|
Сабақтың тақырыбы: Омыртқалы және омыртқасыз жануарлар |
Мектеп:Қазақстан негізгі орта мектебі КММ |
|||||||||||||||||||||||||
|
Күні:12.10.2018 |
Мұғалімнің есімі:Мұхаева Г.Т. |
|||||||||||||||||||||||||
|
СЫНЫП: 3 |
Қатысқандар саны: 4 қатыспағандар- |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
3.2.2.5 Жануарлардың айқындалған мінез құлықтарының мекен ету ортасының ерекшеліктеріне байланыстылығын түсіну және түсіндіру |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың құрылысының ерекшеліктері |
|||||||||||||||||||||||||
|
|
Оқушылардың басым бөлігі омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың құрылысының ерекшеліктеріне мысалдар келтіру |
|||||||||||||||||||||||||
|
|
Кейбір оқушылар. :омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың маңызын түсіндіру |
|||||||||||||||||||||||||
|
Құндылық |
Қоршаған ортаның алуан түрлі тіршілігін сақтап ,елге,жерге құрметпен қарау. -бір-біріне құрметпен қарау; -кішіпейілділікке үйрену; -шыншыл болу; Құндылықтарға баулу топтық жұмыс, жұптық жұмыс барысында жүзеге асырылады. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Омыртқасыз және омыртқалыжануарлардың құрылысының ерекшеліктерін сипаттайды Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың құрылысының ерекшеліктерін айыра біледі Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың маңызын түсіндіреді |
|||||||||||||||||||||||||
|
Ресурстар |
Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Әдіс-тәсілдер |
Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Географиядан жануарлардың мекен ету ортасын,таралуын біледі. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
|
|
Сабақтың жоспары |
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды ширату жаттығу: «Жалған альтернатива» әдісі Шырша ағашының жапырағы қандай?бүйрек пішінді ,әлде жебе тәрізді ме? Солтүстікте қандай жануарлар тіршілік етеді: ақ аю ма әлде ақбөкен бе? Миға шабуыл» (видеокөрсету) жануарлар
Жәндіктер (омыртқасыздар) Жануарлар(омыртқалылар) Суреттер таңдау арқылы 2 топқа бөлу. 1-топ:Омыртқасыздар, 2-топ: омыртқалылар)
Ой шақыру.(видео көрсету) Топқа бөлу.(сурет қиындыларынан мазайка құрау арқылы топқа бөлу) Тапсырма №1. Оқушылар сандықшадан жануар суретін таңдап алады, ол жайында бір минут сөйлейді.Оларға сипаттама береді ТЖ «Бір минут» тәсілі |
ҚБ: Стикерлер арқылы бір-бірін бағалау.
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Мәтінмен жұмыс:Жұпқа берілген атаулары бойынша екі топ кітаптағы мәтінді оқиды.„ЖИКСО“ әдісі №1.Тапсырма .Суреттерді қарап отырып жануарлардың құрылыс ерекшеліктеріне қарап сипаттайды: Омыртқасыздар,омыртқалылар
Омыртқасыздар------------------------------------------------ Омыртқалылар-------------------------------------------------- Қ.Б.«Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. Дескриптор • Суреттегі омыртқасыз жануарлардың құрылыс ерекшеліктеріне қарап сипаттай алады • Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың құрылысына қарап таниды • Омыртқалылар мен омыртқасыздарды айыра алады • Омыртқасыз және омыртқалы жануарларды жіктеп жаза алады №2.Тапсырма .Тапсырманы мұқият оқып шығып омыртқалылардың құрылыс ерекшеліктерін айырып жазыңдар Жолбарыс,жауынқұрт,медуза.бүркіт,жылан,арқар,гидра,құмырсқа,тасбақа,тышқан. Дескриптор • омыртқалылардың құрылыс ерекшеліктерін айырып жаза алады • Омыртқалы жануарлар туралы біледі №3. Тапсырма .Тапсырманы мұқият оқып шығып омыртқасыздардың құрылыс ерекшеліктерін жазыңдар Бақа,жүзім ұлуы,барыс,арыстан,құрттар,теңіз жұлдызы,дафня,балық,маса ҚБ «Қошемет» әдісі Дескриптор Омыртқасыздардың құрылыс ерекшеліктерін жаза алады -Омыртқасыз жәндіктер туралы біледі Тапсырма №4 «ия», «жоқ» әдісі (әр дұрыс жауаптың тұсына «v» белгісін қойыңыз)
ҚБ «Көңіл күй арқылы бағалау» Дескриптор - ағзалардың құрылыс ерекшеліктерін анықтайды -кестені дұрыс толтыра алады -Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың құрылысын біледі
Тапсырма №5.Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың маңызы туралы түсіндіріңдер Проблемалық жағдаят туғызу: 1.Омыртқалы және омыртқасыз жануарлар неліктен маңызды? 2.Пайдасыз жануарлар мен жәндіктер бар ма?Ойыңды дәлелде ҚБ «Бас бармақ» әдісі Дескриптор • жануарлардың маңызы туралы түсіндіреді •Жануарлардың табиғаттағы пайдасын айта алады • жануарлар әлемінің жіктелуі омыртқа жотасына байланысты екендігін дәлелдей алады • өз пікірін білдіреді.
