Өзін – өзі тану сабағының жоспары
Мектеп Мерзімі: №33-34 сабақтар
Тақырып: Өмір - өзен
Құндылық: Ақиқат
Қасиеттер:
Мұғалім: Сынып – 10 сынып Оқушылар саны -
|
Сабақтың мақсаты: Білімділік: : алған білімдерін тиянақтау, қорытындылау. Азаматық ұстанымдарын қалыптастыру. Дамытушылық: Міндеттері:
|
Ресурстар: (белсенді тақта, кітап, дәптер, слайд, ғаламтор желісінен жаңа ақпараттар) |
|
Сабақ барысы: Ұйымдастыру кезеңі: Тыныштық сәті. Жайлы баяу музыка қойылады. Нұрға бөлену Ыңғайланып отырыңыздар, денелеріңізді түзу ұстаңыздар. Аяқ – қолыңызды айқастырмаңыз. Қолыңызды тізеңізге немесе үстелге ұоюға болады. Көздеріңізді жұмуларыңызды өтінемін. Елестетіп көріңіз: Күн нұры сіздің төбеңізден өтіп, кеудеңізге қарай бойлап барады. Кеудеңіздің орта тұсында гүл түйнегі орналасқан. Гүлдің түйнегі нұрдан баяу ашылып келеді. Балғын және таза әсем гүл сіздің әр ойыңызды, әр сезіміңізді, эмоцияңыз бен тілек – қалауыңызды шайып, жүрегіңіздің қауызын ашты. Нұр сәулесі сіздің бойыңызға ақырын тарай бастағанын елестетіңіз. Ол біртіндеп күшейе түсуде. Оймен осы нұрды қолдарыңызға түсіріңіз. Сіздің қолдарыңыз нұрға бөленіп, сәуле шашуда. Қолымыз тек жақсы, ізгі істер істейді және баршаға көмектеседі. Нұр аяқтарыңызға тарады. Аяқтарыңыз нұр сәулесін шашуда. Олар сізді тек жақсылық жасау үшін жақсы жерлерге апарады. Олар нұр мен махаббат құралына айналды. Одан әрі нұр сіздің аузыңызға, тіліңізге тарады. Тіліңіз тек шындықты және жақсы, ізгі сөздер ғана айтады. Нұрды құлақтарыңызға бағыттаңыз, құлақтарыңыз тек жақсы сөз бен әсем әуенді ғана естиді. Нұр көздерімізге де жетті, көзіміз тек жақсыға қарап, бәрінен жақсылықты ғана көреді. Сіздің басыңыз түгелдей нұрға бөленіп, басыңызға тек ізгі, сәулелі ой келеді. Нұр бірте-бірте қарқынмен шұғылана бастайды, сіздің денеңізден шығып, жан-жағыңызға сәуле шашады. Осы нұрды туысқандарыңызға, мұғалімдеріңізге, достарыңызға, таныстарыңызға бағыттаңыз. Нұрды уақытша түсініспей, ренжісіп жүрген адамдарға да бағыттаңыз, олардың да жүрегі нұрға толсын. Осы нұр бүкіл әлемге: барлық адамдарға, жан-жануарларға, өсімдіктерге, барлық тірі жанға таралсын... Ғаламның барлық түкпір-түкпіріне нұр бағыттаңыз. Ойша айтыңыз: “Мен нұрлымын... Нұр менің ішімде... Мен Нұрмын”. Осындай Нұр, Махаббат және Тыныштық күйінде отыра тұрыңыз... Енді осы Нұрды жүрегіңізге орналастырыңыз. Нұрға толы бүкіл әлем сіздің жүрегіңізде. Оны осындай әсем қалыпта сақтаңыз. Жаймен көзіңізді ашуға болады.
Н.Исабековтың “Қайырлы таң, адамдар” атты шығармасы |
|
Адамдағы білім, ақыл және жігер жақсылыққа, ізгілікті істерге, адамдарға деген сүйіспеншілікке бағытталуы тиіс Абай Оқушылар дәйексөзді дәптерге жазып, мағынасын ашып, өз ойларымен жеткізеді. |
|
М.Шаханов “Тамырсыздану қаупінің тұжырымдамасы” Жаһандану рухсыздығы өз жеңісін тойлауда, Содан қазір қаншама адам бейім былай ойлауға: «Мен қай тілде еркін сөйеп, оқи алам, жаза алам, Білім, жүмыс, нан таба алам, сол тіл - менің өз анам». Бірақ қарсы түжырым бар осы адасқан байламға: Біз жалкщны мойындамай, үға алмаймыз жалпыны. Тіршілікте бір адамды шексіз сүю арқылы Адамзатты тану әрі сүюге жол табасың. Және әркім пын қадірлеу арқылы өз анасын, ¥ғар оның сатылмайтын сезімінің бағасын. Өз үлтыңның тілін, салтын, парқын сүю арқылы Күллі әлемдік биікке өрлеп, ардақтайсың жалпыны, Сан түрлі тіл меңгереміз айдындап ой қарқыны. Ал ғаламдық ортақ тілсіз - Бірлік - гүлсіз, сенім - нүрсыз, Бірақ ана тіліңе түспеу керек салқыны. Бұл табиғи жолдан айну қырсық қаупін өсірер. Тарихын түр санаға өткел тастап, Өз тілінде ойлау, сөйлеу, Тоқталған сәттен, бастап, Бүкіл баба рухымен байланысың кесілер.
