|
Ұзақ мерзімді жоспар: 5.3В бөлім: Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану |
Мектеп: №10 А.Байтұрсынов атындағы ЖОББМ. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Мушатова.Н.Д. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып 5 |
Қатысқандар саны: қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Ондық бөлшекті натурал санға көбейту. Ондық бөлшектерді көбейту. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
5.1.2.28 ондық бөлшекті натурал санға және ондық бөлшекке және ондық бөлшекке көбейтуді орындау; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Оқушылардың барлығы:Ондық бөлшекті натурал санға көбейтудің ережесін біледі; Басым көпшілігі: Ондық бөлшекті натурал санға көбейтудің ережесін есептер шығаруда қолдана алады; Кейбір оқушылар:Ондық бөлшектермен берілген мәтінді есептерді шығара алады, ондық және жай бөлшектермен берілген сандық өрнектердің мәнін таба алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
-Оқушыларға екі натурал санның көбейтіндісін есептей алады. -Ондық бөлшектерді қосу және азайтуды есептер шығаруда қолдана біледі; жай бөлшекті ондық бөлшекке, ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыра алады. -Ондық бөлшекті натурал санға көбейтуді есептер шығаруда қолдана біледі. -Құрамында ондық бөлшек пен натурал сандары бар өрнектердің мәнін есептеп, белгілі және белгісіз шамаларды сипаттай отырып, мәтінді есептердің шешімін таба алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Білу, түсіну, қолдану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Тілдік мақсат Ондық бөлшекті оқиды және жаза алады . Ондық бөлшектерді қосу және азайтуды қалай қолдану керек екенін түсіндіре алады. Ондық бөлшекті натурал санға көбейте алады. Пәнге қатысты лексика мен терминология Ондық бөлшек,ондық таңба,үтір,ондық үлес, бүтін бөлік, натурал сан, бөлшек бөлік, қосу, азайту, жай бөлшек, Диалогқа/ жазылымға қажетті тіркестер Ондық бөлшек деп .... Ондық бөлшектерді қосу және азайту ережесі. Ондық бөлшекті натурал санға көбейтудің ережесі. Оқушылар: - жай бөлшектерді ондық бөлшек түрінде және керісінше жазу алгоритмін түсіндіре алады; - ондық бөлшектерге арифметикалық амалдар қолдану алгоритмін түсіндіре алады; - бүтін бөлік, бөлшек бөлік; - ондық бөлшек; - үтірмен ажыратылатын таңбалар саны; - үтірден кейінгі таңбалар саны; - ондық, жүздік, мыңдық және т.с.с. үлестер; - ондық бөлшекті натурал санға көбейту үшін ... керек; - ... неше цифр болса, көбейтіндіде оң жақтан сонша цифрды үтірмен ажырату керек; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
ҚАЗАҚСТАННЫҢ ТӘУЕЛСІЗДІГІ ЖӘНЕ АСТАНА Ұжымшылдыққа тәрбиелеу,жауапкершілік,сыйластық өзара ынтымақтастық құндылықтарды қалыптастыру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Геометрия, Информатика және физика үшін қажет |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ-ны қолдану дағдылары |
Интерактивті тақтаны қолдану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Ондық бөлшектерді жаза біледі, оқи алады. Разрядтық қосылғыштар бойынша жіктеуді біледі. Ондық бөлшектерді қосу және азайту амалдарын орындайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 мин Топпен жұмыс 5 мин
Топпен жұмыс
Сабақтың ортасы Топшамамен жұмыс 8 мин Мәтін есептерді шығару(оқулықпен жұмыс) 6 мин
Ширату жаттығулары(ауызша жаттығулар) 4 мин
Саралау тапсырмалары 4 мин Қосымша тапсырмалар 6 мин Қалыптастырушы бағалау 5 мин Сабақтық соңы Үйге тапсырма 1мин Сабақты қорытындылау 2 мин |
1. Ұйымдастыру кезеңі «Үміт» ағашы Сабақтың басында дәрістің SMART мақсатын қою (постерге алдын-ала түрлі-түсті көрнекі салынған) ілінеді «Үміт» ағашында төмендегідей сөздер жазылды: -үйренемін; -зерттеймін; -болжаймын; -тәжірибе алмасам; Сабақ басында оқушыларға әртүрлі түстегі стикер тарқатылады. Оқушылар стикерге сабақтың SMART мақсатын өздері қойып жазып іледі. «Фигуралар арқылы» топқа бөлу. Оқушыларға үш түрлі фигура ұсынылады. Осы фигураларды таңдау арқылы үш топқа бөлінеді. 2.Үй тапсырмасын тексеру. Ауызша.
