|
ҰМЖ тарауы: Физика—табиғат туралы ғылым. Мектеп: Күні:. Мұғалімнің аты-жөні: Сынып:7 Қатысқандар: Қатыспағандар: Тортаева ИНдира Калдановна |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Өлшеулер мен есептеулердің дәлдігі. Үлкен және кіші сандарды жазу |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.1.2.3. Өлшеулер мен есептеулердің дәлдігі. Үлкен және кіші сандарды жазу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар істей алады: өлшеудегі қателіктердің себебін білетін болады; Көптеген оқушылар істей алады: өлшеулер нәтижесін қателіктерді ескере отырып жаза алады Кейбір оқушылар істей алады:Эксперименттік жұмыс нәтижелері арқылы есеп шартын құрастырып, шығарады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
• өлшеудегі қателіктердің себебін білетін болады; • өлшеулер нәтижесін қателіктерді ескере отырып жаза алады; • Эксперименттік жұмыс нәтижелері арқылы есеп шартын құрастырып, шығарады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Өлшеулер мен есептеулердің дәлдігіне келтірілген мысалдарды ауызша және жазбаша түрде сипаттай және жүйелей алады. Жаңа терминдер және лексикология:
1. Өлшеуіш құралдың шкаласы деп ..... 2. Құрал шкаласының бөлік құны ....... 3. Өлшеудің қателігі ........ 4. Абсолют қателік дегеніміз...... |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Индустрияландыру және инновацияларға негізделген экономикалық өсу (жаңа тақырыпта ) Жалпыға бірдей еңбек қоғамы (есеп шыгаруда ). |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пəнаралық байланыс |
Математика (есеп шығаруда дәреженің негізгі қасиеттерін пайдалану), қазақ тілі (тақырыпты жинақтауда сөз таптарын),ағылшын тілі (тілдік мақсаттар сөздікті пайдалану) |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Скалярлык жане векторлык физикалык шамалар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы топқа бөлу: (3 мин) Өткен тақырыпқа шолу: Топтастыру (ассосация) стратегиясы (5 мин) І. Қызығушылықты ояту (Білу) (5 минут) Сабақтың ортасы II. «Миға шабуыл». (Түсіну) (5 минут) |
Оқушылармен амандасу, түгендеу, назарын сабаққа аудару. Сыныпта жағымды ахуал қалыптастыру. Сынып оқушыларын 1,2,3 сандары бойынша санау арқылы топқа бөлу.
Әр бір топтан сұраққа жауап берген оқушы көшбасшы болады. Топтастыру (ассосация) стратегиясы
Физикалық шамаға сипаттама
Жауабы: атауы, белгіленуі, бірлігі, формуласы, өлшеу құралы. І. Қызығушылықты ояту: Тірек сөздер әдісі: Жеке жұмыс Өлшеуіш құралдары, өлшеуіш құралдың шкаласы, дәреже; Дескриптор: Әрбір дұрыс жауапқа- 1 ұпай жұлдызша беру (G)II. «Миға шабуыл» әдісі. Постер қорғау 1-топ: 1. Құрал шкаласының бөлік құны дегеніміз не және оны қалай анықтауға болады? 2-топ: 2. Өлшеудің қателігі дегеніміз не? Абсолют қателік дегеніміз не? 3-топ: 3. Үлкен және кіші сандарды қалай ықшамдап жазуға болады? Дескриптор: Мағынасының ашылуына- 1 ұпай Эстетикасына- 1ұпай Қалыптастырушы бағалау: Әр топ бірін-бірі бағалайды.
смайлик арқылы
бағалау |
Интерактивті тақта
жұлдызшалар
А-3, маркерлер Смайликтер |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы (7 мин) Қолдану Талдау Сабақтың ортасы (8 мин) Қолдану Талдау |
Тапсырма1. Семантикалық карта әдісін тәжірибе арқылы толтыру. Жұптық жұмыс. Өлшеуіш құралының өлшеу шегін, бөлік құнын, абсолют қателігін анықтаңдар.
