Материалдар / Өлшеулер мен есептеулердің дәлдігі

Өлшеулер мен есептеулердің дәлдігі

Материал туралы қысқаша түсінік
Өлшеулер мен есептеулердің дәлдігі
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
17 Қырқүйек 2024
147
0 рет жүктелген
450 ₸
Бүгін алсаңыз
+23 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +23 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бөлімі:

Физикалық шамалармен өлшеулер

Педагогтің аты-жөні:

И.Имамдунов

Күні:

18.09.2024

Сыныбы:

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Өлшеулер мен есептеулердің дәлдігі.

Үлкен және кіші сандарды ықшамдап жазу .

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

7.1.2.3 үлкен және кіші сандарды жазған кезде еселік және үлестік қосымшаларды білу және қолдану: микро (μ), милли (m), санти (c), деци (d), кило (k) және мега (M);

Сабақтың мақсаты:

Өлшеулер мен есептеулердің дәлдігі. Үлкен және кіші сандарды ықшамдап жазады.Өлшемдердің метрлік жүйесімен танысады. Үлкен және кіші сандарды ықшамдап жазуды үйренеді

Бағалау критерийлері


Өлшеу дәлдігін есептейді, өлшеулердің тәсілдерін қолданады

Үлкен және кіші сандарды стандарт түрде жазады

Сандарды стандарт түрде жаза отырып, есептер шығарады

Стандарт түрде жазу арқылы амалдар қолданып, есептер шығарады

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


3 мин.













«Кім жылдам» әдісі


3мин

















5мин

«Миға шабуыл»

әдісі


Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау.

«Жылы-лебіз» тренингі арқылы психологиялық ахуал туғызу. «Бағдаршам» әдісі арқылы топқа бөлу











Үй тапсырмасын тексеру:

«Кім жылдам» әдісін қолданып, үй жұмысын пысықтау.

ХБЖ қайталау ретінде есептер беріледі. 60 м - ? см

200 см - ? м

400 мм - ? м

5 км - ? м

1 сағ - ? мин

1 тәул - ? сағ

240 с - ? мин

12 сағ - ? мин

Мадақтау, қол шапалақтау


Жаңа сабақ кесте арқылы түсіндіріледі.

Аспап тық қателік

Аспаптық қателік аспап шкаласындағы бөлік құнының жартысына тең:

аспаптық қателік = бөлік құны / 2

Өлшеу нәтижесі А=a±h

(a-ha ) < A < ( a+ha)

Формулаларда өлшеу нәтижесін жазу үлгілері көрсетілген:

А – өлшеу нәтижесі;

а – аспаптың көрсетуі бойынша өлшеген шаманың мәні;

ha – өлшеудің аспаптық жаңылысы (қателігі)

Сандарды ықшамдап жазу (стандартты жазу)

Үлкен және кіші сандарды екі көбейткіштің көбейтіндісі түрінде жазу сандарды ықшамдап жазу немесе стандартты жазу деп аталады. Сандарды ықшамдап жазуда екі көбейткіштің біреуі міндетті түрде дәрежесі көрсетілген 10 саны, яғни 10n болуы керек; ал екінші бір таңбалы натурал сан немесе үтірі бар екі таңбалы бөлшек сан болуға тиіс.

Сандарды ықшамдап жазу (стандартты жазу) үлгісі

Мысалы:

Х1 = 200 000 санының ықшам түрі

Х1 =2·105 ;

Х2 = 0, 000 002 санының ықшам түрі

Х2 =2·10-6 ;

Х3 = 150 000 санының ықшам түрі

Х3 =1,5·105 ;

Х4 = 0,000 015 санының ықшам түрі

Х4 =15·10-6 .

Ықшам жазылған сандарды көбейту

Ықшам түрде берілген х=a·10n ; y=b·10m

Шамалардың мәндерін көбейту мына формула бойынша орындалады:

x ·y=a·b·10n+m .

мысалы: x=4,5·105 және у=2,0·103 болсын, онда x ·y=4,5·105 ·2,0·103=4,5 ·2,0 ·105+3 = 9 ·108

Ықшам жазылған сандарды бөлу

Ықшам сандарды бөлу мына формула бойынша табылады: x : y = a : b·10n-m .

мысалы: x=5,0·106 және у=2,5·102 болсын, онда x : y = 5,0·106 : 2,5·102 = 5,0 : 2,5 ·106-2 = 2 ·10-4 .


Әр оқушы сабаққа немесе сұраққа өз дайындығы бойынша түрлі-түсті қағаздар арқылы топқа бөлінеді: “жасыл” – дайын, “сары” – күмәнді, “қызыл” – дайын емес.


Оқушылар үй жұмысын қайталау сұрақтарына жауап береді













Оқушылар жаңа сабақты кестені дәптерге жазып алады








Shape3 Shape2 Shape1










Дескриптор Физикалық шамалардың өлшем бірліктерін ХБЖ-сінде жаза алады


Жалпы балл -2



























































Түрлі түс қағаздар








Бағалау парақшасы







Слайд






Смайликтер арқылы бағалау


Слайд







Дәптер

Сабақтың ортасы.


5 мин.