3 Әдісі: «Миға шабуыл» Бағалау түрі: топтар бірін бірі бағалайды Бағалау: жетон-смайлик Мақсаты: Оқушылар осыған дейінгі меңгерген білімдеріне сүйеніп ондық бөлшектерді қосу ережесі бойынша фигуралардың периметрін табады.
І
1
2 3. Қабырғасының ұзындығы 2,7 см болатын қолдарыңыздағы тең қабырғалы төртбұрыштың периметрін табыңыздар? Тексеру:Тапсырманың жауаптары ауызша айтылып тексеріледі. Экраннан көрсетіледі. 1,7+1,7+1,7+1,7+1,7=8,5 1,07+1,07+1,07=3,21 2,7+2,7+2,7+2,7=10,8 ІІ тапсырма Түрі: Топтық жұмыс: Әдісі: «Тұжырымдамалық карта» Мақсат:Ондық бөлшекті натурал санға көбейту тақырыбын ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру, жай бөлшекті натурал санға көбейту, натурал сандарды көбейту бойынша бар білімдерін қолданып, меңгеру. Бағалау түрі: барлық оқушылар Бағалау әдісі: «Бас бармақ»
Қ Көмекші сауалдар: -Бірдей қосылғыштардың қосындысын екі санның көбейтіндісі түрінде қалай жазамыз? -Екі натурал санның көбейтіндісі мен ондық бөлшекті натурал санға көбейтудің арасында қандай ұқсастық байқадыңыз? -Ондық бөлшекті натурал санға көбейткенде үтірді қалай ажыратамыз? -Көбейтудің қандай қасиеттерін қолданған тиімді? -Ондық бөлшекті жай бөлшек түрінде жазып көбейтіп қараңыз. Жауаптарды тексеру парағы:
1,07*3=3,21
2,7*4=10,8
х 5 х 3 х 4
8,5 3,21 10,8
4. Жұмыс түрі: Жек, жұппен, топпен жұмыс: Әдісі: «Ойлан, жұптас, бөліс!» белсенді оқыту әдісі бойынша топ мүшелеріне жеке тапсырмалар беріледі, ойланып, көршісімен талдау керек, сосын топта талқылап, тапсырманы орындау ережесін түсіндіру тапсырылады. Тақтаға әр топтан екі оқушы шығып, топта шығарылған есептің шығару жолымен таныстырады, түсіндіреді. Мақсаты: Көбейтудің қасиеттерін, тиімді есептеуді қолданып, ондық бөлшекті натурал санға көбейтуді орындау.Оқушылар арасында ынтымақтастықты арттыру.
Б Бағалау әдісі: «Күн, терек, бұлт» Топ басшысы әр оқушының дәптеріне үшеуінің бірін қою арқылы бағалайды. 1. Тапсырма көбейтудің ауыстырымдылық қасиетін қолдану арқылы шығарылуы тиіс.
2. Тапсырма ондық бөлшектің соңында ноль болған жағдайды ескеру арқылы үтірді дұрыс ажыратуға берілген.
3. Тапсырма ондық бөлшектің алдына нольдер қосу арқылы үтірді дұрыс ажырата білуге берілген. 1. 0,072*3 2. 0,013*2 3. 0,0083*5 4. 0,007*21 5. 0,0907*11 6. 0,0015*27 Тексеру әдісі: әр топтан бір оқушыдан шығып, тақтада есептердің шығарылуын, қолданған қасиеттерін, тиімді есептеу жолдарын, ережелерін түсіндіреді. 5.Жұмыс түрі:Жеке және топпен жұмыс: Әдісі:Джигсо әдісі Мәтін есептерді шығару дағдыларын тексеру. Топ мүшелерін 1,2,3,4,5,6 деп нөмірлеп, алты есеп беріледі. Әр топ мүшесі өзі шығарады, болғасын әр топтың бірінші мүшелері, екінші мүшелері, т.с.с. жеке топ болып, өздеріне берілген есептің шығаруын талдайды да, топтарына қайта оралып, шығарып келген есепті түсіндіреді. Дәптерлеріне жазады. Мақсаты: Бірін бірі оқытуды жүзеге асыру. Формула тақырыбы бойынша көпбұрыштың периметрін және параллелепипедтің көлемін табу формулаларын қолданып, ондық бөлшекті натурал санға көбейту арқылы мәтін есептер шығара білу. Ондық бөлшекті натурал санға көбейту ережесін өмірлік дағдыларын қалыптастыру үшін тұрмыстық есептер шығаруда қолдана білу.