1-топ. 1.Оқушы сызғышының өлшеу шегін, бөлік құнын және абсолют қателігін анықтаңдар 2-топ. 2.Мензурканың өлшеу шегін, бөлік құнын және абсолют қателігін анықтаңдар (1.16-сурет). 3-топ. 3.Медициналық термометрдің өлшеу шегін, бөлік құнын және абсолют қателігін анықтаңдар (1.17-сурет). Дескриптор Білім алушы – 1. Берілген өлшеуіш құралдың өлшеу шегін айтады.-1 ұпай. 2. Берілген өлшеуіш құралдың бөлік құнын анықтайды.-1 ұпай. 2.Берілген өлшеуіш құралдың абсолют қателігін анықтайды.-1 ұпай (I)Тапсырма 2 Сыныппен деңгейлік есеп шығару. үлкен және кіші сандарды дәреже көрсеткіші бар 10 санын пайдаланып ықшамдап жазу: А-деңгей: 7 000 000 000 = 7·109 В-деңгей: 2 мг=......кг
С-деңгей:
Дескриптор Білім алушы – үлкен және кіші сандарды дәреже көрсеткіші бар 10 санын пайдаланып ықшамдап жазуға -1 ұпай. Өлшем бірліктерді ХБ жүйесінде пайдалануына -1 ұпай. Дәреженің негізгі қасиеттерін пайдалануына -1 ұпай. |
(1.16 және 1.17-суреттер). Сызғыш,мензурка, медициналық термометр ХБЖ кестесі |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы ( 7 мин) Жинақтау Рефлексия (5 мин) |
(I)Синкуейн әдісі арқылы оқушылар тақырыптан түсінгенін жинақтайды: 1.Қателік - зат есім 2. абсолют қателік- тақырыптың сипаты немесе сын есім 3. Қателікті ескеру, дәл өлшеулер жүргізуге көмектеседі . – қимылды білдіретін сөздер 4. Тақырып туралы нақыл сөз. Конфуций: Ең үлкен қателік, өз қателігіңді түзетпеу. Н.Бонапарт: Аз қателік жіберген адам ғана ұлы қолбасшы бола алады. 5. Жаңылыс - тақырыпқа синоним сөз. Дескриптор: - сипаты-1ұпай. - қимылы-1ұпай. - нақыл сөз-1ұпай. -синоним сөз-1ұпай. ҚБ:бағдаршам Толықтай түсінсе, сенімді болса жасыл түсті; Түсінуге жақын болса, аздап білсе сары түсті; Түсінбесе, сенімді болмаса қызыл түсті көрсетеді. Өлшеу қателігін білу маңызды ма? Неліктен? Оқушылар бұл сұраққа басбармақ әдісі бойынша жауап береді. Маңыздылығына толықтай сенімді болса басбармағын жоғары көтереді; Маңыздылығына, аздап сенімді болса басбармағын ортада ұстайды; Маңыздылығына, сенімді болмаса басбармағын төмен түсіреді. |
Плакаттар, маркерлер, интернеттен алынған мәліметтер.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда Қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың Материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық жəне Қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жұптық жұмыс Топтық жұмыс. Тапсырма1. Семантикалық карта әдісін тәжірибе жасау арқылы толтыру. Жеке жұмыс: Тапсырма2. Сыныппен деңгейлік есеп шығару
|
Бағалау парақшасы:
Ұпайды бағаға айналдыру 13 - 15 ұпай – «өте жаксы» 9-12 ұпай – «жаксы» 8-5 ұпай – «қанағаттанарлық» |
Физика кабинетіндегі қауіпсіздік ережелерді сақтайды |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақбойынша Рефлексия |
басбармақ әдісі |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге назар аудару қажет? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Өлшеулер мен есептеулердің дәлдігі
Өлшеулер мен есептеулердің дәлдігі
|
