Қысқамерзімді сабақ жоспарлары
Сабақтың тақырыбы: О.Бөкей «Тортай мінер ақбоз ат», Әңгімеден үзінді
|
Бөлім: |
3 – бөлім. Мен балаң жарық күнде сәуле қуған... |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Сапарәлі Айгерім Қонысбекқызы |
|
Күні: |
16.02.2024 |
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
О.Бөкей «Тортай мінер ақбоз ат», Әңгімеден үзінді |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
6.1.2.1 - әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру. |
|
Сабақтың мақсаты: |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 3 мин. 5 мин |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сынып реттілігін қадағалау. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру «Сәттілік аялдамасы» әдісі Үй тапсырмасын тексеру «Таза тақта» әдісі
|
Оқушылар бір-біріне сәттілік тілеп, сабақты бастайды.
Оқушылар берілген сұрақтарға жауап береді. |
ҚБ «Мақтау, мадақтау» Бағалау әдісімен, бағалау критерийлерімен таныстыру. «Бағалау парағы» әдісі 1-10 балдық жүйе Дескриптор: - әр дұрыс жауапқа - 1 балл Жалпы балл: 1 балл |
Интербелсенді тақта, слайд. Тақта, стикерге жазылған сұрақтар |
|
Жаңа сабаққа кіріспе 3 мин |
«Миға шабуыл» әдісі. Өткен сабақты еске түсіру. Сабақ тақырыбы мен мақсаты, бағалау критерийі таныстырылады; Оқушылар бүгінгі сабаққа смарт мақсат қояды. |
Өткен сабақты еске түсіреді. Оқушылар бүгінгі сабақта қандай мақсатқа жететіндерін болжайды. |
ҚБ «Мақтау, мадақтау» әдісі арқылы оқушыларға кері байланыс беріледі |
Стикер, маркер |
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. мин. 13 минут |
1-тапсырма Топтық жұмыс Шығарманың негізгі идеясы арқылы шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселелерге талдау жасаңдар. «Таңда да таста» әдісі. Төмендегі тақырыптарды үш топқа бөліп беремін. 1. «Бұл дүниеде пір тұтар, жалғыз ақ нәрсем бар, ол- кітап», - дейді Тортай. Сендер нені пір тұтасыңдар? Неліктен? Аргументтер келтіріп ойтолғау жазыңдар. 2. Айналамызда Тортай сияқты балалар бар ма? Олардың әлеуметтік жағдайы қандай? Осы сұрақтарды негізге алып, «Бүгінгі күннің Тортайлары не істеп жүр?» деген тақырыпта шағын эссе жазыңдар. 3. Автордың орнында болсаңдар, тас күркеде қамыққан Тортайға қандай ақыл-кеңес берер едіңдер? Хат жазыңдар. |
Топтар шығарманың негізгі идеясы арқылы көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселелерді талдап, шығармашылық жұмыс жазады. Жазып болған жұмыстарын ортаға тастап, мұғалім ұсынған өзге топтың жұмысын қорғайды. |
Дескриптор: - көтерілген қоғамдық – әлеуметтік мәселені талдайды – 2 балл; - ойын нақты жеткізеді – 2 балл; - шығармашылық жұмыс жазады – 1 балл; - топта жұмыс жасайды – 1 балл. Жалпы балл: 6 балл Кері байланыс «Комментарий» әдісі ҚБ «Мақтау, мадақтау» әдісі арқылы оқушыларға кері байланыс беріледі |
Оқулық, жұмыс дәптерлері. Топтық жұмыс құралдары |
|
Шығармашылық жұмыс 6 минут |
«Ертегі құрастыру» әдісі. «Баяғыда бір жетім бала болыпты...» деп бастап, сыныппен ертегі құрастырады. |
Мұғалім ертегінің бірінші сөйлемін айтады. Оқушылар бір-бір сөйлемнен өздері қалауынша ертегінің сюжетін құрастырады. Қатысушылардың қиял жүйріктігі, тіл байлығына қарай ертегі құрастырылып шығады. Оқушылардың бір-бірін дұрыс тыңдай білуі де ескеріледі. |
Дескриптор: - Ертегіні құрастырудағы қиял жүйріктігі мен тіл байлығы – 2 балл; - бір-бірін дұрыс тыңдай білуі – 1 балл. Жалпы балл: 3 балл |
|
|
5 минут |
Қорытындылау.
|
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, ойларын түйіндейді. |
ҚБ «Мақтау, мадақтау» әдісі арқылы оқушыларға кері байланыс беріледі |
|
|
Үй тапсырмасы 1 мин |
«Тортайдың арманы...» тақырыбында эссе жазу. Сөз көлемі 100 – 120 сөз |
|
|
Дәптер |
|
Сабақтың аяқталуы 5 минут |
Бағалау. Оқушылар әр тапсырмаларда берілген дескрипторлар бойынша бағаланады. |
Оқушылар өздерінің жинаған ұпайлары арқылы бағаланады. |
|
|
|
Рефлекция 4 минут |
«Менің эмоциям» әдісі
|
Оқушылар сабақта не түсінгендерін және қандай жаңа ақпарат алғандары жайлы өздерінің сабақ басында қойған смарт мақсаттары негізінде мұғалімге рефлекция жазады. Сабаққа дейінгі және сабақтан кейінгі эмоциясымен бөліседі. |
ҚБ «Мақтау, мадақтау» әдісі арқылы оқушыларға кері байланыс беріледі |
Карточкалар |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
О.Бөкей «Тортай мінер ақбоз ат», Әңгімеден үзінді. Әдебиет. 6-сынып
Қысқамерзімді сабақ жоспарлары
Сабақтың тақырыбы: О.Бөкей «Тортай мінер ақбоз ат», Әңгімеден үзінді
|
Бөлім: |
3 – бөлім. Мен балаң жарық күнде сәуле қуған... |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Сапарәлі Айгерім Қонысбекқызы |
|
Күні: |
16.02.2024 |
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
О.Бөкей «Тортай мінер ақбоз ат», Әңгімеден үзінді |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
6.1.2.1 - әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру. |
|
Сабақтың мақсаты: |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 3 мин. 5 мин |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сынып реттілігін қадағалау. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру «Сәттілік аялдамасы» әдісі Үй тапсырмасын тексеру «Таза тақта» әдісі
|
Оқушылар бір-біріне сәттілік тілеп, сабақты бастайды.