Тағдырыңнан ата тұра шымын солай өшірер. Қатеңді әбжіл түзетпесең, Толықанды жоқ тірлік. Біз бабалар сүйегіне, сенімінё бақ қүрдык, Бақ құрдықта ұлтсыздық. Кеңістікке ат бұрдық, Өз тілінді жерсіңбеудіқ Өз ананды менсіңбеудің Арсыздығы қай дәуірде болып еді тапқырлық? Ол - рухи мүгедектік әрі ұлттық саткщндық! • Өлеңді оқыганда қандай сезімде болдыңыз? • Өзінің тілін, ділі мен дінін умытқан, рухани азгын-даган урпақтың моделін жасаңыз. |
|
- Өзіңізге сын көзбен қарай аласыз ба? - Қандай қасиетіңіз сізді өзгелерден ерекшелендіреді деп ойлайсыз? - Сіз өз кемшіліктеріңізді түзету үшін не істейсіз? Жоғарыдағы пікірлерді қарап шығып онымен қаншалықты келісетіндіктеріңді білдіріңдер.Жұмыс нәтижесін сыныптастарыңмен бірге талқылаңдар. |
|
Заман тобы – Өмір өзен
Асып-тасып
төгілетін |
|
|
|
Баяу әуен орындалып тұрады. Бүгінгі сабақтан алған әсерлеріңізді жүрегімізге саламыз. Бәріңізге үлкен рахмет!!! |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Өмір - өзен
Өмір - өзен
Өзін – өзі тану сабағының жоспары
Мектеп Мерзімі: №33-34 сабақтар
Тақырып: Өмір - өзен
Құндылық: Ақиқат
Қасиеттер:
Мұғалім: Сынып – 10 сынып Оқушылар саны -
|
Сабақтың мақсаты: Білімділік: : алған білімдерін тиянақтау, қорытындылау. Азаматық ұстанымдарын қалыптастыру. Дамытушылық: Міндеттері:
|
Ресурстар: (белсенді тақта, кітап, дәптер, слайд, ғаламтор желісінен жаңа ақпараттар) |
|
Сабақ барысы: Ұйымдастыру кезеңі: Тыныштық сәті. Жайлы баяу музыка қойылады. Нұрға бөлену Ыңғайланып отырыңыздар, денелеріңізді түзу ұстаңыздар. Аяқ – қолыңызды айқастырмаңыз. Қолыңызды тізеңізге немесе үстелге ұоюға болады. Көздеріңізді жұмуларыңызды өтінемін. Елестетіп көріңіз: Күн нұры сіздің төбеңізден өтіп, кеудеңізге қарай бойлап барады. Кеудеңіздің орта тұсында гүл түйнегі орналасқан. Гүлдің түйнегі нұрдан баяу ашылып келеді. Балғын және таза әсем гүл сіздің әр ойыңызды, әр сезіміңізді, эмоцияңыз бен тілек – қалауыңызды шайып, жүрегіңіздің қауызын ашты. Нұр сәулесі сіздің бойыңызға ақырын тарай бастағанын елестетіңіз. Ол біртіндеп күшейе түсуде. Оймен осы нұрды қолдарыңызға түсіріңіз. Сіздің қолдарыңыз нұрға бөленіп, сәуле шашуда. Қолымыз тек жақсы, ізгі істер істейді және баршаға көмектеседі. Нұр аяқтарыңызға тарады. Аяқтарыңыз нұр сәулесін шашуда. Олар сізді тек жақсылық жасау үшін жақсы жерлерге апарады. Олар нұр мен махаббат құралына айналды. Одан әрі нұр сіздің аузыңызға, тіліңізге тарады. Тіліңіз тек шындықты және жақсы, ізгі сөздер ғана айтады. Нұрды құлақтарыңызға бағыттаңыз, құлақтарыңыз тек жақсы сөз бен әсем әуенді ғана естиді. Нұр көздерімізге де жетті, көзіміз тек жақсыға қарап, бәрінен жақсылықты ғана көреді. Сіздің басыңыз түгелдей нұрға бөленіп, басыңызға тек ізгі, сәулелі ой келеді. Нұр бірте-бірте қарқынмен шұғылана бастайды, сіздің