|
Білім беру ұйымының атауы |
Алтынсарин жалпы білім беретін мектебі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақ әдебиеті |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Мен балаң жарық күнде сәуле қуған... |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Абильдина А.Ж. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
6 «А» сынып |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
О. Бөкей «Тортай мінер ақ боз ат» Тортайдың арманы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.3.3.1 шығармадағы кейіпкерлер қарым-қатынасын отбасылық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Көркем шығармадағы кейіпкерлерге мінездеме беріп, отбасылық құндылық тұрғысынан талдап, кейіпкерлерді салыстырып тапсырмалар орындау және әдеби эссе жазу: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің іс -әрекеті |
Оқушының іс -әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 7 минут |
Ұйымдaстыру кезеңi: Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа дайындығын тексеру. «Тілек тілеу» Сәйгүлік әні орындалып балалар қолдарын қысып өздеріне тілек тілейді. «Сәйгүлік жарысы» әдісі бойынша үй тaпсырмaсын тексеру. Ат пен жарысуды не үшін алғанымызды сұрап білу. Мaқсaты: Оқушылардың өткен тaқырыптарын еске түсiру
|
қолдарын қысып өздеріне тілек тілейді. Телефон арқылы сұрақтарға жауап беріп, атпен жарысады. |
Мадақтау. Жарайсыңдар,бала- лар!
Ойын арқылы бағалайды. |
ииии ән , жылы сөздер
сілтеме |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 15 минут Оқулықпен жұмыс 5мин 2 мин 5 мин |
Жaңa тақырып
Ой қозғау:
«Ширату сұрақтар» әдiсi aрқылы сaбaқтың тaқырыбын aшу. 1.«Тортай мінер ақбоз ат» әңгімесінің авторы
кім? (Оралхан Бөкей) 3.Әкесі қандай қиссаларды жатқа білген?(Қалқаман-Мамыр, Алпамыс, Қозы Көрпеш-Баян сұлу) 4.Анасының есімі кім, қандай кісі болған?(Күлия.той-жиындарда суырып салып, өлең айтып,құрбыларын айтысқа шақырған) 5.Тортайдың арманы қандай болды? (кітап жазып, жазушы болғысы келеді) 6.Тортайдың жанына жақын дүниесі. (кітап) Жұппен жұмыс. «Жартсын тап» әдісі бойынша Аян- Садық Тортай-Ораш. Кітап-жылқы 1-жұп Отбасылық құндылық мейірімділік, сүйіспеншілік, құрметпен қарау, бір-бірін сыйлау, тәртіп, өнеге көсету, ата-ана махабаты Кітапхана, теледидар, ғалам, қала, парта мектеп. 2-жұп «Салыстыру кестесі» әдісі
3-жұп «Әдеби шеңбер» әдісі
Дескрипторлар:
Сергіту сәті: «Әрқашан күн сөнбесін» әнін тыңдау арқылы бойларын демалдырып аламын.
Топпен жұмыс: «Көз жасы», «Жалғыздық» деген сөздермен бөлінеді 1 топ «Көзжасы» туралы білгендерін жазады. 2 топ «Жалғыздық» туралы білгендерін жазады. Жеке жұмыс: Отбасылық құндылық тұрғысынан талдап, бір кейіпкерді алып әдеби эссе жазу; Тортай Ораш
Ерекше білім беру қажеттілігі бар оқушыға тапсырма: «Шындық жалған» тәсілі
Дескрипторлар:
|
3Д кітапшасын қолданады.
Үзінді көріп, сұрақтарға жауап береді тақырыпты ашады.
Тапсырманы орындайды.
Кейіпкерлердің салыстырады
Әрқайсысына мысалдар келтіреді.
АКТ бойынша сәйкестендіреді
Оқушылар әнімен қосылып айтады.
Орфографиялық норманы сақтап, эссе жазады.
Кестелерде берілген тапсырмаларды мұқият оқып, орындайды. |
ҚБ: «Бас бармақ» әдісі арқылы мұғалім бағалау
ҚБ: өз-өздерін бағалау
Мақтап,мадақтау
«
Дескриптор арқылы өзін-өзі бағалау
Мақтау, мадақтау
Қолдарын демалдырып алады
Өз-өздерін бағалау
Мақтау-мадақтау |
https://youtu.be/rdty1Dp5L1c
қима қағаздар орналастыру
АКТ
Интербелсенді тақта
Оқулық
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Бүгін сабақта басың арқылы нені меңгердің? Бүгін сабақта қолың арқылы нені істей алдың? Бүгін сабақта жүрек арқылы нені білдің?
|
Оқушылар жауап береді |
Мақтау-мадақтау |
Стикерлерін кітапқа жабыстыру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
эссені аяқтап келу.
