|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8.4А Бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары. Генетикалық байланыс |
Мектеп: Казталов ауданы, К.Мендалиев атындағы ОЖББМ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Наурызова Гүлдана Айғалиқызы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тақырып |
Оксидтер. №6зертханалық тәжірибе «Оксидтердің қасиеттерін зерттеу» 2сағат 1сабақ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
8.3.4.7 -оксидтердің жіктелуін және қасиеттерін білу, олардың химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге тән лексика мен терминология: оксидтер, бинарлы қосылыстар, тұз түзетін, тұз түзбейтін, негіздік оксидтер, қышқылдық оксидтер, екідайлы оксидтер. Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Жұптық, топтық жұмыс барысында оқушылар өзара сыйластық, құрметпен қарау, бір - бірін тыңдау, ойларын ашық жеткізу, ынтымақтастықпен жұмыстану, жауапкершілікті сезіну, өмір бойы білім алу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Математика |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
7.3.1.7 металдар мен бейметалдардың жануы кезінде оксидтер түзілетіндігін білу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу, түгендеу, топтастыру. Тақырып пен сабақ мақсатымен және күтілетін нәтижемен таныстыру. Ширату жаттығуы «Менің көршім» жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру. Оқушылар үлкен шеңберге тұрады, кезектесіп бүгінгі күнге сәттілік тілейді. Топтарға бөлу. «Қағаз қиындылары» Әдіс : «Пазл» әдісі Бірнеше қағаздарды топ құрамындағы оқушылар саны бойынша бес, алтыға қиып, оларды араластырып, оқушыларға таратып беру керек.Оқушыларды ортаға шақырып қолдарына қағаз қиындысын беремін.Қолдарыңа алған қағаз қиындысы арқылы құрастырып бүтін сурет шығарады. Сол арқылы топтарға бөлінеді. ІІ. Өткен тақырыпқа шолу а) Белсенді әдіс: «Шеңбердегі доп» әдісі. Окушылар өткен тақырыпқа байланысты сұрақ қойып допты лақтырады. Сұрақтармен кезек-кезек алмасады.
ҚБ: Бағалау: түрлі түсті жұлдыздар арқылы (мұғалім)
Өте жақсы
Жаман емес
Жақсы 1. «Миға шабуыл». Жаңа сабақтың тақырыбын ашу үшін «Жасырын сөзді тап» ойыны ойнатылады. «Оксид» сөзі шығады.
Жаңа сабақ тақырыбы: Оксидтер. №6зертханалық тәжірибе «Оксидтердің қасиеттерін зерттеу» |
Қағаз қиындылары.
Интербелсенді тақта |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 25 мин
Саралау тәсілі: «тапсырма»
|
І. Біледі және Түсінеді. Топтық жұмыс. "Хан жарлығы" әдісі Ақ бетке жазылып берілген үш тақырыпты оқып, талқылайды. Команда бойынша алмастырады, фотоға түсіріп алады. Үш рет алмасып, танысқаннан кейін топтар бір біріне сұрақтар қояды. Әр оқушы тапсырманы түсіріп алады. 1)Оксидтердің құрамы, аталуы 2)Оксидтерді алу әдістері. Дескриптор. Білім алушы: -тақырыпты оқып, танысады; -топта талқылайды; -басқа топқа сұрақтар қояды Бағалау: « Жапондық бағалау» әдісі
ІІ. «Конверттегі сұрақ» әдісі арқылы сараланған тапсырмалар беріледі. Мұның құрамына білім деңгейі әртүрлі оқушыларға арналған тапсырмалар кіреді. Топқа түрлі-түсті конверттер беріледі. Жасыл түсті конвертте А деңгейіндегі тапсырмалар Сары түсті конвертте В деңгейіндегі тапсырмалар Қызыл конвертте С деңгейіндегі тапсырмалар Жасыл конверттегі тапсырманы шығарған оқушының жұмысын сары конверттегі тапсырманы орындаған оқушылар тексереді. Сары конверттегі тапсырманы орындаған оқушының жұмысын қызыл конверттегі тапсырманы орындаған оқушы тексереді. Қызыл конверттегі тапсырманы орындаған оқушыны мұғалім тексереді. 1-тапсырма. Берілген қосылыстарды сәйкес бағандарға жіктеп жазыңыздар:K2О, Li2O,BaO, BeO, SiO2, CuO, SO2,ZnO, N2O5, СО2, P2O5, Mn2O7, CrO3, Al2O3.