Тапсырма №6. Биологиялық диктант.Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді жазыңдар. (жеке жұмыс) Көпжасушалы жануарлардың екінші тобы омыртқалы жануарлар немесе..................... Жануарлардың тіршілік ортасы...........,............,.............., таралған. Денесі ..............қабаттан тұратын терімен жабылған. Желілілердің.....................болады. Желі ұрықтың ............жағында пайда болып, бүкіл өмір бойы сақталады. Омыртқасыздар— ішкі ...................... болмайтын алуан түрлі жануарлар тобы.Омыртқасыздардың жеке даму процесінде бұлшық ет және байланыстырушы ұлпаларға негіз беретін .......................,......................,..............................,қабаттары дамыған.
Кілт сөздер: Мезодерма,эктодерма,энтодерма,желілілер,құрлық,су,ауа,арқа,омыртқа жотасы . Дескриптор • Биологиялық диктантты дұрыс орындайды
•Жануарлардың табиғаттағы пайдасын айта алады •Омыртқалы,омыртқасыздардың тіршілік ортасын дұрыс жазады. ҚБ «Бағдаршам көздері» арқылы бағалау |
ҚБ: Бас бармақ арқылы бір-бірін бағалау.
Қошемет әдісі
смайлик
ҚБ: Бағдаршам көздері арқылы бір-бірін бағалау.
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия «Жетістік сатысы»
|
Стикер лер
|
||||||||||||||||||||||||
|
|
Үйге тапсырма: Мазмұндау.
|
|
||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пəнаралық байланыс Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
|
Рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды. Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың құрылысының ерекшеліктерін білді,мысалдар келтірді, маңызын анықтады. Сыныптағы оқу атмосферасы белсенді болды. Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді.Қабілеттеріне қарай әр оқушыға сараланған тапсырмалар берілді. Мен жоспарланған уақытымды ұстандым. Мен жоспарыма еш өзгерістер енгізгенім жоқ. |
«Жетістік баспалдағы» Оқушылар стикерлерге өз есімдерін жазып (немесе смайликтің суретін салып) тақтада салынған баспалдақтардың біріне жабыстырады. Баспалдақтар «Керемет!», «Өзіме сенімдімін!», «Жақсы», «Жаман емес», «Маған көмек керек!», «Білмеймін», «Нашар» деп аталады. |
|
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Омыртқалы және омыртқасыз жануарлар
|
Сабақтың тақырыбы: Омыртқалы және омыртқасыз жануарлар |
Мектеп:Қазақстан негізгі орта мектебі КММ |
|||||||||||||||||||||||||
|
Күні:12.10.2018 |
Мұғалімнің есімі:Мұхаева Г.Т. |
|||||||||||||||||||||||||
|
СЫНЫП: 3 |
Қатысқандар саны: 4 қатыспағандар- |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
3.2.2.5 Жануарлардың айқындалған мінез құлықтарының мекен ету ортасының ерекшеліктеріне байланыстылығын түсіну және түсіндіру |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың құрылысының ерекшеліктері |
|||||||||||||||||||||||||
|
|
Оқушылардың басым бөлігі омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың құрылысының ерекшеліктеріне мысалдар келтіру |
|||||||||||||||||||||||||
|
|
Кейбір оқушылар. :омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың маңызын түсіндіру |
|||||||||||||||||||||||||
|
Құндылық |
Қоршаған ортаның алуан түрлі тіршілігін сақтап ,елге,жерге құрметпен қарау. -бір-біріне құрметпен қарау; -кішіпейілділікке үйрену; -шыншыл болу; Құндылықтарға баулу топтық жұмыс, жұптық жұмыс барысында жүзеге асырылады. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Омыртқасыз және омыртқалыжануарлардың құрылысының ерекшеліктерін сипаттайды Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың құрылысының ерекшеліктерін айыра біледі Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың маңызын түсіндіреді |
|||||||||||||||||||||||||
|
Ресурстар |
Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Әдіс-тәсілдер |
Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Географиядан жануарлардың мекен ету ортасын,таралуын біледі. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
|
|
Сабақтың жоспары |
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды ширату жаттығу: «Жалған альтернатива» әдісі Шырша ағашының жапырағы қандай?бүйрек пішінді ,әлде жебе тәрізді ме? Солтүстікте қандай жануарлар тіршілік етеді: ақ аю ма әлде ақбөкен бе? Миға шабуыл» (видеокөрсету) жануарлар
Жәндіктер (омыртқасыздар) Жануарлар(омыртқалылар) Суреттер таңдау арқылы 2 топқа бөлу. 1-топ:Омыртқасыздар, 2-топ: омыртқалылар)
Ой шақыру.(видео көрсету) Топқа бөлу.(сурет қиындыларынан мазайка құрау арқылы топқа бөлу) Тапсырма №1. Оқушылар сандықшадан жануар суретін таңдап алады, ол жайында бір минут сөйлейді.Оларға сипаттама береді ТЖ «Бір минут» тәсілі |
ҚБ: Стикерлер арқылы бір-бірін бағалау.