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия
|
Сәйгүлікке қамшы жабыстырамыз
|
Оқушылар атты толтыру арқылы кері байланыс береді. |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
О. Бөкей «Тортай мінер ақ боз ат» Тортайдың арманы
О. Бөкей «Тортай мінер ақ боз ат» Тортайдың арманы
|
Білім беру ұйымының атауы |
Алтынсарин жалпы білім беретін мектебі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақ әдебиеті |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Мен балаң жарық күнде сәуле қуған... |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Абильдина А.Ж. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
6 «А» сынып |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
О. Бөкей «Тортай мінер ақ боз ат» Тортайдың арманы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.3.3.1 шығармадағы кейіпкерлер қарым-қатынасын отбасылық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Көркем шығармадағы кейіпкерлерге мінездеме беріп, отбасылық құндылық тұрғысынан талдап, кейіпкерлерді салыстырып тапсырмалар орындау және әдеби эссе жазу: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің іс -әрекеті |
Оқушының іс -әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 7 минут |
Ұйымдaстыру кезеңi: Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа дайындығын тексеру. «Тілек тілеу» Сәйгүлік әні орындалып балалар қолдарын қысып өздеріне тілек тілейді. «Сәйгүлік жарысы» әдісі бойынша үй тaпсырмaсын тексеру. Ат пен жарысуды не үшін алғанымызды сұрап білу. Мaқсaты: Оқушылардың өткен тaқырыптарын еске түсiру
|
қолдарын қысып өздеріне тілек тілейді. Телефон арқылы сұрақтарға жауап беріп, атпен жарысады. |
Мадақтау. Жарайсыңдар,бала- лар!
Ойын арқылы бағалайды. |
ииии ән , жылы сөздер
сілтеме |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 15 минут Оқулықпен жұмыс 5мин 2 мин 5 мин |
Жaңa тақырып
Ой қозғау:
«Ширату сұрақтар» әдiсi aрқылы сaбaқтың тaқырыбын aшу. 1.«Тортай мінер ақбоз ат» әңгімесінің авторы
кім? (Оралхан Бөкей) 3.Әкесі қандай қиссаларды жатқа білген?(Қалқаман-Мамыр, Алпамыс, Қозы Көрпеш-Баян сұлу) 4.Анасының есімі кім, қандай кісі болған?(Күлия.той-жиындарда суырып салып, өлең айтып,құрбыларын айтысқа шақырған) 5.Тортайдың арманы қандай болды? (кітап жазып, жазушы болғысы келеді) 6.Тортайдың жанына жақын дүниесі. (кітап) Жұппен жұмыс. «Жартсын тап» әдісі бойынша Аян- Садық Тортай-Ораш. Кітап-жылқы 1-жұп Отбасылық құндылық мейірімділік, сүйіспеншілік, құрметпен қарау, бір-бірін сыйлау, тәртіп, өнеге көсету, ата-ана махабаты Кітапхана, теледидар, ғалам, қала, парта мектеп. 2-жұп «Салыстыру кестесі» әдісі
3-жұп «Әдеби шеңбер» әдісі
Дескрипторлар:
Сергіту сәті: «Әрқашан күн сөнбесін» әнін тыңдау арқылы бойларын демалдырып аламын.
Топпен жұмыс: «Көз жасы», «Жалғыздық» деген сөздермен бөлінеді 1 топ «Көзжасы» туралы білгендерін жазады. 2 топ «Жалғыздық» туралы білгендерін жазады. Жеке жұмыс: Отбасылық құндылық тұрғысынан талдап, бір кейіпкерді алып әдеби эссе жазу; Тортай Ораш
Ерекше білім беру қажеттілігі бар оқушыға тапсырма: «Шындық жалған» тәсілі
Дескрипторлар:
|
3Д кітапшасын қолданады.
Үзінді көріп, сұрақтарға жауап береді тақырыпты ашады.
Тапсырманы орындайды.
Кейіпкерлердің салыстырады
Әрқайсысына мысалдар келтіреді.
АКТ бойынша сәйкестендіреді
Оқушылар әнімен қосылып айтады.
Орфографиялық норманы сақтап, эссе жазады.
Кестелерде берілген тапсырмаларды мұқият оқып, орындайды. |
ҚБ: «Бас бармақ» әдісі арқылы мұғалім бағалау
ҚБ: өз-өздерін бағалау
Мақтап,мадақтау
«
Дескриптор арқылы өзін-өзі бағалау
Мақтау, мадақтау
Қолдарын демалдырып алады
Өз-өздерін бағалау
Мақтау-мадақтау |
https://youtu.be/rdty1Dp5L1c
қима қағаздар орналастыру
АКТ
Интербелсенді тақта
Оқулық
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Бүгін сабақта басың арқылы нені меңгердің? Бүгін сабақта қолың арқылы нені істей алдың? Бүгін сабақта жүрек арқылы нені білдің?
|
Оқушылар жауап береді |
Мақтау-мадақтау |
Стикерлерін кітапқа жабыстыру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
эссені аяқтап келу.
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия
|
Сәйгүлікке қамшы жабыстырамыз
|
Оқушылар атты толтыру арқылы кері байланыс береді. |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз

Үш шапалақ» әдісі
арқылы өзара бағалау