Дескриптор: Білім алушы: -оқушы негіздік оксидтерді жіктеп жазады -оқушы қышқылдық оксидтерді жіктеп жазады - оқушы екідайлы оксидтерді жіктеп жазады 2-тапсырма: Реакция теңдеулерін толықтырып теңестіріңдер. Li + O2 = ? SO2 + NaOH = ? + ? ? + O2 = ZnO CaO + H2O = ? Li2O + ? = LiNO3+H2O CaO + CO2 = ? Жауабы: Li + O2 = Li2O SO2 + NaOH = Na2SO3 + H2O Zn + O2 = ZnO CaO + H2O = Ca(OH)2 Li2O + HNO3 = LiNO3+H2O CaO + CO2 = CaCO3 Дескриптор: Білім алушы:
ҚБ. «Өзара бағалау» әдісі. Бірін-бірінің жұмысын тексереді, геометриялық фигуралар арқылы бағалайды. Дескриптордың 4-5 қадамын орындаса «Жарайсын», 2-3 қадамын орындаса «Ойлан», 1 қадамын орындаса «Ойлану керек» 3 – тапсырма. Белгіленген уақыттан тапсырманы бұрын орындаған оқушылар үшін қосымша тапсырма Өзгерістерге сәйкес келетін реакция теңдеулерін жазыңдар: Ca→CaO→CaCO3→CO2→H2CO3 Жауабы: 2Ca + O2 → 2CaO CaO + CO2 → CaCO3 CaCO3 → CaO + CO2 CO2 + H2O → H2CO3 Дескриптор Білім алушы Айналымдарды жүзеге асыратын реакция теңдеулерін жазады ҚБ: «Мұғалімнің мадақтауы» (Өте жақсы! Жақсы!) ІІІ. «Мені түсін» әдісі. Әрбір топқа есептер беріледі. Топтық жұмыс. І-топ: Массасы 6 г магний оттекпен әрекеттескенде түзілетін магний оксидінің массасын есептеңдер. ІІ-топ: Массасы 14 г кальций оксидін алу үшін неше грамм кальций және оттектің қандай көлемі (қ.ж) қажет? ІІІ-топ: Массасы 77,6 г барий карбонаты айырылғанда түзілетін барий оксидінің массасы мен зат мөлшерін есептеңдер. Интербелсенді тақтада жауаптары шығарылады. Дескриптор: Білім алушы:
ҚБ: Жұлдызды баспалдақ. Оқушылар көршілерімен дәптерлерін ауыстырып бір бірін тексереді. |
Кітап, маркер, карандаш. Т.б.
Конверт М.Б. Усманова, Қ.Н.Сақариянова «Атамұра» баспасы 168-169 бб.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 7 мин
Рефлексия. 2 мин |
Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары Қорытындылауға «Элективті тест» әдісі. Бұнда интерактивті тақтадан сұрақтар әртүрлі жауабымен көрсетіледі. Қолдарындағы түрлі түсті қағаздар арқылы жауап береді. Егер А жауабы болса, қызыл түсті В жауабына жасыл түсті, С жауабына көк түсті, D жауабына сары түсті көтереді. 1.Оксидтер қатарын корсетіңіз. А) ZnO,HCl В)NaCl, H2O С)HBr, Al2O3 D) Na2O, CO2 2. І валентті оксидтер қатары А) Na2O, Li2O В) CaO, MgO С) MgO,SО2 D) H2O, CaO 3. Оксидтерді алудың қарапайым әдісі? А) металдардың сумен әрекеттесуі В) заттардың жануы С) металдардың сутекпен әрекеттесуі D) барлығы дұрыс 4.Бейметалдар қандай оксидтер түзеді? А) негіздік В) екідайлы С) қышқылдық D) барлығы дұрыс ҚБ: «Бағдаршам» әдісі. «Бағдаршам әдісі» - сабақтың соңын қорытындылауда «элективті тест» әдісі тапсырмасын орындауда оқушы өзін- өзі бағалауда қолданылады. Дескриптор:
Балл: 7- 8 балл – жасыл түсті 4- 6 балл- сары түсті 1-3 балл – қызыл түсті «Білім кемесі»
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау-сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
|
Бағалау-оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Оксидтердің қасиеттерін зерттеу 8-сынып
Оксидтердің қасиеттерін зерттеу 8-сынып
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8.4А Бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары. Генетикалық байланыс |
Мектеп: Казталов ауданы, К.Мендалиев атындағы ОЖББМ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Наурызова Гүлдана Айғалиқызы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тақырып |
