|
Іс-шараның тақырыптары: |
«Ой мен ойын» . «Төтенше жағдай туындаған кезде жедел қызметтерге қоңырау шалу скриптері» ЖЖЕ:Ойнауға қай жерде болады және қай жерде болмайды. |
||||||||||||||||
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
@pedagoglife tiktok |
||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||
|
Сынып: |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары: |
-Тапқырлыққа, жылдамдыққа тәрбиелеу. - балаларды төтенше жағдай кезінде құтқару қызметіне шұғыл қоңырау шалуды үйрету. - қауіп төндіретін жағдайлар туралы түсінік қалыптастыру, қауіпті жағдай болатындығын байқай білуге дағдыландыру, көшеде қауіпсіздік шараларын сақтау. |
||||||||||||||||
|
Құндылық : |
Бірлік және ынтымақ |
||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||
|
Сынып сағатының кезеңі\ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
бағалау |
ресурстар |
|||||||||||||
|
Ұйымдастыру |
І Ұйымдастыру кезеңі: Сайыстың шарттарымен таныс болайық. Сайысымыз 5 айналымнан тұрады. І. «Бетпе -бет» (Топ басшылар сайысы берілген сұрақтарға тез жауап беру) ІІ. «Көп сөйлеме» (Тақырыпқа байланысты сөздер беріледі сол сөзді топ мүшелеріне ыммен түсіндіруі тиіс те, топ мүшелері табуы тиіс) ІІІ. «Суреттер сөйлейді» (Мақал–мәтелдер беріледі соны тақтаға сурет салу арқылы топ мүшелері табу керек) IV. «Хронология» (Суретпен санның сәйкестігін табу керек) V. «Сөзжұмбақ» (әріптер таратылады, сұрақтарға жауап беру керек көздері байлаулы күйінде әріптерден құрап шығару керек) І. «Бетпе -бет» Топ басшыларын ортаға шақырайық. Біреуі қалып, қалған екеуі сыртқа шыға тұрады. 1. Қазақтын үш биін ата? ( Әйтеке, Қазыбек, Төле) 2. Ертегінің түрлері қандай? (Шыншыл ертегі, қиял-ғажайып ертегі, жануарлар туралы ерт) 3. Жігіттің неше жұрты бар? (3: өзжұрты, нағашы жұрты, қайын жұрты) 4. Қазақша жыл басы қай жануар? (тышқан) 5. ҚР Туының авторы? суретші - (Шәкен Оңдасынұлы Ниязбеков) 6. ҚР Елтаңбасы авторы? (сәулетшілер - Жандарбек Мәлібеков пен Шота-Аман Уәлиханов) 7. ҚР Әнұран авторлары кімдер? (ақын - Ж.Нәжімеденов, Н.Назарбаев, сазгер -Ш.Қалдаяқов) ІІ. «Көп сөйлеме» Мектеп (мұғалім, парта, үзіліс, бор) Отан (Ту, теңге, дала, орман) Үй ( дастарқан, теледидар, пеш, мысық) Салт-дәстүр (бесікке салар, беташар, тілашар, тұсаукесер) ІІІ. «Суреттер сөйлейді» (Мақал –мәтелдер беріледі соны тақтаға сурет салу арқылы топ мүшелері табу керек) 1. Дос жылатып айтады, дұшпан күлдіріп айтады. 2. Аққуды атпа, досыңды сатпа. 4. Біреуге ор қазба өзің түсерсің. 5. Өтіріктің құйрығы бір-ақ тұтам. 6. Алтын-күміс тас екен, Арпа-бидай ас екен.. 7. Еңбек етсең ерінбей, Тояды қарның тіленбей. IV. «Хронология» Тақтаға сандар суреттер ілінеді сәйкестендіреміз І топ ҚР Конституция күні қашан? (30-тамыз) Балқаш қаласының қанша жылдық мерейтойы тойланды? (80) Абайдың қарасөздері қанша? (45) Неміс фашистерімен болған соғыста КСРО қай жылы жеңіске жетті?? (1945) Президент күні қай күн? (1-желтоқсан) Қазақ телевидениесі алғаш жұмысын қай жылы бастады? (1958) Астана қаласы неше жасқа толды? (20) ҚР тәуелсіздікке қай жылы қол жеткізді? (1991) Қасыретті Желтоқсан оқиғасы қай жылы болды? (1986) Ұлттық валютамыз қай жылы енгізілді? (1993ж 15-қараша) Наурыз көжеге қосылатын тағам саны? (7) Ұлы Отан соғысы қай жылы басталды? (1941) V. «Сөзжұмбақ» (ойма үлкен боп жасалған әріптер таратылады, сұрақтарға жауап беру керек. Көздері байлаулы күйінде әріптерді дұрыс ретпен қойып атауды көрсету) І топ Туған жер, алтын мекенің,Кіндік кескен жерің ол? (Саяқ) Кореяның Пхенчхан қаласында өткен Қысқы Олимпиада Қазақстанның жалғыз қол жеткізген медалі? (қола) Қазақстандағы экологиясы нашарлап барып, қайта жаңғырудағы көл? (Арал теңізі) Қарлы мұзда ат тұяғын сақтайды, ол не? (таға) ІІ топ Жаңбырменен жер көгерер, Неменен ер көгерер? (Бата) Атқа жегіп көлік еткен қазағым, ол не? (арба) Сулы жер, нулы жерді жағалай өседі ол? (қоға) ----- - сенің ата-анаң, ---- -сенің бауырың. Ол? (Отан)
Әр топтың ұпай сандарымен таныс болайық. Қол соғып қошемет білдірейік! ЖЖЕ: Сурет бойынша сабақ тақырыбын анықтап алайық!
