Қазақстан тарихы
Ашық
сабақ 9-А сынып
Тарих пәні
мұғалімі:Ургушева С.К. 12.12.2017 жылы
Сабақтың тақырыбы:
1920-1930 жылдардағы Қазақстан
мәдениеті.
Сабақтың
мақсаты: Кеңестік дәуірдің мәдени құрылысты дамыту
саясатының қажеттілігі және бағыттары, қазақ өнерінің зерттелуі,
кеңестік қазақ ғылымының дамуы, ұлттың зиялы қауымының ағарту
саласындағы арман-мақсаттары туралы айту;
Білімділік: Кеңес үкіметінің
халықты сауаттандыру саясатының және мәдени құрылысты дамыту
бағыттарының мәнін ашу, ұлт зиялыларының қызметтерін атап
көрсету;
Тәрбиелік: Ұлт құндылығын
қорғауға және халық мәдениетін дамытуға үлес қосқан қайраткерлердің
еңбектерін құрметтеуге үйрету және үлгі ету арқылы адамгершілік
тәрбие беру;
Дамытушылық: Оқушыларды
жан-жақты білім алуға үйрету арқылы танымдық белсенділігін арттыру,
ғылыми білім арқылы тарихи сана және тарихи таным қалыптастыру. ХХ
ғ. бірінші жартысындағы қоғамдық құбылыстарды объективті бағалай
білу.
Күтілетін нәтиже:
Оқушының тақырыпқа қызығушылығының артуы,өз
бетінше оқып-ізденуге дағдылануы, қазақ халқының ұлттық мәдениеті
мен ғылымын өркендетуге үлес қосқан қайраткерлердің күресі мен
еңбегінің құнын түсінуі, ғылыми дүниетаным қалыптастыра
алуы.
Сабақтың әдісі:
Түсіндіру, сұрақ-жауап, ойын
элементтері
Сабақтың
түрі: Тақырыпты меңгерту
Сабақтың
көрнекілігі: Қазақстан картасы, тақырыптық плакат,
тірек-сызбалар, ойын қажеттіліктері
Пайдаланылған оқулықтар:
- М.Қозыбаев, К.Нұрпейіс, Қ.Жүкешев.
«Қазақстан тарихы (1914-2009ж.ж.)»
Алматы: «Мектеп» баспасы, 2009
- Б.Ғ. Аяған, М.Ж.Шаймерденова
Қазақстанның қазіргі заман тарихы
Алматы: «Атамұра» 2009.
- Б.Ғ. Аяған, М.Ж.Шаймерденова
Қазақстан тарихы(ХХ ғасырдың басынан бүгінгі күнге дейін)
Алматы: «Атамұра» 2013.
Сабақтың барысы: Психологиялық ахуал: Бейнеролик «Жақсылық қайта оралады»
Ұйымдастыру
кезеңі
-Сыныпты гүлдер арқылы
4-топқа бөлу: «Ағартушы», «Білім», «Ғылым», «Қазақ
өнері».
-Үй жұмысын
сұрақтар- пакеті арқылы тексеру (топтарға кесте қағазбен беру)
:
Үй тапсырмасы:I Асу - ХХ ғ. 30-жылдардағы Қазақстандағы
қасірет –Тарихқа
шолу:
Сұрақ-жауап :
1- топ
-Ф.Голощекин Қазақ өлкелік партия комитетіне басшылыққа келді –
1925ж.
-Ж. Аймауытовты атуға үкім шығарылды –
1930ж.
-КСРО Конституциясы мен Қазақ КСР Конституциясы қабылданды
–
1936ж -1937ж.
-Словецк лагерінде М.Дулатов қайтыс болды – 1935ж.
- «Ірі бай шаруашылықтары мен жартылай феодалдарды тәркілеу және
жер аудару туралы» Декрет шықты –
1928ж.
2-топ
-Қарағанды облысы, Осакаров ауданында 25 қоныс обсервация ашылған
жыл – 1931ж.
-Репрессия жаппай сипат алған жылдар – 1937-1938ж.
-Бұрынғы «Алаш» партиясының қайраткерлері басшылық қызметтерден
шеттетіліп, тұтқындалған жыл – 1928ж.
-Қазақстанға Қиыр Шығыстағы корей ұлты қашан көшіріліп әкелінді
және қайда қоныстандырылды? - 1938ж
-«Қызыл астананы» салуға қатысқаны үшін айыпталған сәулетшілер,
инженерлар, ғалымдар кімдер және олар қашан сотқа тартылды?-
1928ж.
