Материалдар / «Ньютонның екiншi заңы. Дене салмағы » тақырыбына сапалық есеп шығару.
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

«Ньютонның екiншi заңы. Дене салмағы » тақырыбына сапалық есеп шығару.

Материал туралы қысқаша түсінік
Барлық оқушылар үйренуі тиіс: Ньютон заңдарының тұжырымдамасын білу Оқушылардың көбісі үйренуі тиіс: Ньютон заңдары бойынша мысалдарды түсіндіріп, есептерді шығарады Кейбіреулер оқушылар үйренуі тиіс: Әртүрлі денелердің өзара әрекеттесуі бойынша тәжірибелердің нәтижелерін түсіндіре алады Дене жылдамдығының өзгеруі мен оның массасы арасындағы байланысты түсіндіре алады
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
18 Желтоқсан 2022
389
7 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі:

9.2А: Динамика

Мектеп:

М.Ломоносов атындағы орта мектеп

Күні: 22.12.2020

Мұғалімнің аты-жөні:Табыс Тілеубек


Сынып:

9

Қатысқандардың саны:

Қатыспағандардың саны:

Сабақтың тақырыбы

«Ньютонның екiншi заңы. Дене салмағы » тақырыбына сапалық есеп шығару.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.2.2.2 Ньютонның екінші заңын тұжырымдау және оны есептер шығаруда қолдану

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар үйренуі тиіс:

Ньютон заңдарының тұжырымдамасын білу

Оқушылардың көбісі үйренуі тиіс:

Ньютон заңдары бойынша мысалдарды түсіндіріп, есептерді шығарады

Кейбіреулер оқушылар үйренуі тиіс:

Әртүрлі денелердің өзара әрекеттесуі бойынша тәжірибелердің нәтижелерін түсіндіре алады

Дене жылдамдығының өзгеруі мен оның массасы арасындағы байланысты түсіндіре алады

Бағалау критерийлері

  • Дене жылдамдығының өзгеруі мен оның массасы арасындағы байланысты түсіндіре алады

  • Дене қозғалысы жылдамдығының өзгеру себебін біледі

  • Ньютонның екінші заңы бойынша мысалдарды түсіндіріп, есептерді шығарады

Тілдік мақсаттар


Пәндік лексика және терминология:

Сила, масса, ускорение, пропорциональность.

force, mass, acceleration, proportionality

Күш, масса, үдеу, пропорционалдық.

Диалогқа/жазуға қажетті сөз тіркестері:

Ускорение зависит от …………….

Инерность показывает ……………

Acceleration depends on …………….

Inertia shows ……………

Үдеу ……………. тәуелді

Инерттілік …………….көртеседі

Құндылықтарды дарыту

Өзін-өзі реттеу және бақылау дағдыларын дамыту;



Пәнаралық байланыстар

Математика

Бастапқы білім

Механикадағы күштер

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтың жоспарланған әрекеттері


Ресурстар

2 мин







10 мин































5 мин








3 мин



17 мин































3 мин




Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылармен амандасу, қатыспағандарды белгілеу.

Оқушыларды

- сабақтың мақсатымен

- бағалау критерийлерімен таныстыру

Өткен тақырыпты қайталау :

Дененің өзінің алатын үдеуіне ықпал ететін қасиетін инерттілік деп атайды. Инерттіліктің сандық сипаттамасы ретінде масса деп аталатын физикалық шамасы қолданылады.

Дененің массасы – оның инерттілігінің, яғни күштің әрекетінен белгілі бір үдеу алу қабілетінің сандық сипаттамасы болып табылады.


Бір күш массалары әр түрлі денелерге әр түрлі үдеу береді. (5-7 слайдтар бойынша түсіндіру, оқушылардан қорытынды жасауларын сұрау)

Ньютонның екінші заңы

Дененің алатын үдеуі сол денеге әрекет ететін теңәрекетті күшіне тура пропорционал, ал массасына кері пропорционал.