денеңізден шығып, жан-жағыңызға сәуле шашады. Осы нұрды туысқандарыңызға, мұғалімдеріңізге, достарыңызға, таныстарыңызға бағыттаңыз. Нұрды уақытша түсініспей, ренжісіп жүрген адамдарға да бағыттаңыз, олардың да жүрегі нұрға толсын. Осы нұр бүкіл әлемге: барлық адамдарға, жан-жануарларға, өсімдіктерге, барлық тірі жанға таралсын... Ғаламның барлық түкпір-түкпіріне нұр бағыттаңыз. Ойша айтыңыз: “Мен нұрлымын... Нұр менің ішімде... Мен Нұрмын”. Осындай Нұр, Махаббат және Тыныштық күйінде отыра тұрыңыз... Енді осы Нұрды жүрегіңізге орналастырыңыз. Нұрға толы бүкіл әлем сіздің жүрегіңізде. Оны осындай әсем қалыпта сақтаңыз. Жаймен көзіңізді ашуға болады.
Н.Исабековтың “Қайырлы таң, адамдар” атты шығармасы |
|
Адамдағы білім, ақыл және жігер жақсылыққа, ізгілікті істерге, адамдарға деген сүйіспеншілікке бағытталуы тиіс Абай Оқушылар дәйексөзді дәптерге жазып, мағынасын ашып, өз ойларымен жеткізеді. |
|
М.Шаханов “Тамырсыздану қаупінің тұжырымдамасы” Жаһандану рухсыздығы өз жеңісін тойлауда, Содан қазір қаншама адам бейім былай ойлауға: «Мен қай тілде еркін сөйеп, оқи алам, жаза алам, Білім, жүмыс, нан таба алам, сол тіл - менің өз анам». Бірақ қарсы түжырым бар осы адасқан байламға: Біз жалкщны мойындамай, үға алмаймыз жалпыны. Тіршілікте бір адамды шексіз сүю арқылы Адамзатты тану әрі сүюге жол табасың. Және әркім пын қадірлеу арқылы өз анасын, ¥ғар оның сатылмайтын сезімінің бағасын. Өз үлтыңның тілін, салтын, парқын сүю арқылы Күллі әлемдік биікке өрлеп, ардақтайсың жалпыны, Сан түрлі тіл меңгереміз айдындап ой қарқыны. Ал ғаламдық ортақ тілсіз - Бірлік - гүлсіз, сенім - нүрсыз, Бірақ ана тіліңе түспеу керек салқыны. Бұл табиғи жолдан айну қырсық қаупін өсірер. Тарихын түр санаға өткел тастап, Өз тілінде ойлау, сөйлеу, Тоқталған сәттен, бастап, Бүкіл баба рухымен байланысың кесілер.
Тағдырыңнан ата тұра шымын солай өшірер. Қатеңді әбжіл түзетпесең, Толықанды жоқ тірлік. Біз бабалар сүйегіне, сенімінё бақ қүрдык, Бақ құрдықта ұлтсыздық. Кеңістікке ат бұрдық, Өз тілінді жерсіңбеудіқ Өз ананды менсіңбеудің Арсыздығы қай дәуірде болып еді тапқырлық? Ол - рухи мүгедектік әрі ұлттық саткщндық! • Өлеңді оқыганда қандай сезімде болдыңыз? • Өзінің тілін, ділі мен дінін умытқан, рухани азгын-даган урпақтың моделін жасаңыз. |
|
- Өзіңізге сын көзбен қарай аласыз ба? - Қандай қасиетіңіз сізді өзгелерден ерекшелендіреді деп ойлайсыз? - Сіз өз кемшіліктеріңізді түзету үшін не істейсіз? Жоғарыдағы пікірлерді қарап шығып онымен қаншалықты келісетіндіктеріңді білдіріңдер.Жұмыс нәтижесін сыныптастарыңмен бірге талқылаңдар. |
|
Заман тобы – Өмір өзен
Асып-тасып
төгілетін |
|
|
|
Баяу әуен орындалып тұрады. Бүгінгі сабақтан алған әсерлеріңізді жүрегімізге саламыз. Бәріңізге үлкен рахмет!!! |
|
шағым қалдыра аласыз













