Бекітілді:
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім |
«Тарихи шындық пен көркемдік шешім» |
||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Алимаганбетова Ж. |
||||
|
Күні |
05.11.2024 |
||||
|
Сынып 9 «В» |
Қатысқаны: Қатыспағаны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Нысанбай жырау. «Кенесары – Наурызбай» дастанының сюжеттік-композициясы |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.1.1.1 әдеби шығармаға сюжеттік композициялық талдау жасау; 9.2.2.1 автор бейнесінің идеялықстилистикалық тұтастырушы ретіндегі рөліне талдау жасау |
||||
|
Сабақтың мақсаты
|
Әдеби шығармаға сюжеттік композициялық талдау жасау; Автор бейнесінің идеялықстилистикалық тұтастырушы ретіндегі рөліне талдау жасау |
||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Әділдік пен жауапкершілік Оқу тапсырмасын орындауда табандылық,еңбекқорлықтың болуы; Тапсырылған жалпы іс үшін сынып ұжымы алдындағы жауапкершілікті сезіну |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі: - Сәлемдесіп, оқушылардың назарын аударту; - Сабақ тақырыбы, ОМ, сабақ мақсаты, бағалау критерийлері таныстырылады; - Үй тапсырмасын тексеру: Аристотель мен Сократтың нақыл сөздерінен Сырымның сөздерімен үндес келетінін тауып, салыстыра талдау жасаңыз. |
- Амандасады; - Тақырыппен танысады; - Үй тапсырма- сын көрсетеді. |
Ауыз-ша ма- дақтау |
|
|
|
Сабақтың ортасы |
|
- Слайдты мұқият қарап, ақпараттарды есте сақтау. |
|
Интербел-сенді тақта |
|
|
Сабақтың ортасы Сабақтың соңы |
1-тапсырма.
1-топ Кенесары батыр мен Наурызбай батырдың тарихтағы рөлін көрсет. Нысанбай жырау Жаманқұлұлы - ақын, жырау. Тарихи тақырыптағы Кенесары – Наурызбай дастанын жазған. Нысанбай жырау Жаманқұлұлы– Кенесары Қасымұлы бастаған ұлт-азаттық көтерілістің жыршысы. Нысанбай жырау көтеріліске бастан-аяқ қатысып, көрген-білгенін жырға қосқан. 2-топ.Нысанбай жыраудың шығармашылық жолын кімдер зерттеді? Нысанбай жыраудың шығарм. жолын Х.Досмұхамедұлы, Е.Ысмайылов, І.Жұмалиев, Ә.Қоңыратбаев, Б.Кенжебаев, Т.Тебегенов, т.б. зерттеді. 3-топ Жырау шығармашылығы туралы баяндау.“Кенесары – Наурызбай” атты көлемді дастанында көтеріліс басшыларын батырлар жыры дәстүрінде бейнелеп, заман шындығын отарлық езгіге қарсы көтерілген халық үнімен шебер қиюластыра білді. 2-тапсырма.«Қай топ көп біледі» «Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі. Нысанбай жыраудың «Кенесары Наурызбай»жырының тақырыбы мен идеясы туралы ой бөлісу. “Кенесары – Наурызбай” атты көлемді дастанында көтеріліс басшыларын батырлар жыры дәстүрінде бейнелеп, заман шындығын отарлық езгіге қарсы көтерілген халық үнімен шебер қиюластыра білді. Жырда Кенесарының қырғыздарға жасаған жорығы, оның қаза табуы мазмұндалған. 3-тапсырма.Топтық жұмыс «Зерттеушілік конференциясы» әдісі 1-топ «Кенесары – Наурызбай» жыры неліктен тарихи жырға жатады? Дастанның тарихи негізі туралы қандай дәлелді пікірлер айтар едіңдер? 2-топ Шығарма неге «Кенесары – Наурызбай» деп аталған? Сендер қандай атау ұсынар едіңдер? 3-топ Осы дастанды жырлаудағы ақынның басты мақсаты не деп ойлайсыңдар? “Кенесары – Наурызбай” атты көлемді дастанында көтеріліс басшыларын батырлар жыры дәстүрінде бейнелеп, заман шындығын отарлық езгіге қарсы көтерілген халық үнімен шебер қиюластыра білді. Жырда Кенесарының қырғыздарға жасаған жорығы, оның қаза табуы мазмұндалған. Үй тапсырмасы: «Кенесары Наурызбай» жырын оқып, әдеби талдау жасайды. |
Топтық жұмыста белсенді болып, тапсырманы орындап шығады Постер құрып қорғайды. Сұраққа жауап береді. |
Дескриптор: -топтық жұмыста белсенді болады - жырау-дың шығармашылық жолын зерттеген ғалымдар туралы ізденеді - жоспар құрады - постер құрып қорғайды -кітапта берілген мәліметтерді мұқият оқиды -сұрақ-тарға өз пікірлерін, ойларын нақ айтып жеткізеді -шығар-маның тақырыбы мен идеясын ашады |
|
|
|
|
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Нысанбай жырау. «Кенесары – Наурызбай» дастанының сюжеттік-композициясы