Сабақ тақырыбын дұрыс анықтадыңыздар, «Даладағы ойындар» тек қауіпсіз сөзін қосуды ұмытпайық. Даладағы қауіпсіз ойындар.
Қауіпсіздік дегеніміз қатер төнбейтін және қауіптен қорғана алатын жағдайдың болуы. Жазғы демалыс – оқудан бос демалыс уақыт.
|
Сұрақтарға белсене жауап береді |
Жарайсыңдар! |
суреттер |
|||||||||||||
|
ҚС: |
Сабақтың мақсаты: балаларды төтенше жағдай кезінде құтқару қызметіне шұғыл қоңырау шалуды үйрету. Сабақ барысы Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. Жағымды мотивациялық көңіл күй қалыптастыру. Мақсат қою. Әр адамның өмірінде көптеген кездейсоқ сәттер болады. Үйде немесе мектепте болған кезде біз қиын уақытта кімге жүгіну керектігін білеміз – ол біздің ата-анамыз, педагогтеріміз, достарымыз. Бірақ үлкен қалада жалғыз жүргенде әртүрлі қауіп-қатерге кезігуің мүмкін. Қауіп-қатер барлық жерде: қоғамдық көлікте, театрда, көшеде болуы мүмкін. Бұл жағдайда біз кімнің көмегіне сене аламыз?
Құтқару қызметі мамандықтарының суреттері бойынша «Қызмет нөмірін атаңыз» ойыны.
«Есте сақта!»
«Шұғыл қоңыраулар» рольдік ойыны. Өрт сөндіру бөліміне қоңырау шалыңыз. Сонымен, мынаны айту маңызды:
«теледидар жанып жатыр немесе әжем ауырып қалды».
«Басқару қызметі» ойыны. Қыздар ұсынылған нөмірлерге қоңырау шалады, ұлдар көмекке асығады немесе нөмірді дұрыс теруге көмектеседі. Жағдайлар:
Мен мәлімдеме жасаймын, ал сіздер сигнал картасын көтересіздер. Егер келіссеңіздер – жасыл, келіспесеңіздер – қызыл. Мен телефонды қалай пайдалану керектігін білемін. Мен қашан көмек сұрау керектігін білемін. Мен қандай телефон арқылы көмек сұрайтынымды білемін. Мен не айтарымды білемін. Мен мекенжайым мен телефонымды білемін. Мен бұл нөмірлерді ешқашан ермек үшін термеймін. Егер сіздер жасыл картаны алты рет көтерген болсаңыздар, онда мен сіздер үшін қатты алаңдамай, көңілім тыныш болады. Қорытынды. Рефлексия. Пайдалы сілтемелер: https://www.youtube.com/watch?v=fyfkEuHSiIc&list=PLA5eCSY2FeoQL LocS-IEuEG9KjOrJzvPM&index=5 |
|
|
Пайдалы сілтемелер: https://www.youtube.com/watch?v=fyfkEuHSiIc&list=PLA5eCSY2FeoQL LocS-IEuEG9KjOrJzvPM&index=5 |
|||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«Ой мен ойын» . «Төтенше жағдай туындаған кезде жедел қызметтерге қоңырау шалу скриптері» ЖЖЕ:Ойнауға қай жерде болады және қай жерде болмайды. 4 сынып
|
Іс-шараның тақырыптары: |
«Ой мен ойын» . «Төтенше жағдай туындаған кезде жедел қызметтерге қоңырау шалу скриптері» ЖЖЕ:Ойнауға қай жерде болады және қай жерде болмайды. |
||||||||||||||||
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
@pedagoglife tiktok |
||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||
|
Сынып: |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары: |