TextBox 2

a ~ F, a ~




мұндағы, F – денеге әсер ететін күш [Н],

m – дененің массасы [кг],

a – дененің алатын үдеуі [м/с²]


Егер екі дене өзара әрекеттесетін болса, онда олардың алатын үдеулері массаларына кері пропорционал болады.

TextBox 3

=






(W) Анимация бойынша талдау жасау

  • Дененің массасы мен алатын үдеуі арасындағы байланысты көрсету;

  • Дененің алатын үдеуі мен оған түсірілетін күш арасындағы байланысты көрсету.




(W) Тапсырма: Осы сияқты Ньютонның екінші заңының қолданылуына мысал келтіріңдер.


(W) Есептер шығару

1.Белгілі бір күш бос арбаға 1,5 м / с2, ал жүгі бар арбаға 0,5 м / с2 үдеу береді. Жүктің массасы арбаның массасынан неше есе ерекшеленеді?

2.40 Н күш денеге 0,6 м / с2 үдеу береді. Бұл денеге күштің қандай мәнінде үдеуі 1,8 м / с2 болады?

3.Дене жылдамдығының проекциясы оның қозғалыс бағыты бойынша Vх=1,2t заңы бойынша өзгереді. Бұл бағытқа байланысты күштің проекциясын анықтаңдар, егер дененің массасы 1,5 кг тең болса.

4.Массасы 250 г тыныштықтағы хоккей шайбасы 0,02 с созылған соққыдан кейін мұз бетімен 30 м/с жылдамдықпен қозғалады. Соққының орташа күшін анықтаңдар.

5.Массасы 56 кг денеге әрекет ететін күштің проекциясын табыңдар, егер дене түзусызықты қозалады және оның координатасы х = 10 + 2t + t2 заңы бойынша өзгерсе.

6.Массасы 30 т ұшақ қону алаңына 144 км/сағ жылдамдықпен түседі. Тежелу кезіндегі ұшаққа қандай күш әрекет етеді, егер тоқталуға дейін ол 800 м өтсе?


Дескрипторлар:

  • Есептер шығаруда Ньютоның екінші заңын қолданады

  • Есептер шығаруда математикалық есептеулерді дұрыс жүргізеді


Рефлексия

- не білдім, не үйрендім

- не түсініксіз боып қалды

- әлі де қандай жұмыс атқаруым керек

Презентация






































Оқулық




қосымша 1
















Үй жұмысы

Теориялық материалды қайталау, формула жаттау


Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жос-парлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың мате-риалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіп-сіздік техникасының сақталуы

Ньютон заңдарының тұжырымдамасын білу

Ньютон заңдары бойынша мысалдарды түсіндіріп, есептерді шығарады

Әртүрлі денелердің өзара әрекеттесуі бойынша тәжірибелердің нәтижелерін түсіндіре алады

Дене жылдамдығының өзгеруі мен оның массасы арасындағы байланысты түсіндіре алады

Дененің енжарлық қасиетінің не екендігін түсінеді

Өзара бағалау, мұғалімнің мадақтауы

Физика кабинетінде қауіпсіздік техника мен тәртіп сақтау ережелері ескеру

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?


Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:


2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:


2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?





















































1.Белгілі бір күш бос арбаға 1,5 м / с2, ал жүгі бар арбаға 0,5 м / с2 үдеу береді. Жүктің массасы арбаның массасынан неше есе ерекшеленеді?

2.40 Н күш денеге 0,6 м / с2 үдеу береді. Бұл денеге күштің қандай мәнінде үдеуі 1,8 м / с2 болады?

3.Дене жылдамдығының проекциясы оның қозғалыс бағыты бойынша Vх=1,2t заңы бойынша өзгереді. Бұл бағытқа байланысты күштің проекциясын анықтаңдар, егер дененің массасы 1,5 кг тең болса.

4.Массасы 250 г тыныштықтағы хоккей шайбасы 0,02 с созылған соққыдан кейін мұз бетімен 30 м/с жылдамдықпен қозғалады. Соққының орташа күшін анықтаңдар.

5.Массасы 56 кг денеге әрекет ететін күштің п

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!