ҰМЖ тарауы: Физика—табиғат туралы ғылым. Мектеп: Күні:. Мұғалімнің аты-жөні: Сынып:7 Қатысқандар: Қатыспағандар: Тортаева ИНдира Калдановна |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Өлшеулер мен есептеулердің дәлдігі. Үлкен және кіші сандарды жазу |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.1.2.3. Өлшеулер мен есептеулердің дәлдігі. Үлкен және кіші сандарды жазу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар істей алады: өлшеудегі қателіктердің себебін білетін болады; Көптеген оқушылар істей алады: өлшеулер нәтижесін қателіктерді ескере отырып жаза алады Кейбір оқушылар істей алады:Эксперименттік жұмыс нәтижелері арқылы есеп шартын құрастырып, шығарады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
• өлшеудегі қателіктердің себебін білетін болады; • өлшеулер нәтижесін қателіктерді ескере отырып жаза алады; • Эксперименттік жұмыс нәтижелері арқылы есеп шартын құрастырып, шығарады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Өлшеулер мен есептеулердің дәлдігіне келтірілген мысалдарды ауызша және жазбаша түрде сипаттай және жүйелей алады. Жаңа терминдер және лексикология:
1. Өлшеуіш құралдың шкаласы деп ..... 2. Құрал шкаласының бөлік құны ....... 3. Өлшеудің қателігі ........ 4. Абсолют қателік дегеніміз...... |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Индустрияландыру және инновацияларға негізделген экономикалық өсу (жаңа тақырыпта ) Жалпыға бірдей еңбек қоғамы (есеп шыгаруда ). |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пəнаралық байланыс |
Математика (есеп шығаруда дәреженің негізгі қасиеттерін пайдалану), қазақ тілі (тақырыпты жинақтауда сөз таптарын),ағылшын тілі (тілдік мақсаттар сөздікті пайдалану) |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Скалярлык жане векторлык физикалык шамалар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы топқа бөлу: (3 мин) Өткен тақырыпқа шолу: Топтастыру (ассосация) стратегиясы (5 мин) І. Қызығушылықты ояту (Білу) (5 минут) Сабақтың ортасы II. «Миға шабуыл». (Түсіну) (5 минут) |
Оқушылармен амандасу, түгендеу, назарын сабаққа аудару. Сыныпта жағымды ахуал қалыптастыру. Сынып оқушыларын 1,2,3 сандары бойынша санау арқылы топқа бөлу.
Әр бір топтан сұраққа жауап берген оқушы көшбасшы болады. Топтастыру (ассосация) стратегиясы
Физикалық шамаға сипаттама
Жауабы: атауы, белгіленуі, бірлігі, формуласы, өлшеу құралы. І. Қызығушылықты ояту: Тірек сөздер әдісі: Жеке жұмыс Өлшеуіш құралдары, өлшеуіш құралдың шкаласы, дәреже; Дескриптор: Әрбір дұрыс жауапқа- 1 ұпай жұлдызша беру (G)II. «Миға шабуыл» әдісі. Постер қорғау 1-топ: 1. Құрал шкаласының бөлік құны дегеніміз не және оны қалай анықтауға болады? 2-топ: 2. Өлшеудің қателігі дегеніміз не? Абсолют қателік дегеніміз не? 3-топ: 3. Үлкен және кіші сандарды қалай ықшамдап жазуға болады? Дескриптор: Мағынасының ашылуына- 1 ұпай Эстетикасына- 1ұпай Қалыптастырушы бағалау: Әр топ бірін-бірі бағалайды.
смайлик арқылы
бағалау |
Интерактивті тақта
жұлдызшалар
А-3, маркерлер Смайликтер |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы (7 мин) Қолдану Талдау Сабақтың ортасы (8 мин) Қолдану Талдау |
Тапсырма1. Семантикалық карта әдісін тәжірибе арқылы толтыру. Жұптық жұмыс. Өлшеуіш құралының өлшеу шегін, бөлік құнын, абсолют қателігін анықтаңдар.
