көрсету. |
|
|
Сабақтың барысы |
||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар Сабақтың техникалық құрал-жабдықтары |
|
Ұйымдастыру кезеңі (7 мин) |
Наурыз тойы – береке, Наурыз тойы – жыр, аңыз. Қызық дулы мереке, Қызық думан құрамы! Күн әкелген жыл көрім, Күллі дүние жайдары. Желкілдеген гүлдерін, Жер – анамыз жайнайды. Құрметті, оқушылар! Бәріміздің көптен күткен Наурыз мерекеміз келіп қалды. Мерекелеріңіз құтты болсын! Наурыз «жаңа күн» деген сөз. Яғни бұл күн біздің ата-бабаларымыз, арғы тегіміз, мыңдаған жылдардан бері мерекелеп келе жатқан жыл басы, мерекесі. Наурыз тойы құтты болсын! Ұлыстың ұлы күні аталған Наурызда еңбектеріңіз өнімді болып, тілектеріңіз қабыл болсын!
|
Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді, мектеп партасындағы қатарлары бойынша орындарына отырады. (Шашу шашылады) Хор: «Наурыз думан» |
Компьютер видеожазба |
|
Сабақ басы (13 мин) |
Тапсырмалар: 1. Дүниеде не тәтті, не жұмсақ, не жетім? Ж: Ананың сүті тәтті. Ананың қолы жұмсақ. Жаңбыр жаумаса жер жетім, Басшысы болмаса ел жетім.
2. Қандай ырым мен тыйым сөздер білесіңдер? Ж: Малды теппе, Аяқты төкпе.
Отты шашпа, Күлді баспа.
Бүйіріңді таянба, Жағыңды таянба.
Бос бесікті тербетпе, Бесікті ашық қалдырма. |
Оқушылар жауап береді |
Суреттер
|
|
Ортасы (20 мин) |
3. Жеті атаңды ата. Ж: Әке, бала, немере, шөбере, шөпшек, немене, туажат. 4. Сүттен жасалатын тағамдарды ата. Ж: Айран, сүт, ірімшік, құрт, қатық, шұбат, қымыз, қаймақ, май, т.б. 5. Наурыз көже қалай жасалады? Ж: Наурыз көже жеті түрлі тағам қосу арқылы жасалады. 6. Ұлттық ойындарды ата. Ж: Алтыбақан, аударыспақ, қыз қуу, көкпар тарту, ат жарыс, теңге алу, ақсүйек, тоғызқұмалақ, т.б. 7. Жеті қазынаны ата. Ж: Ер жігіт, сұлу әйел, білім, жүйрік ат, алғыр тазы, қыран бүркіт, мылтық. 8. Үш алысты ата. Ж: Кәрі мен жас, жақсы мен жаман, алыс пен жақын. |
Оқушыларұлттық тағамдар жасап әкеліп таныстырады
|
Ұлттық тағамдар |
|
Соңы |
Күн мен айға әлемнің, Бердің ыстық сәлемін. Қарттарыма сүйеніп, Сәлем бердік иіліп, Орындалды ойларың, Құтты болсын бүгінгі, Наурыз атты тойларың, -деп бүгінгі тойға үлкендерден бата сұрайық.
|
Қыдыр ата болып киінген оқушы Бата береді
|
Ұлттық киімдер |
шағым қалдыра аласыз