Оксидтер. №6зертханалық тәжірибе «Оксидтердің қасиеттерін зерттеу» 2сағат 1сабақ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
8.3.4.7 -оксидтердің жіктелуін және қасиеттерін білу, олардың химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге тән лексика мен терминология: оксидтер, бинарлы қосылыстар, тұз түзетін, тұз түзбейтін, негіздік оксидтер, қышқылдық оксидтер, екідайлы оксидтер. Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Жұптық, топтық жұмыс барысында оқушылар өзара сыйластық, құрметпен қарау, бір - бірін тыңдау, ойларын ашық жеткізу, ынтымақтастықпен жұмыстану, жауапкершілікті сезіну, өмір бойы білім алу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Математика |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
7.3.1.7 металдар мен бейметалдардың жануы кезінде оксидтер түзілетіндігін білу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу, түгендеу, топтастыру. Тақырып пен сабақ мақсатымен және күтілетін нәтижемен таныстыру. Ширату жаттығуы «Менің көршім» жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру. Оқушылар үлкен шеңберге тұрады, кезектесіп бүгінгі күнге сәттілік тілейді. Топтарға бөлу. «Қағаз қиындылары» Әдіс : «Пазл» әдісі Бірнеше қағаздарды топ құрамындағы оқушылар саны бойынша бес, алтыға қиып, оларды араластырып, оқушыларға таратып беру керек.Оқушыларды ортаға шақырып қолдарына қағаз қиындысын беремін.Қолдарыңа алған қағаз қиындысы арқылы құрастырып бүтін сурет шығарады. Сол арқылы топтарға бөлінеді. ІІ. Өткен тақырыпқа шолу а) Белсенді әдіс: «Шеңбердегі доп» әдісі. Окушылар өткен тақырыпқа байланысты сұрақ қойып допты лақтырады. Сұрақтармен кезек-кезек алмасады.
ҚБ: Бағалау: түрлі түсті жұлдыздар арқылы (мұғалім)
Өте жақсы
Жаман емес
Жақсы 1. «Миға шабуыл». Жаңа сабақтың тақырыбын ашу үшін «Жасырын сөзді тап» ойыны ойнатылады. «Оксид» сөзі шығады.
Жаңа сабақ тақырыбы: Оксидтер. №6зертханалық тәжірибе «Оксидтердің қасиеттерін зерттеу» |
Қағаз қиындылары.
Интербелсенді тақта |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 25 мин
Саралау тәсілі: «тапсырма»
|
І. Біледі және Түсінеді. Топтық жұмыс. "Хан жарлығы" әдісі Ақ бетке жазылып берілген үш тақырыпты оқып, талқылайды. Команда бойынша алмастырады, фотоға түсіріп алады. Үш рет алмасып, танысқаннан кейін топтар бір біріне сұрақтар қояды. Әр оқушы тапсырманы түсіріп алады. 1)Оксидтердің құрамы, аталуы 2)Оксидтерді алу әдістері. Дескриптор. Білім алушы: -тақырыпты оқып, танысады; -топта талқылайды; -басқа топқа сұрақтар қояды Бағалау: « Жапондық бағалау» әдісі
ІІ. «Конверттегі сұрақ» әдісі арқылы сараланған тапсырмалар беріледі. Мұның құрамына білім деңгейі әртүрлі оқушыларға арналған тапсырмалар кіреді. Топқа түрлі-түсті конверттер беріледі. Жасыл түсті конвертте А деңгейіндегі тапсырмалар Сары түсті конвертте В деңгейіндегі тапсырмалар Қызыл конвертте С деңгейіндегі тапсырмалар Жасыл конверттегі тапсырманы шығарған оқушының жұмысын сары конверттегі тапсырманы орындаған оқушылар тексереді. Сары конверттегі тапсырманы орындаған оқушының жұмысын қызыл конверттегі тапсырманы орындаған оқушы тексереді. Қызыл конверттегі тапсырманы орындаған оқушыны мұғалім тексереді. 1-тапсырма. Берілген қосылыстарды сәйкес бағандарға жіктеп жазыңыздар:K2О, Li2O,BaO, BeO, SiO2, CuO, SO2,ZnO, N2O5, СО2, P2O5, Mn2O7, CrO3, Al2O3.