-Тапқырлыққа, жылдамдыққа тәрбиелеу. - балаларды төтенше жағдай кезінде құтқару қызметіне шұғыл қоңырау шалуды үйрету. - қауіп төндіретін жағдайлар туралы түсінік қалыптастыру, қауіпті жағдай болатындығын байқай білуге дағдыландыру, көшеде қауіпсіздік шараларын сақтау. |
||||||||||||||||
|
Құндылық : |
Бірлік және ынтымақ |
||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||
|
Сынып сағатының кезеңі\ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
бағалау |
ресурстар |
|||||||||||||
|
Ұйымдастыру |
І Ұйымдастыру кезеңі: Сайыстың шарттарымен таныс болайық. Сайысымыз 5 айналымнан тұрады. І. «Бетпе -бет» (Топ басшылар сайысы берілген сұрақтарға тез жауап беру) ІІ. «Көп сөйлеме» (Тақырыпқа байланысты сөздер беріледі сол сөзді топ мүшелеріне ыммен түсіндіруі тиіс те, топ мүшелері табуы тиіс) ІІІ. «Суреттер сөйлейді» (Мақал–мәтелдер беріледі соны тақтаға сурет салу арқылы топ мүшелері табу керек) IV. «Хронология» (Суретпен санның сәйкестігін табу керек) V. «Сөзжұмбақ» (әріптер таратылады, сұрақтарға жауап беру керек көздері байлаулы күйінде әріптерден құрап шығару керек) І. «Бетпе -бет» Топ басшыларын ортаға шақырайық. Біреуі қалып, қалған екеуі сыртқа шыға тұрады. 1. Қазақтын үш биін ата? ( Әйтеке, Қазыбек, Төле) 2. Ертегінің түрлері қандай? (Шыншыл ертегі, қиял-ғажайып ертегі, жануарлар туралы ерт) 3. Жігіттің неше жұрты бар? (3: өзжұрты, нағашы жұрты, қайын жұрты) 4. Қазақша жыл басы қай жануар? (тышқан) 5. ҚР Туының авторы? суретші - (Шәкен Оңдасынұлы Ниязбеков) 6. ҚР Елтаңбасы авторы? (сәулетшілер - Жандарбек Мәлібеков пен Шота-Аман Уәлиханов) 7. ҚР Әнұран авторлары кімдер? (ақын - Ж.Нәжімеденов, Н.Назарбаев, сазгер -Ш.Қалдаяқов) ІІ. «Көп сөйлеме» Мектеп (мұғалім, парта, үзіліс, бор) Отан (Ту, теңге, дала, орман) Үй ( дастарқан, теледидар, пеш, мысық) Салт-дәстүр (бесікке салар, беташар, тілашар, тұсаукесер) ІІІ. «Суреттер сөйлейді» (Мақал –мәтелдер беріледі соны тақтаға сурет салу арқылы топ мүшелері табу керек) 1. Дос жылатып айтады, дұшпан күлдіріп айтады. 2. Аққуды атпа, досыңды сатпа. 4. Біреуге ор қазба өзің түсерсің. 5. Өтіріктің құйрығы бір-ақ тұтам. 6. Алтын-күміс тас екен, Арпа-бидай ас екен.. 7. Еңбек етсең ерінбей, Тояды қарның тіленбей. IV. «Хронология» Тақтаға сандар суреттер ілінеді сәйкестендіреміз І топ ҚР Конституция күні қашан? (30-тамыз) Балқаш қаласының қанша жылдық мерейтойы тойланды? (80) Абайдың қарасөздері қанша? (45) Неміс фашистерімен болған соғыста КСРО қай жылы жеңіске жетті?? (1945) Президент күні қай күн? (1-желтоқсан) Қазақ телевидениесі алғаш жұмысын қай жылы бастады? (1958) Астана қаласы неше жасқа толды? (20) ҚР тәуелсіздікке қай жылы қол жеткізді? (1991) Қасыретті Желтоқсан оқиғасы қай жылы болды? (1986) Ұлттық валютамыз қай жылы енгізілді? (1993ж 15-қараша) Наурыз көжеге қосылатын тағам саны? (7) Ұлы Отан соғысы қай жылы басталды? (1941) V. «Сөзжұмбақ» (ойма үлкен боп жасалған әріптер таратылады, сұрақтарға жауап беру