Б Бағалау әдісі: жетон-смайлик Топ мүшелері ең жақсы түсіндірген оқушыға «Жарайсың!» деген жетон сыйлайды. №652Тіктөртбұрыштың ұзындығы 8,8 см, ені 7 см. Тіктөртбұрыштың ауданын табыңдар. №653 Егер ұзындығы 11см, ені 5,7 см, биіктігі 3 см болса, онда тіктөртбұрышты параллелепипедтің көлемін табыңдар. №659 Шаршының қабырғасының ұзындығы 4,6 см;. Периметрді табыңдар. №654 Матаның бағасы 450тг/м тұрады. Тура осындай матаның 6,5 м-і қанша тұрады? №655 Бір орамда 11,5 м тұсқағаз бар. Тура осындай 20 орамда қанша метр тұсқағаз бар? №658 Бірінші жәшікте 5,5 кг кәмпит бар. Тура осындай 9 жәшікте қанша килограмм кәмпит бар? Дескриптор:
6.Жұмыс түрі: Жеке жұмыс: Әдісі:«Сәлемдеме» Ауызша жаттығулар орындау: Тапсырма бірнеше қабат қағазға/газетке оралады. Оқушылар əуен ойнап жатқанда оралған затты сынып ішінде береді; музыка тоқтаған кезде, оқушы бір қабатын ашады. Əр қабатқа тақырыпқа қатысты бір есеп жазылған, оқушы оның жауабын тауып, одан кейін оралған затты əрі қарай береді. Осылайша заттың орамасы біткенше жалғасады.
М Бағалау түрі: Топтық бағалау Бағалау әдісі: Жапондық бағалау әдісімен жүзеге асады. Оқушылар дұрыс жауапқа «Оооо», қатесі болса «Мммм» деп дыбыс беру арқылы бағаланады.
Тексеру түрі: экрандағы жауаппен салыстыру
7.Жұмыс түрі:Жеке жұмыс: Әдісі: Қарқын әдісімен жазбаша тексеру жұмысы «Деңгейлік тапсырмалар» орындау. Мақсаты: Ондық бөлшекті натурал санға көбейту тақырыбын меңгеру деңгейін анықтау. Өз бетімен жұмыс жасау дағдысын қалыптастыру. Біліміндегі олқылықтарды өз бетімен толықтыруға, түзетуге мүмкіндік беру. Бағалау түрі: мұғалім-оқушы Бағалау әдісі: «Конверт-сұрақ» мұғалім жинап алып, тексереді. Әр оқушы белгіленген уақытта үлгеріп шығарған тапсырмасының есептерін алдындағы конвертке салып, мұғалімге тапсырады. Мұғалім келесі жұмыс орындалып біткенше тексеріп, конвертке салып, оқушының алдына қояды. Есептер шығару. А тобы В тобы С тобы 1-топ 6,5 *5 (18,07-6,03)*8 2,3*1,1+1,8*1,5 2- топ 2,7* 50 (24,95+17,8) *9 12,08*100-75,6*11 3- топ 93,7*11 (48,36-19,83)*20 1,5*28+2,08*45 4- топ 4,69*48 (15,07-8,9)*30 4,613*10+91,5*57 5.«Мәселе есептер»
І топ: Меншікті
жылдамдығы 19,5 км/сағ моторлы қайық ағыс жылдамдығы 2,8км/сағ
өзенде ағыспен 2 сағ, ағысқа қарсы 3 сағ жүзді. Моторлы қайық
барлығы қанша қашықтықты жүзіп өтті? Тексеру критерилері:
8.Жұмыс түрі: Жеке жұмыс Әдісі: Өз бетімен жұмыс Бағалау әдісі: Табыс сатысы Бағалау түрі: Өзін өзі бағалау Оқушылар берілген уақыт аралығында алдарындағы тапсырманың есептерін шығарып, дескриптордағы критериилер бойынша жауаптарын бағалайды да, стикерге атын жазып, табыс сатысындағы өзі жинаған ұпай санының тұсына жапсырады.. 7.Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары. 1. а)2,5*4 б) 8*12,5 в)0,125*8 г)91*0,05 д)0,0016*5 2. а)(13,8+14,9)*11 б) (27,2-18,7)*13 3. Жылдамдығы 85 км/сағ болатын көлік 2,5 сағатта қанша жол жүреді? Бағалау парағы:
Қосымша тапсырма «Кім тапқыр?» және оқулықтан №660, №662 9,*3 2,0* *5 4* **1* 1*40 **06 *32 2**,75 93,**
5,*3 *7 ,* *4 2* **5* 000 **39 13 *0 174,4* *****,* 9.Жұмыс түрі: Барлық оқушымен жұмыс Әдісі: Кері байланыс. Рефлексия. Мақсаты:Ондық бөлшектерді натурал санға көбейту тақырыбы бойынша ең құнды деректерді анықтай білу,алған білім мен тәжірибесімен бөлісу, топта жұмысына баға беру, алдағы міндетін жоспарлау.