3- топ
3. Сандар нені білдіреді:
- 1931-1933
- 1925ж XIV
съезд
- 8544 «халық жаулары»
- 1927ж XV
съезд
- 372
4- топ
4. Ұғымдардың мағынасын тап:
- репрессия
- тоталитаризм
- ұжымдастыру
- АЛЖИР
- ТУРКСИБ
II
Асу- Бейнематериалға назар
аудару.Миға шабуыл:Бүгінгі
сабақтын тақырыбы кандай болады? Мәдениет дегеніміз не? Мәдениетпен
саясатың байланысы барма?
Жаңа сабақ: 1920 – 1930 жылдардағы Қазақстан мәдениеті.
1. Қазақстан халқы арасындағы сауатсыздықты
жою.
2. Жоғары оқу орындары, мамандар даярлау.
3. Ғылыми – зерттеу мекемелері, ғылымның дамуы.
4. Қазақ кеңестік өнерінің дамуы.
III Асу –постер қорғау -10 мин
Оқулықтағы мәтінді плакатқа жасалған тірек сызба
арқылы талқылау (Әр топ өзі жасайды):
«Ағартушы» тобы: «Қазақстан халқы арасындағы сауатсыздықты жою үшін
жүргізілген маңызды оқиғалар»
«Білім» тобы: «Мамандар дайындау үшін ашылған жоғары және орта оқу
орындары »
«Ғылым»тобы: «Қазақстанда құрылған ғылыми-зерттеу мекемелері және
ғылымның дамуы, қазақстандық ғалымдар»
«Қазақ өнері» тобы: «Қазақ кеңестік өнер салаларының
дамуы»
Сергіту
сәті
IV
Асу
Кері байланыс : 1 топ –тест
2топ-кесте
3-топ сәйкестендеру
4-топ сұрақтарға жауап беру.
Рефлексия:1.Мен білдім
2.Мағам қызықты болды
3.Бүгінгі сабақта болған киыншылықтар
4.Мағам неұнады ,неұнаған
жоқ?
Үйге тапсырма: 1. 1920-1932 жылдардағы мәдени құрылыс
-қайталау
2. Қазақ кеңестік әдебиеті мен өнерінің қалыптасуы – мәліметтер
дайындап келу (Шығармашылық белсенділікті
дамыту).
- Дәстүрлі әдебиет
- Драма жанры
- Театрлар
- Музыка жанры
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ОМЖ 9 сынып
ОМЖ 9 сынып
Қазақстан тарихы
Ашық
сабақ 9-А сынып
Тарих пәні
мұғалімі:Ургушева С.К. 12.12.2017 жылы
Сабақтың тақырыбы:
1920-1930 жылдардағы Қазақстан
мәдениеті.
Сабақтың
мақсаты: Кеңестік дәуірдің мәдени құрылысты дамыту
саясатының қажеттілігі және бағыттары, қазақ өнерінің зерттелуі,
кеңестік қазақ ғылымының дамуы, ұлттың зиялы қауымының ағарту
саласындағы арман-мақсаттары туралы айту;
Білімділік: Кеңес үкіметінің
халықты сауаттандыру саясатының және мәдени құрылысты дамыту
бағыттарының мәнін ашу, ұлт зиялыларының қызметтерін атап
көрсету;
Тәрбиелік: Ұлт құндылығын
қорғауға және халық мәдениетін дамытуға үлес қосқан қайраткерлердің
еңбектерін құрметтеуге үйрету және үлгі ету арқылы адамгершілік
тәрбие беру;
Дамытушылық: Оқушыларды
жан-жақты білім алуға үйрету арқылы танымдық белсенділігін арттыру,
ғылыми білім арқылы тарихи сана және тарихи таным қалыптастыру. ХХ
ғ. бірінші жартысындағы қоғамдық құбылыстарды объективті бағалай
білу.
Күтілетін нәтиже:
Оқушының тақырыпқа қызығушылығының артуы,өз
бетінше оқып-ізденуге дағдылануы, қазақ халқының ұлттық мәдениеті
мен ғылымын өркендетуге үлес қосқан қайраткерлердің күресі мен
еңбегінің құнын түсінуі, ғылыми дүниетаным қалыптастыра
алуы.
Сабақтың әдісі:
Түсіндіру, сұрақ-жауап, ойын
элементтері
Сабақтың
түрі: Тақырыпты меңгерту
Сабақтың
көрнекілігі: Қазақстан картасы, тақырыптық плакат,
тірек-сызбалар, ойын қажеттіліктері
Пайдаланылған оқулықтар:
- М.Қозыбаев, К.Нұрпейіс, Қ.Жүкешев.
«Қазақстан тарихы (1914-2009ж.ж.)»
