|
САБАҚ: Қазақ әдебиеті Мектеп: Б.Нұрлыбеков жом Күні: 14.11.2019 ж Мұғалімнің аты-жөні: Ибрагимова Несібелі Сынып:9 «Д» Қатысқан оқушылар саны: Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||
|
Бөлім атауы |
Тарихи шындық пен көркемдік шешім |
||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Нысанбай жырау «Кенесары – Наурызбай» дастанының сюжеттік композициясы |
||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
9.1.1.1 әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау; |
||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Идея арқылы кейіпкерлерді әрекетін талдау жасайды Кейіпкерлер әрекетін өмірмен байланыстырады Дастанының сюжеттік –композициясына талдау жасайды |
||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Көркем шығарманың идеясын түсінеді; Өз бетімен талдау жасай алады |
||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Композиция, сюжет,дастан |
||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Адамгершілік, рухани құндылықты дарыту |
||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих, мәдениет(салт-дәстүр) |
||||||||||||||||
|
Осыған дейін меңгерілген білім |
Шешендік өнер |
||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||
|
Жоспарланатын уақыт |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер |
Дереккөздер |
|||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу,түгелдеу Оқушыларды топқа біріктіру Оқу мақсаттары мен бағалау критерийлерімен таныстырады. |
қима қағаздарА3, А4 парақ-тары |
|||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 20 мин 10 мин |
Қызығушылығын ояту Ми шабуылы Оқушылар дастан жанрының ерекшелігі туралы ойларымен бөліседі. Теориядан тереңбіз. Дастан –өлеңмен де,қара сөзбен де айтылатын эпикалық жанр түрі. Композиция (лат. соmpositiо - құрастыру, шығарма) - көркемөнер туынды-сының құрылымы, оның жанры мен мазмұнына орай құрамдас бөліктерінің тұтастығы. Сюжет (фр. sujet - зат) - өзара жалғасқан оқиғалардың тізбегі, біртұтас желісі. Сюжеттің негізі - өмірлік тартыс, конфликт, кейіпкерлердің қарым-қатынасындағы қақтығыс. ББҮ (KWL) кестесімен жұмыс жасайды. «БІЛЕМІН» бағанына, қазақ тарихындағы белгілі тұлғалар Кенесары, Наурызбай жайлы не білетіндерін «БІЛГІМ КЕЛЕДІ» сабақ мазмұны бойынша не білгісі келетіндерін бағанына жазып, өз ойларын жұбымен бөліседі. 1-тапсырма «Ақырында олардың қырғыздан болды қазасы» деген жеріне дейін тыңдатып, осы оқиғаны әрі қарай жалғастырып болжау. Кенесары – Наурызбайдың кім? Тағдырлары неліктен олай болды? Оқушылар өз болжауларын айтқан соң, дастан мәтіні және сөздік ұсынылады. Кенесары – Наурызбайдың қырғызға салған ойраны, опасыздық, батырлардың қазасы туралы мәтінді бөліп оқиды. Таныс емес сөздердің астын сызып, «Түсіндірме сөздіктен» мағынасын анықтайды. Дескрипторлар: Өзіндік пікірін ділелдейді; Өмірмен байланыстырып талдайды; Қорытынды ой шығарады. Қалыптастырушы бағалау Жарайсың!Жақсы! Талпын! Саралау тапсырмасы Шығарманың сюжеттік-композициялық жоспарын жасау.
Дескрипторлар:
Қалыптастырушы бағалау Жарайсың!Жақсы! Талпын! |
kitap.kzсайтынанНысанбай жырау «Кенесары – Наурызбай» дастанынан үзінді тыңдайды.
|
|||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс ББҮ (KWL) кестесімен жұмыс жасайды Үйге тапсырма:Дастандағы кейіпкерлерге жазбаша мінездеме бер
|
ББҮ (KWL) кестесі |
|||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|
||||||||||||||||
|
Саралау жұмысы– Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? |
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс |
|||||||||||||||
|
Саралау тапсырмасы
|
|
|
|||||||||||||||
|
Ойлану Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||
|
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?