Нысанбай жырау. «Кенесары – Наурызбай» дастанының сюжеттік-композициясы
Бекітілді:
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім |
«Тарихи шындық пен көркемдік шешім» |
||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Алимаганбетова Ж. |
||||
|
Күні |
05.11.2024 |
||||
|
Сынып 9 «В» |
Қатысқаны: Қатыспағаны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Нысанбай жырау. «Кенесары – Наурызбай» дастанының сюжеттік-композициясы |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.1.1.1 әдеби шығармаға сюжеттік композициялық талдау жасау; 9.2.2.1 автор бейнесінің идеялықстилистикалық тұтастырушы ретіндегі рөліне талдау жасау |
||||
|
Сабақтың мақсаты
|
Әдеби шығармаға сюжеттік композициялық талдау жасау; Автор бейнесінің идеялықстилистикалық тұтастырушы ретіндегі рөліне талдау жасау |
||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Әділдік пен жауапкершілік Оқу тапсырмасын орындауда табандылық,еңбекқорлықтың болуы; Тапсырылған жалпы іс үшін сынып ұжымы алдындағы жауапкершілікті сезіну |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі: - Сәлемдесіп, оқушылардың назарын аударту; - Сабақ тақырыбы, ОМ, сабақ мақсаты, бағалау критерийлері таныстырылады; - Үй тапсырмасын тексеру: Аристотель мен Сократтың нақыл сөздерінен Сырымның сөздерімен үндес келетінін тауып, салыстыра талдау жасаңыз. |
- Амандасады; - Тақырыппен танысады; - Үй тапсырма- сын көрсетеді. |
Ауыз-ша ма- дақтау |
|
|
|
Сабақтың ортасы |
|
- Слайдты мұқият қарап, ақпараттарды есте сақтау. |
|
Интербел-сенді тақта |
|
|
Сабақтың ортасы Сабақтың соңы |
1-тапсырма.
1-топ Кенесары батыр мен Наурызбай батырдың тарихтағы рөлін көрсет. Нысанбай жырау Жаманқұлұлы - ақын, жырау. Тарихи тақырыптағы Кенесары – Наурызбай дастанын жазған. Нысанбай жырау Жаманқұлұлы– Кенесары Қасымұлы бастаған ұлт-азаттық көтерілістің жыршысы. Нысанбай жырау көтеріліске бастан-аяқ қатысып, көрген-білгенін жырға қосқан. 2-топ.Нысанбай жыраудың шығармашылық жолын кімдер зерттеді? Нысанбай жыраудың шығарм. жолын Х.Досмұхамедұлы, Е.Ысмайылов, І.Жұмалиев, Ә.Қоңыратбаев, Б.Кенжебаев, Т.Тебегенов, т.б. зерттеді. 3-топ Жырау шығармашылығы туралы баяндау.“Кенесары – Наурызбай” атты көлемді дастанында көтеріліс басшыларын батырлар жыры дәстүрінде бейнелеп, заман шындығын отарлық езгіге қарсы көтерілген халық үнімен шебер қиюластыра білді. 2-тапсырма.«Қай топ көп біледі» «Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі. Нысанбай жыраудың «Кенесары Наурызбай»жырының тақырыбы мен идеясы туралы ой бөлісу. “Кенесары – Наурызбай” атты көлемді дастанында көтеріліс басшыларын батырлар жыры дәстүрінде бейнелеп, заман шындығын отарлық езгіге қарсы көтерілген халық үнімен шебер қиюластыра білді. Жырда Кенесарының қырғыздарға жасаған жорығы, оның қаза табуы мазмұндалған. 3-тапсырма.Топтық жұмыс «Зерттеушілік конференциясы» әдісі 1-топ «Кенесары – Наурызбай» жыры неліктен тарихи жырға жатады? Дастанның тарихи негізі туралы қандай дәлелді пікірлер айтар едіңдер? 2-топ Шығарма неге «Кенесары – Наурызбай» деп аталған? Сендер қандай атау ұсынар едіңдер? 3-топ Осы дастанды жырлаудағы ақынның басты мақсаты не деп ойлайсыңдар? “Кенесары – Наурызбай” атты көлемді дастанында көтеріліс басшыларын батырлар жыры дәстүрінде бейнелеп, заман шындығын отарлық езгіге қарсы көтерілген халық үнімен шебер қиюластыра білді. Жырда Кенесарының қырғыздарға жасаған жорығы, оның қаза табуы мазмұндалған. Үй тапсырмасы: «Кенесары Наурызбай» жырын оқып, әдеби талдау жасайды. |
Топтық жұмыста белсенді болып, тапсырманы орындап шығады Постер құрып қорғайды. Сұраққа жауап береді. |
Дескриптор: -топтық жұмыста белсенді болады - жырау-дың шығармашылық жолын зерттеген ғалымдар туралы ізденеді - жоспар құрады - постер құрып қорғайды -кітапта берілген мәліметтерді мұқият оқиды -сұрақ-тарға өз пікірлерін, ойларын нақ айтып жеткізеді -шығар-маның тақырыбы мен идеясын ашады |
|
|
|
|
|
|
|
шағым қалдыра аласыз
