«Ойлану уақыты» әдісі




8 мин.

«Миға шабуыл» әдісі














12 мин.

«Сәйкестікті тап» әдісі
















«Кім есептей біледі»

әдісі


Білу. «Ойлану уақыты» әдісі бойынша топтық жұмыс. Оқулықтың 212-ші бетіндегі практикалық тапсырманың 1-шісін топ болып орындайды.






Қолдану. «Миға шабуыл» әдісі бойынша оқулықтағы 1.2-ші жаттығудың есептерін шығару.













Жинақтау. «Сәйкестікті тап» әдісі

1. Өлшеу дәлдігі

А. өлшем нәтижесінің өлшенетін шаманың шын мәнінен ауытқуы

2. Жанама тәсіл

Б. Физикалық шаманың мәні тікелей құралдың көмегімен анықталады

3. Өлшеу қателігі

В. Көлемді дененің ұзындығы, ені және биіктігін өлшеу арқылы табады

4. Тура тәсіл

Д. аспаптың сезгіштігіне және өлшеу жүргізетін адамның дағдысына тәуелді


Жауабы: 1 – д, 2 – в, 3 – а, 4 – б.


Бағалау. «Кім есептей біледі» әдісі бойынша ата-анаңыздың жалақысын стандарт жазуға келтіру.

Мысалы: Жанарыстың әкесі айына 300000 теңге жалақы алады.

Х = 300 000 санының ықшам түрі

Х =3·105 ;


Оқушылар практикалық жұмысты орындайды







Оқушылар жаттығуды шығарады













Оқушылар сабақтағы алған білімдерін жинақтау әдісінде қолданып, сәйкестікті анықтайды














Стандарт түрде жазады

Дескриптор.

-Сызғыштың ең үлкен аспаптық қателігін анықтайды.

Жалпы бал -2




Дескриптор

Есеп шығару кезінде үлкен және кіші сандарды стандарт түрде жазу арқылы амалдар қолданып, есептер шығарады.

Жалпы балл-2






Дескриптор: Өлшеу дәлдігі мен қателігін, тура және жанама тәсілдерді ажыратады.

Жалпы балл-3















Дескриптор: Оқушылар күнделікті өмірдеде кездесетін сандарды стандарт түрде жазады.

Жалпы балл-1



Слайд

ДК экраны




















Слайдтар







ДК экраны

















ДК экраны

Сабақтың соңы.

«Бутерброды» кері байланыс


6-мин





Бағалау




Үй тапсырмасы

Қорытынды


Кері байланыс «Бутерброды» арқылы оқушы сабақ бойынша алдымен жағымды түсініктеме беріп, кейін құрылымды сын айтып, соңынан тағы да жағымды пікір білдіреді.






Әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша 10 баллдық жүйемен бағалау















Жалпы тапсырмалар бойынша 10 балл













(W) Жаңа сабақ оқу

Мұғалім: Өлшеу дәлдігі аспаптың сезгіштігіне және өлшеу жүргізетін адамның дағдысына тәуелді. Физикада өлшеулер кезіндегі нәтиженің дәл болмауы өлшеу қателігі деп аталады. Өлшеу қателігі аспаптың бөлік құнынан үлкен болмайды. Бөлік құны аз болса, өлшеу дәлдігі жоғары болады. Өлшеу дәлдігі - өлшеу аспабын дұрыс қолдануға, өлшеуді мұқият жүргізуге де тәуелді. Өлшеу аспаптарының кемшіліктері және біздің сезім мүшелеріміздегі кемшіліктердің салдарынан өлшеу жүргізген кезде өлшенетін шаманың дәл мәнінен артық немесе кем болатын жуық мәнін ғана аламыз. Зертханалық жұмыс немесе жай өлшеулер кезінде қарастырылуы тиіс:

  • Өлшеу қателігі аспап шкаласының бөлік құнының жартысына тең.

  • Абсолют дәл өлшеу мүмкін емес!

Мысалы: Қарындаш ұзындығын өлшеп, оның мәнін аспап қателігін ескеріп жазамыз.



Аспап қателігін ескере отырып, физикалық шаманы келесі формула арқылы өрнектейміз:

L = l + l

L – өлшенетін шама

l – өлшеу нәтижесі

l – өлшеу қателігі

Өлшеу қателігі – деп өлшем нәтижесінің өлшенетін шаманың шын мәнінен ауытқуын айтады.

Абсолюттік қателік x– физикалық шаманың шын мәні мен өлшенген мәнінің айырмасын айтады.

Анықтау формуласы: x =











(G) Жұптық жұмыс

1. Сызғыштың бөлік құнын анықтаңдар















2. Сағат өлшеуіш аспап болып табылады, ал циферблат –аспап шкаласы. Аспаптың бөлік құны нешеге тең? Сағат неше уақытты көрсетіп тұр?















3Picture 1 .Төменде көрсетілген суреттегі қай мензурка арқылы сұйықтың көлемін дәл анықтауға болады? Неліктен? Аспаптың қателігін ескере отырып сұйықтың көлемін анықтаңдар.


















