|
Сабақ: |
Мектеп: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: физика |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 9 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Ньютонның үшінші заңы. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
9.2.2.5- Ньютонның үшінші заңын тұжырымдау және оны есептер шығаруда қолдану. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
1.Ньютонның үшінші заңын тәжірибе бойынша тұжырымдау. 2. Ньтонның үшінші заңына өмірмен байланысқан есептер шығару. 3.Ньютонның үшінші заңын күрделі есептер шығаруда қолдану. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
1. Ньютонның үшінші заңын тұжырымдайды және айқындайды. 2. Ньтонның үшінші заңын өмірмен байланысқан есептер шығарады және өз ойларын растайды. 3. Ньтонның үшінші заңын есептер шығаруда қолданады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Арнайы пәндік лексика мен терминалогия. Сөздік
Арнайы пәндік лексика мен терминология: Адам ағашты өзіне қарай тартқан кезде, ағаш оны да өзіне қарай тартады.Ағаштың әрекеті- түсірілген әрекетке қарсы әрекет болады.Егер адам қабырғаны ұратын болса, қабырға да «адамды ұрады» осыдан, Ньютонның үшінші заңы туындайды:кез-келген әрекет етуші күшке қарсы модулі бойынша тең және бағыты бойынша қарама-қарсы әрекет күші бар болады.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
«Мәңгілік ел» ұлттық идесы: «Қоғамыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім». Оқушылар топтық жұмыста өзгелердің мәдениетіне және көзқарастарына құрметпен қарау,ынтымақтастық,достық және айналадағыларға қамқорлық көрсету, «Білекті бірді жығар,білімді мыңды жығар!» деген ұстаныммен өмір бойы оқуға дайын болуы.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пән аралық байланыс |
Математика- есептеулер жүргізу. Информатика –ғаламтордан ақпарат жинақтау. Технология-өлшеу,жасау,құрастыру. Ағылшын тілі,орыс тілі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Ньютонның екінші заңы. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 мин
Сабақтың ортасы 2 мин
10 мин
|
Ұйымдастыру бөлімі: а) Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды сабаққа дайындау. Алыстағы туыстан, Жаныңдағы көршің артық- деген қазақтың мақалына сүйене отырып, парталас көршімізді түгелдейік!-деп оқушы санын анықтаймын. Жағымды ахуал! Оқушылардың көңіл-күйін көтеру мақсатында, «Тегінде адам баласы, адам баласынан ақыл, ғылым, ар, мінез деген нәрселермен озады.» Абай Құнанбаев деп қара сөздерінен үзінді келтіріп, бүгінгі сабаққа, бәріне жетістіктер тілеймін. Үш түрлі кәмпиттер тарату арқылы көңіл күйлерін көтеріп, топқа біріктіру. Топтарды төмендегі құрал- жабдықтың атымен атаймын . 1-топ Динамометр 2-топ Спидометр 3-топ Акселерометр
(W) «Өрмекші торы» әдісі арқылы алдыңғы сабақты сұраймын. Мақсатым: Оқушылардың өткен тапсырманы қаншалықты меңгергенін анықтау, қызығушылықтарын және есте сақтау қабілеттерін арттыру,шапшаңдыққа баулу.
Дескриптор: Білім алушы
Қалыптастырушы бағалау. Кері байланыс Оқушыларды теңеу сөздер арқылы бағалаймын. Сен кереметсің! Талабыңа нұр жаусын! Мен саған сенемін! т.б.)
«Ой қозғау» әдісі арқылы оқушыларға жаңа сабақты бастамас бұрын ой қозғау мақсатында жаңа материал бойынша сұрақтар қою арқылы тақырыптың мән-мағынасын ашуға ықпал жасау. Мұғалім оқушылардан тақтаға назар аударуды сұрайды. Сурет арқылы оқушыларға сұрақ қою.
Неге су жануарларының жүзбе қанаттары болады? Не үшін олар қолданылады? Сұрақ арқылы өтілетін сабақтың тақырыбын оқушылармен бірлесе анықтау. Кері байланыс: «Бес бармақ» арқылы бағаланады.
Видео-ролик көрсету: Ньютонның үшінші заңы. Жаңа сабақты топқа тәжірибелік тапсырмалар беру арқылы ашу. «Жаңалық ашамыз » әдісі. Мақсатым: Оқушылардың зерттеушілік дағдысын дамыту, өз ойын тәжірибе арқылы көрсету, дәлелдеу, тұжырымдау,сыни байыппен, шығармашылыққа және бірлесіп ұтымды ой айтуға бағыттау.
Топтарға тәжірибе тапсырмаларын беру. 1-топ. Екі Ньютон арбашалары беріледі. Алдымен массалары бірдей жүк арбашаға қойылып екеуі қарама қарсы бағытта соғыстырады. Масса мен үдеулердің қатынастарын пайдалана отырып қорытынды шығарады.
2-топ. Екі массалары бірдей жүктер жиынтығынан екі темір цилиндрлер аламыз. Олардың ортасына серіппелі темір сызғышты иіп жіппен байлап, одан соң сіріңкемен жіпті күйдіреміз.Шариктердің қандай қашықтыққа кететінін анықтаймыз. 3-топ. Динамометрді алып оның бір жақ ілгішіне серіппелі динамометр ілеміз,екінші жағына 100кг жүк ілеміз. Динамометр үстел үстінде горизонталь жатады.100кг жүк блок арқылы ілінеді.Күштерді салыстырып олардың шамасы мен бағыты бойынша қорытынды жасаймыз. a1/a2=m2/m1; a1m1=a2m2; F1=- F2. Екенін дәлелдейді.
1.Ньютонның үшінші заңын тұжырымдайды және айқындайды.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||














