Сабақтың
тақырыбы: Өмір - шексіз
керуен
Құндылық:
«Ақиқат» Қасиеттер: өз бойынан ақиқат
іздеу, сүйіспеншілік.
Сынып –
11
Оқытуда қолданылатын
әдіс-тәсілдер: Топтық жұмыс, тыныштық сәті,
дәйексөз, әңгімелесу, шығармашылық жұмыс.
Оқып үйренудің
нәтижесі: оқушылар өмірден өзіндік
орнын, өмірлік бағдарын айқындай алуға
дағдыланады.
Сабақтың
мақсаты: -
«Ақиқат»
құндылықтарының мәнін
ашу арқылы адам өмірінің сипаты мен тірлігі туралы ұғымдарын
кеңейту.
Сабақтың
міндеттері: - өмір сырын түсіну, өмір сүру
жолдары туралы ұғым беру;
-Өмірден өздік орнын, өмірлік
бағдарын айқындай алуға баулу;
-өздік ойлау, пайымдай алу,
шешім қабылдай білуге тәрбиелеу;
|
|
Сабақтың барысы: а)
Ұйымдастыру кезеңі.
- оқушылармен
сәлемдесу.
- сынып тазалығына көңіл
бөлу
- оқушыларды
түгендеу.
1.Тыныштық
сәті. Нұрға бөлену
2.
Үй тапсырмасын
тексеру: 10- сыныптағы алған білімдерін
еске түсіру.
|
Ресурстар: (материалдар, дерек
көздер)
Сабақ барысын талқылау, топқа
бөлінеді.
Баяу
әуен
|
3.
Дәйексөз:
Жеңген адам мін мінезін
өзінің,
Танытады өз қайратын, өз
үнін.
- Өз өміріңізді қалай өткізер
едіңіз?
- Уақыттың адам өміріне ықпалы
қандай?
|
Ж.
Молдағалиев
|
4.
Әңгімелесу
(сұхбат) «Отау
үй» атты шығармасымен
таныстыру.
- Өмір, өмір сүру туралы қашан
ойландың?
- Өз өміріңді өзгерткің келе
ме, ол үшін не істер едің?
-Уақытты пайдалану туралы
ұрпаққа ой салу үшін, тереңірек үңілдіру мақсатында өлеңін
оқытып,ішкі астарына ой жіберту
Сұрақтар:
-Уақыттың адам өміріне ықпалы
қандай?
-«Өмірден өтпеңдар» дегенді
қалай түсінесіңдер?
-Өз өміріңді қалай өткізер
едің?
|
С.Мұратбеков
әңгімесі
М.Мақатаевтың
өлеңі
|
5.
Шығармашылық жұмыс, топтық
жұмыс.
Оқушыларға өмірлік ой салу
мақсатында эссе жазу ұсынылады
1-топ:
«Менің бір
күнім» тақырыбында
эссе
2-топ: «Өмір» туралы өлеңдерді
оқып өмір туралы өз түйгендерін жазу
|
Баяу әуен
қойылады.
А.Құнанбаев,
Т.Айбергенов,
Ш.Сариев,
Қ.Мырза Әлі өлең
шумақтары
|
6.
Топпен ән
айту. «Өткен
күндер»
Сөзі: И. Исаев. әні: Т.
Сарыбаев.
Өткен күндер – бақытың
да,
Өткен күндер – уақытың
да,
Сағыныш қой ол
мәңгі.
Келер күндер – таң
самалы,
Келер күндер ән
салады,
Жалғап аппақ
арманды.
Жайып жасыл
желкенімді,
Балалығым –
ертегімді,
Мәңгілік жырлап өтем
ертеңімді.
Қайырмасы:
Сағыныш жүректе от болып
алаулайды,
Мәңгілік ғашық әнім сен
бе?
Көңілім күн сайын алысқа
алаңдайды,
Ертеңге асғамын мен
де.
|
Әнді ерекше көңілмен айтады,
сергиді
|
7. Үй тапсырмасы. №
1 «Бүгінгі істі ертеңге
қалдырма» оқу.
Келесі сабақ. №
2 Оқушылар
«Өмір» деген атты эссе жазып
келеді.
|
|
8. Соңғы тыныштық
сәті. Баяу әуен қойылады. Бүгінгі
сабақтан игерген жақсы қасиеттерді есімізге түсіріп, жүрегімізге
сақтайық. «Ақиқат, ақиқат, ақиқат бар
жерде, ақиқат, ақиқат» бүкіл
әлемде.
|
Баяу әуен.
Оқушылар көздерін жұмып,
демалады
|
Пайдаланылған әдебиеттер
тізім:
1.
«Өзін-өзі
тану» оқулығы
11-сынып «Бөбек» Алматы,
2010жыл.
2. Мұғалімге арналған әдістемелік
құрал.
Гульназ Рахымберлина
Сартаевна
Алматы облысы,Панфилов
ауданы
«Керімағаш-Арасан ауылындағы
орта мектебі» КММ
Педагог-психолог, өзін-өзі
тану пәнің мұғалімі