|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:7.2 С: Тынысалу |
Мектеп: «14 орта мектеп» мемлекеттік коммуналдық мекемесі |
||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімніңаты-жөні:Нурахметова Гульбар Нурахметовна |
||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
7.1.4.4 Омыртқасыздар және омыртқалылардың тыныс алу мүшелерін салыстыру |
||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
Омыртқасыздаржәне омыртқалылардың тыныс алу мүшелерін салыстыру |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлықоқушылар:
Қатысушылардыңкөпшілігі:
Кейбір оқушылар:
|
||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқытудың тілдік мақсаты: Оқушылар орындай алады: Оқушылардан суретте көрсетілген әртүрлі тыныс алу жүйелерінің құрылысын кемінде үш артықшылығы мен кемшілігін жазады. Сонымен қатар әртүрлі тыныс алу жүйелерінің құрылысын артықшылығы мен кемшілігінің сәйкестігін анықтайтын болады. Пәнге тән лексика мен терминология:
|
||||||||||||||||||
|
|
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: -Омыртқасыз жануарларда тыныс алу ….. байланысты емес. -Омыртқалы жануарларда тыныс алу органдары …… байланысты. -Бұлшықеттер көп мөлшерде оттегіні ......... үшін қажет етеді. |
||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
-физика: газдардың қозғалуы тұрғысында ; -химия: оттегі молеукуласы мен органикалық заттар арасында қосылыстардың түзілуі мен энергияның босап шығуы. |
||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Оқушыларға презентация арқылы ақпарат беріледі. Ғаламтордың көмегімен тапсырмалар орындайды және тақырыпқа қатысты мәліметтерді жинақтайды. |
||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім
|
Оқушылар жануарлар мен өсімдіктер оттегін тыныс алу үшін қолданатынын біледі. Оқушылар тыныс алу процесінің ауадағы оттегі мен ағзадағы көмірқышқыл газы арасындағы алмасу процесі екендігін біледі 6 сынып «Биология» |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||
Берілген тапсырмаларға сәйкестендіріп +, - таңбасын қой.
|
Тыныс алу мүшесі |
Қарапайымдылар |
Балықтар |
Жәндіктер |
Құстар |
|
Кеңірдек |
|
|
|
|
|
Өкпе |
|
|
|
|
|
Желбезек |
|
|
|
|
|
Жасушалық тыныс алу |
|
|
|
|
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
Алматы облысы Іле ауданы Қосөзен ауылы «№14 орта мектеп»
мемлекеттік коммуналдық мекемесі
Сабақтың тақырыбы: Омыртқасыздар және омыртқалылардың тыныс алу мүшелерін салыстыру
Сыныбы: 7
Пән мұғалімі: Нурахметова Г.Н.
2017-2018 оқу жылы
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Омыртқасыздар және омыртқалылардың тыныс алу мүшелерін салыстыру 7 сынып
Омыртқасыздар және омыртқалылардың тыныс алу мүшелерін салыстыру 7 сынып
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:7.2 С: Тынысалу |
Мектеп: «14 орта мектеп» мемлекеттік коммуналдық мекемесі |
||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімніңаты-жөні:Нурахметова Гульбар Нурахметовна |
||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
7.1.4.4 Омыртқасыздар және омыртқалылардың тыныс алу мүшелерін салыстыру |
||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
Омыртқасыздаржәне омыртқалылардың тыныс алу мүшелерін салыстыру |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлықоқушылар:
Қатысушылардыңкөпшілігі:
Кейбір оқушылар:
|
||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқытудың тілдік мақсаты: Оқушылар орындай алады: Оқушылардан суретте көрсетілген әртүрлі тыныс алу жүйелерінің құрылысын кемінде үш артықшылығы мен кемшілігін жазады. Сонымен қатар әртүрлі тыныс алу жүйелерінің құрылысын артықшылығы мен кемшілігінің сәйкестігін анықтайтын болады. Пәнге тән лексика мен терминология:
|
||||||||||||||||||
|
|
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: -Омыртқасыз жануарларда тыныс алу ….. байланысты емес. -Омыртқалы жануарларда тыныс алу органдары …… байланысты. -Бұлшықеттер көп мөлшерде оттегіні ......... үшін қажет етеді. |
||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
-физика: газдардың қозғалуы тұрғысында ; -химия: оттегі молеукуласы мен органикалық заттар арасында қосылыстардың түзілуі мен энергияның босап шығуы. |
||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Оқушыларға презентация арқылы ақпарат беріледі. Ғаламтордың көмегімен тапсырмалар орындайды және тақырыпқа қатысты мәліметтерді жинақтайды. |
||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім
|
Оқушылар жануарлар мен өсімдіктер оттегін тыныс алу үшін қолданатынын біледі. Оқушылар тыныс алу процесінің ауадағы оттегі мен ағзадағы көмірқышқыл газы арасындағы алмасу процесі екендігін біледі 6 сынып «Биология» |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 0-5 мин |
І Ұйымдастыру кезеңі . Психологиялық ахуал орнату.