Жеке жұмыс

1. Төмендегі сандарды стандартты түрде жазыңдар:

  1. 26 000 =

  2. 45 000 000 =

  3. 0,000 785 =

  4. 0,001 07 =

  5. 83,6 =

  6. 0,004 19 =

  7. 36,23·10-2 =

  8. 0,27·107 =



2. Келесі амалдарды орындаңдар:

  1. 107 ·103=

  2. 109 ·102=

  3. 108 ·10-4=

  4. 106 ·10-6=

  5. 106·10-2=

  6. 10-5 ·10-7=


Жеке жұмыс

1. Төмендегі сандарды стандартты түрде жазыңдар:

  1. 26 000 =

  2. 45 000 000 =

  3. 0,000 785 =

  4. 0,001 07 =

  5. 83,6 =

  6. 0,004 19 =

  7. 36,23·10-2 =

  8. 0,27·107 =



2. Келесі амалдарды орындаңдар:

  1. 107 ·103=

  2. 109 ·102=

  3. 108 ·10-4=

  4. 106 ·10-6=

  5. 106·10-2=

  6. 10-5 ·10-7=



Жеке жұмыс

1. Төмендегі сандарды стандартты түрде жазыңдар:

  1. 26 000 =

  2. 45 000 000 =

  3. 0,000 785 =

  4. 0,001 07 =

  5. 83,6 =

  6. 0,004 19 =

  7. 36,23·10-2 =

  8. 0,27·107 =



2. Келесі амалдарды орындаңдар:

  1. 107 ·103=

  2. 109 ·102=

  3. 108 ·10-4=

  4. 106 ·10-6=

  5. 106·10-2=

  6. 10-5 ·10-7=



Жеке жұмыс

1. Төмендегі сандарды стандартты түрде жазыңдар:

  1. 26 000 =

  2. 45 000 000 =

  3. 0,000 785 =

  4. 0,001 07 =

  5. 83,6 =

  6. 0,004 19 =

  7. 36,23·10-2 =

  8. 0,27·107 =



2. Келесі амалдарды орындаңдар:

  1. 107 ·103=

  2. 109 ·102=

  3. 108 ·10-4=

  4. 106 ·10-6=

  5. 106·10-2=

  6. 10-5 ·10-7=


Үй тапсырмасын тексеру:

«Кім жылдам» әдісін қолданып, үй жұмысын пысықтау.

ХБЖ қайталау ретінде есептер беріледі. 60 м - ? см

200 см - ? м

400 мм - ? м

5 км - ? м

1 сағ - ? мин

1 тәул - ? сағ

240 с - ? мин

12 сағ - ? мин

Үй тапсырмасын тексеру:

«Кім жылдам» әдісін қолданып, үй жұмысын пысықтау.

ХБЖ қайталау ретінде есептер беріледі. 60 м - ? см

200 см - ? м

400 мм - ? м

5 км - ? м

1 сағ - ? мин

1 тәул - ? сағ

240 с - ? мин

12 сағ - ? мин


Үй тапсырмасын тексеру:

«Кім жылдам» әдісін қолданып, үй жұмысын пысықтау.

ХБЖ қайталау ретінде есептер беріледі. 60 м - ? см

200 см - ? м

400 мм - ? м

5 км - ? м

1 сағ - ? мин

1 тәул - ? сағ

240 с - ? мин

12 сағ - ? мин

Үй тапсырмасын тексеру:

«Кім жылдам» әдісін қолданып, үй жұмысын пысықтау.

ХБЖ қайталау ретінде есептер беріледі. 60 м - ? см

200 см - ? м

400 мм - ? м

5 км - ? м

1 сағ - ? мин

1 тәул - ? сағ

240 с - ? мин

12 сағ - ? мин


Үй тапсырмасын тексеру:

«Кім жылдам» әдісін қолданып, үй жұмысын пысықтау.

ХБЖ қайталау ретінде есептер беріледі. 60 м - ? см

200 см - ? м

400 мм - ? м

5 км - ? м

1 сағ - ? мин

1 тәул - ? сағ

240 с - ? мин

12 сағ - ? мин


Үй тапсырмасын тексеру:

«Кім жылдам» әдісін қолданып, үй жұмысын пысықтау.

ХБЖ қайталау ретінде есептер беріледі. 60 м - ? см

200 см - ? м

400 мм - ? м

5 км - ? м

1 сағ - ? мин

1 тәул - ? сағ

240 с - ? мин

12 сағ - ? мин

Үй тапсырмасын тексеру:

«Кім жылдам» әдісін қолданып, үй жұмысын пысықтау.

ХБЖ қайталау ретінде есептер беріледі. 60 м - ? см

200 см - ? м

400 мм - ? м

5 км - ? м

1 сағ - ? мин

1 тәул - ? сағ

240 с - ? мин

12 сағ - ? мин

Үй тапсырмасын тексеру:

«Кім жылдам» әдісін қолданып, үй жұмысын пысықтау.

ХБЖ қайталау ретінде есептер беріледі. 60 м - ? см

200 см - ? м

400 мм - ? м

5 км - ? м

1 сағ - ? мин

1 тәул - ? сағ

240 с - ? мин

12 сағ - ? мин



Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