керек. Көздері байлаулы күйінде әріптерді дұрыс ретпен қойып атауды көрсету) І топ Туған жер, алтын мекенің,Кіндік кескен жерің ол? (Саяқ) Кореяның Пхенчхан қаласында өткен Қысқы Олимпиада Қазақстанның жалғыз қол жеткізген медалі? (қола) Қазақстандағы экологиясы нашарлап барып, қайта жаңғырудағы көл? (Арал теңізі) Қарлы мұзда ат тұяғын сақтайды, ол не? (таға) ІІ топ Жаңбырменен жер көгерер, Неменен ер көгерер? (Бата) Атқа жегіп көлік еткен қазағым, ол не? (арба) Сулы жер, нулы жерді жағалай өседі ол? (қоға) ----- - сенің ата-анаң, ---- -сенің бауырың. Ол? (Отан)
Әр топтың ұпай сандарымен таныс болайық. Қол соғып қошемет білдірейік! ЖЖЕ: Сурет бойынша сабақ тақырыбын анықтап алайық!
Сабақ тақырыбын дұрыс анықтадыңыздар, «Даладағы ойындар» тек қауіпсіз сөзін қосуды ұмытпайық. Даладағы қауіпсіз ойындар.
Қауіпсіздік дегеніміз қатер төнбейтін және қауіптен қорғана алатын жағдайдың болуы. Жазғы демалыс – оқудан бос демалыс уақыт.
|
Сұрақтарға белсене жауап береді |
Жарайсыңдар! |
суреттер |
|||||||||||||
|
ҚС: |
Сабақтың мақсаты: балаларды төтенше жағдай кезінде құтқару қызметіне шұғыл қоңырау шалуды үйрету. Сабақ барысы Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. Жағымды мотивациялық көңіл күй қалыптастыру. Мақсат қою. Әр адамның өмірінде көптеген кездейсоқ сәттер болады. Үйде немесе мектепте болған кезде біз қиын уақытта кімге жүгіну керектігін білеміз – ол біздің ата-анамыз, педагогтеріміз, достарымыз. Бірақ үлкен қалада жалғыз жүргенде әртүрлі қауіп-қатерге кезігуің мүмкін. Қауіп-қатер барлық жерде: қоғамдық көлікте, театрда, көшеде болуы мүмкін. Бұл жағдайда біз кімнің көмегіне сене аламыз?
Құтқару қызметі мамандықтарының суреттері бойынша «Қызмет нөмірін атаңыз» ойыны.
«Есте сақта!»
«Шұғыл қоңыраулар» рольдік ойыны. Өрт сөндіру бөліміне қоңырау шалыңыз. Сонымен, мынаны айту маңызды:
«теледидар жанып жатыр немесе әжем ауырып қалды».
«Басқару қызметі» ойыны. Қыздар ұсынылған нөмірлерге қоңырау шалады, ұлдар көмекке асығады немесе нөмірді дұрыс теруге көмектеседі. Жағдайлар:
Мен мәлімдеме жасаймын, ал сіздер сигнал картасын көтересіздер. Егер келіссеңіздер – жасыл, келіспесеңіздер – қызыл. Мен телефонды қалай пайдалану керектігін білемін. Мен қашан көмек сұрау керектігін білемін. Мен қандай телефон арқылы көмек сұрайтынымды білемін. Мен не айтарымды білемін. Мен мекенжайым мен телефонымды білемін. Мен бұл нөмірлерді ешқашан ермек үшін термеймін. Егер сіздер жасыл картаны алты рет көтерген болсаңыздар, онда мен сіздер үшін қатты алаңдамай, көңілім тыныш болады. Қорытынды. Рефлексия. Пайдалы сілтемелер: https://www.youtube.com/watch?v=fyfkEuHSiIc&list=PLA5eCSY2FeoQL LocS-IEuEG9KjOrJzvPM&index=5 |
|
|
Пайдалы сілтемелер: https://www.youtube.com/watch?v=fyfkEuHSiIc&list=PLA5eCSY2FeoQL LocS-IEuEG9KjOrJzvPM&index=5 |
|||||||||||||
шағым қалдыра аласыз