Дескриптор: Білім алушы: -оқушы негіздік оксидтерді жіктеп жазады -оқушы қышқылдық оксидтерді жіктеп жазады - оқушы екідайлы оксидтерді жіктеп жазады 2-тапсырма: Реакция теңдеулерін толықтырып теңестіріңдер. Li + O2 = ? SO2 + NaOH = ? + ? ? + O2 = ZnO CaO + H2O = ? Li2O + ? = LiNO3+H2O CaO + CO2 = ? Жауабы: Li + O2 = Li2O SO2 + NaOH = Na2SO3 + H2O Zn + O2 = ZnO CaO + H2O = Ca(OH)2 Li2O + HNO3 = LiNO3+H2O CaO + CO2 = CaCO3 Дескриптор: Білім алушы:
ҚБ. «Өзара бағалау» әдісі. Бірін-бірінің жұмысын тексереді, геометриялық фигуралар арқылы бағалайды. Дескриптордың 4-5 қадамын орындаса «Жарайсын», 2-3 қадамын орындаса «Ойлан», 1 қадамын орындаса «Ойлану керек» 3 – тапсырма. Белгіленген уақыттан тапсырманы бұрын орындаған оқушылар үшін қосымша тапсырма Өзгерістерге сәйкес келетін реакция теңдеулерін жазыңдар: Ca→CaO→CaCO3→CO2→H2CO3 Жауабы: 2Ca + O2 → 2CaO CaO + CO2 → CaCO3 CaCO3 → CaO + CO2 CO2 + H2O → H2CO3 Дескриптор Білім алушы Айналымдарды жүзеге асыратын реакция теңдеулерін жазады ҚБ: «Мұғалімнің мадақтауы» (Өте жақсы! Жақсы!) ІІІ. «Мені түсін» әдісі. Әрбір топқа есептер беріледі. Топтық жұмыс. І-топ: Массасы 6 г магний оттекпен әрекеттескенде түзілетін магний оксидінің массасын есептеңдер. ІІ-топ: Массасы 14 г кальций оксидін алу үшін неше грамм кальций және оттектің қандай көлемі (қ.ж) қажет? ІІІ-топ: Массасы 77,6 г барий карбонаты айырылғанда түзілетін барий оксидінің массасы мен зат мөлшерін есептеңдер. Интербелсенді тақтада жауаптары шығарылады. Дескриптор: Білім алушы:
ҚБ: Жұлдызды баспалдақ. Оқушылар көршілерімен дәптерлерін ауыстырып бір бірін тексереді. |
Кітап, маркер, карандаш. Т.б.
Конверт М.Б. Усманова, Қ.Н.Сақариянова «Атамұра» баспасы 168-169 бб.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 7 мин
Рефлексия. 2 мин |
Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары Қорытындылауға «Элективті тест» әдісі. Бұнда интерактивті тақтадан сұрақтар әртүрлі жауабымен көрсетіледі. Қолдарындағы түрлі түсті қағаздар арқылы жауап береді. Егер А жауабы болса, қызыл түсті В жауабына жасыл түсті, С жауабына көк түсті, D жауабына сары түсті көтереді. 1.Оксидтер қатарын корсетіңіз. А) ZnO,HCl В)NaCl, H2O С)HBr, Al2O3 D) Na2O, CO2 2. І валентті оксидтер қатары А) Na2O, Li2O В) CaO, MgO С) MgO,SО2 D) H2O, CaO 3. Оксидтерді алудың қарапайым әдісі? А) металдардың сумен әрекеттесуі В) заттардың жануы С) металдардың сутекпен әрекеттесуі D) барлығы дұрыс 4.Бейметалдар қандай оксидтер түзеді? А) негіздік В) екідайлы С) қышқылдық D) барлығы дұрыс ҚБ: «Бағдаршам» әдісі. «Бағдаршам әдісі» - сабақтың соңын қорытындылауда «элективті тест» әдісі тапсырмасын орындауда оқушы өзін- өзі бағалауда қолданылады. Дескриптор:
Балл: 7- 8 балл – жасыл түсті 4- 6 балл- сары түсті 1-3 балл – қызыл түсті «Білім кемесі»
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау-сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
|
Бағалау-оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз




