|
Оқулық А. Е. Әбілқасымова, Т. П. Кучер, З. Ә. Жұмағұлова «Математика» 5 сынып, Алматы «Мектеп», 2017
Интербелсенді тақта
Есептердің шығару жолы мен жауаптары интербелсенді тақтада ұсынылады.
Интернет желісі
Үлестірмелі карта
Оқулық А. Е. Әбілқасымова, Т. П. Кучер, З. Ә. Жұмағұлова «Математика» 5 сынып, Алматы «Мектеп», 2017
Оқулық А. Е. Әбілқасымова, Т. П. Кучер, З. Ә. Жұмағұлова «Математика» 5 сынып, Алматы «Мектеп», 2017
Әдістемелік нұсқаулық
Интернет желісі
Дидактикалық материалдар жинағы.
Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалар жинағы.
Оқулық А. Е. Әбілқасымова, Т. П. Кучер, З. Ә. Жұмағұлова «Математика» 5 сынып, Алматы «Мектеп», 2017
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
1. «Фигуралар арқылы» топқа бөлінеді. 2. «Миға шабуыл» әдісі арқылы жаңа сабаққа дайындық тапсырмаларын орындайды. 3. «Ойлан, жұптас, бөліс!» әдісімен жаңа сабақтың мазмұнын ашуға жұмылдырылады, ондық бөлшекті натурал санға көбейтудің қасиеттерін тиімді қолдануды үйренеді. 4. «Джигсо» әдісін арқылы мәтін есептердің шешімін табуда ондық бөлшекті натурал санға көбейту бойынша білімдерін қолдана алатындықтарын көрсетеді. 5. Сәлемдеме әдісінде жеңіл есептерді ауызша шығару арқылы тез есептеу дағдыларын арттырады. 6. Қарқын әдісінде деңгейлік тапсырмаларды орындап, жеңілден күрделіге қарай жұмыс жасауға дағдыланады.
|
|
Оқушылардың партада дұрыс отыруын қадағалау; сынып бөлмесінің тазалығы. АКТ-ны уақытылы қолдану; Психологиялық жағымда ахуал туғызу; Сабақтың басында «Үміт» ағашы әдісін пайдаланып оқушылардың әрайсысы өзі үшін сабаққа SMART мақсатын қояды. Сабақ бойына бір-бірімен бірлесе жұмыс жасап, іздене жүріп, жұмыс жағдайында болып мақсатқа жету үшін тапсырмалар орындайды. Сабақ соңында «Бес саусақ» әдісі бойынша өздерінің жұмыстарын қорытындылайды, көңіл-күйлерімен бөліседі.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба ? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз.
Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға
жауапберіңіз. 2)Бүгінгі тақырыпты менгерте алдым 3) Саралау дұрыс жүргізілді 4)Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі(оқыту туралы да,оқу туралы да ойланыңыз?) 1. Ондық бөлшекті натурал санға көбейтуді біледі. 2. Ондық бөлшекті натурал санға көбейтуді есептер шығаруда қолдана біледі. Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады?( оқыту туралы да,оқу туралы да ойланыңыз?) 1. Өмірмен байланыстыра отырып мысалдар келтіру 2:Ойдан есептер құрастыру Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім,келесі сабақтарда неге көңіл бөлу керек? |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану.
Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану.
|
Ұзақ мерзімді жоспар: 5.3В бөлім: Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану |
Мектеп: №10 А.Байтұрсынов атындағы ЖОББМ. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Мушатова.Н.Д. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып 5 |
Қатысқандар саны: қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Ондық бөлшекті натурал санға көбейту. Ондық бөлшектерді көбейту. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
5.1.2.28 ондық бөлшекті натурал санға және ондық бөлшекке және ондық бөлшекке көбейтуді орындау; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Оқушылардың барлығы:Ондық бөлшекті натурал санға көбейтудің ережесін біледі; Басым көпшілігі: Ондық бөлшекті натурал санға көбейтудің ережесін есептер шығаруда қолдана алады; Кейбір оқушылар:Ондық бөлшектермен берілген мәтінді есептерді шығара алады, ондық және жай бөлшектермен берілген сандық өрнектердің мәнін таба алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
-Оқушыларға екі натурал санның көбейтіндісін есептей алады. -Ондық бөлшектерді қосу және азайтуды есептер шығаруда қолдана біледі; жай бөлшекті ондық бөлшекке, ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыра алады. -Ондық бөлшекті натурал санға көбейтуді есептер шығаруда қолдана біледі. -Құрамында ондық бөлшек пен натурал сандары бар өрнектердің мәнін есептеп, белгілі және белгісіз шамаларды сипаттай отырып, мәтінді есептердің шешімін таба алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Білу, түсіну, қолдану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Тілдік мақсат Ондық бөлшекті оқиды және жаза алады . Ондық бөлшектерді қосу және азайтуды қалай қолдану керек екенін түсіндіре алады. Ондық бөлшекті натурал санға көбейте алады. Пәнге қатысты лексика мен терминология Ондық бөлшек,ондық таңба,үтір,ондық үлес, бүтін бөлік, натурал сан, бөлшек бөлік, қосу, азайту, жай бөлшек, Диалогқа/ жазылымға қажетті тіркестер Ондық бөлшек деп .... Ондық бөлшектерді қосу және азайту ережесі. Ондық бөлшекті натурал санға көбейтудің ережесі. Оқушылар: - жай бөлшектерді ондық бөлшек түрінде және керісінше жазу алгоритмін түсіндіре алады; - ондық бөлшектерге арифметикалық амалдар қолдану алгоритмін түсіндіре алады; - бүтін бөлік, бөлшек бөлік; - ондық бөлшек; - үтірмен ажыратылатын таңбалар саны; - үтірден кейінгі таңбалар саны; - ондық, жүздік, мыңдық және т.с.с. үлестер; - ондық бөлшекті натурал санға көбейту үшін ... керек; - ... неше цифр болса, көбейтіндіде оң жақтан сонша цифрды үтірмен ажырату керек; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
ҚАЗАҚСТАННЫҢ ТӘУЕЛСІЗДІГІ ЖӘНЕ АСТАНА Ұжымшылдыққа тәрбиелеу,жауапкершілік,сыйластық өзара ынтымақтастық құндылықтарды қалыптастыру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Геометрия, Информатика және физика үшін қажет |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ-ны қолдану дағдылары |
Интерактивті тақтаны қолдану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Ондық бөлшектерді жаза біледі, оқи алады. Разрядтық қосылғыштар бойынша жіктеуді біледі. Ондық бөлшектерді қосу және азайту амалдарын орындайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 мин Топпен жұмыс 5 мин
Топпен жұмыс
Сабақтың ортасы Топшамамен жұмыс 8 мин Мәтін есептерді шығару(оқулықпен жұмыс) 6 мин
Ширату жаттығулары(ауызша жаттығулар) 4 мин
Саралау тапсырмалары 4 мин Қосымша тапсырмалар 6 мин Қалыптастырушы бағалау 5 мин Сабақтық соңы Үйге тапсырма 1мин Сабақты қорытындылау 2 мин |
1. Ұйымдастыру кезеңі «Үміт» ағашы Сабақтың басында дәрістің SMART мақсатын қою (постерге алдын-ала түрлі-түсті көрнекі салынған) ілінеді «Үміт» ағашында төмендегідей сөздер жазылды: -үйренемін; -зерттеймін; -болжаймын; -тәжірибе алмасам; Сабақ басында оқушыларға әртүрлі түстегі стикер тарқатылады. Оқушылар стикерге сабақтың SMART мақсатын өздері қойып жазып іледі. «Фигуралар арқылы» топқа бөлу. Оқушыларға үш түрлі фигура ұсынылады. Осы фигураларды таңдау арқылы үш топқа бөлінеді. 2.Үй тапсырмасын тексеру. Ауызша.
3 Әдісі: «Миға шабуыл» Бағалау түрі: топтар бірін бірі бағалайды Бағалау: жетон-смайлик Мақсаты: Оқушылар осыған дейінгі меңгерген білімдеріне сүйеніп ондық бөлшектерді қосу ережесі бойынша фигуралардың периметрін табады.