Оқушылар берілген сұрақтарға жауап береді. |
ҚБ «Мақтау, мадақтау» Бағалау әдісімен, бағалау критерийлерімен таныстыру. «Бағалау парағы» әдісі 1-10 балдық жүйе Дескриптор: - әр дұрыс жауапқа - 1 балл Жалпы балл: 1 балл |
Интербелсенді тақта, слайд. Тақта, стикерге жазылған сұрақтар |
|
Жаңа сабаққа кіріспе 3 мин |
«Миға шабуыл» әдісі. Өткен сабақты еске түсіру. Сабақ тақырыбы мен мақсаты, бағалау критерийі таныстырылады; Оқушылар бүгінгі сабаққа смарт мақсат қояды. |
Өткен сабақты еске түсіреді. Оқушылар бүгінгі сабақта қандай мақсатқа жететіндерін болжайды. |
ҚБ «Мақтау, мадақтау» әдісі арқылы оқушыларға кері байланыс беріледі |
Стикер, маркер |
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. мин. 13 минут |
1-тапсырма Топтық жұмыс Шығарманың негізгі идеясы арқылы шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселелерге талдау жасаңдар. «Таңда да таста» әдісі. Төмендегі тақырыптарды үш топқа бөліп беремін. 1. «Бұл дүниеде пір тұтар, жалғыз ақ нәрсем бар, ол- кітап», - дейді Тортай. Сендер нені пір тұтасыңдар? Неліктен? Аргументтер келтіріп ойтолғау жазыңдар. 2. Айналамызда Тортай сияқты балалар бар ма? Олардың әлеуметтік жағдайы қандай? Осы сұрақтарды негізге алып, «Бүгінгі күннің Тортайлары не істеп жүр?» деген тақырыпта шағын эссе жазыңдар. 3. Автордың орнында болсаңдар, тас күркеде қамыққан Тортайға қандай ақыл-кеңес берер едіңдер? Хат жазыңдар. |
Топтар шығарманың негізгі идеясы арқылы көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселелерді талдап, шығармашылық жұмыс жазады. Жазып болған жұмыстарын ортаға тастап, мұғалім ұсынған өзге топтың жұмысын қорғайды. |
Дескриптор: - көтерілген қоғамдық – әлеуметтік мәселені талдайды – 2 балл; - ойын нақты жеткізеді – 2 балл; - шығармашылық жұмыс жазады – 1 балл; - топта жұмыс жасайды – 1 балл. Жалпы балл: 6 балл Кері байланыс «Комментарий» әдісі ҚБ «Мақтау, мадақтау» әдісі арқылы оқушыларға кері байланыс беріледі |
Оқулық, жұмыс дәптерлері. Топтық жұмыс құралдары |
|
Шығармашылық жұмыс 6 минут |
«Ертегі құрастыру» әдісі. «Баяғыда бір жетім бала болыпты...» деп бастап, сыныппен ертегі құрастырады. |
Мұғалім ертегінің бірінші сөйлемін айтады. Оқушылар бір-бір сөйлемнен өздері қалауынша ертегінің сюжетін құрастырады. Қатысушылардың қиял жүйріктігі, тіл байлығына қарай ертегі құрастырылып шығады. Оқушылардың бір-бірін дұрыс тыңдай білуі де ескеріледі. |
Дескриптор: - Ертегіні құрастырудағы қиял жүйріктігі мен тіл байлығы – 2 балл; - бір-бірін дұрыс тыңдай білуі – 1 балл. Жалпы балл: 3 балл |
|
|
5 минут |
Қорытындылау.
|
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, ойларын түйіндейді. |
ҚБ «Мақтау, мадақтау» әдісі арқылы оқушыларға кері байланыс беріледі |
|
|
Үй тапсырмасы 1 мин |
«Тортайдың арманы...» тақырыбында эссе жазу. Сөз көлемі 100 – 120 сөз |
|
|
Дәптер |
|
Сабақтың аяқталуы 5 минут |
Бағалау. Оқушылар әр тапсырмаларда берілген дескрипторлар бойынша бағаланады. |
Оқушылар өздерінің жинаған ұпайлары арқылы бағаланады. |
|
|
|
Рефлекция 4 минут |
«Менің эмоциям» әдісі
|
Оқушылар сабақта не түсінгендерін және қандай жаңа ақпарат алғандары жайлы өздерінің сабақ басында қойған смарт мақсаттары негізінде мұғалімге рефлекция жазады. Сабаққа дейінгі және сабақтан кейінгі эмоциясымен бөліседі. |
ҚБ «Мақтау, мадақтау» әдісі арқылы оқушыларға кері байланыс беріледі |
Карточкалар |
шағым қалдыра аласыз