Алматы: «Мектеп» баспасы, 2009
- Б.Ғ. Аяған, М.Ж.Шаймерденова
Қазақстанның қазіргі заман тарихы
Алматы: «Атамұра» 2009.
- Б.Ғ. Аяған, М.Ж.Шаймерденова
Қазақстан тарихы(ХХ ғасырдың басынан бүгінгі күнге дейін)
Алматы: «Атамұра» 2013.
Сабақтың барысы: Психологиялық ахуал: Бейнеролик «Жақсылық қайта оралады»
Ұйымдастыру
кезеңі
-Сыныпты гүлдер арқылы
4-топқа бөлу: «Ағартушы», «Білім», «Ғылым», «Қазақ
өнері».
-Үй жұмысын
сұрақтар- пакеті арқылы тексеру (топтарға кесте қағазбен беру)
:
Үй тапсырмасы:I Асу - ХХ ғ. 30-жылдардағы Қазақстандағы
қасірет –Тарихқа
шолу:
Сұрақ-жауап :
1- топ
-Ф.Голощекин Қазақ өлкелік партия комитетіне басшылыққа келді –
1925ж.
-Ж. Аймауытовты атуға үкім шығарылды –
1930ж.
-КСРО Конституциясы мен Қазақ КСР Конституциясы қабылданды
–
1936ж -1937ж.
-Словецк лагерінде М.Дулатов қайтыс болды – 1935ж.
- «Ірі бай шаруашылықтары мен жартылай феодалдарды тәркілеу және
жер аудару туралы» Декрет шықты –
1928ж.
2-топ
-Қарағанды облысы, Осакаров ауданында 25 қоныс обсервация ашылған
жыл – 1931ж.
-Репрессия жаппай сипат алған жылдар – 1937-1938ж.
-Бұрынғы «Алаш» партиясының қайраткерлері басшылық қызметтерден
шеттетіліп, тұтқындалған жыл – 1928ж.
-Қазақстанға Қиыр Шығыстағы корей ұлты қашан көшіріліп әкелінді
және қайда қоныстандырылды? - 1938ж
-«Қызыл астананы» салуға қатысқаны үшін айыпталған сәулетшілер,
инженерлар, ғалымдар кімдер және олар қашан сотқа тартылды?-
1928ж.
3- топ
3. Сандар нені білдіреді:
- 1931-1933
- 1925ж XIV
съезд
- 8544 «халық жаулары»
- 1927ж XV
съезд
- 372
4- топ
4. Ұғымдардың мағынасын тап:
- репрессия
- тоталитаризм
- ұжымдастыру
- АЛЖИР
- ТУРКСИБ
II
Асу- Бейнематериалға назар
аудару.Миға шабуыл:Бүгінгі
сабақтын тақырыбы кандай болады? Мәдениет дегеніміз не? Мәдениетпен
саясатың байланысы барма?
Жаңа сабақ: 1920 – 1930 жылдардағы Қазақстан мәдениеті.
1. Қазақстан халқы арасындағы сауатсыздықты
жою.
2. Жоғары оқу орындары, мамандар даярлау.
3. Ғылыми – зерттеу мекемелері, ғылымның дамуы.
4. Қазақ кеңестік өнерінің дамуы.
III Асу –постер қорғау -10 мин
Оқулықтағы мәтінді плакатқа жасалған тірек сызба
арқылы талқылау (Әр топ өзі жасайды):
«Ағартушы» тобы: «Қазақстан халқы арасындағы сауатсыздықты жою үшін
жүргізілген маңызды оқиғалар»
«Білім» тобы: «Мамандар дайындау үшін ашылған жоғары және орта оқу
орындары »
«Ғылым»тобы: «Қазақстанда құрылған ғылыми-зерттеу мекемелері және
ғылымның дамуы, қазақстандық ғалымдар»
«Қазақ өнері» тобы: «Қазақ кеңестік өнер салаларының
дамуы»
Сергіту
сәті
IV
Асу
Кері байланыс : 1 топ –тест
2топ-кесте
3-топ сәйкестендеру
4-топ сұрақтарға жауап беру.
Рефлексия:1.Мен білдім
2.Мағам қызықты болды
3.Бүгінгі сабақта болған киыншылықтар
4.Мағам неұнады ,неұнаған
жоқ?
Үйге тапсырма: 1. 1920-1932 жылдардағы мәдени құрылыс
-қайталау
2. Қазақ кеңестік әдебиеті мен өнерінің қалыптасуы – мәліметтер
дайындап келу (Шығармашылық белсенділікті
дамыту).
- Дәстүрлі әдебиет
- Драма жанры
- Театрлар
- Музыка жанры
шағым қалдыра аласыз