І
1
2 3. Қабырғасының ұзындығы 2,7 см болатын қолдарыңыздағы тең қабырғалы төртбұрыштың периметрін табыңыздар? Тексеру:Тапсырманың жауаптары ауызша айтылып тексеріледі. Экраннан көрсетіледі. 1,7+1,7+1,7+1,7+1,7=8,5 1,07+1,07+1,07=3,21 2,7+2,7+2,7+2,7=10,8 ІІ тапсырма Түрі: Топтық жұмыс: Әдісі: «Тұжырымдамалық карта» Мақсат:Ондық бөлшекті натурал санға көбейту тақырыбын ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру, жай бөлшекті натурал санға көбейту, натурал сандарды көбейту бойынша бар білімдерін қолданып, меңгеру. Бағалау түрі: барлық оқушылар Бағалау әдісі: «Бас бармақ»
Қ Көмекші сауалдар: -Бірдей қосылғыштардың қосындысын екі санның көбейтіндісі түрінде қалай жазамыз? -Екі натурал санның көбейтіндісі мен ондық бөлшекті натурал санға көбейтудің арасында қандай ұқсастық байқадыңыз? -Ондық бөлшекті натурал санға көбейткенде үтірді қалай ажыратамыз? -Көбейтудің қандай қасиеттерін қолданған тиімді? -Ондық бөлшекті жай бөлшек түрінде жазып көбейтіп қараңыз. Жауаптарды тексеру парағы:
1,07*3=3,21
2,7*4=10,8
х 5 х 3 х 4
8,5 3,21 10,8
4. Жұмыс түрі: Жек, жұппен, топпен жұмыс: Әдісі: «Ойлан, жұптас, бөліс!» белсенді оқыту әдісі бойынша топ мүшелеріне жеке тапсырмалар беріледі, ойланып, көршісімен талдау керек, сосын топта талқылап, тапсырманы орындау ережесін түсіндіру тапсырылады. Тақтаға әр топтан екі оқушы шығып, топта шығарылған есептің шығару жолымен таныстырады, түсіндіреді. Мақсаты: Көбейтудің қасиеттерін, тиімді есептеуді қолданып, ондық бөлшекті натурал санға көбейтуді орындау.Оқушылар арасында ынтымақтастықты арттыру.
Б Бағалау әдісі: «Күн, терек, бұлт» Топ басшысы әр оқушының дәптеріне үшеуінің бірін қою арқылы бағалайды. 1. Тапсырма көбейтудің ауыстырымдылық қасиетін қолдану арқылы шығарылуы тиіс.
2. Тапсырма ондық бөлшектің соңында ноль болған жағдайды ескеру арқылы үтірді дұрыс ажыратуға берілген.
3. Тапсырма ондық бөлшектің алдына нольдер қосу арқылы үтірді дұрыс ажырата білуге берілген. 1. 0,072*3 2. 0,013*2 3. 0,0083*5 4. 0,007*21 5. 0,0907*11 6. 0,0015*27 Тексеру әдісі: әр топтан бір оқушыдан шығып, тақтада есептердің шығарылуын, қолданған қасиеттерін, тиімді есептеу жолдарын, ережелерін түсіндіреді. 5.Жұмыс түрі:Жеке және топпен жұмыс: Әдісі:Джигсо әдісі Мәтін есептерді шығару дағдыларын тексеру. Топ мүшелерін 1,2,3,4,5,6 деп нөмірлеп, алты есеп беріледі. Әр топ мүшесі өзі шығарады, болғасын әр топтың бірінші мүшелері, екінші мүшелері, т.с.с. жеке топ болып, өздеріне берілген есептің шығаруын талдайды да, топтарына қайта оралып, шығарып келген есепті түсіндіреді. Дәптерлеріне жазады. Мақсаты: Бірін бірі оқытуды жүзеге асыру. Формула тақырыбы бойынша көпбұрыштың периметрін және параллелепипедтің көлемін табу формулаларын қолданып, ондық бөлшекті натурал санға көбейту арқылы мәтін есептер шығара білу. Ондық бөлшекті натурал санға көбейту ережесін өмірлік дағдыларын қалыптастыру үшін тұрмыстық есептер шығаруда қолдана білу.