1-топ. 1.Оқушы сызғышының өлшеу шегін, бөлік құнын және абсолют қателігін анықтаңдар 2-топ. 2.Мензурканың өлшеу шегін, бөлік құнын және абсолют қателігін анықтаңдар (1.16-сурет). 3-топ. 3.Медициналық термометрдің өлшеу шегін, бөлік құнын және абсолют қателігін анықтаңдар (1.17-сурет). Дескриптор Білім алушы – 1. Берілген өлшеуіш құралдың өлшеу шегін айтады.-1 ұпай. 2. Берілген өлшеуіш құралдың бөлік құнын анықтайды.-1 ұпай. 2.Берілген өлшеуіш құралдың абсолют қателігін анықтайды.-1 ұпай (I)Тапсырма 2 Сыныппен деңгейлік есеп шығару. үлкен және кіші сандарды дәреже көрсеткіші бар 10 санын пайдаланып ықшамдап жазу: А-деңгей: 7 000 000 000 = 7·109 В-деңгей: 2 мг=......кг
С-деңгей:
Дескриптор Білім алушы – үлкен және кіші сандарды дәреже көрсеткіші бар 10 санын пайдаланып ықшамдап жазуға -1 ұпай. Өлшем бірліктерді ХБ жүйесінде пайдалануына -1 ұпай. Дәреженің негізгі қасиеттерін пайдалануына -1 ұпай. |
(1.16 және 1.17-суреттер). Сызғыш,мензурка, медициналық термометр ХБЖ кестесі |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы ( 7 мин) Жинақтау Рефлексия (5 мин) |
(I)Синкуейн әдісі арқылы оқушылар тақырыптан түсінгенін жинақтайды: 1.Қателік - зат есім 2. абсолют қателік- тақырыптың сипаты немесе сын есім 3. Қателікті ескеру, дәл өлшеулер жүргізуге көмектеседі . – қимылды білдіретін сөздер 4. Тақырып туралы нақыл сөз. Конфуций: Ең үлкен қателік, өз қателігіңді түзетпеу. Н.Бонапарт: Аз қателік жіберген адам ғана ұлы қолбасшы бола алады. 5. Жаңылыс - тақырыпқа синоним сөз. Дескриптор: - сипаты-1ұпай. - қимылы-1ұпай. - нақыл сөз-1ұпай. -синоним сөз-1ұпай. ҚБ:бағдаршам Толықтай түсінсе, сенімді болса жасыл түсті; Түсінуге жақын болса, аздап білсе сары түсті; Түсінбесе, сенімді болмаса қызыл түсті көрсетеді. Өлшеу қателігін білу маңызды ма? Неліктен? Оқушылар бұл сұраққа басбармақ әдісі бойынша жауап береді. Маңыздылығына толықтай сенімді болса басбармағын жоғары көтереді; Маңыздылығына, аздап сенімді болса басбармағын ортада ұстайды; Маңыздылығына, сенімді болмаса басбармағын төмен түсіреді. |
Плакаттар, маркерлер, интернеттен алынған мәліметтер.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда Қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың Материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық жəне Қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жұптық жұмыс Топтық жұмыс. Тапсырма1. Семантикалық карта әдісін тәжірибе жасау арқылы толтыру. Жеке жұмыс: Тапсырма2. Сыныппен деңгейлік есеп шығару
|
Бағалау парақшасы:
Ұпайды бағаға айналдыру 13 - 15 ұпай – «өте жаксы» 9-12 ұпай – «жаксы» 8-5 ұпай – «қанағаттанарлық» |
Физика кабинетіндегі қауіпсіздік ережелерді сақтайды |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақбойынша Рефлексия |
басбармақ әдісі |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге назар аудару қажет? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
















