|
Апта дәйек сөзі |
«Өнерлі бала-өрге жүзер» |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 1кл |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Тәрбие тақырыбы |
«Ой мен ойын» |
|
|
Құндылық |
«Жасампаздық және жаңашылдық» |
|
|
Қауіпсіздік сабағы 10 мин |
«ТӨТЕНШЕ ЖАҒДАЙ ТУЫНДАҒАН КЕЗДЕ ЖЕДЕЛ ҚЫЗМЕТТЕРГЕ ҚОҢЫРАУ ШАЛУ СКРИПТЕРІ» |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Оқушылармен амандасу, сабаққа қатысуды тексеру Оқушыларды сабақтың тақырыбымен және мақсатымен таныстыру. Балалар, ойын дегеніміз не деп ойлайсыңдар? (Оқушылардың жауаптары тыңдалады). Ойын – бұл балалардың ең сүйікті ісі. Ойын арқылы балалар жаңа нәрселерді үйреніп, өздеріне керек дағдыларды қалыптастырады. Ал сендер қандай ойындарды жақсы көресіңдер? |
Сөзжұмбақ (Кроссворд) Оқушыларға қарапайым сөзжұмбақ беріңіз. Мысалы: "Жануарлар", "Көкөністер мен жемістер", "Табиғат құбылыстары" тақырыптары бойынша сөзжұмбақ жасай аласыз. |
|
|
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Балалар, біз бүгін әртүрлі ойындар ойнап, кімнің жылдам әрі ақылды екенін анықтаймыз. Бірақ ең бастысы, біз бірге ойнап, көңіл көтеріп, ұйымшылдықты үйренеміз. 1-ойын: "Түрлі түсті доптар" Ойын шарты: Балалар шеңбер жасап тұрады. Мұғалім түрлі түсті доптарды лақтырады, ал балалар қай түстегі доп келсе, сол түске сәйкес сөз айтуы керек (мысалы: қызыл – алма, сары – күн, жасыл – жапырақ). Бұл ойын балалардың түстерді ажырату қабілетін және сөздік қорын дамытуға бағытталған. 2-ойын: "Қимыл-қозғалыс ойыны" Ойын шарты: Мұғалім белгілі бір қимыл жасайды, ал балалар сол қимылды қайталайды. Бірақ мұғалім кейде басқа қимыл жасайды, сол кезде балалар қимылдамай тұру керек. Бұл ойын балалардың зейінін, шапшаңдығын және қимылдық үйлесімділігін дамытуға бағытталған. 3-ойын: "Логикалық жұмбақтар" Мұғалім логикалық жұмбақтарды айтады, ал балалар шешімін табады. Мысалы: "Қыста ақ, жазда жоқ. Ол не?" (Жауабы: қар). Бұл ойын балалардың логикалық ойлау қабілеттерін дамытуға арналған. |
"Қайсысы артық?" Бірнеше сөз қатарын ұсыныңыз, олардың
біреуі басқаларынан ерекшеленуі керек. Алма, Шие, Қарбыз, Сәбіз (артық сөз - Сәбіз, себебі ол көкөніс, қалғандары жеміс) |
|
|
||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Балалар, біз бүгін қандай ойындар ойнадық? Ойындар сіздерге ұнады ма? Ойын арқылы не үйрендіңіздер? Сабақтың қорытындысы ретінде, балалардың белсенділіктерін мадақтау, жүлделер беру. Оқушылармен қоштасып, жақсы күн тілеп, сабақты аяқтау. |
"Кім жылдам?" (Жылдам жауап беру ойыны) Мұғалім сұрақ қояды,
оқушылар жылдам жауап беруі керек. "Көктемде не өседі?" "Қыста ауа райы қандай?" |
|
|
||||||||||||
|
Қауіпсіздік сабағы |
«ТӨТЕНШЕ ЖАҒДАЙ ТУЫНДАҒАН КЕЗДЕ ЖЕДЕЛ ҚЫЗМЕТТЕРГЕ ҚОҢЫРАУ ШАЛУ СКРИПТЕРІ» Сабақтың мақсаты: балаларды төтенше жағдай кезінде құтқару қызметіне шұғыл қоңырау шалуды үйрету. Сабақ барысы Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. Жағымды мотивациялық көңіл күй қалыптастыру. Мақсат қою. Әр адамның өмірінде көптеген кездейсоқ сәттер болады. Үйде немесе мектепте болған кезде біз қиын уақытта кімге жүгіну керектігін білеміз – ол біздің ата-анамыз, педагогтеріміз, достарымыз. Бірақ үлкен қалада жалғыз жүргенде әртүрлі қауіп-қатерге кезігуің мүмкін. Қауіп-қатер барлық жерде: қоғамдық көлікте, театрда, көшеде болуы мүмкін. Бұл жағдайда біз кімнің көмегіне сене аламыз? 1. Білімді өзектендіру. Өткенді қайталау Құтқару қызметі мамандықтарының суреттері бойынша «Қызмет нөмірін атаңыз» ойыны.
«Есте сақта!»
2.Тақырыпқа кіріспе «Шұғыл қоңыраулар» рольдік ойыны. Өрт сөндіру бөліміне қоңырау шалыңыз. Сонымен, мынаны айту маңызды: Мекенжай. Егер бала өз атын айта алмаса немесе байланыс үзілген болса да, құтқару қызметі аталған жерге барады. Оператор оқиға болған жерді: үйді немесе пәтерді, көшені нақтылауды сұрайды. Оқиғаның сипаты. Не болғанын қысқаша сипаттау керек. Мысалы, «теледидар жанып жатыр немесе әжем ауырып қалды». Ата-анасының аты, тегі, байланыстары. Өзіңізді атаңыз, ата-анаңыздың біреуінің телефонын хабарлаңыз. 5.Білімді бастапқы игеру және түсінуді тексеру «Басқару қызметі» ойыны. Қыздар ұсынылған нөмірлерге қоңырау шалады, ұлдар көмекке асығады немесе нөмірді дұрыс теруге көмектеседі. Жағдайлар: көшедегі бұзақылық шабуыл; газы бар үйдің пәтерінде өрт, құрбандар бар; көшеде өтіп бара жатқан адамның инфаркт алуы; жол-көлік оқиғасы, құрбандар бар; құрылыс алаңындағы газдың иісі; сіздің пәтеріңіз тоналды; 6. Бекіту. Өзіндік жұмыс Мен мәлімдеме жасаймын, ал сіздер сигнал картасын көтересіздер. Егер келіссеңіздер – жасыл, келіспесеңіздер – қызыл. Мен телефонды қалай пайдалану керектігін білемін. Мен қашан көмек сұрау керектігін білемін. Мен қандай телефон арқылы көмек сұрайтынымды білемін. Мен не айтарымды білемін. Мен мекенжайым мен телефонымды білемін. Мен бұл нөмірлерді ешқашан ермек үшін термеймін. Егер сіздер жасыл картаны алты рет көтерген болсаңыздар, онда мен сіздер үшін қатты алаңдамай, көңілім тыныш болады. Қорытынды. Рефлексия. Пайдалы сілтемелер: https://www.youtube.com/watch?v=fyfkEuHSiIc&list=PLA5eCSY2FeoQL https://orken-instituty.kz/ru/telefony-goryachih-linij
|
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Ой мен ойын" тәрбие сағаты 1 сынып
|
Апта дәйек сөзі |
«Өнерлі бала-өрге жүзер» |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 1кл |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Тәрбие тақырыбы |
«Ой мен ойын» |
|
|
Құндылық |
«Жасампаздық және жаңашылдық» |
|
|
Қауіпсіздік сабағы 10 мин |
«ТӨТЕНШЕ ЖАҒДАЙ ТУЫНДАҒАН КЕЗДЕ ЖЕДЕЛ ҚЫЗМЕТТЕРГЕ ҚОҢЫРАУ ШАЛУ СКРИПТЕРІ» |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Оқушылармен амандасу, сабаққа қатысуды тексеру Оқушыларды сабақтың тақырыбымен және мақсатымен таныстыру. Балалар, ойын дегеніміз не деп ойлайсыңдар? (Оқушылардың жауаптары тыңдалады). Ойын – бұл балалардың ең сүйікті ісі. Ойын арқылы балалар жаңа нәрселерді үйреніп, өздеріне керек дағдыларды қалыптастырады. Ал сендер қандай ойындарды жақсы көресіңдер? |
Сөзжұмбақ (Кроссворд) Оқушыларға қарапайым сөзжұмбақ беріңіз. Мысалы: "Жануарлар", "Көкөністер мен жемістер", "Табиғат құбылыстары" тақырыптары бойынша сөзжұмбақ жасай аласыз. |
|
|
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Балалар, біз бүгін әртүрлі ойындар ойнап, кімнің жылдам әрі ақылды екенін анықтаймыз. Бірақ ең бастысы, біз бірге ойнап, көңіл көтеріп, ұйымшылдықты үйренеміз. 1-ойын: "Түрлі түсті доптар" Ойын шарты: Балалар шеңбер жасап тұрады. Мұғалім түрлі түсті доптарды лақтырады, ал балалар қай түстегі доп келсе, сол түске сәйкес сөз айтуы керек (мысалы: қызыл – алма, сары – күн, жасыл – жапырақ). Бұл ойын балалардың түстерді ажырату қабілетін және сөздік қорын дамытуға бағытталған. 2-ойын: "Қимыл-қозғалыс ойыны" Ойын шарты: Мұғалім белгілі бір қимыл жасайды, ал балалар сол қимылды қайталайды. Бірақ мұғалім кейде басқа қимыл жасайды, сол кезде балалар қимылдамай тұру керек. Бұл ойын балалардың зейінін, шапшаңдығын және қимылдық үйлесімділігін дамытуға бағытталған. 3-ойын: "Логикалық жұмбақтар" Мұғалім логикалық жұмбақтарды айтады, ал балалар шешімін табады. Мысалы: "Қыста ақ, жазда жоқ. Ол не?" (Жауабы: қар). Бұл ойын балалардың логикалық ойлау қабілеттерін дамытуға арналған. |
"Қайсысы артық?" Бірнеше сөз қатарын ұсыныңыз, олардың
біреуі басқаларынан ерекшеленуі керек. Алма, Шие, Қарбыз, Сәбіз (артық сөз - Сәбіз, себебі ол көкөніс, қалғандары жеміс) |
|
|
||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Балалар, біз бүгін қандай ойындар ойнадық? Ойындар сіздерге ұнады ма? Ойын арқылы не үйрендіңіздер? Сабақтың қорытындысы ретінде, балалардың белсенділіктерін мадақтау, жүлделер беру. Оқушылармен қоштасып, жақсы күн тілеп, сабақты аяқтау. |
"Кім жылдам?" (Жылдам жауап беру ойыны) Мұғалім сұрақ қояды,
оқушылар жылдам жауап беруі керек. "Көктемде не өседі?" "Қыста ауа райы қандай?" |
|
|
||||||||||||
|
Қауіпсіздік сабағы |
«ТӨТЕНШЕ ЖАҒДАЙ ТУЫНДАҒАН КЕЗДЕ ЖЕДЕЛ ҚЫЗМЕТТЕРГЕ ҚОҢЫРАУ ШАЛУ СКРИПТЕРІ» Сабақтың мақсаты: балаларды төтенше жағдай кезінде құтқару қызметіне шұғыл қоңырау шалуды үйрету. Сабақ барысы Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. Жағымды мотивациялық көңіл күй қалыптастыру. Мақсат қою. Әр адамның өмірінде көптеген кездейсоқ сәттер болады. Үйде немесе мектепте болған кезде біз қиын уақытта кімге жүгіну керектігін білеміз – ол біздің ата-анамыз, педагогтеріміз, достарымыз. Бірақ үлкен қалада жалғыз жүргенде әртүрлі қауіп-қатерге кезігуің мүмкін. Қауіп-қатер барлық жерде: қоғамдық көлікте, театрда, көшеде болуы мүмкін. Бұл жағдайда біз кімнің көмегіне сене аламыз? 1. Білімді өзектендіру. Өткенді қайталау Құтқару қызметі мамандықтарының суреттері бойынша «Қызмет нөмірін атаңыз» ойыны.
«Есте сақта!»
2.Тақырыпқа кіріспе «Шұғыл қоңыраулар» рольдік ойыны. Өрт сөндіру бөліміне қоңырау шалыңыз. Сонымен, мынаны айту маңызды: Мекенжай. Егер бала өз атын айта алмаса немесе байланыс үзілген болса да, құтқару қызметі аталған жерге барады. Оператор оқиға болған жерді: үйді немесе пәтерді, көшені нақтылауды сұрайды. Оқиғаның сипаты. Не болғанын қысқаша сипаттау керек. Мысалы, «теледидар жанып жатыр немесе әжем ауырып қалды». Ата-анасының аты, тегі, байланыстары. Өзіңізді атаңыз, ата-анаңыздың біреуінің телефонын хабарлаңыз. 5.Білімді бастапқы игеру және түсінуді тексеру «Басқару қызметі» ойыны. Қыздар ұсынылған нөмірлерге қоңырау шалады, ұлдар көмекке асығады немесе нөмірді дұрыс теруге көмектеседі. Жағдайлар: көшедегі бұзақылық шабуыл; газы бар үйдің пәтерінде өрт, құрбандар бар; көшеде өтіп бара жатқан адамның инфаркт алуы; жол-көлік оқиғасы, құрбандар бар; құрылыс алаңындағы газдың иісі; сіздің пәтеріңіз тоналды; 6. Бекіту. Өзіндік жұмыс Мен мәлімдеме жасаймын, ал сіздер сигнал картасын көтересіздер. Егер келіссеңіздер – жасыл, келіспесеңіздер – қызыл. Мен телефонды қалай пайдалану керектігін білемін. Мен қашан көмек сұрау керектігін білемін. Мен қандай телефон арқылы көмек сұрайтынымды білемін. Мен не айтарымды білемін. Мен мекенжайым мен телефонымды білемін. Мен бұл нөмірлерді ешқашан ермек үшін термеймін. Егер сіздер жасыл картаны алты рет көтерген болсаңыздар, онда мен сіздер үшін қатты алаңдамай, көңілім тыныш болады. Қорытынды. Рефлексия. Пайдалы сілтемелер: https://www.youtube.com/watch?v=fyfkEuHSiIc&list=PLA5eCSY2FeoQL https://orken-instituty.kz/ru/telefony-goryachih-linij
|
|
|
|
шағым қалдыра аласыз