Б Бағалау әдісі: жетон-смайлик Топ мүшелері ең жақсы түсіндірген оқушыға «Жарайсың!» деген жетон сыйлайды. №652Тіктөртбұрыштың ұзындығы 8,8 см, ені 7 см. Тіктөртбұрыштың ауданын табыңдар. №653 Егер ұзындығы 11см, ені 5,7 см, биіктігі 3 см болса, онда тіктөртбұрышты параллелепипедтің көлемін табыңдар. №659 Шаршының қабырғасының ұзындығы 4,6 см;. Периметрді табыңдар. №654 Матаның бағасы 450тг/м тұрады. Тура осындай матаның 6,5 м-і қанша тұрады? №655 Бір орамда 11,5 м тұсқағаз бар. Тура осындай 20 орамда қанша метр тұсқағаз бар? №658 Бірінші жәшікте 5,5 кг кәмпит бар. Тура осындай 9 жәшікте қанша килограмм кәмпит бар? Дескриптор:
6.Жұмыс түрі: Жеке жұмыс: Әдісі:«Сәлемдеме» Ауызша жаттығулар орындау: Тапсырма бірнеше қабат қағазға/газетке оралады. Оқушылар əуен ойнап жатқанда оралған затты сынып ішінде береді; музыка тоқтаған кезде, оқушы бір қабатын ашады. Əр қабатқа тақырыпқа қатысты бір есеп жазылған, оқушы оның жауабын тауып, одан кейін оралған затты əрі қарай береді. Осылайша заттың орамасы біткенше жалғасады.
М Бағалау түрі: Топтық бағалау Бағалау әдісі: Жапондық бағалау әдісімен жүзеге асады. Оқушылар дұрыс жауапқа «Оооо», қатесі болса «Мммм» деп дыбыс беру арқылы бағаланады.
Тексеру түрі: экрандағы жауаппен салыстыру
7.Жұмыс түрі:Жеке жұмыс: Әдісі: Қарқын әдісімен жазбаша тексеру жұмысы «Деңгейлік тапсырмалар» орындау. Мақсаты: Ондық бөлшекті натурал санға көбейту тақырыбын меңгеру деңгейін анықтау. Өз бетімен жұмыс жасау дағдысын қалыптастыру. Біліміндегі олқылықтарды өз бетімен толықтыруға, түзетуге мүмкіндік беру. Бағалау түрі: мұғалім-оқушы Бағалау әдісі: «Конверт-сұрақ» мұғалім жинап алып, тексереді. Әр оқушы белгіленген уақытта үлгеріп шығарған тапсырмасының есептерін алдындағы конвертке салып, мұғалімге тапсырады. Мұғалім келесі жұмыс орындалып біткенше тексеріп, конвертке салып, оқушының алдына қояды. Есептер шығару. А тобы В тобы С тобы 1-топ 6,5 *5 (18,07-6,03)*8 2,3*1,1+1,8*1,5 2- топ 2,7* 50 (24,95+17,8) *9 12,08*100-75,6*11 3- топ 93,7*11 (48,36-19,83)*20 1,5*28+2,08*45 4- топ 4,69*48 (15,07-8,9)*30 4,613*10+91,5*57 5.«Мәселе есептер»
І топ: Меншікті
жылдамдығы 19,5 км/сағ моторлы қайық ағыс жылдамдығы 2,8км/сағ
өзенде ағыспен 2 сағ, ағысқа қарсы 3 сағ жүзді. Моторлы қайық
барлығы қанша қашықтықты жүзіп өтті? Тексеру критерилері:
8.Жұмыс түрі: Жеке жұмыс Әдісі: Өз бетімен жұмыс Бағалау әдісі: Табыс сатысы Бағалау түрі: Өзін өзі бағалау Оқушылар берілген уақыт аралығында алдарындағы тапсырманың есептерін шығарып, дескриптордағы критериилер бойынша жауаптарын бағалайды да, стикерге атын жазып, табыс сатысындағы өзі жинаған ұпай санының тұсына жапсырады.. 7.Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары. 1. а)2,5*4 б) 8*12,5 в)0,125*8 г)91*0,05 д)0,0016*5 2. а)(13,8+14,9)*11 б) (27,2-18,7)*13 3. Жылдамдығы 85 км/сағ болатын көлік 2,5 сағатта қанша жол жүреді? Бағалау парағы:
Қосымша тапсырма «Кім тапқыр?» және оқулықтан №660, №662 9,*3 2,0* *5 4* **1* 1*40 **06 *32 2**,75 93,**
5,*3 *7 ,* *4 2* **5* 000 **39 13 *0 174,4* *****,* 9.Жұмыс түрі: Барлық оқушымен жұмыс Әдісі: Кері байланыс. Рефлексия. Мақсаты:Ондық бөлшектерді натурал санға көбейту тақырыбы бойынша ең құнды деректерді анықтай білу,алған білім мен тәжірибесімен бөлісу, топта жұмысына баға беру, алдағы міндетін жоспарлау.
|
Оқулық А. Е. Әбілқасымова, Т. П. Кучер, З. Ә. Жұмағұлова «Математика» 5 сынып, Алматы «Мектеп», 2017
Интербелсенді тақта
Есептердің шығару жолы мен жауаптары интербелсенді тақтада ұсынылады.