|
|||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Нысанбай жырау "Кенесары - Наурызбай" дастанының сюжеттік композициясы
|
САБАҚ: Қазақ әдебиеті Мектеп: Б.Нұрлыбеков жом Күні: 14.11.2019 ж Мұғалімнің аты-жөні: Ибрагимова Несібелі Сынып:9 «Д» Қатысқан оқушылар саны: Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||
|
Бөлім атауы |
Тарихи шындық пен көркемдік шешім |
||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Нысанбай жырау «Кенесары – Наурызбай» дастанының сюжеттік композициясы |
||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
9.1.1.1 әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау; |
||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Идея арқылы кейіпкерлерді әрекетін талдау жасайды Кейіпкерлер әрекетін өмірмен байланыстырады Дастанының сюжеттік –композициясына талдау жасайды |
||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Көркем шығарманың идеясын түсінеді; Өз бетімен талдау жасай алады |
||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Композиция, сюжет,дастан |
||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Адамгершілік, рухани құндылықты дарыту |
||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих, мәдениет(салт-дәстүр) |
||||||||||||||||
|
Осыған дейін меңгерілген білім |
Шешендік өнер |
||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||
|
Жоспарланатын уақыт |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер |
Дереккөздер |
|||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу,түгелдеу Оқушыларды топқа біріктіру Оқу мақсаттары мен бағалау критерийлерімен таныстырады. |
қима қағаздарА3, А4 парақ-тары |
|||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 20 мин 10 мин |
Қызығушылығын ояту Ми шабуылы Оқушылар дастан жанрының ерекшелігі туралы ойларымен бөліседі. Теориядан тереңбіз. Дастан –өлеңмен де,қара сөзбен де айтылатын эпикалық жанр түрі. Композиция (лат. соmpositiо - құрастыру, шығарма) - көркемөнер туынды-сының құрылымы, оның жанры мен мазмұнына орай құрамдас бөліктерінің тұтастығы. Сюжет (фр. sujet - зат) - өзара жалғасқан оқиғалардың тізбегі, біртұтас желісі. Сюжеттің негізі - өмірлік тартыс, конфликт, кейіпкерлердің қарым-қатынасындағы қақтығыс. ББҮ (KWL) кестесімен жұмыс жасайды. «БІЛЕМІН» бағанына, қазақ тарихындағы белгілі тұлғалар Кенесары, Наурызбай жайлы не білетіндерін «БІЛГІМ КЕЛЕДІ» сабақ мазмұны бойынша не білгісі келетіндерін бағанына жазып, өз ойларын жұбымен бөліседі. 1-тапсырма «Ақырында олардың қырғыздан болды қазасы» деген жеріне дейін тыңдатып, осы оқиғаны әрі қарай жалғастырып болжау. Кенесары – Наурызбайдың кім? Тағдырлары неліктен олай болды? Оқушылар өз болжауларын айтқан соң, дастан мәтіні және сөздік ұсынылады. Кенесары – Наурызбайдың қырғызға салған ойраны, опасыздық, батырлардың қазасы туралы мәтінді бөліп оқиды. Таныс емес сөздердің астын сызып, «Түсіндірме сөздіктен» мағынасын анықтайды. Дескрипторлар: Өзіндік пікірін ділелдейді; Өмірмен байланыстырып талдайды; Қорытынды ой шығарады. Қалыптастырушы бағалау Жарайсың!Жақсы! Талпын! Саралау тапсырмасы Шығарманың сюжеттік-композициялық жоспарын жасау.
Дескрипторлар:
Қалыптастырушы бағалау Жарайсың!Жақсы! Талпын! |
kitap.kzсайтынанНысанбай жырау «Кенесары – Наурызбай» дастанынан үзінді тыңдайды.
|
|||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс ББҮ (KWL) кестесімен жұмыс жасайды Үйге тапсырма:Дастандағы кейіпкерлерге жазбаша мінездеме бер
|
ББҮ (KWL) кестесі |
|||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|
||||||||||||||||
|
Саралау жұмысы– Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? |
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс |
|||||||||||||||
|
Саралау тапсырмасы
|
|
|
|||||||||||||||
|
Ойлану Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||
|
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?
|
|||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз


