|
Мектеп |
«Н.Баймұратов атындағы орта мектебі»КММ |
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Ерлибаев Р.Е. |
|
Сынып |
9 «А» |
|
Күні |
28.02.2025 |
|
Қатысушылар саны: |
|
|
Қатыспағандар саны: |
|
|
Бөлім |
6-бөлім. Команда құру ойындары |
|
Сабақ тақырыбы |
Ойын комбинацияларын құру Спорттық және қозғалмалы ойындар. Волейбол ойыны: Шабуылдап соғуға ыңғайсыз келген допты бос алаңға алдап тастау әдістерін үйрету; |
|
Оқу мақсаттары |
9.2.5.1 өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін бағалау және талдай білу, оны шешудің қарапайым балама жолдарын ұсыну Спорттық ойын ережелерін және әдіс-тәсілдерін меңгеру |
|
Сабақ мақсаттары |
Барлығы: Білім алушылар өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін бағалауды оны шешудің қарапайым балама жолдарын түсінеді. Көбі Білім алушылар өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін бағалайды, талдайды, оны шешудің қарапайым балама жолдарын түсінеді, көрсетеді. Кейбірі: Білім алушылар өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін бағалайды, талдайды, оны шешудің қарапайым балама жолдарын түсінеді, көрсетеді басқаларға ұсыну. |
|
Бағалау критерийі |
Өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін анықтайды. Балама жолдарын талқылайды. |
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: Команда құру ойындары аясында, өздерінің дағдылары мен түсініктерін суреттейді, талқылайды және көрсетеді. Пәндік лексика және терминология мыналарды қамтиды: • шабуыл • қорғаныс • өзара әрекеттестік, жарыс • кеңістікте бағытталу • командалық жұмыс • тактика, стратегиялар • доппен қозғалу • жүгіру, жылдамдықты өзгерту, бағыт • дриблинг • доп беру, допты жалғау Талқылауға арналған сұрақтар: - Команда қандай тактикаларды қолдана алады? Командаңыз үздік жұмыс жасау үшін сіз не істей аласыз? - Сабақта денсаулыққа тікелей қауіп төнудің алдын алу үшін сіз қандай әрекет жасайсыз? - Командалық әрекетте өзара әрекеттесуді команда көшбасшысы жеткілікті дәрежеде ойластыра алды ма? - Берілген ойында төрешілік, ойын ережесі бұзылмады ма? - Қорғаныс-ойыншыға қарсы ойнаудың қандай амалы үздік? - Неліктен назарды бір мезгілде бір ойыншыға ғана аударған жақсы немесе әр қарсыласты белгіліп отыру қажет пе? - Әдеттегі баскетболдан стритбол ойыны немен өзгешеленеді? |
|
Құндылықтарды дарыту |
Ынтымақтастық: өзара жақсы қарым-қатынас орнатады, ынтымақтастық дағдыларын қалыптастырады, бір-біріне көмек көрсетеді. Академиялық әділдік: бір-бірін әділ бағалайды, идеялары мен ой-пікірлеріне құрметпен қарайды. Өмір бойы оқу: алған білімін өмірмен байланыстырады, кері байланыс орнатады, білім алуға деген сүйіспеншілікті қалыптастырады. Патриотизм және азаматтық борыш: отанға деген сүйіспеншілікті, адалдықты, өз іс-әрекеттерімен дәлелдейді. Өзіне және өзгеге құрмет: топтық жұмыс, жұптық жұмыс кезінде жүзеге асырады. Еңбек пен шығармашылық: альтернатив ойынды ұйымдастырады, ойын барысында жеңіске талпынады. |
|
Пәнаралық байланыстар |
Биология, физика, математика, қазақ тілі, өзін-өзі тану, музыка |
|
АКТ қолдану дағдылары |
Ұялы телефон, планшет, ноутбук |
|
Бастапқы білім |
Баскетбол ойыны |
САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ
|
Сабақтың кезеңдері |
Оқушының әрекеті |
Педагогтің әрекеті |
Оқу ресурстары |
|
Сабақтың басы 10 минут |
Дайындық бөлімі: Оқушыларды қатарға тұрғызу. Сәлемдесу. Рапорт қабылдау. Оқушылардың спорттық киімдеріне назар аудару. Сабақтың тақырыбымен және мақсатымен таныстыру. Бағалау критерийлерін анықтау. Техника қауіпсіздігін ескерту. Бой жазу жаттығуларын орындау. Тыныс жолдарын қалпына келтіру. |
Оқушылардың қатарда түзу тұруың қадағалау. Келмеген оқушылардың себебін анықтау. Оқушылардың сабақтың тақырыбы мен мақсатын мұқият тыңдауын қадағалау. Бой жазу жаттығуларын ережеге сай орындалуын қадағалау. |
Баскетбол доптары. http://www.offsport.ru/basketball/52/primery-igrovyh-kombinacij.shtml http://www.offsport.ru/basketball/52/primery-igrovyh-kombinacij.shtml |
|
Сабақтың ортасы 25 минут |
Ортаңғы сызықтың артынан тыл аймағына допты лақтырулар. (С, Т, Тәж) №5-ші ойыншыдан №4-ші ойыншыға допты лақтыру сәтінде қалған ойыншылар алаңның қапталымен қозғалады. №4 допты №2ге, ол өз кезегінде №1-ге және №1 №3ке жалғайды. Егер №3 жабық болған жағдайда №1 өзі доппен өтуге тырысады немесе осы кезде допты себетке лақтыру үшін жақсы аймаққа орналасып үлгерген №5ге солға жалғайды. |
Оқушыларға допты жалғау, қағып алу және алып жүрумен игерілген әрекеттерді үйлесімді қолдануға үйрету. Біріккен әрекеттестікті дамытуға, ұжымдылыққа тәрбиелеуге және жағымды оқу ортасын қалыптастыру үшін тиімді жұмыс жасауға ықпал ету. |
|
|
Допты қаптал сызығының артынан алдыңғы аймаққа лақтыру. (С, Т) №1-ші шабуылдағы ойыншы №2-ші қарсыласын иықпен жабады. №3-тен допты қабылдап алған №2-ші ойыншы лақтыруды жүзеге асыру үшін допты қалқанға дейін алып келеді, егер кедергілерге ұшыраса, онда допты лақтыру үшін тиімді позицияға орналасып үлгерген №4-ші ойыншыға жалғайды. |
Ойында доппен түрлі қозғалыстарды қолдануға үйрету. Іс-әрекетін серіктесімен келісе отырып орындау біліктілігін дамыту, оқушыларда ұжымдық пен өзіндік және басқаның шығармашылық қабілетін талдай білуге тәрбиелеу. |
||
|
Спорттық және қозғалмалы ойындар. Волейбол ойыны: Шабуылдап соғуға ыңғайсыз келген допты бос алаңға алдап тастау әдістерін үйрету; |
|||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Сабақты қорытындылау: Мақсаты: Қол жеткен нәтижелер туралы ойлану, өзіндік талдау жүргізуге дағдыландыру. Тақырыпты меңгеру деңгейін анықтау. Сипаттама: Оқушылар өз беттерінше сабақтың басында қойылған сұраққа жауап береді. Өткен тақырып туралы кері байланыс беру үшін мұғалім сұрақ қояды, оқушылар ауызша жауап береді. Мұғалім әрекеті: Сұрақ-жауап арқылы кері байланыс жүргізеді. Сабақ басында қойылған сұрағына әр оқушыдан жауап сұрайды. Жақсы нәтижеге қол жеткізген оқушылар мен үздіктерді атайды. Жетілдіру жаттығуларын ұсынады. Оқушының әрекеті: Қиын болған немесе жүзеге асыра алмаған мәселелер бойынша сұрақ қояды. Үздік нәтиже көрсету үшін өзіндік ойлармен бөліседі. Сабақ басындағы мұғалім сұрағына жауап береді. |
||
ҚОСЫМША АҚПАРАТ
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ойын комбинацияларын құру
Ойын комбинацияларын құру
|
Мектеп |
«Н.Баймұратов атындағы орта мектебі»КММ |
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Ерлибаев Р.Е. |
|
Сынып |
9 «А» |
|
Күні |
28.02.2025 |
|
Қатысушылар саны: |
|
|
Қатыспағандар саны: |
|
|
Бөлім |
6-бөлім. Команда құру ойындары |
|
Сабақ тақырыбы |
Ойын комбинацияларын құру Спорттық және қозғалмалы ойындар. Волейбол ойыны: Шабуылдап соғуға ыңғайсыз келген допты бос алаңға алдап тастау әдістерін үйрету; |
|
Оқу мақсаттары |
9.2.5.1 өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін бағалау және талдай білу, оны шешудің қарапайым балама жолдарын ұсыну Спорттық ойын ережелерін және әдіс-тәсілдерін меңгеру |
|
Сабақ мақсаттары |
Барлығы: Білім алушылар өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін бағалауды оны шешудің қарапайым балама жолдарын түсінеді. Көбі Білім алушылар өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін бағалайды, талдайды, оны шешудің қарапайым балама жолдарын түсінеді, көрсетеді. Кейбірі: Білім алушылар өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін бағалайды, талдайды, оны шешудің қарапайым балама жолдарын түсінеді, көрсетеді басқаларға ұсыну. |
|
Бағалау критерийі |
Өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін анықтайды. Балама жолдарын талқылайды. |
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: Команда құру ойындары аясында, өздерінің дағдылары мен түсініктерін суреттейді, талқылайды және көрсетеді. Пәндік лексика және терминология мыналарды қамтиды: • шабуыл • қорғаныс • өзара әрекеттестік, жарыс • кеңістікте бағытталу • командалық жұмыс • тактика, стратегиялар • доппен қозғалу • жүгіру, жылдамдықты өзгерту, бағыт • дриблинг • доп беру, допты жалғау Талқылауға арналған сұрақтар: - Команда қандай тактикаларды қолдана алады? Командаңыз үздік жұмыс жасау үшін сіз не істей аласыз? - Сабақта денсаулыққа тікелей қауіп төнудің алдын алу үшін сіз қандай әрекет жасайсыз? - Командалық әрекетте өзара әрекеттесуді команда көшбасшысы жеткілікті дәрежеде ойластыра алды ма? - Берілген ойында төрешілік, ойын ережесі бұзылмады ма? - Қорғаныс-ойыншыға қарсы ойнаудың қандай амалы үздік? - Неліктен назарды бір мезгілде бір ойыншыға ғана аударған жақсы немесе әр қарсыласты белгіліп отыру қажет пе? - Әдеттегі баскетболдан стритбол ойыны немен өзгешеленеді? |
|
Құндылықтарды дарыту |
Ынтымақтастық: өзара жақсы қарым-қатынас орнатады, ынтымақтастық дағдыларын қалыптастырады, бір-біріне көмек көрсетеді. Академиялық әділдік: бір-бірін әділ бағалайды, идеялары мен ой-пікірлеріне құрметпен қарайды. Өмір бойы оқу: алған білімін өмірмен байланыстырады, кері байланыс орнатады, білім алуға деген сүйіспеншілікті қалыптастырады. Патриотизм және азаматтық борыш: отанға деген сүйіспеншілікті, адалдықты, өз іс-әрекеттерімен дәлелдейді. Өзіне және өзгеге құрмет: топтық жұмыс, жұптық жұмыс кезінде жүзеге асырады. Еңбек пен шығармашылық: альтернатив ойынды ұйымдастырады, ойын барысында жеңіске талпынады. |
|
Пәнаралық байланыстар |
Биология, физика, математика, қазақ тілі, өзін-өзі тану, музыка |
|
АКТ қолдану дағдылары |
Ұялы телефон, планшет, ноутбук |
|
Бастапқы білім |
Баскетбол ойыны |
САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ
|
Сабақтың кезеңдері |
Оқушының әрекеті |
Педагогтің әрекеті |
Оқу ресурстары |
|
Сабақтың басы 10 минут |
Дайындық бөлімі: Оқушыларды қатарға тұрғызу. Сәлемдесу. Рапорт қабылдау. Оқушылардың спорттық киімдеріне назар аудару. Сабақтың тақырыбымен және мақсатымен таныстыру. Бағалау критерийлерін анықтау. Техника қауіпсіздігін ескерту. Бой жазу жаттығуларын орындау. Тыныс жолдарын қалпына келтіру. |
Оқушылардың қатарда түзу тұруың қадағалау. Келмеген оқушылардың себебін анықтау. Оқушылардың сабақтың тақырыбы мен мақсатын мұқият тыңдауын қадағалау. Бой жазу жаттығуларын ережеге сай орындалуын қадағалау. |
Баскетбол доптары. http://www.offsport.ru/basketball/52/primery-igrovyh-kombinacij.shtml http://www.offsport.ru/basketball/52/primery-igrovyh-kombinacij.shtml |
|
Сабақтың ортасы 25 минут |
Ортаңғы сызықтың артынан тыл аймағына допты лақтырулар. (С, Т, Тәж) №5-ші ойыншыдан №4-ші ойыншыға допты лақтыру сәтінде қалған ойыншылар алаңның қапталымен қозғалады. №4 допты №2ге, ол өз кезегінде №1-ге және №1 №3ке жалғайды. Егер №3 жабық болған жағдайда №1 өзі доппен өтуге тырысады немесе осы кезде допты себетке лақтыру үшін жақсы аймаққа орналасып үлгерген №5ге солға жалғайды. |
Оқушыларға допты жалғау, қағып алу және алып жүрумен игерілген әрекеттерді үйлесімді қолдануға үйрету. Біріккен әрекеттестікті дамытуға, ұжымдылыққа тәрбиелеуге және жағымды оқу ортасын қалыптастыру үшін тиімді жұмыс жасауға ықпал ету. |
|
|
Допты қаптал сызығының артынан алдыңғы аймаққа лақтыру. (С, Т) №1-ші шабуылдағы ойыншы №2-ші қарсыласын иықпен жабады. №3-тен допты қабылдап алған №2-ші ойыншы лақтыруды жүзеге асыру үшін допты қалқанға дейін алып келеді, егер кедергілерге ұшыраса, онда допты лақтыру үшін тиімді позицияға орналасып үлгерген №4-ші ойыншыға жалғайды. |
Ойында доппен түрлі қозғалыстарды қолдануға үйрету. Іс-әрекетін серіктесімен келісе отырып орындау біліктілігін дамыту, оқушыларда ұжымдық пен өзіндік және басқаның шығармашылық қабілетін талдай білуге тәрбиелеу. |
||
|
Спорттық және қозғалмалы ойындар. Волейбол ойыны: Шабуылдап соғуға ыңғайсыз келген допты бос алаңға алдап тастау әдістерін үйрету; |
|||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Сабақты қорытындылау: Мақсаты: Қол жеткен нәтижелер туралы ойлану, өзіндік талдау жүргізуге дағдыландыру. Тақырыпты меңгеру деңгейін анықтау. Сипаттама: Оқушылар өз беттерінше сабақтың басында қойылған сұраққа жауап береді. Өткен тақырып туралы кері байланыс беру үшін мұғалім сұрақ қояды, оқушылар ауызша жауап береді. Мұғалім әрекеті: Сұрақ-жауап арқылы кері байланыс жүргізеді. Сабақ басында қойылған сұрағына әр оқушыдан жауап сұрайды. Жақсы нәтижеге қол жеткізген оқушылар мен үздіктерді атайды. Жетілдіру жаттығуларын ұсынады. Оқушының әрекеті: Қиын болған немесе жүзеге асыра алмаған мәселелер бойынша сұрақ қояды. Үздік нәтиже көрсету үшін өзіндік ойлармен бөліседі. Сабақ басындағы мұғалім сұрағына жауап береді. |
||
ҚОСЫМША АҚПАРАТ
шағым қалдыра аласыз