Интернет желісі
Үлестірмелі карта
Оқулық А. Е. Әбілқасымова, Т. П. Кучер, З. Ә. Жұмағұлова «Математика» 5 сынып, Алматы «Мектеп», 2017
Оқулық А. Е. Әбілқасымова, Т. П. Кучер, З. Ә. Жұмағұлова «Математика» 5 сынып, Алматы «Мектеп», 2017
Әдістемелік нұсқаулық
Интернет желісі
Дидактикалық материалдар жинағы.
Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалар жинағы.
Оқулық А. Е. Әбілқасымова, Т. П. Кучер, З. Ә. Жұмағұлова «Математика» 5 сынып, Алматы «Мектеп», 2017
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
1. «Фигуралар арқылы» топқа бөлінеді. 2. «Миға шабуыл» әдісі арқылы жаңа сабаққа дайындық тапсырмаларын орындайды. 3. «Ойлан, жұптас, бөліс!» әдісімен жаңа сабақтың мазмұнын ашуға жұмылдырылады, ондық бөлшекті натурал санға көбейтудің қасиеттерін тиімді қолдануды үйренеді. 4. «Джигсо» әдісін арқылы мәтін есептердің шешімін табуда ондық бөлшекті натурал санға көбейту бойынша білімдерін қолдана алатындықтарын көрсетеді. 5. Сәлемдеме әдісінде жеңіл есептерді ауызша шығару арқылы тез есептеу дағдыларын арттырады. 6. Қарқын әдісінде деңгейлік тапсырмаларды орындап, жеңілден күрделіге қарай жұмыс жасауға дағдыланады.
|
|
Оқушылардың партада дұрыс отыруын қадағалау; сынып бөлмесінің тазалығы. АКТ-ны уақытылы қолдану; Психологиялық жағымда ахуал туғызу; Сабақтың басында «Үміт» ағашы әдісін пайдаланып оқушылардың әрайсысы өзі үшін сабаққа SMART мақсатын қояды. Сабақ бойына бір-бірімен бірлесе жұмыс жасап, іздене жүріп, жұмыс жағдайында болып мақсатқа жету үшін тапсырмалар орындайды. Сабақ соңында «Бес саусақ» әдісі бойынша өздерінің жұмыстарын қорытындылайды, көңіл-күйлерімен бөліседі.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба ? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз.
Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға
жауапберіңіз. 2)Бүгінгі тақырыпты менгерте алдым 3) Саралау дұрыс жүргізілді 4)Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі(оқыту туралы да,оқу туралы да ойланыңыз?) 1. Ондық бөлшекті натурал санға көбейтуді біледі. 2. Ондық бөлшекті натурал санға көбейтуді есептер шығаруда қолдана біледі. Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады?( оқыту туралы да,оқу туралы да ойланыңыз?) 1. Өмірмен байланыстыра отырып мысалдар келтіру 2:Ойдан есептер құрастыру Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім,келесі сабақтарда неге көңіл бөлу керек? |
шағым қалдыра аласыз
.
тапсырма
. Қабырғасының
ұзындығы 1,7 см болатын қолдарыңыздағы тең қабырғалы бесбұрыштың
периметрін табыңыздар?
осу амалын
көбейтумен алмастырып жазып, периметрдің мәнін қайта есептеп
қараңыз. Шыққан мәндерді салыстырып, қорытынды жасаңыз. Ондық
бөлшекті натурал санға көбейтудің ережесін тұжырымдаңыз. Ол үшін
келесі сауалдарға жауаптарыңызды негізге
алыңыз.
ағалау түрі:
топбасшысының бағасы
ақсаты: Натурал сандарды көбейтуді тез есептеу және
ондық бөлшекті натурал санға көбейту ережесін дұрыс қолдана білу.
Бірін бірі тыңдау, түзету, әділ, шынайы
бағалау.
