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Мәтінмен жұмыс:Жұпқа берілген атаулары бойынша екі топ кітаптағы мәтінді оқиды.„ЖИКСО“ әдісі №1.Тапсырма .Суреттерді қарап отырып жануарлардың құрылыс ерекшеліктеріне қарап сипаттайды: Омыртқасыздар,омыртқалылар
Омыртқасыздар------------------------------------------------ Омыртқалылар-------------------------------------------------- Қ.Б.«Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. Дескриптор • Суреттегі омыртқасыз жануарлардың құрылыс ерекшеліктеріне қарап сипаттай алады • Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың құрылысына қарап таниды • Омыртқалылар мен омыртқасыздарды айыра алады • Омыртқасыз және омыртқалы жануарларды жіктеп жаза алады №2.Тапсырма .Тапсырманы мұқият оқып шығып омыртқалылардың құрылыс ерекшеліктерін айырып жазыңдар Жолбарыс,жауынқұрт,медуза.бүркіт,жылан,арқар,гидра,құмырсқа,тасбақа,тышқан. Дескриптор • омыртқалылардың құрылыс ерекшеліктерін айырып жаза алады • Омыртқалы жануарлар туралы біледі №3. Тапсырма .Тапсырманы мұқият оқып шығып омыртқасыздардың құрылыс ерекшеліктерін жазыңдар Бақа,жүзім ұлуы,барыс,арыстан,құрттар,теңіз жұлдызы,дафня,балық,маса ҚБ «Қошемет» әдісі Дескриптор Омыртқасыздардың құрылыс ерекшеліктерін жаза алады -Омыртқасыз жәндіктер туралы біледі Тапсырма №4 «ия», «жоқ» әдісі (әр дұрыс жауаптың тұсына «v» белгісін қойыңыз)
ҚБ «Көңіл күй арқылы бағалау» Дескриптор - ағзалардың құрылыс ерекшеліктерін анықтайды -кестені дұрыс толтыра алады -Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың құрылысын біледі
Тапсырма №5.Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың маңызы туралы түсіндіріңдер Проблемалық жағдаят туғызу: 1.Омыртқалы және омыртқасыз жануарлар неліктен маңызды? 2.Пайдасыз жануарлар мен жәндіктер бар ма?Ойыңды дәлелде ҚБ «Бас бармақ» әдісі Дескриптор • жануарлардың маңызы туралы түсіндіреді •Жануарлардың табиғаттағы пайдасын айта алады • жануарлар әлемінің жіктелуі омыртқа жотасына байланысты екендігін дәлелдей алады • өз пікірін білдіреді.
Тапсырма №6. Биологиялық диктант.Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді жазыңдар. (жеке жұмыс) Көпжасушалы жануарлардың екінші тобы омыртқалы жануарлар немесе..................... Жануарлардың тіршілік ортасы...........,............,.............., таралған. Денесі ..............қабаттан тұратын терімен жабылған. Желілілердің.....................болады. Желі ұрықтың ............жағында пайда болып, бүкіл өмір бойы сақталады. Омыртқасыздар— ішкі ...................... болмайтын алуан түрлі жануарлар тобы.Омыртқасыздардың жеке даму процесінде бұлшық ет және байланыстырушы ұлпаларға негіз беретін .......................,......................,..............................,қабаттары дамыған.
Кілт сөздер: Мезодерма,эктодерма,энтодерма,желілілер,құрлық,су,ауа,арқа,омыртқа жотасы . Дескриптор • Биологиялық диктантты дұрыс орындайды
•Жануарлардың табиғаттағы пайдасын айта алады •Омыртқалы,омыртқасыздардың тіршілік ортасын дұрыс жазады. ҚБ «Бағдаршам көздері» арқылы бағалау |
ҚБ: Бас бармақ арқылы бір-бірін бағалау.
Қошемет әдісі
смайлик
ҚБ: Бағдаршам көздері арқылы бір-бірін бағалау.
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия «Жетістік сатысы»
|
Стикер лер
|
||||||||||||||||||||||||
|
|
Үйге тапсырма: Мазмұндау.
|
|
||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пəнаралық байланыс Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
|
Рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды. Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың құрылысының ерекшеліктерін білді,мысалдар келтірді, маңызын анықтады. Сыныптағы оқу атмосферасы белсенді болды. Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді.Қабілеттеріне қарай әр оқушыға сараланған тапсырмалар берілді. Мен жоспарланған уақытымды ұстандым. Мен жоспарыма еш өзгерістер енгізгенім жоқ. |
«Жетістік баспалдағы» Оқушылар стикерлерге өз есімдерін жазып (немесе смайликтің суретін салып) тақтада салынған баспалдақтардың біріне жабыстырады. Баспалдақтар «Керемет!», «Өзіме сенімдімін!», «Жақсы», «Жаман емес», «Маған көмек керек!», «Білмеймін», «Нашар» деп аталады. |
|
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
||
шағым қалдыра аласыз





