Миға шабуыл -Тынысынызды ұстап өзініздің сезімдерінізді белгілеңіз -Нені сездіңіз? -Тыныс бізге не үшін қажет? -Қай газ және неліктен ол бізге қажет? -Қандай жолдармен оттегі біздің ағзамызға кіре алады? -Тыны салу органдары барлығында бірдей ме? Оқушылармен бірге оқу мақсатын анықтау Проблемалық сұрақ Тыныс алу – барлық тірі ағзалардың қасиеті мен сипаттамасы. Түрлі даму кезеңінде тұрған жануарлар бірдей тыныс алады. Алайда тыныс алу жолдары әр түрлі болып табылады. Қай жануарларда бірінші болып тыныс алу органдары пайда болды? |
Слайд Бейне ролик |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 20 мин |
«Зизаг» әдісі. Оқушылар топтың ішінде 4 номерге белгіленеді. Бірінші номердегі оқушылар 1 топқа топтасады. 2 номердегі оқушылар 2 топқа бірлеседі. Жәндіктердің, балықтардың, құстардың тыныс алу жүйесінің оқиды және құрылысын салыстырып, талқылайды. 1. Тақырыпты өз бетінше «Түртіп алу» әдісі бойынша оқиды. 5 минут. 2. Топ ішінде талқылайды 7 минут 2.1-топ. Омыртқалы және омыртқасыз жануарлардың тыныс алу мүшелерін салыстырады. 2.2- топ Тақырып бойынша кластер құрады 2.3- топ «Қос жазба күнделігі» әдісі арқылы тапсырманы орындайды.
Бейне ролик және
слайт көрсету Сергіту сәті Оң қолымды көтергенде - омыртқалылар. Балық, Қосмекенділер, құстар, жорғалаушылар, сүтқоректілер Сол қолымды көтергенде - омыртқасыздар( өрмекші, шыбын, ұлу, шұбалшаң Әр топқа тапсырмалар беріледі. 1 топ. «ВЕНН диаграммасы» құрады. Ұқсастықтары мен айырмашылықтарын айт 2.1. тапсырма. Омыртқалы және омыртқасыз жануарлардың тыныс алу мүшелерін салыстырады. Дескриптор:
Жарайсың... 2 топ. 1-тапсырма. Тақырып бойынша «Кластер» құрастырады. Тақырыпты оқып, тапсырманы орындау. Дескриптор:
«От шашу» әдісі арқылы бағалау (топ өзара бағалайды)
3- топ тапсырмалары. «Қос жазба күнделіг» арқылы оқушылар термин өздер мен оның ережесін жазып айтады. Сол жағында терминдер және оң жағында түсініктер жазылады Дескриптор:
Бағалау түрі «Үш шапалақ» Сәйкестендіру кестесі Берілген сөздерді сәйкестендіреді
1. Гидра
-------------------- -Өкпе
6.Сүтқоректілер --
Ә. Бүкіл денесі Семантикалық кестені толтыр. Берілген тапсырмаларға сәйкестендіріп +, - таңбасын қой.
Дескриптор:
Бағалау түрі «Үш шапалақ» Шапалақтау арқылы оқушыларды ынталандыру
3- топ. Суреттерді қарапайымнан күрделену бойынша құрастырады.
Дескриптор: - Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың тыныс алу мүшесін топтастыра алады. Бағалау:Бағдаршам түстері арқылы
«Көкпар» ойыны «Білімнің алмас қамалы жоқ»
Оқушыларға ұшықта
жасырынған сұрақтар беріледі. Ұяшықты таңдау арқылы сұрақтарға
жауап береді. |
Топтық жұмыс
ҚБ
Топтық жұмыс
ҚБ
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5-7 мин
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз? |
Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Барлық оқушылар: Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың тыныс алу мүшелерін сипаттай алады Көпшілік оқушылар: Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың тыныс мүшелері мен олардың қызметін байланыстарды Кейбір оқушылар: Тыныс алу мүшелерінің ерекшеліктерін сипаттайды біледі |
Бағалау жоспарланған бағалау критерийлері және қалыптастыру бағалау жұмысы арқылы жүргізіледі. Жұптық немесе топтық жұмыс жасаған кезде өзара бағалауды қосымша қарастыруға болады.Сабақ соңында өз-өзін бағалауы тиімді болады. |
Интеракиивті тақтаны қажет уақытында қосып отыру. Дереккөздермен жұмысты дағдалану
|
Берілген тапсырмаларға сәйкестендіріп +, - таңбасын қой.
|
Тыныс алу мүшесі |
Қарапайымдылар |
Балықтар |
Жәндіктер |
Құстар |
|
Кеңірдек |
|
|
|
|
|
Өкпе |
|
|
|
|
|
Желбезек |
|
|
|
|
|
Жасушалық тыныс алу |
|
|
|
|
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
Алматы облысы Іле ауданы Қосөзен ауылы «№14 орта мектеп»
мемлекеттік коммуналдық мекемесі
Сабақтың тақырыбы: Омыртқасыздар және омыртқалылардың тыныс алу мүшелерін салыстыру
Сыныбы: 7
Пән мұғалімі: Нурахметова Г.Н.
2017-2018 оқу жылы
шағым қалдыра аласыз




















